www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Ia la rand paginile de la mica publicitate. Tocmai m-am uitat superficial si-am vazut 2 PRS-uri, una cu forma de LP, una chiar la tine-n Iasi, ceva ESP-uri, un charvel C1insa cu tremolo, un ep standard plus top, un antonio angel tot in iasi, plus alte cateva chitari care mi s-au parut interesante. Cel putin 10 chitari care cred ca pot fi scoase in 2000 sau sub si par a fi optiuni bune. 

Fireste, trebuie sa-ti alegi, sa vorbesti cu vanzatorii, negocieri, etc. Asta e treaba ta :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@SudenUni Dacă vrei ceva 'gen' les paul -> https://www.olx.ro/oferta/chitara-electrica-yamaha-rs620-charcoal-burst-IDcg9Gb.html#4d6cb38c53 rupe-n gură cam orice epiphone 'normal' am încercat și e mult mai comodă și bine echilibrată și tot ce vrei, sustain fără număr, feeling super fain pe cam toate stilurile posibile. nouă e peste 3000 de lei (și-i face probabil și pe ăia lejer). Presupunând că e în stare bună, nu cred că găsești nimic mai bun de genul ăla în banii ăștia. Asta dacă nu ai vreo fixație pe les paul. Practic e undeva între SG și LP, dar mai mult LP aș zice, cu un element suplimentar de simplitate utilă dată de comutator 3-way volum ton. Ai și push pull pe ton ca să 'subțiezi' tonul dacă vrei să sune mai aerisit, taie din bași dar nu prea reduce volumul perceput.

Poate să-i schimbi dozele mai încolo dacă te gândești la alt sound mai mult sau mai puțin agresiv, dar cu asta (vine cu doze vintage hot - nu cele mai clare din lume dar cu voicing foarte mișto și utilizabile la multe chestii - se curăță foarte frumos din volum) acoperi mult teren și dacă-i făcută la aceeași calitate precum alea pe care le am eu, o să cam strâmbi din nas la multe topoare după ce te obișnuiești cu ea :)

To back this up... m-a mâncat tare s-o iau și pe asta deși am una practic identică, pe altă culoare doar :)))

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut! 

Ce as putea sa iau într-un buget de 700-800 lei care sa se apropie cât de cât de decent în materie de entry-level? 

Fiind începător, ma gândeam sa iau ceva la mana a doua, astfel poate găseam ceva care în mod normal ar fi costat mai mult, dar fiind sh sa se încadreze în bugetul meu. Dar am vorbit cu un tovarăș (al cărui frate ar o trupa deci speram ca poate se pricepe cât de cât), iar el mi-a spus ca nu ar fii ok o chitara sh deoarece cel mai probabil e foarte uzata sau cu diferite probleme. 

Deci, aveți ceva recomandări? Sunt destul de putini bani dar totuși nu vreau cea mai slaba posibila. 

Ar întra în 800 de lei o chitara și un amplificator ambele sh și cât de cât decente?  Am văzut ceva kit-uri noi dar mi se par ca lasă de dorit... 

Mulțumesc! 

Link to comment
Share on other sites

N-aș vrea să fac presupuneri hazardate, dar pe undeva ideea cum că ceva la mâna a doua are în mod necesar probleme ascunse sau nu e îngrijit denotă mai degrabă modul în care le vinde pe ale lui cel care ți-a zis chestia asta. Ok, poate au fost și pățanii.

Ideea e că:

1. Nu toți sunt nesimțiți. Uneori iei o chitară și te saturi de ea, vrei altceva sau nu te înțelegi cu forma gâtului, nu-ți convine naiba știe ce la ea și o vinzi în stare bună, mai ales dacă ești genul care are grijă de lucruri.

2. Cu siguranță ieși mai bine second când ai buget mic, dar trebuie să iei de la careva de încredere, cu rating-uri bune și multe pe aici, preferabil, că nu se ferește lumea să zică de rău când face careva porceli.

3. E foarte mic bugetul și orice ai lua, ar trebui să vadă un setup decent de la cineva care le face bine, deci mai bagi niște bani - depinde ce nimerești.

 

Aruncând o privire mai repede, în funcție de ce-ți place, ar fi mai ieftinuțe și drăguțe astea cred:

sau

și probabil un microamp de căști (VOX Amplug) sau ceva gen Blackstar Fly sau BOSS Katana Mini ca să te poți auzi prin ceva.

 

E microscopic bugetul tău, sincer, nu că nu poți lua chestii chiar decente, dar greu și chitară și amp. Alea două pe care ți le-am dat mai sus par în stare ok și destul de sigure ca alegeri pentru început (nu au tremolo, din imagini cel puțin par setate în regulă și construite ok, dacă au mici chestii de reglat, nu sunt complicate, vin cu doze acceptabile etc. bla bla bla).

Edited by apocapsile
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Salut! Vreau sa achizitionez prima mea chitara si aceasta mi-a atras atentia. Puteti sa ma ajutati cu o parere despre chitara si pretul ei?

Marca este Johnson , din poze pare sa fie in stare destul de buna, iar vanzatorul sustine acelasi lucru. Pretul dupa cum e vizibil in imagini e 350 lei. O sa las si un link in caz ca vreti sa vedeti mai multe poze.

Multumesc!

https://www.olx.ro/oferta/vand-chitara-electrica-johnson-stratocaster-IDcl57E.html

,image.thumb.png.8d5fbf9ac3ea2614cbb8ac9b81f0c184.png

 

 

image.thumb.png.945ed7fd4fad602d7ed91deec3050b0a.pngimage.thumb.png.2317a1a0418f948e95c1f160d400d7f8.png

Link to comment
Share on other sites

Îți dai seama că majoritatea celor de aici nu au pus mâna pe o copie de strat "celebră" ca Johnson.

Mie mi se pare că nu merită nici să pui un set de corzi nou pe ea dacă e precum ce am văzut la altă ilustră marcă, Delson sau așa ceva. Poate nu e.

Cele mai ieftine straturi ok sunt Squier, SX, Vintage V6 și Ibanez. Harley Bentonurile mai noi iar pot fi foarte ok aparent. Cort, poate. De ce ai lua ceva obscur, nu înțeleg, în afară de preț. Doar că la astea ieftine uneori se dublează calitatea odată cu prețul ceva mai mare. Citește și tu despre ele pe net, că nu te doare . În general, cât dai, atâta face, dar eu sub 5-6-7-800 de lei nu prea am văzut nimic decentuț.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Acum 7 ore, apocapsile a spus:

Îți dai seama că majoritatea celor de aici nu au pus mâna pe o copie de strat "celebră" ca Johnson.

Mie mi se pare că nu merită nici să pui un set de corzi nou pe ea dacă e precum ce am văzut la altă ilustră marcă, Delson sau așa ceva. Poate nu e.

Cele mai ieftine straturi ok sunt Squier, SX, Vintage V6 și Ibanez. Harley Bentonurile mai noi iar pot fi foarte ok aparent. Cort, poate. De ce ai lua ceva obscur, nu înțeleg, în afară de preț. Doar că la astea ieftine uneori se dublează calitatea odată cu prețul ceva mai mare. Citește și tu despre ele pe net, că nu te doare . În general, cât dai, atâta face, dar eu sub 5-6-7-800 de lei nu prea am văzut nimic decentuț.

Am cautat pe net despre marca ''celebra'' :)), si am gasit pareri impartite, de aceea am zis sa pun o intrebare si aici. Am cautat ceva cat se poate de ieftin pentru ca nu vreau sa dau o suma mai mare,  fiind prima data cand as pune mana pe o chitara. Multumesc mult pentru ajutor ! O sa ma orientez spre ce mi-ai recomandat . 

Link to comment
Share on other sites

Vezi că sunt și aici seconduri ok la vânzare. Pe la 5-600 ai opțiuni bune și durabile față de aia.

Vezi mai sus că am dat de exemplu un Ibanez roșu îngrijit pe la 550 de lei și sunt și altele, foarte ok.

Nu are rost să iei no name pentru diferență de 2-300 de lei, aia zic.

Link to comment
Share on other sites

Acum 59 minute, apocapsile a spus:

Vezi că sunt și aici seconduri ok la vânzare. Pe la 5-600 ai opțiuni bune și durabile față de aia.

Vezi mai sus că am dat de exemplu un Ibanez roșu îngrijit pe la 550 de lei și sunt și altele, foarte ok.

Nu are rost să iei no name pentru diferență de 2-300 de lei, aia zic.

Ma poti ajuta cu o parere la asta?

https://www.olx.ro/oferta/vand-chitara-electrica-inanez-gio-grx40-IDc0EnG.html#88edf842ab

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Roman Paul said:

Sincer, în zona aia ai pe forum asta:

Mi se pare în stare foarte bună, foarte cool și nu ai complicația unui tremolo, care dacă ești la început cel puțin cu electrica, nu cred că-ți trebuie. Vorbește cu omul. Plus, după mine, arată beton pentru o chitară atât de accesibilă. Eu spre asta m-aș orienta.

Link to comment
Share on other sites

Acum 10 minute, apocapsile a spus:

Sincer, în zona aia ai pe forum asta:

Mi se pare în stare foarte bună, foarte cool și nu ai complicația unui tremolo, care dacă ești la început cel puțin cu electrica, nu cred că-ți trebuie. Vorbește cu omul. Plus, după mine, arată beton pentru o chitară atât de accesibilă. Eu spre asta m-aș orienta.

multumesc de sfaturi!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut, da nou pe aici si cu dorinta de a invata sa cant la o chitara acustica. Si acum teribila intrebare...ce chitara sa imi iau? Buget 500 ron, am zis ca daca ma prinde o sa investesc mai mult dupa ce prind ceva experienta. Din ce am vazut/citit pe vastul net, am inteles ca este bine sa o cumperi din magazin, desi fara experienta, nu vad cum m-ar ajuta sa nu iau o chitara proasta.Ok, astept niste propuneri de la voi si va multumesc anticipat pentru implicare !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut! 

As putea găsi o chitara second ok într-un buget de 1000 de lei?... 

Bugetul e clar minuscul, dar sper ca pot găsit ceva apropiat de decent. Care ar fi cele mai bune mărci care se încadrează în suma? Am o mica obsesie pentru Ibanez, se poate? Sau măcar alte mărci cât de cât ok precum HB, Esp, Bullet?... 

Multumesc! 

Link to comment
Share on other sites

Poti gasi un sh in stare foarte buna, in bugetul asta sunt modele entry level absolut decente:

https://m.olx.ro/oferta/chitara-electrica-ibanez-rg421-ex-bkf-ca-noua-IDcE1h6.html#position=2&page=1

https://m.olx.ro/oferta/chitara-electrica-ibanez-rg421m-IDcu8dV.html#position=1&page=1

 

 

Edited by razvann
Link to comment
Share on other sites

Salutare, 

Vreau sa imi cumpar prima chitara electrica. Din ce am citit pe net m-am hotarat la Yamaha Pacifica 112V plus amp Blackstar fly 3 cu extension cabinet. Toata treaba ajunge la 1500 lei. 

Credeti ca de suma asta as putea gasi ceva mai bun? Daca da, astept sugestii.

Am vazut ca multi recomandati si SH insa majoritatea cu precizarea "daca nimeresti una buna". Nu am de unde sa stiu cum e una buna asa ca nu as vrea sa iau in calcul SH.

Chitare similare ca pret am mai gasit Squire Affinity stratocaster HSS, Ibanez GSA60 sau Ibanez SA160.

Ca si genuri, ma intereseaza cel mai mult blues si rock, de asta am mers pe configuratia HSS. Am inteles ca e mai versatila decat 3 single.

Accept orice sfat si sugestie. N-as vrea sa dau gres cu prima chitara pentru ca e posibil sa imi taie tot elanul.

Multumesc!

 

Screenshot_20190817-153302.jpg

Edited by Radubradu
Link to comment
Share on other sites

Yamaha Pacifica 121 vs Ibanez RG421-EX BKF vs Ibanez GRG121-BK? 

Pe care o recomandați? Din ce ați folosit, care din ele suna mai bine și e mai comoda? 

Am fost ieri într-un magazin și am luat pe rand în mana cele doua chitare Ibanez, sunt începător și nu știu la ce sa ma astep de la o chitara în materie de sunet, dar ca feeling Ibanez GRG121-BK m-a lăsat plăcut impresionat de cum se tine, asa ca as înclină spre aceasta. 

De la yamaha nu mi-a trecut nimic prin mâini, mi-a spus un prieten ca el pe asta a început și ca e foarte bună... Acum sunt cam indecis. Din ce ați avut/testat, care ati fi ales-o și de ce? 

Link to comment
Share on other sites

Nici cea amai vaga idee, ambele sunt din cea mai low/entry grupa (si dintre toate astea, parca as alege un squier)

RG421 este .. minimalista. Nu are nimic in plus, nici macar culori. 

 

Btw, daca nu iti este comod RG-ul, NU il lua. E mai important sa iti placa decat sa aiba "specificatii mai bune"

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.