www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitariile Noastre Preferate


Pomoja_Razvan
 Share

Recommended Posts

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

O mica parte din ceea ce imi doresc.

vazand preferintele tale, nu m-am putut abtine sa nu comentez:

in foto#1 este un gibson lp custom maple board, care s-a fabricat prin anii 70-80. am pus mana pe o astfel de chitara (proprietar fiind unul dintre chitaristii formatiei est germane Phonolog, prin 1981) si mi s-a parut cu totul deosebita, chiar mai pe placul meu decat varianta cu ebony, pe care am detinut-o.

in foto#2 este un gibson lp recording, cu doze de Lo Z si cu transformator de impedanta. este un experiment al lui Les Paul, pus in fabricatie de gibson, prin 1970, model care a fost, intr-un fel, precursorul folosirii tehnologiei noiseless. am avut ocazia sa cant, prin 1999, pe asa ceva (proprietar Bogdan Stanescu) si trebuie sa recunosc ca era o chitara admirabil lucrata.

in foto#3 este un vintage telecaster 52 ri, chitara care se fabrica si in prezent, U-shape one piece maple neck si ash body, o chitara admirabila si memorabila. chiar anul asta am avut fericita ocazie sa probez un exemplar superb, aflat in posesia userului @malaianu_mihai.

in foto#4 este una dintre chitarele lui SRV, impreuna cu posesorul (despre asta, nimic de comentat). 

as fi vrut eu sa fi avut ocazia sa pun mana pe acest original ca sa-mi pot face o impresie, pt. ca am probat un exemplar din modelul SRV artist la guitar shop, dar nu pot sa spun ca este intru totul pe placul meu. ce sa-i faci, chestie de gust.

in foto#5 este o chitara gibson lp de luxe customizata, apartinand chitaristului formatiei The Who, celebrul

Pete Townshend.

in foto#6 este tot un custom shop telecaster 52 ri alaturi de un fender '57 twin amp-40w. 

(amp pe care il foloseste, in prezent si Eric Clapton).

in foto#6 este un gibson lp custom, ebony fingerboard, in varianta de finisaj natur, care, din cate mai tin eu minte, s-a fabricat tot in perioada 70-80.

in concluzie pot spune: n-ai deloc gusturi proaste! :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Multumesc, daca se va intampa candva sa am bani sa cumpar macar una din ele o sa fiu cel mai fericit om din lume, iar daca o sa am multi bani promit sa va iau cate o chitara la fiecare de pe forum. :)

 

Vezi ca suntem cam multi pe forum ...

Daca iei cate o chitara pentru fiecare in genul celor din poze, s-ar putea sa se apuce cu totii de cantat, n-o sa mai aiba timp sa se certe pe forum.

:)

Link to comment
Share on other sites

in afara de epifonu' ala de sus,

 

gibson les paul studio alb cu gold humbuckers, daca ar veni cineva la mine i-as zice "you can look but you can NEVER touch it" :)

 

00059771.jpg

 

BC Rich Kerry King sig V, pentru... brutalitati :)

 

31Eav8eZeHL.jpg

 

si bineinteles, El Classico, Fender American Strat HSS. nici nu imi place asa mult forma de strat da as vrea sa am o chitara ca asta, are un aer aparte (atatia canta pe ea sau modele asemanatoare: hendrix, baietii de la iron maiden, clapton, gilmour, malmsteen, hank marvin, o lista intreaga: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Stratocaster_players )

 

383_1181126133_zoom.jpg

Link to comment
Share on other sites

visele mele :)  

 

ibanez_iceman_black.jpg

 

si asta 

 

 

 

 

 

ESP%20James%20Hetfield%20Truckster.jpg

 

btw : iceman se mai face; :) nu de alta dar nu prea am mai vazut, si e modelul meu preferat de chitara:))

Edited by junkie
Link to comment
Share on other sites

cate n-as vrea :) dar cea mai buna chitara pentru mine este tot ibanezul gsa6 pe care il am, ca nu pot sa canti la o chitara dintr-o poza :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.