www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inaltimea Corzilor


Guest silversword
 Share

Recommended Posts

Guest silversword

Salut . Am o chitara electrica si problema e ca nu stiu sigur cat de sus sa tin corzile. Am inteles ca depinde de ce cant, etc. Cand lovesc o coarda pe tasta 14 problema e ca apare un fretbuzz deoarece coarda atinge si tastele 15,16, ... Care e rezolvarea? Sa ridic corzile sau sa le lovesc eu mai incet astfel incat sa nu mai atinga tastele anterioare celei pe care o apas?

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu problema ta este ca tasta 15 este o idee mai inalta decat tasta 14..si atunci cand tii pe 14 coarda atinge si 15

 

o rezolvare ar fii sa 'iei la pila' tasta..dar nu recomand

 

cred ca cel mai bine ar fii sa duci chitara unui lutier si rezolva el

Link to comment
Share on other sites

Salut. In general actiunea (inaltimea corzilor) se seteaza exact la minim, pana sa apara fretbuzzul. La tine problema poate avea 2 cauze : ai corzile lasate prea jos, si d-aia iti atinge tasta 15 sau 16 cand tu canti pe 14 (si atunci trebuie sa mai ridici pana cand nu mai atinge, nu sa dai mai incet pe corzi) sau ai griful stramb, curbat, si atunci trebuie sa vezi exact cum e (curbat, in valuri). Si asta se poate rezolva, dar daca n-ai mai facut asta, e foarte recomandat sa te ajute un om cu experienta.

Link to comment
Share on other sites

Daca chitara e mai veche si cantata, fretbuzz-ul este inevitabil. Eliminarea lui nu este imposibila. Dar ia timp si experienta. Tine minte: odata ce pui pila pe taste fara sa stii cum si cat sa "iei" din ele poti avea surpriza sa apara fretbuzz la urmatoarele taste. Totusi, daca asculti cu atentie nume mari (spre ex ACDC :) ) osa auzi cum chitara lui Malcolm Young are fretbuzz.

Daca e f. deranjant, mergi la lutier.

Eu am incercat sa fac asta singur cu ani in urma. Pana la urma tot la lutier am ajuns. Iarasi, fretbuzz-ul nu e neaparat o probleme de rectificare de taste. Uneori se poate rezolva cu o polish-are. Dar pt asta tot lutier trebe.

Link to comment
Share on other sites

Chitara este noua si griful nu imi pare stramb... Totusi exista o inaltime exacta in milimetri sau depinde de chitara?

 

In functie de chitara producatorul recomanda o inaltime asa cum zici tu. Dar e doar o recomandare, fiecare isi seteaza chitara dupa gustul lui. Gasesti pe net recomandarile producatorilor.

Link to comment
Share on other sites

Intre corzi si griful chitarii este un echilibru de tensiune (forta). Daca se schimba corzile si se pun mai groase, atunci tensiunea din corzi va indoii griful si invers (corzi mai subtiri = griful se bombeaza). Acest echilibru de tensiune se recomanda a fi verificat la fiecare schimb de corzi (chiar daca se pun corzi de aceiasi grosime).

Reglajul grifului se face cu corzile acordate corect (se verifica asta tot timpul). Dupa ce te-ai asigurat ca griful este drept (recomand sa te uiti dinspre chei spre corp, de-a lungul grifului), se ajusteaza de la bridge inaltimea corzilor (dupa plac si gust).

Daca chitara este noua nu cred ca e cazul sa se pileasca din taste (doar daca este o chitara ieftina).

La cumparare se verifica in primul rand griful chitarii.

 

Succes!

Edited by Dan Petric
Link to comment
Share on other sites

Legat de problema cu tasta 14....aici nu e vorba ca ti se pare..este sau nu este drept griful?

Consulta un cunoscator, cel mai bine,inainte sa faci o prostie.

 

Eu am una din chitari la care se aude chestia aia pe orice tasta,am corzile foarte jos,destul de groase si setata cu 2 tonuri si jumatate mai jos,dar pe statie si mai ales pe distors nu mai apare. Depinde si de cat de tare lovesti corzile cu pana.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Poti incerca si niste corzi mai subtiri.

in cazul corzilor mai subtiri gatul va fi mai "drept " si frettbuzz-ul mai pronuntat , logic NU ?

 

1,5mm la octava .este o inaltime OK .

 

O chitara cantata este mai bine "slefuita " decat poate un lutier !!

 

De la frettbuzz se slefuiesx tastele exact dupa cum trebuiau sa fie slefuite ( bineinteles ca ma refer la o setare corecta a gatului din bara de otel . si inaltimea calusului) .Tot LOGiC , NU ?

 

Canta la chitara si spune0ne peste 6 luni unde mai ai frett buzz , dar sa canti pe tot griff-ul nu in doua pozitii , si cu bensuri , si sa stergi chitara si corZile dupa cantat .Micile diferente se vor "slefui" de la coarda si se va reduce buzz-ul.

De acea o chitara cantata este mai OK decat una nou nouta !!

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Please help,

 

Am luat de o luna un bullet strat si dupa cam 3 saptamani a inceput sa aiba un fretbuzz foarte enervant la mi-ul gros. Ciudat este ca am doar la a doua si la a treia tastiera. Am incercat sa vad daca e reglata inaltimea corect si se pare ca este. (adica am tinut mana stanga pe prima tasta de la mi-ul gros, cu aratatorul de la mana dreapta am apasat pe ultima tasta de pe grif. Apoi am verificat daca am joc sus-jos la tasta 12). Griful pare drept. Am incercat si sa ridic coarda dar si o las mai jos. Si tot fara nici un rezultat.

 

Imi poate cineva spune ce problema are chitara?

 

Thanks anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

in cazul corzilor mai subtiri gatul va fi mai "drept " si frettbuzz-ul mai pronuntat , logic NU ?

 

1,5mm la octava .este o inaltime OK .

 

O chitara cantata este mai bine "slefuita " decat poate un lutier !!

 

De la frettbuzz se slefuiesx tastele exact dupa cum trebuiau sa fie slefuite ( bineinteles ca ma refer la o setare corecta a gatului din bara de otel . si inaltimea calusului) .Tot LOGiC , NU ?

 

Canta la chitara si spune0ne peste 6 luni unde mai ai frett buzz , dar sa canti pe tot griff-ul nu in doua pozitii , si cu bensuri , si sa stergi chitara si corZile dupa cantat .Micile diferente se vor "slefui" de la coarda si se va reduce buzz-ul.

De acea o chitara cantata este mai OK decat una nou nouta !!

corect

Link to comment
Share on other sites

in cazul corzilor mai subtiri gatul va fi mai "drept " si frettbuzz-ul mai pronuntat , logic NU ?

 

1,5mm la octava .este o inaltime OK .

 

O chitara cantata este mai bine "slefuita " decat poate un lutier !!

 

De la frettbuzz se slefuiesx tastele exact dupa cum trebuiau sa fie slefuite ( bineinteles ca ma refer la o setare corecta a gatului din bara de otel . si inaltimea calusului) .Tot LOGiC , NU ?

 

Canta la chitara si spune0ne peste 6 luni unde mai ai frett buzz , dar sa canti pe tot griff-ul nu in doua pozitii , si cu bensuri , si sa stergi chitara si corZile dupa cantat .Micile diferente se vor "slefui" de la coarda si se va reduce buzz-ul.

De acea o chitara cantata este mai OK decat una nou nouta !!

 

Pai asta cred si eu ca ar fi cel mai important; am vazut dealtfel chitari cantate in stil "folk" sau lautareste (sper sa nu supar pe cineva) care as fi preferat sa fie noi...nu cred ca trebuie sa mai spun de ce.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest fara nume

parerea mea este ca trebuie verificata intai inaltimea tuturor tastelor, se poate face cu o rigla perfect dreapta asezata pe grif, tot ce nu este "in linie" trebuie adus la "normal", apoi inaltimea corzilor se mai poate regla si de la pragus, daca inaltimea este prea mare fata de taste se poate pili putin canalul pentru coarda respectiva, numai ca trebuie in aceasta situatie un pragus nou din care sa se poata adanci eventual santul. iar gatul..... sa fie perfect drept, altfel tot ce am spus mai sus nu are efect, daca gresesc va rog sa ma corectati, daca nu.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.