www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Ca sa nu intru pe topicurile vechi de fani vs haters Hora , intreb aici . De ce un produs full lemn e de aproape 10 ori mai ieftin decat concurenta ? Si nu e in top recomandari sau vanzari ?

https://magazinulrapsodia.ro/chitare/clasice/chitare-4-4/chitara-clasica-sm-20-regun-eq-hora-reghin

Cu argumente daca se poate !

PS - Intre kytary si thomann , la cine ati comanda ?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

@Arcteryx Dom' Director, vreți o analiză detaliată pe piața locală sau preferabil pe tot Estul Europei? Aveți vreun format preferabil?

Acu' pe bune, vrei o chitară sau prezentări powerpoint cu pie charts? De ce nu e aia cu top de cedru solid mai vândută decât cealaltă? De ce Dero are vânzări mai slabe decât Ariel deși e mai ieftin și mai modern? Cu argumente, vă rog?

Unii iau Reghin, alții Takamine, unii Yamaha, alții Seagull, alții Martin, alții Alvarez, după cum îi taie capul și conștienți de specificații sau nu :) la Reghin probabil scormonești prin 3-4-5-8 exemplare până să vezi dacă e vreunul de luat acasă, la alea de 10 ori mai scumpe poti comanda uneori la blind și ai garnția că nu vine ceva defect, prost construit sau setat, mă gândesc.

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@apocapsile Dom' Manager , vreau datele intr-un pivot Excel , ca sa pot scoate instant vanzarile pe produs , pe game de pret , pe regiuni , la nivel de client si pe categorii de varsta in timp real . Idem si de la principalii competitori ! ;)

Daca se poate intr-un format prin care sa-l integrez instant in SAP ! :lol:

 

Lasand amuzamentele la o parte , multumesc pentru raspuns . Nu de alta dar citesc in mod constiincios forumul si sunt un milion de discutii despre lemnul x care e mai bun ca y .

Deci raspunsul e clar , calitatea proasta a constructiei , a finisarilor , a accesoriilor precum si riscul ridicat de a primi un produs nefunctional . 

Spor !

PS - Prezentarile in Power Point sunt deja demodate , se lucreaza cu baze de date integrate si pe videoconferinte !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Arcteryx said:

@apocapsile Dom' Manager , vreau datele intr-un pivot Excel , ca sa pot scoate instant vanzarile pe produs , pe game de pret , pe regiuni , la nivel de client si pe categorii de varsta in timp real . Idem si de la principalii competitori ! ;)

Daca se poate intr-un format prin care sa-l integrez instant in SAP ! :lol:

 

Lasand amuzamentele la o parte , multumesc pentru raspuns . Nu de alta dar citesc in mod constiincios forumul si sunt un milion de discutii despre lemnul x care e mai bun ca y .

Deci raspunsul e clar , calitatea proasta a constructiei , a finisarilor , a accesoriilor precum si riscul ridicat de a primi un produs nefunctional . 

Spor !

PS - Prezentarile in Power Point sunt deja demodate , se lucreaza cu baze de date integrate si pe videoconferinte !

Haha, îți dau plugin de SAP să îți facă din xls PDF și ppt automat :)

 

E vorba de timp cred. Că de găsit, găsești probabil exemplare deosebite sau măcar ok. Dar că sunt 9/10 vs 1/30, aia nu știu ;

 

PPT Forever (alea virusate fwd fwd fwd)

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru informatii , au fost de mare ajutor . De la vorbe am trecut la fapte , am comandat deja pe Thomann , Taylor 114 ce .

Desi dupa ce am citit ''topicul oficial cu...intrebarile'' , din 5 in 5 pagini...juram...sau mai mult (in)juram:w00t: ca nu mai iau nici o chitara .:lol:

Link to comment
Share on other sites

Pai alta optiune nu exista , trebuie sa ''fim de acord'' . O sa incerc intai pe ''calea dialogului'' .

Partea proasta la o chitara buna e ca nu poti sa dai vina pe ea !:lol:

Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandeam la unele pe care sa le cred si eu:lol: ! Dar oricum le-am memorat in avans , merci .

On-topic - Care e perioada medie de livrare de la Thomann pentru un produs aflat pe stoc ?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns . Uitasem de AWB , s-au miscat rapid , l-au trimis de aseara . Au trimis prin UPS nu prin DHL care de fapt e Posta Germana(Deutsche Post) , fapt ce ma bucura , deoarece DHL  mai lasa coletele si la posta locala(mai ales la livrarile de pe Amazon) prin care mai pierzi cateva zile . Am verificat din nou AWB si dau ''livrare marti'' , abia astept .

Nu stiam daca se livreaza din Germania sau au depozit in Romamia .

Spor !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

A venit chitara . Am sa fac un mic review , bineinteles fara partea de cantat:lol: .

Despre Thoman :

- comanda s-a facturat si trimis in aceeasi zi , pe seara s-a trimis pe mail si AWB-ul

- s-a livrat foarte rapid fata de alte comenzi din Germania , comanda s-a facut miercurea trecuta

- a venit foarte bine impachetata , in husa , in cutia originala , cu ''cartoane de oua'' la capete plus inca o cutie exterioara suplimentara care a venit cu semne minime de zgarieturi(fara a penetra cartonul)

- a venit bine sigilata cu o gramada de scoci inscriptionat cu Thoman

Despre chitara parti bune :

- e cea mai frumoasa si aratoasa chitara pe care am pus mana pana acum

- dupa vreo 2 ore de stat la temperatura camerei , am incercat acordajul , pare relativ ok

- are o rezonanta extrem de placuta

- am controlat conform celor invatate pe forum distanta corzilor fata de grif , este de aproximativ 3 mm liber si aproape lipite la apasare pe capete

- a venit cu butonii de curea montati si cu baterie Duracell

- husa e frumoasa si pare foarte solida

- culoarea e placuta

- e mai mica decat mi-am imaginat dar am trecut-o la bune deoarece sotia este extrem de incantata

Parti negative :

- poate cel mai deranjant e faptul ca a venit cu niste zgarieturi fine pe aparatorul de plastic , pare ca cineva a mai cantat la ea si aici am o intrebare daca se pot face mici zgarieturi la probe si acordaj(deoarece a venit acordata) sau avea mexicanul care a montat-o unghii ascutite

- aparatorul pare foarte sensibil la zgarieturi , am incercat sa sterg cu o carpa fina si parca au mai aparut niste urme

- a venit fara nici un cablu

- aici e vorba de lipsa cunostintelor sau a informatiilor , nu are buton de on/off la partea de ''electro'' deci presupun ca functioneaza permanent consumul la baterie

- nu a venit cu nici un imbus , etc. , asta nu ar fi o problema , am eu mult mai bune decat puteau da ei

Despre UPS :

- foarte buni la partea cu AWB , arata stadiul livrarii mult mai exact fata de altii

- fara sa trimita vreun sms sau mail in ziua livrarii , poti sa suni la sediul lor ore intregi ca nu raspunde nimeni(oribil)

- agentul de livrare foarte ok , a sunat si a venit exact cand a spus

Deoarece am fost destul de speriat de livrare , dupa ce am citit de multe livrari cu ''rupturi'' si multe discutii despre cum poti fi sau nu in garantie eu am procedat in felul urmator , poate ajuta :

- m-am ''inarmat'' direct cu un cater si un telefon cu camera buna

- l-am rugat pe deliver sa deschida pachetul , a zis ca nu are cater si nici nu are voie 

- i-am spus ca ii semnez , am eu cater , ca indiferent ce problema e in cutie , nu am nimic cu el personal ci doar cu furnizorul

- i-am mai spus ca doar facem poze daca sunt probleme si incheiem un proces verbal de constatare

- i-am promis ca nu ii voi da tot lui pachetul desigilat si ca voi face eu o comanda separata de transport , ca sa nu intre el in belele

- a fost de acord , dar nu a fost cazul

In concluzie astept de la voi opinii versus zgarieturile si daca sunt normale sau Thoman mi-a trimis un B-stock . Mentionez ca alte semne de ''folosire'' nu are .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Sincer iti multumesc MAXIM !!! Mi-ai luat o ''stanca de pe inima'' :D. Cateva ore am fost ''cu nervii'' , sunt genul care a mai trimis inapoi o gramada de produse neconforme , indiferent ca au fost nemti , americani , englezi , francezi , suedezi si...orice natie , imi apar drepturile la nivel maxim si nu accept bataia de joc a nimanui .

Bine naibii ca in postarea anterioara nu am spus chiar tot ce gandeam :lol: .

Folia :guitar:era atat de fina incat nu o vazusem .

Link to comment
Share on other sites

Cum spunea colegul, in mod normal e folie peste aparatoare. Iarasi, in mod normal, nu vine acordata. Daca ai vorbit cu tipul de la thomann sa se uite la ea inainte, posibil sa ti-o fi setup-uit-o, n-am idee. :lolsign:

Cablu nu vine cu chitara. Circuitul se activeaza cand ii bagi cablul in mufa sau cand activezi tunerul, daca are. 

Pe de alta parte, toate chitarile pe care le-am luat de noi au venit cu imbus. Ai cautat in toate buzunarele de la husa?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns ! Nu am vorbit cu nimeni pentru acordare . Cutia era sigilata . Cand am scos-o din cutie suna aiurea apoi mi-am dat seama ca era rece , dupa 2 ore suna convenabil pentru o ureche de ''tabla'' . Am sa-i fac acordajul profesional , ori la un magazin prima data ori cu programul de Apple pe telefon , dar incep incet ...batraneste .

Atunci o sa imi cumpar in prima faza un stativ , un cablu bun , un jack adaptor si o trusa de curatare . Tunner nu are .

Imbusul e cea mai mica problema a mea cred ca am orice imbus posibil si imposibil in atelier . Husa are un singur buzunar , din ce am vazut eu(si se pare ca nu vad prea bine daca nu am vazut folia) si nu am vazut nici un imbus in ea , doar un plic cu un pliant ''Owner Essentials''.

Acum sunt fericit !

Link to comment
Share on other sites

Clip-on tunner banuiesc ca ar fi pentru acordare . Pe chitara am set Elixir , am sa comand 2 seturi dar am inteles ca inca nu sunt prin magazinele din Romania . Bun sfat e de retinut , ca prioritate de achizitie .

Inca nu am citit capitolul ''Discutii despre echipament'' , dar am inteles din diferite topicuri ca se poate conecta chitara la orice sistem , cel putin la nivel de incepator .

Am linie de muzica ,  sistem 5+1 , desktop cu boxe .

Din ce vad la Thomann , minimul comenzii fara taxe de livrare e 299 de euro , cred ca mai astept putin sa se stranga mai multe de luat si atunci fac comanda pe toate odata . Mai astept sa se stranga si ceva...bani .

Pe de alta parte cred ca ai dreptate cu amplificarea . Bagi in amplificare cand canti ceva frumos...nu ''zdranganelile'' unui incepator :lol: .

UPDATE ! SE pare ca am citit topicuri vechi :

https://www.guitarshop.ro/corzi-acustica-elixir-11050-12-53-light-pw_p3609.html

Desi eu am altfel , care ar fi diferenta intre ele :

https://www.thomann.de/ro/elixir_nanoweb_light_phosphor_bronze.htm

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Felicitări, s-o folosești sănătos!

Eu zic sâ nu-ți bați capul prea tare cu amplificarea, singurele "beneficii" sunt posibile efecte de reverberație și ecouri sau alte nebunii, dar o acustică faină nu are nevoie de așa ceva mai ales când trebuie să înveți și sâ te obișnuiești cu sunetul ei. Uite, eu folosesc electrica din cauză că la orele la care apuc să mai pun mâna pe așa ceva ar fi prea mult o acustică, la bloc. Daar, am o presetare care simulează exact un efect de acustică, fiindcă mi se pare relaxant și plăcut să învăț cu aia, bașca nu denaturează sunetele prea tare.

Acordorul din telefon ar trebui să fie suficient la o acustică, sincer, am comparat clip-on-ul cu aplicația BOSS Tuner (or fi jdemii similare) și nu am avut probleme sau discrepanțe semnificative nici cu electricele, d-apoi cu acustica, fiindcă o aude bine microfonul :D

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru urari si pentru informatii . Asa am sa fac , cred ca imi ramasese ''in cap'' un topic unde se plangea cineva ca nu i s-a livrat cablul cu chitara .

Ce ''spanac'' sa amplific eu acum , dezastrul :lol: ?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Stai liniștit că eu m-am reapucat de hobby de vreo 3 ani (sau se fac patru anul ăsta?) în care mai mult am frecat echipament (deh, curiozitate) și am aiurit-o ad libitum, fără să fac vreun extraordinar progres. E cel mai bine să iei ceva profesor, chiar și la distanță (Skype, din astea poate) sau măcar să te uiți la ceva cursuri de bază despre postură la chitară, digitație, mna, chestiile cele mai simple dar de unde pleacă multe obiceiuri proaste :D Înveți notele pe gât, octavele în care se găsesc, intervale, acorduri, arpegii, game, mici exerciții, ai destule de explorat.

Ce am învățat eu din povestea asta e că la fel de bine puteam să rămân cu prima electrică pe care m-a dus capul s-o iau și primul amplificator, fără altceva și tot aveam treabă până acum :D Nu mă plâng, că am probat chestii faine și interesante, da' era mai frumos dacă o țineam pe studiu! Golăneală, ce să-i faci.

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am mult de munca , stiu . O sa incep cu teoria , din fericire exista informatie destula . Mergem inainte...nu conteaza directia:D .

 Off-topic , aia cu ''Stai linistit" mi-a adus aminte de un banc sper sa nu fie similar cu obiectul discutiei :

"- Iubire, iarta-ma ! Ti-am incurcat pastilele . In loc sa iti dau antidiareice , ti-am dat calmante...Cum te simti?
- Ma simt bine, iubire . Am facut pe mine , da-s linistit..."

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Buna ziua! Sunt incepator si doresc sa achizitionez o chitara acustica pana in suma de 600 de lei. Ce model imi puteti recomanda excluzand posibilitatea de a merge in magazin sa testez.

Eu m-am oprit la acestea doua:

1. Fender CD-60

2. Ibanez V50NJP

Care este mai ok sau daca am o alternativa mai buna la acest pret? Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buna seara forum! Dupa o pauza îndelungată vreau sa reintru în hobby cu un bass de data asta. Am ieșit complet din temă și n-am idee ce sa iau.

Vreau un bas electric cu 5 corzi, nu formă de fender, dacă are sens ce zic, intenționez să-l folosesc cu distors dar si clean, deci ideal sa aiba ton bun pentru ambele. Buget 500€, iau de pe thomann că nu mai stau in țară. 

Daca tot sunt aici îmi puteți spune si un amplificator. Eu am avut o katana 50 si as vrea ceva similar in sensul ca sa am efecte si preseturi pe el, distors si o ieșire usb ca sa pot înregistra in reaper. Buget, n-am idee, oricum, mai mic decat pentru bas.

Mersi mult!

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat acum vreo 2 ani un Schecter Stiletto Session 5 (https://www.schecterguitars.com/bass/stiletto-5-session-detail), si sunt foarte multumita de ce pot sa scot cu el. Si e misto ca are si un grif si foarte comfortabil (cel putin pentru mine). Din ce ai zis mai sus, pare sa se cam incadreze in cerintele tale, numai ca nu cred ca o sa-l gasesti pe Thomann. Eu l-am luat pe al meu de la un magazin din tara si a trebuit sa astept vreo doua luni pana a ajuns din State. Dar in fine, poate ai noroc si dai de el sau de ceva similar pe undeva, daca te intereseaza. De efecte nu pot sa zic nimic, ca toate tonurile mele de bass le scot cu VST-uri, dar ma rog. Bafta!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ibanez SR 505 [pe la 2500 de lei in ro, e mai scump la thomann]

Yamaha TRBX505 [tot pe acolo, thomann]

ESP LTD B205 [tot pe acolo, thomann]

Warwick Rockbass Corvette/Streamer ... maybe, dar cel mai ieftin nou e pe la 3500, so maybe not.

---

Cat despre amp, go modular.

Preamp/DI box, head mic, cab separat. Asa, daca vrei sa schimbi ceva, nu trebuie sa dai combo cu totul.

Eg:

- Palmer Pocket Amp, MXR M80 Bass, etc

- HoTone Nano Legacy Thunder, TC Electronic BAM200/BQ250, Warwick Gnome, Ibanez P300H, etc. Sunt o gramada de optiuni aici

- Whatever cabinet you like, doar sa fie de bass.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare!
Aveti o recomandare pt o chitara clasica 3/4? Este pentru un copil care ar vrea sa se apuce de cursuri de chitara.
Cei de la Hora au preturi care la prima vedere par foarte bune, dar banuiesc ca inca exista problema ca multe produse au defecte de fabricatie?
Aveti alte recomandari eventual (exemple concrete, preferabil si probate)?


Limita de pret nu exista neaparat, dar nu are rost sa investim acum foarte mult, prefer sa pastrez banii pentru cand va trebui cumparata chitara full-size ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.