www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest DoomShadow

Pt. voi poate o sa vi-se par o intrebare idioata :) imi spune careva pls ce ii Fat Stratu? pls :) chiar nu stiu ... sunt super incepator si sa nu va spun ca nici chitara nu am :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

Fat Strat-ul este un Stratocaster in configuratie HSS, adica humbucker-single-single(doza dubla-simpla-simpla).

 

la pro guitar in oferta e 6 milioane :) cred ca p-asta o iau...

Link to comment
Share on other sites

Guest dominus

in timisoara gasesti in centru, langa restaurantul cina(nici nu stiu daca mai exista de fapt)

dupa, mai este un magazin pe strada cu sediul agenda(imi scapa numele).. e strada ce duce din libertatii pana in marasti... e foarte aproape de capatul din marasti..

iar alt magazin este cum mergi din maria, pe liniile de tramvai spre balcescu.. treci de o intersectie, si dupa imediat pe dreapta, muzikia parca ii spune, e undeva la subsol..

 

 

 

spuneti-mi va rog care e diferenta intre o chitara normala, una acustica si una electro-acustica.. chiar vreau sa-mi cumpar o chitara si daca credeti ca voi simti vreodata diferenta as fii dispus chiar sa investesc mai mult, pana in vreo 4 milioane.. daca chiar trebuie, mai suplimentez ceva.. eu am nevoie de chitara la cantat cu prietenii in principiu si eventual daca o sa-mi placa sa cant de nebun, dar n-am de gand sa fac formatie sau ceva de genu.. va multumesc din nou

Link to comment
Share on other sites

in timisoara gasesti in centru, langa restaurantul cina(nici nu stiu daca mai exista de fapt)

dupa, mai este un magazin pe strada cu sediul agenda(imi scapa numele).. e strada ce duce din libertatii pana in marasti... e foarte aproape de capatul din marasti..

iar alt magazin este cum mergi din maria, pe liniile de tramvai spre balcescu.. treci de o intersectie, si dupa imediat pe dreapta, muzikia parca ii spune, e undeva la subsol..

spuneti-mi va rog care e diferenta intre o chitara normala, una acustica si una electro-acustica.. chiar vreau sa-mi cumpar o chitara si daca credeti ca voi simti vreodata diferenta as fii dispus chiar sa investesc mai mult, pana in vreo 4 milioane.. daca chiar trebuie, mai suplimentez ceva.. eu am nevoie de chitara la cantat cu prietenii in principiu si eventual daca o sa-mi placa sa cant de nebun, dar n-am de gand sa fac formatie sau ceva de genu.. va multumesc din nou

 

Primul se numeste Arta; Al 2-lea la care te referi e Triola.

 

Kitara "normala"... probabil te referi la clasica... Are cutia de rezonanta mai mica decat cea acustica si are corzi de nylon (cel putin asa e normal insa se mai gasesc unii ... cum am facut cand habar n-aveam.... sa puna corzi de otel... de distrug pana la urma.... ). Este mai usir de cantat pe ea pt ca are corzile mai moi si griff-ul este mai gros , isa si sunetul este mai "moale" (cald)

 

Kitara acustica (western)... cutie de rezonanta mai mare; corzi de otel; sunet mai puternic si mai... metalic :)

 

Kitata electroazustica este o kitara acustica; cu o doza speciala incorporata; ai posibilitatea de a baga un cablu in ea si de a amplifica, sau de a inregistra... mai are un mic panou cu un potentiometru de volum si ceva egalizatoare.

 

Daca vrei strict sa zdrangani... ia-ti acustica... daca mai vrei sa si inregistrezi or something... elecroacustica :)

Link to comment
Share on other sites

Guest dominus

Primul se numeste Arta; Al 2-lea la care te referi e Triola.

 

Kitara "normala"... probabil te referi la clasica... Are cutia de rezonanta mai mica decat cea acustica si are corzi de nylon (cel putin asa e normal insa se mai gasesc unii ... cum am facut cand habar n-aveam.... sa puna corzi de otel... de distrug pana la urma.... ). Este mai usir de cantat pe ea pt ca are corzile mai moi si griff-ul este mai gros , isa si sunetul este mai "moale" (cald)

 

Kitara acustica (western)... cutie de rezonanta mai mare; corzi de otel; sunet mai puternic si mai... metalic :)

 

Kitata electroazustica este o kitara acustica; cu o doza speciala incorporata; ai posibilitatea de a baga un cablu in ea si de a amplifica, sau de a inregistra... mai are un mic panou cu un potentiometru de volum si ceva egalizatoare.

 

Daca vrei strict sa zdrangani... ia-ti acustica... daca mai vrei sa si inregistrezi or something... elecroacustica :)

 

mersi mult de raspunsul prompt.. crezi ca tipii de acolo (de la magazine) ma vor ajuta? sau vor incerca sa profite de naivitatea mea? :)

Link to comment
Share on other sites

mersi mult de raspunsul prompt.. crezi ca tipii de acolo (de la magazine) ma vor ajuta? sau vor incerca sa profite de naivitatea mea? :)

 

:) De profitat nu e cazul niciunde, atat ca in Arta sau in Terra (btw, mai e si varianta Terra :) ) nici vanzatoarele nu se prea pricep...

Totusi... ia pe cineva cu tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest dominus

:) De profitat nu e cazul niciunde, atat ca in Arta sau in Terra (btw, mai e si varianta Terra :) ) nici vanzatoarele nu se prea pricep...

Totusi... ia pe cineva cu tine.

 

 

pai as lua, dar singurii "chitaristi" pe care ii cunosc sunt la bucuresti.. si nu prea cred ca merita drumul :) o sa ma duc si prin terra sa vad cam care-i faza si pe acolo.. mersi din nou

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Pai frate ii dai si tu la TB niste "verzisori" si poate i-se inmoaie inima :)

 

Hey am o idee ... hai sa ne intalnim chitaristi din Tm undeva ... Metal Box, Fostul H, Pirania, Grey Net, Lemon, Sharry ... undeva eu stiu ... si mai vb si noi :) ce ziceti ??? ar fi bine ... mai lamurim chesti tehnice, poate vin si incepatori ca mie :) ar fi fain :(

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Hey am o idee ... hai sa ne intalnim chitaristi din Tm undeva ... Metal Box, Fostul H, Pirania, Grey Net, Lemon, Sharry ... undeva eu stiu ... si mai vb si noi :) ce ziceti ??? ar fi bine ... mai lamurim chesti tehnice, poate vin si incepatori ca mie :) ar fi fain :)

 

Sa vedem... anyway... aici se dezbate subiectul asta:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3...pid=103336&

Link to comment
Share on other sites

Guest cris2d2

Salutare lume (e pimul meu post D: ) :) :)

 

Ma bag si eu in lapte si cer pareri despre (va dati repede seama ca nu ma pricep) urmatoarele lopeti, ma intereseaza in primul rand parerea celor care au "sapat" cu ele :(

 

Washburn X10

 

Ibanez GRG 170DX

 

Ibanez GRG 270B

 

Jackson JS20

 

Jackson JS30

 

Stagg-uri electrice (ca cele care se vand pe mcmusic)

 

 

Sau recomandati-mi o chitara electrica noua, care pot sa o cumpar din magazinele romanesti, si care sa nu coste mai mult de 1000 RON. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cris2d2

Pai dak vrei cv mergi si tu prin muzikia ... www.muzikia.ro sau cauta in mica publicitate ... is care vand si noi :)

 

Pai io vreau ceva, dar nu stiu ce sa aleg. De asta intreb care merita, dintre cele amintite de mine mai sus.

 

Exista alt loc unde as putea sa intreb? Io cred ca am nimerit bine in threadul asta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Pai eu zic sa iti iei unul dintre ibanezuri :) Ibanez GRG 270B merita :) dar nush dak il gasesti ... numa la commanda :)

 

Nu vreau sa fiu rautacios, dar de ce insisti a da sfaturi cand tu n-ai nici 1 luna de chitara (din cate imi aduc aminte, nici n-ai chitara). Seria GIO de la Ibanez e de super c@c@t oricum...

 

Eu as merge pe JS30, dar unu sh ca e mai ieftin...

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu rautacios, dar de ce insisti a da sfaturi cand tu n-ai nici 1 luna de chitara (din cate imi aduc aminte, nici n-ai chitara). Seria GIO de la Ibanez e de super c@c@t oricum...

 

Eu as merge pe JS30, dar unu sh ca e mai ieftin...

 

 

Jackson evident :(

 

 

Eu sincer de acolo as alege washburnul...preferintza personala...

 

 

Cat despre stagguri...nu merita...

 

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

Guest cris2d2

Ok, cred ca o sa optez pentru un Jackson. Sa vad daca pot sa mai strang cureaua, deja destul de tensionata. Daca nu pot un JS30, o sa merg pe un JS20, eventual cu un upgrade de doze in viitor.

 

Mersi pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

De asta a auzit careva ?

 

http://www.zzounds.com/item--BEHIAXE393

 

merita pentru vreo 5-6 luni pana am bani de una buna? (acuma n-am nimic si tre' sa cant la ceva !!!!)

 

Imi cer scuze daca s-a mai discutat. In cazul asta rog sa fiu indrumat spre pagina respectiva.

Edited by DragonFlame
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.