www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

5 hours ago, FiveseveN said:

Dacă ai deja boxe bune, da. Dacă nu, ai să dai vina pe software.

Componentele electronice nu sunt problema, chiar dacă incluzi și dozele: e destul de greu să greșești o bobină în 2019. Dar înlocuitul dozelor rămâne un hobby foarte popular.

Recomanzi vreun model anume? As lua in calcul si sh...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, SKU said:

ele suna la fel de bine indiferent de model?

Sună diferit, iar dacă-mi dai un set de criterii care determină cât de "bine" sună putem face un clasament. Între timp, trăim într-o lume unde se vând și EMG 81 și lipsticks de pe Danelectro (la același preț) și sunt la fel de apreciate (dar din alte motive) single-coils bobinate manual sau Fishman Fluence.

2 hours ago, wlkh said:

Recomanzi vreun model anume?

Nu știu de-astea cu blues, boss :D. Dar deobicei prima întrebare e "ce buget ai?", că "minimum ok" înseamnă lucruri diferite pentru oameni diferiți.

Link to comment
Share on other sites

Prin "minimum ok" eu inteleg cele mai ieftine variante suficient de bune incat sa nu limiteze invatarea tehnicilor de baza.

De exemplu- ar fi aproape imposibil sa inveti sa mergi corect pe cea mai ieftina bicicleta din supermarket- nu vei invata sa schimbi vitezele pentru ca schimbatoarele nu pastreaza reglajul asa ca te vei resemna si o vei lasa pe o viteza intermediara, se vor indoi jantele la prima bordura coborata, anvelopele vor fi tari ca piatra si vei pica la primul viraj luat in viteza, etc. Cel mai probabil te vei lasa rapid din cauza problemelor tehnice. In schimb, poti invata fara probleme pe a 3-a sau a 4-a cea mai ieftina bicicleta din decathlon. Nici cea din decathlon nu va fi de nivelul la care sa reziste la concursuri de XC cu noroi, dar macar nu se va rupe dupa prima plimbare in parc, si iti va permite sa inveti destul de multe. In cazul in care nivelul tau va depasi nivelul bicicletei poti lua una mai buna, iar in cazul in care indiferent de motive vei ramane la nivel de incepator, macar nu ai pierdut/blocat foarte multi bani.

 

Link to comment
Share on other sites

Nu exista minim ok pentru ca nimeni nu are urechile la fel. Daca tu esti multumit cu o pereche de logitechuri de 100-150 de lei, ala e ok pentru tine. Pentru alticneva o pereche de microlab solo s-ar putea sa fie inferioara, pentru ca el sau ea e obisnuit/a cu KEFuri.

Pentru unii nu se poate fara whoofer, pentru altii e sacrilegiu sa pui whoofer, etc ...

Basically cata vreme ai o pereche de boxe care iti plac, si care sa aiba difuzoarele bune (eg sa nu baraie la volum mare) vor fi bune si la chitara.

Again, cum a zis si '57 mai sus, ce buget ai ?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, wlkh said:

Prin "minimum ok" eu inteleg cele mai ieftine variante suficient de bune incat sa nu limiteze invatarea tehnicilor de baza.

De exemplu- ar fi aproape imposibil sa inveti sa mergi corect pe cea mai ieftina bicicleta din supermarket- nu vei invata sa schimbi vitezele pentru ca schimbatoarele nu pastreaza reglajul asa ca te vei resemna si o vei lasa pe o viteza intermediara, se vor indoi jantele la prima bordura coborata, anvelopele vor fi tari ca piatra si vei pica la primul viraj luat in viteza, etc. Cel mai probabil te vei lasa rapid din cauza problemelor tehnice. In schimb, poti invata fara probleme pe a 3-a sau a 4-a cea mai ieftina bicicleta din decathlon. Nici cea din decathlon nu va fi de nivelul la care sa reziste la concursuri de XC cu noroi, dar macar nu se va rupe dupa prima plimbare in parc, si iti va permite sa inveti destul de multe. In cazul in care nivelul tau va depasi nivelul bicicletei poti lua una mai buna, iar in cazul in care indiferent de motive vei ramane la nivel de incepator, macar nu ai pierdut/blocat foarte multi bani.

 

Dude, ieftin nu înseamnă mereu prost. Dacă îți iei ceva ieftin, iei ceva simplu, la care să nu se poată defecta mare lucru. De exemplu, nu iei un superstrat de 600 de lei, iei un telecaster sau altceva hard tail. De exemplu, dacă vrei o bicicletă bună, iei o bicicletă de oraș cu sistem simplu de frâne în V și fără nimic fancy / schimbător cu puține viteze și aia e :)

Raționamentul e banal: n-o să-ți dea nimeni ceva cu funcționalitate mai complexă la nivelul de calitate la care poate livra ceva simplu la același preț. Și pe ambele poți merge / cânta.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

As fi multumit sa "scap" cu ~800 lei pentru ceva second. 

Nu stiu cum se manifesta "prost" la o chitara, insa ma gandesc ca daca de exemplu intre un squier bullet si un fender de 10 ori mai scump (si aparent identic) diferentele practice constau doar intr-un sunet putin diferit (care oricum nu e sunetul pur produs de chitara ci modificat de amplificator, etc) perceptibil doar de urechea antrenata, si o vopsea mai atent aplicata, putini mai cumparau altceva decat cele mai ieftine modele entry level, mai ales intr-o tara in care salariul mediu e mai mic decat costul multor telefoane mobile...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Păi, de exemplu, dacă nu vrei să rupi geamurile, cred că poți merge liniștit pe un amplificator mic dintre cele mai apreciate (aparent, de la boss katana mini sau blackstar fly, chestii mai simpluțe până la un amplifi 30, care e simplu dar poate fi controlat mișto din telefon/de pe calc sau vreun yamaha thr (5, 10) care și ăla mai apare second cumva în bugetul tău. la fel de bine, cu un cablu de imprimantă USB AB poți adăuga un adaptor OTG pentru telefon și controlezi și un katana 100/50 (cum fac și eu cu Yamaha THR10x ca să nu depind mereu de computer pentru umblat) care se poate folosi și la volum mic, dar și la volum mare și are și software bun, bibliotecă de tonuri etc.

Mai au și Fender chestii mai 'smart', no, ideea e că sigur găsești ceva. Dacă ești pus pe învățat chestii și ceva mai elegant/conectat, Amplifi mi se pare că merită cercetat - are și varianta simplă de "tonuri gata făcute pentru melodii anume", dar poți să și umbli. Parcă are și ceva "Tone Matching", să-ți găsească el un ton care pare oke pentru un anumit backing track/piesă sau ceva de genul, n-am studiat prea mult fenomenul.

Ideea e că ai opțiuni interesante în, să zicem, nu foarte mulți bani.

De chitară nush ce să zic, se găsesc ocazii și pe aici pe forum dacă stai să cauți, chiar ok în puțini bani.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, wlkh said:

As fi multumit sa "scap" cu ~800 lei pentru ceva second. 

Nu stiu cum se manifesta "prost" la o chitara, insa ma gandesc ca daca de exemplu intre un squier bullet si un fender de 10 ori mai scump (si aparent identic) diferentele practice constau doar intr-un sunet putin diferit (care oricum nu e sunetul pur produs de chitara ci modificat de amplificator, etc) perceptibil doar de urechea antrenata, si o vopsea mai atent aplicata, putini mai cumparau altceva decat cele mai ieftine modele entry level, mai ales intr-o tara in care salariul mediu e mai mic decat costul multor telefoane mobile...

 

https://www.thomann.de/gb/harley_benton_cst_24t_paradise_flame.htm
Parerea mea
Ii faci un setup calumea si mai tarziu ii poti schimba nut-ul si dozele. 

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

In cazul asta pierzi vremea asteptand sa scoti ceva decent dintr-un setup pe calculator in bani decenti. Ai nevoie de monitoare de 8", o interfata audio performanta, si un CPU performant daca vrei ceva cat de cat sa se simta ca un amp de chitara. Mai degraba iti iei un amp gen Katana si nu te complici aiurea.

Sursa: Din experienta cu aproape toate simulatoarele, si diferite setupuri hardware. Sunt putine interfete audio care sa aiba o latenta similara cu cea a unui amp. Si alea care sunt pe aproape costa cat un amp pe lampi.

Edited by SKU
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, apocapsile said:

Păi, de exemplu, dacă nu vrei să rupi geamurile, cred că poți merge liniștit pe un amplificator mic dintre cele mai apreciate (aparent, de la boss katana mini sau blackstar fly sau vreun yamaha thr (5, 10)

Fender Mustang I V.2, Vox Mini 5 ? Ma gandesc sa iau unu din astea 5 pentru cantat acasa si nu stiu care

Edited by SudenUni
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SudenUni said:

Fender Mustang I V.2, Vox Mini 5 ? Ma gandesc sa iau unu din astea 5 pentru cantat acasa si nu stiu care

Ce ți-a zis vektor mai sus, din câte știu, e mai ok decât oricare dintre cele pe care le-ai menționat, ca sunet și feeling :) 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, apocapsile said:

Ce ți-a zis vektor mai sus, din câte știu, e mai ok decât oricare dintre cele pe care le-ai menționat, ca sunet și feeling :) 

Thanks :)

Cele de mai sus sunt proiectate de la 0 sa fie mici. Spre deosebire de cele facute pe baza conceptului de amp "standard" micsorat. Considerand ca au alt scop si alte limitari si alte use cases, as zice ca e normal sa fie mai bune solutiile dedicate fata de cele adaptate sau improvizate :)

 

Link to comment
Share on other sites

Sincer? Pana nu pui exact degetul ce nu-ti place la echipamentul tau, n-o sa fii multumit cu altceva. Poate cel mai mult ai nevoie sa schimbi difuzorul. Poate cel mai mult ai nevoie sa schimbi formatorul de ton. Poate cel mai mult ai nevoie sa schimbi chitara. Poate cel mai mult ai nevoie sa schimbi tehnica. Pe forum e greu de ghicit. 

Inhaiteaza-te cu 1-2 prieteni, va strangeti la un loc cu tot echipamentul si incepi sa faci incercari. Chitara ta cu ampul altuia. Chitara altuia cu ampul tau. Sistemul tau cu mana altuia. Samd. 

Sample-ul audio thomann suna mai bine la urechea mea la epi special fata de HB. Insa asta nu inseamna mare lucru, nu stii cum a fost tras. Trebuie sa vezi de ce ai tu nevoie.

Probabil - insa aici pot gresi - iti trebuie un amp decent cu o chitara decenta. La tine ampul e in balarii, si chitara e superentrylevel. Mai degraba schimbi intai ampul.  Cu bugetul pe care-l ai, poti sa iei un amp rezonabil nou sau second si o chitara rezonabila second. Amp-ul ti-l alegi pentru nevoi. E una sa canti in dormitor cu backing track, si un pic alta sa fii langa tobosar. Mai ales daca n-aude bine :) Insa asta e teorie - trebuie sa incerci intai. Daca nu, cel mai probabil arunci banii.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, vektor said:

Daca iti iei active, va trebui sa schimbi toata partea electronica, nu doar dozele.

Recomanzi sa nu merg pe doze active si ma reorientez pe ceva gen asta ?

9 hours ago, leopold said:

Sincer? Pana nu pui exact degetul ce nu-ti place la echipamentul tau, n-o sa fii multumit cu altceva. Poate cel mai mult ai nevoie sa schimbi difuzorul. Poate cel mai mult ai nevoie sa schimbi formatorul de ton. Poate cel mai mult ai nevoie sa schimbi chitara. Poate cel mai mult ai nevoie sa schimbi tehnica. Pe forum e greu de ghicit. 

Inhaiteaza-te cu 1-2 prieteni, va strangeti la un loc cu tot echipamentul si incepi sa faci incercari. Chitara ta cu ampul altuia. Chitara altuia cu ampul tau. Sistemul tau cu mana altuia. Samd. 

Sample-ul audio thomann suna mai bine la urechea mea la epi special fata de HB. Insa asta nu inseamna mare lucru, nu stii cum a fost tras. Trebuie sa vezi de ce ai tu nevoie.

Probabil - insa aici pot gresi - iti trebuie un amp decent cu o chitara decenta. La tine ampul e in balarii, si chitara e superentrylevel. Mai degraba schimbi intai ampul.  Cu bugetul pe care-l ai, poti sa iei un amp rezonabil nou sau second si o chitara rezonabila second. Amp-ul ti-l alegi pentru nevoi. E una sa canti in dormitor cu backing track, si un pic alta sa fii langa tobosar. Mai ales daca n-aude bine :) Insa asta e teorie - trebuie sa incerci intai. Daca nu, cel mai probabil arunci banii.

Amp-ul l-am schimbat recent cu un NUX Mighty Lite la recomandarile baietilor de aici. Urmeaza chitara, iar acel Harley Benton mi-a atras atentia datorita esteticii, si bineinteles, mergand pe prezumtia  ca o sa fie un upgrade fata de ce am acum. De testat chitari in persoana, singurul magazin de muzica pe care-l stiu in Iasi este MCMusic, unde singura chitara care mi-a sarit in ochi a fost asta.

Edited by SudenUni
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, SudenUni said:

Amp-ul l-am schimbat recent cu un NUX Mighty Lite la recomandarile baietilor de aici. Urmeaza chitara, iar acel Harley Benton mi-a atras atentia datorita esteticii, si bineinteles, mergand pe prezumtia  ca o sa fie un upgrade fata de ce am acum. De testat chitari in persoana, singurul magazin de muzica pe care-l stiu in Iasi este MCMusic, unde singura chitara care mi-a sarit in ochi a fost asta.

Ei bine, care e parerea cu noul amp? Esti multumit? E mai bine decat inainte?

In locul tau as face un topic: colegii din Iasi, dau niste beri, cine ma lasa sa incerc rig-uri? Iasi-ul nu e chiar Vaideeii de Jos, gasesti gramada de colegi. 

Parerea mea sincera e cam asa: daca epi-ul tau e in mintile lui si n-are probleme (adica doar te-ai plictisit de ea), n-as schimba-o cu ceva similar ca forma si intentii decat poate o chitara mult mai scumpa, cam in zona de 3000-3500 noua. Pe care as lua-o second, desigur daca o gasesc. Sau, as incerca altceva. Poate iti place/ai nevoie de bridge mobil. Vezi cum se aude stratul. Sau superstratul, na. Poate a venit momentul pentru twang de tele. Vintage-ul ala pare interesant, insa cum te simt, o sa mai bagi bani in el :)

Pe de alta parte, daca epi-ul e obiectiv nasol, ar avea sens sa-l schimbi c-o chitara de 1500 noua. Preferabil tot second :)

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, leopold said:

Ei bine, care e parerea cu noul amp? Esti multumit? E mai bine decat inainte?

Este ideal pentru ce am nevoie, foarte multumit de el.

24 minutes ago, leopold said:

Parerea mea sincera e cam asa: daca epi-ul tau e in mintile lui si n-are probleme (adica doar te-ai plictisit de ea), n-as schimba-o cu ceva similar ca forma si intentii decat poate o chitara mult mai scumpa, cam in zona de 3000-3500 noua. Pe care as lua-o second, desigur daca o gasesc. Sau, as incerca altceva. Poate iti place/ai nevoie de bridge mobil. Vezi cum se aude stratul. Sau superstratul, na. Poate a venit momentul pentru twang de tele. Vintage-ul ala pare interesant, insa cum te simt, o sa mai bagi bani in e

Chitara isi face treaba, doar ca da, pot spune ca a intervenit plictiseala, dar de asemenea as vrea sa vad cum e cu ceva mai middle range ca si calitate.

Motivul pentru care gravitam inspre Harley Benton este pretul bineinteles si designul chitarii in sine. Din cate am mai citit, sunt chitari care suna bine stock, dar le poti moda daca vrei ceva superior.

De vreme ce am prea putina experienta in ale chitarelor, este o diferenta chiar asa mare intre, sa zicem un HB la 1000RON si orice alta chitara la 3000-3500 incat sa justifice pretul ? In special ca va fi folosita doar ca un hobby.

Cam de pe unde incepe numele sa aiba un impact mai mare decat calitatea in sine ?

Edited by SudenUni
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SudenUni said:

De vreme ce am prea putina experienta in ale chitarelor, este o diferenta chiar asa mare intre, sa zicem un HB la 1000RON si orice alta chitara la 3000-3500 ? Mai ales ca va fi folosita doar ca hobby ?

De obicei, lemnul si componentele electronice din care sunt facute chitarile ieftine, gen HB, sunt inferioare celor mai scumpe, de exemplu la 3000-3500, cum ai spus tu. Si crede-ma cand iti spun ca o chitara mid range sau top tier de simte muult mai diferit fata de una ieftina. Am avut un bass HB care era super incomfortabil si avea si o groaza de noise. In general, ar trebui sa te orientezi spre ceva pe care sa iti faca placere sa canti, atat estetic, cat si ca sound si feel. Daca iti face cu ochiul o chitara anume, eu zic sa go for it, you can never have too many guitars :)

 

De asemenea. Moonsorrow rulz! :D

Link to comment
Share on other sites

Well, sa-ti zic din experienta mea. Prima mea chitara cantabila a fost o clona de Stratocaster pe care am luat-o de la (fostul) magazin Muzica, second, in regim de consignatie, cred ca pe la 80-100 euro. Am bagat in ea binisor mai mult de atat sub forma de retastare, refacere lipituri, ecranare si schimbat poturi. Si tot nu-mi placea de ea, suna rau, bridge-ul avea bavuri care ma agatau la mana, nu prea tinea acordajul si asa mai departe. 

Am luat un PRS SE (SE-ul e ala coreean, pentru incepatori, student edition) nou (sincer, imi pare relativ rau acum ca l-am luat nou, insa fiind editie limitata sper ca in 20 ani ajunge la valoarea initiala :D) si diferenta a fost ca de la cer la pamant. E placuta la mana, sta in acordaj, suna altfel, etc. Am exersat destul de mult, a inceput sa se lege rezonabil cantatul. Ei, dupa vreo 2-3 ani am pus din nou mana pe strat... si sa vezi chestie, cat a stat in dulap a invatat sa cante. :guitar:Are in continuare aceleasi bube, insa nu ma mai blochez in ele. Are si avantaje - sunetul de single coil. Pe de alta parte, in timpul asta am cantat si pe lopeti de 2000-5000 EURO. Saltul calitativ e mult mai mic. Pe de-a treia parte, am cantat si pe chitare de 200-500 EUR care mi s-au parut a performa foarte ok. 

Ideea e, pe de-o parte, sa te inspire chitara si sa nu te incurce, pe de alta sa stii cam ce vrei. E valabil si pentru restul echipamentului. Si la fel de important e sa insisti pe tehnica si cantat, nu pe scule. Stai sa vezi cand descoperi pedalele :D

Link to comment
Share on other sites

@xschatten @leopold Fair points, presupun ca iti da si o doza mare de motivatie la cantat cand stii ca ai in mana ceva mai decent.

Daca ar fi sa-mi fac in viitor un buget undeva la ~2000lei, ce ati recomanda SH ? Vreau sa raman tot la un LP / nu stiu cum se numeste stilul dar imi place finishul

 

Edited by SudenUni
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.