www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Intre Dimarzio X2n Vs Emg 81


andy
 Share

Recommended Posts

Sunt si eu pus in postura de a alege o noua doza, care sa imi "satisfaca" nevoile muzicale :) , Insa sunt inca nedumerit. Poate am nevoie de parerea celor care detin una dintre acestea....(Dim X2N sau EMG 81)

 

Este de la sine inteles(din timp ce am optat pt acestea stilul care il practic....)

Ma intereseaza chiar ceva sample-uri...

 

Daca detineti sau va puteti da cu parerea... va rog :)

Link to comment
Share on other sites

EMG81

 

Are output mare, doza ce o folosesc in special pentru chestii hi-gain, dar merge foarte bine si pe overdrive si distors in cantitati mici. Personal imi place pe partea de dirty, dar pe clean nu mi se pare a fi stralucitoare. E chestie de gust, pt clean prefer single coil strat.

Are un sunet ceva mai compresat, fiind doza activa; si in functie de celelalte scule pe care le folosesti (amp, pedale, procesor :) ) poate suna mai bine sau mai prost.

 

Despre dimarzio nu cunosc.

 

Cel mai bine e sa reusesti sa pui mana pe o chitara cu dozele astea (evident separat) ca sa-ti faci o parere.

Link to comment
Share on other sites

DiMarzio X2N sau DiMarzio D Activator-X care e putin mai versatila, suna ceva mai bine pe clean si soundul se curata destul de frumos din potentiometrul de volum al chitarii. Eu personal sunt impotriva dozelor active gen EMG 81 sau SD Blackouts pentru ca mi se pare ca suna steril si lipsit de personalitate pe clean, mai versatila mi se pare o doza pasiva si mai usor de montat si intretinut. Tot cam ca si X2N sunt si Seymour Duncan Invader, doar ca suna usor altfel. Am un prieten care are un set de Invader montate pe un Les Paul si suna excelent pe crunch sau distors mai suparat , musca foarte bine. Invaderele suna bine si in bridge la Stratocastere, le ofera mai multa vana.

Link to comment
Share on other sites

Hmm eu mam jucat cu emg 81 si nu mio placut ca sunet,nici la metale.Dar de x2n nu prea stiu....

Eu asa spun,daca ai o chitara cu un lemn bun,iati doza pasiva daca ai un corp nu prea bun iati cea activa.

 

Hai ca asta-i buna cu calitatea lemnului si cu dozele. Asadar toate chitarele din toate gamele de pret care au doze active sunt din rumegus, respectiv chitarele cu doze pasive sunt din lemn din cel mai nobil copac.

 

Vezi ca a inceput scoala, mai frecventeaza si tu cursurile alea de limba romana(limba desueta, ce-i drept, engleza fiind prioritara :) )

 

 

Totul se face pe incercate. Vrei sunet ceva mai agresiv folosesti active si amp (de preferat pe lampi) nu procesoare, beculete si tranzistori.

 

Nu-ti plac dozele active, folosesti pasive, le vrei pe ambele, iti iei Godin sau Parker (sau mai stiu eu ce).

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este cazul sa ne suparam....si nici sa intram la discutii de echipament de mii de dolari(parker.....). Eu am un Ibanez RGR320EX si deocamdata sunt cu dozele cu care am luat-o(Designed by EMG)....

Sincer..eu vad un upgrade prin a-mi schimba dozele...si simt ca am nevoie de un output mult mai mare...ca sa nu zic ca dozele care le am acum suna putin muddy ceea ce vreau sa ma feresc pt doza care o voi alege.....

 

Singer tind sa inclin spre Dimarzio...pt ca EMG-urile nu le cunosc f bine....+ ca mi se pare ideea de a avea acelasi ton de doza indiferent de pozitia, distanta de corzi etc....aici intervine "personalitatea" dozei :) Ma puteti contrazice cu argumente pro EMG....

 

 

 

Am citit multe review-uri pe net....si parerile sunt impartite...dupa gust, ca sa nu vb de faptul ca sample-uri nu se prea gasesc....In schimb EMG-urile sunt la fel de mult laudate ca si Dimarzio....de aici intervine si nehotararea....pt ca banii de investit nu cresc prin copaci...si de aceea nu imi permit(ca multi altii) o noua doza in fiecare luna....

 

+ un minus zic eu pt EMG ar fi ca daca doresc o doza de bridge, fiind activa, nu se preteaza a avea una activa(bridge) si una pasiva pt neck, datorita diferentelor f mari de output.....deci un upgrade la active eu cred ca ar fi viabil un kit EMG de genul 81/85 ...dar ala costa si mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa le luam pe rind:

Un EMG 81 sau 85 nu are output mai mare decit o doza puternica pasiva. Dupa parerea au chiar mai mic decit un Invader spre ex. Diferenta fata de Invader este ca la aprox acelasi output suna MULT mai echilibrat si mai clar. Asta are avantaje si dezavantaje. Dozele de tip Invader, cu output mare si raspuns limitat in frecventa (adica fara inalte) "leaga" un pic mai bine pe distors, pe cind cele active se decupeaza mai bine. E totul chestie de preferinta.

Principalul motiv pentru care e nerecomandabil sa combini dozele pe aceeasi chitara nu este ca au outputuri diferite, ci pentru ca necesita potentiometre complet diferite, ceea ce face ca montajul sa fie un pic mai complex.

 

Dozele active nu sint lipsite de personalitate, sint niste doze ca oricare altele, care insa au particularitatea ca suna f echilibrat, repet, chestie care poate sa iti placa sau nu.

 

Am 2 chitari, una cu pasive, una cu un set 85/60. Momentan o prefer pe cea cu doze pasive, desi e foarte posibil sa revin la active.

Pentru cine cinta chestii mai dure, in care e nevoie de maxim de definitie, dozele active EMG sint ingredientul perfect. Pentru sounduri "normale" proabil ca cele pasive sint mai potrivite.

Link to comment
Share on other sites

1. EMG pasive [H3 sau H3A pentru neck, H4 in bridge]

2. Dimarzio pasive [uita-te pe site, au destule modele] x2n nu prea imi place. mai bine SD SH13, daca vrei neaparat bladed expus.

3. EMG active [81/60 de exemplu. sau 85/89]

4. SD pasive. nu invader. Screaming demon, SH-13, etc ...

Link to comment
Share on other sites

Vad ca folosesti procesor. Ia-ti un set 81(bridge)-81/85/60(neck) si o sa eviti niste chestii. Mi-e lene sa-ti povestesc, daca ai curaj crede-ma pe cuvint :)

Nu ma pronunt...dar cum spuneam...un set costa ceva bani: :) eu am bani doar de o doza....nu de un set....Multumesc oricum de sfat.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma pronunt...dar cum spuneam...un set costa ceva bani: :) eu am bani doar de o doza....nu de un set....Multumesc oricum de sfat.

 

Sau iti iei un Seymour Duncan Invader si iar ai rezolvat problema, eu personal pentru asta as opta. Nu stiu ce vrea sa zica George, dar probabil ca stie el ce spune, intr-adevar EMG se decupeaza mai bine, SD si Dimarzio suna mai legat.

 

Sfatul meu ar fi urmatorul: daca ai de gand sa iti cumperi in viitor si o doza de neck ia-ti EMG, daca vrei sa o schimbi doar pe cea din bridge cauta una pasiva de la SD sau Dimarzio pentru ca scapi de gramada de batai de cap.

Link to comment
Share on other sites

Pai EMG are o limita de output dupa care face doar compresie. Are magnet tip blade sub plasticul ala, deci nu are discontinuitati de semnal. Are impedanta mica. Toate astea plac convertoarelor de pe procesoare un pic mai mult decit in cazul pasivelor (asta nu inseamna ca pasivele sint mai naspa), si pe deasupra are nivelul zgomotului mai jos decit la pasive, asa ca la gain mult nu va avea nevoie de gate foarte agresiv, deci ceva mai mult sustain. Plus faptul ca activele au ceva mai mult sustain decit pasivele in general. Ma rog, sint multe amanunte si nu chiar foarte importante, dar eu as opta pentru active.

Link to comment
Share on other sites

Lasand la o parte detaliile tehnice si review-urile subiective ai aici o comparatie intre . Un Dimarzio Super Distortion, SD SH-5, EMG 85 si un Gibson 498T. Daca crezi ca ai nevoie e ceva mai mult decat Super Distortion ... http://www.youtube.com/watch?v=ND_G9kaQyC4

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.