www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme De Hum - Rezolvare Boss Ns2?


Guest Dyo
 Share

Recommended Posts

Problema mea e simpla: folosesc un rig minimal, recte chit (echipata cu SD Invader) ->tuner->amp pe lampi high gain. Cand NU cant am hum (sau feedback nedorit, nu stiu cum sa ma exprim mai bine), indiferent de distanta pe care o iau de amplificator. Daca reduc volumul chitarei cu 20-30% hum-ul dispare, (lucru care totusi live nu ma descurc sa-l fac pe cat de repede si des am nevoie). Nu e o pb data de cabluri (poate unele mai bune ar reduce problema dar nu intr-o masura f. mare).

 

Intrebarea mea e daca in acest caz, o pedala de noise surpression (din ce se gaseste pe la noi, doar de Boss stiu) ma ajuta. N-as dori totusi sa-mi schimbe tonul f. mult, am inteles ca adauga putina compresie (asta n-ar fi o pb, poate chiar ajuta la riffurile palmate), taie din inalte si adauga medii.

 

In cazul in care e o solutie pentru mine, dat fiind setup-ul de mai sus, care ar fi cea mai buna configuratie? chit ->tuner->noise surpressor ->amp?

 

Multumesc anticipat celor ce isi vor da osteneala sa-mi raspunda!

Edited by Dyo
Link to comment
Share on other sites

adica ai doar o pedala doua?ca nu am intzeles:)

 

oricum...ns-2 ul isi face treaba bineL|:)pt unii modifica (si papa din ton) prea mult...pt atii nu.

 

Ai putea sa-l folosesti(on) doar atunci cand nu cantzi.Cum ai terminat melodia...l-ai activat:)insa nu stiu daca se merita doar pt asta:)

 

 

eu folosesc ns-2 de ceva vreme si sunt multumit de el.Mai nou, am un setup foarte oputin zgomotos...si aproape ca nu mai am nevoie de el:)

 

Daca tu zici ca ai zgomotul acela folosind doar un tuner intre chitara si amp e nasol.Tre sa fie de la cabluri, ori, o fi de la masa chitarii(ai bazait suparator daca iei degetele de pe corzi sau orice din metal aflat pe chitara...aici nu ai ce sa faci)

 

succes

Link to comment
Share on other sites

Am doar tuner-ul in fata ampului. Nu de pauza dintre piese sau pauze mai lungi vb e vorba (folosesc pedala ampului si trec in clean in cazul asta, unde nu am hum deloc) ci de stopuri scurte intre care e deranjant sa se auda ceva (eu stopand corzile). O sa verific daca poate fi chitara ecranata mai bine...de la cabluri ma indoiesc ca ar fi, in conditiile de high-gain mentionate mai sus e imposibil sa nu ai feedback cand nu tii mana pe corzi.

 

Thx de feedback!

Link to comment
Share on other sites

In mod normal, pentru orice sounduri high gain trebuie sa folosesti un noise gate.

In primul rind incearca si cu alta chitara, asa iti vei da seama daca nu e cumva si ceva legat de un wiring gresit in chitara.

In al doilea rind, verifica daca atunci cind scoti tunerul din lant (bagi chitara direct in amp) se mentine acelasi nivel de zgomot. Orice efect poate introduce zgomot, mai ales daca e alimentat cu o sursa de curent nestabilizata. Ca si idee incearca sa alimentezi tunerul cu baterie.

In al treilea rind, cablurile au o influenta imensa asupra zgomotului, mai ales atunci in conditii de high gain. Daca atunci cind inchizi volumul de la chitara ampul in sine are zgomot mic inseamna ca zgomotul apare intre chitara si amp, deci aici trebuie cautata solutia

In al treilea rind, daca cele de mai sus nu ajuta, ia-ti un noise gate :)

El poate fi plasat intre chitara si amp (pentru a-ti bloca zgomotul aparut pe acest traseu) sau in bucla ampului, pentru a-ti bloca inclusiv zgomotul generat de amp.

Exista 2 pedale considerate standard in mom asta: Boss NS2 si ISP Decimator. Eu am probat NS2 si nu am fost deloc multumit de cum maninca sunetul,

Link to comment
Share on other sites

Thx de advice! Din optiunile enumerate imi ramane doar sa incerc alte cabluri (cablu) - am schimbat chitari, cantat direct in amp, tunerul e doar pe baterii ca consuma putin. Intr-adevar, cablurile pe care le folosesc nu sunt din cele mai bune. Totusi ma gandeam ca Invader+high-gain amp = hum oricum si, cum ziceai "In mod normal, pentru orice sounduri high gain trebuie sa folosesti un noise gate. "

 

Am citit si eu de ISP ca ar fi mai bun, dar la noi mi se pare greu de gasit.

Link to comment
Share on other sites

sa stii ca nu e chiar asha de zgomotos invader-ul(cel putin pe chitara mea nu e)

 

intr-adevar problema pare sa fie din distorsul ampului(mai toate ampurile au hum,bazzz..puff..shtttt...etc) si se rezolva cu un noise gate in bucla(dupa cum bine a zis si dass)

 

decimator gasesti pe thomann iar ns-2 gasesti la guitarshop.

 

succes in gasirea celei mai bune solutii

 

PS: te-ai gandit sa-ti schimbi distorsul cu ceva mai silentios?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ampul e problema (nu scoate nici un zgomot daca volumul chitarii nu e peste 80%). Tb sa fie de la cablu sau de la doza. O sa verific si updatez.

 

Cat despre distors...nu folosesc o pedala (sau proc), cant cu distorsul ampului, slava domnului, are destul (problema persista si daca reduc din gainul ampului). Thx again pt feedback!

Link to comment
Share on other sites

Contra zgomot recomand cu placere si chiar folosesc , isi face treaba de minune: ISP Decimator Pedal

http://www.thomann.de/gb/isp_technologies_...mator_pedal.htm

 

Poti avea chitara deschisa la maxim,toate pedalele in functiune+Gain maxim din amp...reuseste sa ajusteze si iese in statie un sunet super :)

 

Iar pentru o mai buna treaba pentru pedale si pentru bucla din statie ai aceasta pedala ISP Decimator-functioneaza ca si doua pedale separate:

http://www.thomann.de/gb/isp_technologies_gstring_pedal.htm

E ca o reducere de pret la 2 pedale :) Click pe imaginea lui din link-ul de mai sus, o sa iti deschida si o schema de instalare.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Thx de advice! Din optiunile enumerate imi ramane doar sa incerc alte cabluri (cablu) - am schimbat chitari, cantat direct in amp, tunerul e doar pe baterii ca consuma putin. Intr-adevar, cablurile pe care le folosesc nu sunt din cele mai bune. Totusi ma gandeam ca Invader+high-gain amp = hum oricum si, cum ziceai "In mod normal, pentru orice sounduri high gain trebuie sa folosesti un noise gate. "

 

Am citit si eu de ISP ca ar fi mai bun, dar la noi mi se pare greu de gasit.

Pui cablul la statie , in ce intrare vrei , dai volum maxim ( FARA CHITARA ) , si faci scurt circuit la capatul jackului intre

"bulb" si intre corpul jackului .

 

Daca in acestr caz nu ai "humm" nu-i cablu de vina .

 

orice "noisegate " strica dinamica , produce o "treapta" si numai ppeste aceasta treapta suna chitara .Deci nu-i OK numai ptr rythm guitar ,Sau solo fara feeling si expressie .

 

Ton gras adevarat ptr metale ideal ar trebuii facut cu un procesor destept care stie sa "formeze tonul " dupa un algoritm si ce nu depinde de "gain" .Deci sa nu ai nevoie de amplificare mare ca sa produci armonice .Dar asa ceva ptr realtim o fi prea scump.

 

Incearca sa te pozitionezi cu chitara fata de transformatoarele din jur sa vezi cand dispare humm-ul ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.