www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Ma intereseaza sa achizitionez un strat, oarecum de buget, iar variantele care le-am gasit ar fi urmatoarele: un MIM, Player Series ( care am inteles ca e varianta moderna MIM ) sau Pacifica ( 112 sau 212 cel mai probabil ).

MIM-ul ar sari intr-o oarecare masura din ecuatie, din cauza ca nu-s foarte multe de vanzare in RO si vreau sa fie intr-un anumit finish.

Ar ramane Player Series sau Pacifica, iar aici intervine si intrebarea: este o diferenta atat de mare intre ele incat sa justifice pretul ( luate de nou ) mai mult de dublu ? Mai ales ca in viitor pot upgrada Yamaha-ul daca va fi cazul.

N-am inclus Squire Classic Vibe pentru ca n-am gasit in finishul pe care-l caut.

Edited by SudenUni
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...

Va salut pe toti membrii acestui forum !


E prima mea postare deci am rugamintea sa fiti ingaduitori daca nu ma exprim ca un cunoscator .

Pe scurt nu pot sa ma numesc nici macar incepator si la o varsta la care extrem de putini s-ar mai apuca de studiat ceva .

Am vrut sa ma apuc de chitara de mai multe ori in viata dar niciodata nu am gasit momentul optim din lipsa de timp .

Citesc de mai mult timp acest forum(+altele) si mi-am facut o idee preliminara despre ceea ce vreau .

Imi doresc :

- o chitara de calitate care sa ma tina multi ani chiar daca voi ajunge la un nivel mediu

- sa fie electroacustica desi nu cred ca voi folosi mult partea de ''electro'' , e bine sa fie acolo

- dupa sute de filme vazute pe youtube am decis sa fie Taylor si noua , am subliniat asta de la inceput pentru ca nu cumpar nimic SH

Initial am fost setat pe marca Fender in variantele de CD-60 apoi am ajuns la Taylor GS mini , apoi la Academy 10 , apoi la Academy 12 si in prezent sunt setat pe Taylor 114ce Walnut . Acum ma gandesc si la o Taylor 214ce Koa .

Cu 214 deja depasesc cu mult bugetul initial propus si am rugamintea sa-mi spuneti daca diferenta de calitate justifica si diferenta de bani . In plus nu stiu nimic despre diferentele de Walnut si Koa .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Arcteryx said:

Va salut pe toti membrii acestui forum !


E prima mea postare deci am rugamintea sa fiti ingaduitori daca nu ma exprim ca un cunoscator .

Pe scurt nu pot sa ma numesc nici macar incepator si la o varsta la care extrem de putini s-ar mai apuca de studiat ceva .

Am vrut sa ma apuc de chitara de mai multe ori in viata dar niciodata nu am gasit momentul optim din lipsa de timp .

Citesc de mai mult timp acest forum(+altele) si mi-am facut o idee preliminara despre ceea ce vreau .

Imi doresc :

- o chitara de calitate care sa ma tina multi ani chiar daca voi ajunge la un nivel mediu

- sa fie electroacustica desi nu cred ca voi folosi mult partea de ''electro'' , e bine sa fie acolo

- dupa sute de filme vazute pe youtube am decis sa fie Taylor si noua , am subliniat asta de la inceput pentru ca nu cumpar nimic SH

Initial am fost setat pe marca Fender in variantele de CD-60 apoi am ajuns la Taylor GS mini , apoi la Academy 10 , apoi la Academy 12 si in prezent sunt setat pe Taylor 114ce Walnut . Acum ma gandesc si la o Taylor 214ce Koa .

Cu 214 deja depasesc cu mult bugetul initial propus si am rugamintea sa-mi spuneti daca diferenta de calitate justifica si diferenta de bani . In plus nu stiu nimic despre diferentele de Walnut si Koa .

Salut si bine ai venit!

Nu prea le am eu cu acusticele, dar o sa iti dau un sfat pe care mi l-as fi dat mie acum aproape 10 ani cand am pus prima oara mana pe chitara: nu te uita numai la branduri al' de Taylor/Gibson/Martin, poti sa gasesti o chitara care sa iti placa mult mai mult la mult mai putini bani. Probabil marketingul pentru brandurile astea e mult mai puternic decat pentru altele, dar incearca sa arunci un ochi si la Takamine, Guild, Yamaha sau Seagull. (astea sunt branduri de top chiar, daca vrei sa fii satisfacut ca chitarist 'mediu' eu zic ca si un Epiphone ar merge, dar probabil difera conceptia noastra asupra ideii de  mediu). Mie imi plac de mor brand-urile astea, si e probabil sa sfarsesti cu o chitara mult mai de calitate pentru aceeasi bani.

Other piece of advice, daca zici ca nu o sa folosesti partea de electro, eu, personal, mai degraba as investi intr-o acustica, sau macar intr-o electro-acustica fara cutaway. Probabil nu e sesizabil la cineva fara ureche formata (si in cazul meu probabil este Placebo), dar parca cutawayul ala fura o idee din rezonanta chitarii. 

Cat despre diferenta dintre Koa si Walnut, Youtube's your friend:

https://www.youtube.com/watch?v=rD6CxL5yf3I

Sau du-te la GuitarShop, unde ai exemplare in carne vie, si pune mana pe ele, vezi ce iti place mai mult, intreaba pe acolo, chiar ia un prieten chitarist cu tine sa vezi cum le compara el.

Spor la cautari si succes in alegere!

 

Edited by Gungnir
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns . Referitor la chitarist ''mediu'' , nu am ganduri de cantat in public , poate doar cu prietenii , in schimb am ceva vointa in directia dezvoltarii mele personale .

Eu recunosc faptul ca sunt putin...sau mai mult:D snob si atasat de anumite marci in toate domeniile , in plus viata mi-a demonstrat ca produsele firmelor de top(exceptand cele low cost) de cele mai multe ori merita investitia .

Nu vreau sa ajung la 2,3,4 chitari , din acest motiv vreau una buna din prima . Am destule experiente in alte domenii in care a trebuit sa ajung la al x-lea produs pentru a ajunge la ceea ce imi doream de fapt , cu bani cheltuiti aiurea . Cu tot respectul pentru celelalte marci , vreau sa raman la Taylor .

La cutaway , m-am gandit ca am mainile mai scurte si va canta si sotia .

Filmuletul l-am vazut , in anumite pasaje prefer una , in altele cealalta .

La GuitarShop as fi mers dar tot ce e Taylor e indisponibil :

https://www.guitarshop.ro/chitare-acustice-electro-acustice_c24.html?pf[35][]=29

Am prieteni care canta la chitara dar nici unul din Bucuresti , oricum nu sunt de genul cantareti din trupe ci pe munte sau la petreceri intre noi .

Deci care ar fi argumentele achizitiei unui 214 fata de un 114 ?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Arcteryx said:

Deci care ar fi argumentele achizitiei unui 214 fata de un 114 ?

Nici unul, daca pui problema in modul asta.

Nu iti poate spune nimeni de aici ce chitara sa alegi in zona aia de pret. Va trebui sa le incerci cu mana ta.

Also, daca tot ai adus vorba de "mers pe munte", oricum trebuie sa iei minim 2.

PS: Pune si Godin pe lista. Si daca tot te uiti la 1500eur+, si Martin, daca gasesti in romania.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns . Cu incercatul cu mana va fi mai greu deoarece nu stiu nici un magazin din Bucuresti sau din apropiere sa le aiba pe stoc in showroom . Pe munte vin mai multi prieteni cu chitara , deci nu e nevoie de 2 . Si asta mai mult la cabane .

Referitor la...citez ''Nici unul, daca pui problema in modul asta'' , mi-as fi dorit cateva argumente de genul ''lemn mai bun sau mai prost'' , ''diferenta de echipare e....'' , ''avantajul chitarii x fata de y este...'' , ''modelul x e mai solid , mai rezistent'' , ''electronica superioara la x''' , etc. .

Altfel nu inteleg de ce modelul 114 se invarte in zona de 4000 de lei iar 214 , incepe de la 5700 si merge catre 8000 . Chiar si la materiale diferite parca totusi un dublu de pret ar trebui sa fie justificat de ceva , cred eu .

Link to comment
Share on other sites

Cateva idei din experienta, nu din citite:

- daca vrei sa inveti sa canti la chitara, ia un instrument midrange si de restul banilor lectii. Sunt aproape sigur ca peste un an de lectii de chitara o sa vrei altceva - 12 corzi, electrica diverse modele, etc. 

- daca vrei sa ramai cu un obiect valoros, ia o chitara premium, insa veche - si implicit second-hand. Cu cineva care se pricepe, neaparat. 

- e greu de ales/judecat dupa filme. Intai, sunetul depinde IMENS de mana. Dupa aceea, depinde IMENS de inregistrare si procesare. 

- cand vine vorba de luat un instrument, e important sa-l poti evalua. Mai ales la o chitara acustica. Daca gasesti in magazin 10 tayloare 214, as baga mana-n foc ca nu o sa sune doua la fel. Iti trebuie experienta, ureche si gust format ca sa iti alegi una. Daca iei in considerare existenta acestei variabilitati la acelasi model nou de chitara premium, iti poti imagina ce distractie e sa compari intre modele, daca judeci doar dupa specificatii. Un chitarist cu experienta poate sa zdrangane cate doua minute 10 instrumente diferite, dupa care sa zica: asta-mi place cel mai mult.  Si o iau pe astalalta, pentru ca ofera 95% din ce ofera cealalta la jumatate de pret. 

- in cazul tau, e foarte simplu... pentru noi. Tu platesti, tu alegi. Vrei patrata, roz, cu buline verzi, asa o iei :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

+1 pentru lecții

În rest, diferențele de preț se justifică prin:

- calitatea și tipul materialelor

- calitatea manoperei

- controlul calității (pe fugă sau mai atent)

- factori economici (sunt căutate anumite finishuri deci le dăm scump, mâna de lucru și logistica impun prețuri mult mai mari pentru SUA decât Indonezia, costurile de promovare în cazul modelelor noi, etc.)

Pentru modelele alea precizate de tine, e netul mare, găsești comparații și recenzii și pe afară sigur.

 

 Parerea mea e să pleci urechea și la mărcile celelalte și să iei prima dată una simpatică din magazin sau second.

După ce te prinzi care e treaba în timp, o să se schimbe ideile rigide (cu altele :) )și preferințele, cel mai probabil.

 

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@leopoldMultumesc pentru raspuns . Se pare ca va fi mai complicat decat imi imaginam . Sa le luam pe rand :

- am cine sa ma invete cel putin cunostintele de baza

- pentru mine acestea sunt modele midrange , asa-i viata cand esti tanar ai putere si elan...cand imbatranesti mai gasesti ceva bani dar le pierzi pe celelalte:lol:

- din pacate cei care ma pot invata nu sunt interesati de chitari noi , toti au vechi si nu mai vor altele , fiecare o lauda pe a lui 

- am vazut si in filme diferenta de ''mana'' intre un 114 si un seria 400(nu mai stiu modelul) , mi-a placut intai seria 4 si cand au facut schimb de chitari mi-a placut 114...deci de fapt cum canta tipul

- in mare parte sotia va canta la ea , a facut pian vreo 12 ani si chitara vreo 4 dar cu destul timp in urma

- am 50+ ani deci 99% nu trec la electrice si altele , a trecut vremea

- daca nu e mare diferenta intre ele(desi inca mai astept poate imi explica cineva) o sa o iau pe 114 , fac economie

- daca merg cu un chitarist cu experienta imi va recomanda un model de la prietenii lui ceva care poate nu e cel mai bun pentru mine , no offence

- daca nu pot pune mana pe ele cred ca va trebui sa imi asum un risc , ma gandesc

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, apocapsile said:

- calitatea și tipul materialelor

- calitatea manoperei

- controlul calității (pe fugă sau mai atent)

- factori economici (sunt căutate anumite finishuri deci le dăm scump, mâna de lucru și logistica impun prețuri mult mai mari pentru SUA decât Indonezia, costurile de promovare în cazul modelelor noi, etc.)

 

 

Nu uita de diminishing returns

Diferenta dintre o chitara de 2000 si una de 3000 e destul de mica, si diferenta dintre una de 3000 si una de 5000 e si mai mica. Si mai sus deja nu vb de calitate, vb de preferinte.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, apocapsile said:

În rest, diferențele de preț se justifică prin:

- calitatea și tipul materialelor

- calitatea manoperei

- controlul calității (pe fugă sau mai atent)

- factori economici (sunt căutate anumite finishuri deci le dăm scump, mâna de lucru și logistica impun prețuri mult mai mari pentru SUA decât Indonezia, costurile de promovare în cazul modelelor noi, etc.)

Pentru modelele alea precizate de tine, e netul mare, găsești comparații și recenzii și pe afară sigur.

 

 Multumesc pentru raspuns . In cazul meu ambele sunt fabricate in Mexic , la granita cu SUA la 50 de km de fabrica din SUA . Din acest motiv nu am vrut sa merg pe seria 3 sau 4 , in mare parte doar pentru ca sunt fabricate in SUA nu merita pretul dublu sau triplu , cred ca la 50 de km controlul calitatii e facut de americanii care pot face naveta , 50 de km fiind parcursi mai repede pe autostrada decat 5 km prin Bucuresti .

Nu sunt interesat de un finish mega glossy ci de calitatea constructiei si de sound . Pana la urma un Mercedes vopsit in culoare standard si unul la fel dar aurit , ca masina este exact acelasi lucru din punctul meu de vedere .

https://www.ultimate-guitar.com/reviews/acoustic_guitars/taylor/

Am citit pe net o gramada , lumea chitaristilor e mai complicata , fiecare isi lauda chitara lui sau brandul preferat iar toate celelalte sunt naspa :lol: .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, vektor said:

 

Nu uita de diminishing returns

Diferenta dintre o chitara de 2000 si una de 3000 e destul de mica, si diferenta dintre una de 3000 si una de 5000 e si mai mica. Si mai sus deja nu vb de calitate, vb de preferinte.

Perfect de acord , dar din ce am citit pe forum diferenta intre una de 200 de euro si una de 1000 e imensa . Iar daca vorbim de ''return on investment/ROI'' , din punctul meu de vedere o chitara de peste 2000...hai 3000 de euro ar trebui sa produca bani .

Link to comment
Share on other sites

Asta cu muntele a reiesit din context ! In principiu chitara nu va parasi casa sau mai precis curtea , doar in masina@hotel si nu o dau nimanui...cu greu si sotiei:lol: . Tin la lucrurile mele si le ingrijesc la maxim .

Ai....dai...n-ai ! Ia nu da , să vezi cum ai ;) !

Dar ca sa fac aceste afirmatii intai trebuie sa aleg si sa cumpar chitara .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vektor said:

 

Nu uita de diminishing returns

Diferenta dintre o chitara de 2000 si una de 3000 e destul de mica, si diferenta dintre una de 3000 si una de 5000 e si mai mica. Si mai sus deja nu vb de calitate, vb de preferinte.

De acord, dar nu uita că alea scumpe noi și super bune se pot lua second-hand în stare bună și că biletul de intrare pentru ceva produs într-un atelier respectabil și dornic de apreciere s-ar putea să merite deranjul.

 

1 hour ago, Arcteryx said:

Asta cu muntele a reiesit din context ! In principiu chitara nu va parasi casa sau mai precis curtea , doar in masina@hotel si nu o dau nimanui...cu greu si sotiei:lol: . Tin la lucrurile mele si le ingrijesc la maxim .

Ai....dai...n-ai ! Ia nu da , să vezi cum ai ;) !

Dar ca sa fac aceste afirmatii intai trebuie sa aleg si sa cumpar chitara .

Dacă e mai mult pentru Ea, important e să îi placă Ei.

Legat de Mexic, dacă sunt la fel de mișto cum laudă mulți de exemplu Charvelurile electrice mexicane, rămâne americanu' fără ketchup în hot dog și japonezul fără sake în bucate, că le ia Pablito de la ei și le preface în chimichangas urgent :)

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Ok , cred ca e vina mea si nu am fost destul de concis in exprimare . Sa uitam tot ce am spus pana acum .

Singura mea intrebare este :

Daca bugetul nu ar conta pentru voi , ce ati alege intre :

https://www.thomann.de/ro/taylor_114ce_walnut_2017.htm

si

https://www.thomann.de/ro/taylor_214ce_koa_2017.htm

Cu argumente ...DE CE ati alege una sau alta ?

Pe moment doar atat ma intereseaza , daca ma puteti ajuta .

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile la obiect !

 

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Multi sustin ideea "incepe pe acustica sa-ti dezvolti degetele si tehnica"- mie mi se pare sinonim cu "incepe in cel mai greu mod posibil ca sa iti maximizezi sansele sa renunti repede", lucru care s-a intamplat si in cazul meu si in cazul multora. La inceput e o diferenta enorma intre o acustica cu actiune medie si o electrica cu actiune joasa si corzi subtiri. Electric inseamna multe stiluri muzicale, nu doar "galagie" si 10000 note pe secunda (desi e posibil sa fi surprins cum ti se schimba gusturile pe masura ce inveti).

Legat de argumente- nu iti pot oferi un versus intre modele dar cel mai important e sa te atraga, sa iti faca placere sa canti la ea. Altfel e doar un lemn decorativ la care te uiti si zici "fir-ar al naibii, m-am mai zgarcit la 200€, trebuia s-o iau pe aia" . Iti inteleg gandirea analitica in stil ROI si dorinta de a lua ceva "care sa merite" insa realitatea e ca atunci cand citesti recenzii, asculti comparatii, cauti oferte, etc nu canti la nimic, nu inveti nimic. Nu degeaba ii zice instrument muzical.

Oricum, as putea paria ca daca prinzi cat de cat gustul si bugetul va permite, ORICE cumperi acum nu va fi ultima, iar urmatoarea va veni mai repede decat crezi. Eu eram in postura ta in aprilie 2019. Azi am... 4. Si un bass, sa fie... :))

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Calitate constructiei nu e data de distanta in km fata de un reper. E data de standardele aplicate fabricii.

https://www.thomann.de/ro/yamaha_transacoustic_ll_ta_vt.htm Eu o am pe asta. Fata de alea 2, e facuta din lemn solid, are electronica misto si o chestie care o face sa simuleze Reverb si Chorus fara sa fie conectata la amplificator.

Link to comment
Share on other sites

Din nou va multumesc tuturor pentru informatii . Le-am citit aseara dar eram rupt de oboseala , am facut o tura de o zi pe munte .

Eu am aflat ce ma interesa prin simpla tastare pe Google ''the difference between 114 and 214 series for Taylor quitar'' . Dupa o documentare de cateva ore , pentru cei care in viitor o sa aiba nevoie de aceste informatii concluziile mele sunt :

Din punct de vedere al constructiei exista doar o diferenta de cosmetica , 214 are finish glossy iar 114 satinat .

Un alt plus la 214 este o husa rigida versus o husa textila la 114 .

La nivel de ''diferente'' de auditie , deja m-am obisnuit cu opiniile:lol: , 25% au blocate urechile la seriile 1 si 2...doar de la seriile 3...li se deschid:D , 25% sustin cu tarie ca glossul de la 214 aduce un plus serios sunetului:lol: , 25% sustin ca 114 se aude mult mai bine si ...''normal'' 25% sustin ca cel mai bine se aud chitarile lor de la alte firme . Alegerea mea e clar 114 , am mai afirmat ca nu ma intereseaza nici ''luciul'' nici husa solida . Si daca ma va prinde ''microbul'' , voi merge in viitor direct la un/o Taylor de la seria 5 in sus . Toate cele bune !!!

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Multumesc !

Ce am uitat sa mai spun e acel ''de la seria 3 in sus , chitarile sunt minunate doar pe motiv ca sunt MADE IN SUA'' ! 

Din punct de vedere economic :

- cred ca vanzarile Taylor pot fi apropiate de principiul lui Pareto , cu gamele de mini , 100 si 200 se face cel mai mare volum de vanzari dar probabil ca la nivel de profitabilitate lucrurile pot sta altfel

- nevoia de spatiu , de logistica si de forta de munca este mare la volume mari si implicit costurile de productie sunt mari , din acest motiv s-a luat decizia de externalizare a productiei in Mexic

- pentru modelele din gama lor ieftina probabil ca folosesc linii tehnologice in mod majoritar si nu e nevoie de productie in mare parte manuala care este mai scumpa si necesita forta de munca inalt calificata cu costurile aferente

Din punct de vedere al calitatii :

- pur si simplu seriile mini , 100 si 200 nu au full body din lemn plin deci nu au cum sa sune la fel cu cele din lemn

- seriile ieftine au spatele de laminat din lemn mai ieftin , din nou nu pot suna la fel cu cele din lemn solid

- deci pur si simplu nu putem compara o Skoda cu un Audi sau un Karcher din gama profesionala plin de inox cu un model low cost de…plastic desi producatorul e e acelasi

- este vorba de lemn solid , de lemn mai scump si de cu totul altfel de finisaje si metode de prelucrare

Deci in opinia mea , calitatea de fabricatie nu depinde de MADE IN SUA sau MEXIC ci de locul ocupat in gama de produse al Taylor .

Link to comment
Share on other sites

Daca as incepe din nou sa citesc acest forum , as incepe cu ''Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor'' ! Aici pe topic e simplu , vrei sa iti iei chitara de cati bani ai .

Dupa ce l-am citit , s-a resetat tot ce am afirmat cu ''hotarare'' aici despre alegeri .  

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.