www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Va Place Cum E Mixat/masterizat Death Magnetic ?


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

 

Nu stiu de ce crede ca masterizarea este de vina ? Trupa canta sub orice critica sunt efectiv la pamant , acum ascult piese cu trupe de rock de la noi din tara , pai nemasterizatii pot sa se ascunda .

Poate daca ar schimba componenta trupei , pe astia sa-i trimita la munca cinstita si sa angajeze niste muzicanti care pot sa cante, mai ales vocal.

 

Sau se confunda "masterizarea" cu refacerea si corectarea electronica a materialului bun de aruncat , cea ce este o pacaleala..

 

Da , un "GROOVE QUANTISER" i-ar ajuta enorm .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Mixajul a fost de vina, cititi asta:

Ted Jensen who mastered "Death Magnetic" answered as follows to a guy who asked him about the painful digital distortion heard on the record :

 

"Thanks for writing.

 

I’m certainly sympathetic to your reaction, I get to slam my head against that brick wall every day. In this case the mixes were already brick walled before they arrived at my place. Suffice it to say I would never be pushed to overdrive things as far as they are here. Believe me I’m not proud to be associated with this one, and we can only hope that some good will come from this in some form of backlash against volume above all else."

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce crede ca masterizarea este de vina ? Trupa canta sub orice critica sunt efectiv la pamant , acum ascult piese cu trupe de rock de la noi din tara , pai nemasterizatii pot sa se ascunda .

Poate daca ar schimba componenta trupei , pe astia sa-i trimita la munca cinstita si sa angajeze niste muzicanti care pot sa cante, mai ales vocal.

 

Sau se confunda "masterizarea" cu refacerea si corectarea electronica a materialului bun de aruncat , cea ce este o pacaleala..

 

Da , un "GROOVE QUANTISER" i-ar ajuta enorm .

 

karpi, las-o mai moale ca n-ai dreptate. De fapt chiar emiti niste judecati complet gresite in incercarea de a denigra o formatie care iti displace. Sa-mi fie scuzat dar incepe sa fie tiganie ce faci tu aici.

Link to comment
Share on other sites

Mixajul a fost de vina, cititi asta:

Ted Jensen who mastered "Death Magnetic" answered as follows to a guy who asked him about the painful digital distortion heard on the record :

 

"Thanks for writing.

 

I’m certainly sympathetic to your reaction, I get to slam my head against that brick wall every day. In this case the mixes were already brick walled before they arrived at my place. Suffice it to say I would never be pushed to overdrive things as far as they are here. Believe me I’m not proud to be associated with this one, and we can only hope that some good will come from this in some form of backlash against volume above all else."

 

Bine ca n-au dat vina pe femeia de serviciu ,care n-a maturat bine prin studio si a lasat praful sa zburde peste tot si care praf s-a pus peste toba ca mai apoi sa se ciocneasca cu "fonii" si sa murdareasca mixul.

 

Scuze mai infantile cred ca nu mai exista .

 

Tu chiar crezi totul ?

 

Chiar acum invat sa folosesc o plaac de sunet E-Mu 0404 ,,,CEA MAI BUNA PLACA DE SUNET....numai ca mai sunt cateva peste muuult mai bune..DAR la mine acasa este cea mai buna .

Cam asa si cu nemasterizatii .

 

Nu stiu ce atatea discutii , aud si dintr-un " **.wma la 32kbps " daca un mix este bun sau nu.Masterizarea este faza finala a productiei , mici finetzuri cea ce nu-i cazul aici , nu s-a cantata bine si nu s-a inregistrat bine nici ce s-a cantat prost .

Se discuta aici despe "MASTERIZARE " de parca am vorbi despre Royal Philharmonic Orchestra , sau London Simphonic Orchestra ....hai ca pe aici mor vrabiile , mor de ras, le-a apucat rasul si nu mai pot sa zboare asa ca pica pe capete...hehe.

A avut dreptate cineva "suna a Metalica" , dar totusi inregistrarile de acum 10 ani sunau mai bine si se canta bine ( in afara de voce care neexistand nu intra in discutie)

Aceste lucruiri sunt observatii si nu se adreseaza nici unui fan de-al trupei , cui ii place sa fie sanatos si sa ii laude sau sa-i injure dupa cum simte el.

 

La o discuie avem pretentia ca suntem muzicanti si nu doar fani .

In rest daca ma intrebati de ce-mi place Motorhead ,,,nu stiu ,,,asa doar i-mi place indiferent ce canta , are Lemmy carisma , canta sau vorbeste ragusit si face clonc clonc clonk la bas ..e super tare.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Karpi, normal ca hetfield e zero ca vocal, dar pentru metallica nici nu conteaza. Au vindut milioane de discuri prin atitudine. Daca inca o mai au sau nu, asta e alta discutie. Ce e clar e ca nu mai stiu sa cinte nici macar cum reuseau alta data. Pentru mine metallica a fost mereu atitudine si riff-uri excelente. Muzica incepe mai incolo, mai catre marginile curentului metal.

Link to comment
Share on other sites

Da Karpi, asa e, doar prin atitudine, puteau sa tina si niste maturi in mana si sa joace barba oarba pe scena ca lumea ii aprecia in aceeasi masura. Adevarul este ca panarama aia de Hetfield mai bine se apuca de cantat o manea la ce voce are, iar acum l-am fi auzit pe la toti dracii care alearga in public ascultand muzica la celular.

 

Pffff, oamenii astia au vandut rahat timp de aproape 30 de ani si nimeni nu face nimic ?? Karpi, cred ca ar trebui sa iei ceva masuri, pentru ca nu cred ca se mai poate. Chiar este o bataie de joc.

 

Astept banul cu bratele deschise.

Edited by uneven.pieces
Link to comment
Share on other sites

Karpi, normal ca hetfield e zero ca vocal, dar pentru metallica nici nu conteaza. Au vindut milioane de discuri prin atitudine. Daca inca o mai au sau nu, asta e alta discutie. Ce e clar e ca nu mai stiu sa cinte nici macar cum reuseau alta data. Pentru mine metallica a fost mereu atitudine si riff-uri excelente. Muzica incepe mai incolo, mai catre marginile curentului metal.

 

Sincer vorbind am ramas uimit cat de prost canta live .

 

Si nu numai ei , si alte trupe vestite sau chitaristi cu o mare" carisma" .

 

Cu youtube s-a cam dus pita unora , nu mai poti plati critica favorabila , cum ai gresit pune un fan meloman ce a inregistrat

si filmat , poporul globalizat vede si incepe sa-si dea seama ca carisma de fapt nu-i chiar atat de mare.Vezi trupe de copii sau indie ec canta mai bine decat vedetele si incet se pun pe ganduri si iata asa se erodeaza imaginea de supermuzicieni al multor trupe.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bl0nd1n@.

Metallica ramane Metallica, o trupa foarte renumita si nu cred ca daca au scos un album mai putin reusit o sa le afecteze cu ceva "reputatia". Oricum poate ca asta e sunetul viitorului, pe vremea cand faceau celelelalte albume si pe cand se lansau ei, lumea era la fel de scpetica in privinta lor.

Edited by Bl0nd1n@.
Link to comment
Share on other sites

Guest Superman
Vezi trupe de copii sau indie ec canta mai bine decat vedetele si incet se pun pe ganduri si iata asa se erodeaza imaginea de supermuzicieni al multor trupe.

e adevarat intr-un fel parerea mea dar orice cover orice chestie facuta de altcineva niciodata nu va suna cum suna originalul oricat de priceput ar fi el.

 

cand a fost scrisa aia a fost facuta cu un anumit feeling care nu poate fi inteles de alta persoana. nu poti spune ca un cover e mai bun decat originalul. e adevarat poate sa sune mai bine ideea cu care o canta acel cineva dar niciodata cover perfect.

 

tonul se apropie dar nu poate sa fie niciodata acelasi stim toti echipment fie asta se poate dar feelingul, mana cel care canta, pasiunea cu care canta, ce canta nu o sa fie niciodata inteleasa de altcineva.

 

asa cum mie imi e geu sa cant hendrix ca pur si simplu nu il inteleg.

 

(un alt post varza ....)

 

 

p.s. cred ca sunt la fel cum e kirk hammett se exprima greu in cuvinte si scris dar cu chitara poate sa spuna ceva :)(pt cie care il mai cunosc pe kirk)

 

nu am ascultat cd-ul original acolo cred ca e calitate l-am gasit 20E dar nu am bani l-as lua dar ... nu ma incalzeste cu nimic prefer un mp3 care se aude in rest nu e treaba mea.

 

cei care asculta metallica stiu ceva depre ei si altceva doar ar asculta nu ar mai analiza si altceva.

 

parerea mea despre noul album. "tot ei sunt" te obijnuiesti suna diferit oarecum dar nu mai au acelasi feeling ca in 83-91 chiar 98 (asta e offtopic cred)

Link to comment
Share on other sites

Poate un post 'ala gsp.ro are mai mult efect...

 

Noi aici nu vorbim de compozitie muzicala, ca am asculta Innuendo de 2 ori si am fugi la spanzuratoare... Nu vorbim nici de vocal bestial ca ne-am taia ficatul ascultandi-l pe Freddy (pattern?)...

 

E vorba de o fromatie care a rupt gura targului timp de vreo 15 ani. A rupt-o in sensul in care prin totala nepasare fata de trend a cucerit lumea... Acu daca maestrul karpi imi explica de ce Sanitarium (ca mic exemplu) nu e piesa de capatai a stilului de muzica ce a dus mai departe idolii dumnealui, eu ma scuz.

 

Karpi, acu la modul personal... Tu iti dai seama ca daca n-ar fi existat Metallica tu ai fi avut cam jumate din tinerimea care te baga acu in seama? Iti dai seama ca cei mai multi n-ar fi aflat de rock daca n-ar fi fost amaratul ala de Reload? Ca de la o bucatica de Metallica au ajuns sa asculte muzica?

 

Oricum, ma bucur ca macar discutati despre muzica de data asta...

 

Revenind la ce ziceam.... Karpi, daca nu esti suficient de barbat sa recunosti ca niste amarati de americani mult mai slabi instrumetisti decat tine au facut niste melodii care au facut lumea praf... Restul e pe gsp.ro.

Edited by Adi
Link to comment
Share on other sites

+1

 

In adolescenta(1996-2000), primele 3 piese pe care le invata oricine se apuca de

chitara erau:

 

1. Nothing Else Matters (Metallica)

2. Come As You Are (Nirvana)

3. Don't Cry (Guns 'N Roses)

 

Dupa cum se poate observa din clasament, sint toate trei trupe a caror virtuozitate

instrumentala nu a dat niciodata pe-afara. Dar ale caror testosteroni muzicali au

miscat masele. Dupa umila mea parere, acestea sint trupele carora le datoram cel

mai mult (vorbesc doar pentru cei din generatia mea, in mod cert alte virste au alte

clasamente).

 

On topic, gilceava a ajuns si pe Slashdot:

http://games.slashdot.org/games/08/09/20/0047207.shtml

 

Asadar, traiasca Metallica, fac muzica de bar. In curind il vor urma pe Clayderman,

care face muzica de lift.

 

Iarasi repet ca in momentul aparitiei trupa Metalica era OK , acum vorbim de ce fac azi , si nu sunt inca la varsta luyi Johnny Winter sau Peter Green care nici nu prea mai canta sunt doar ca[ de afis si li--se canta piesele de trupa de acompaniament .

Nu erau nimic iesit din comun , Nothing ....si One ...precum inca cateva piese sunt foarte reusite . mai greu cu

a interpretarea live .

 

Si eu am inceput cu Marina Marina si JohnnyGuitar asta nu inseamna ca in afara ca erau hitturile momentului sunt ceva ce a rasturnat lumea.Fiecare cand ajunge la o anumita varsta si incepe sa cante da de cate o pies asau o trupa care o sa-i placa.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Metallica ramane Metallica, o trupa foarte renumita si nu cred ca daca au scos un album mai putin reusit o sa le afecteze cu ceva "reputatia". Oricum poate ca asta e sunetul viitorului, pe vremea cand faceau celelelalte albume si pe cand se lansau ei, lumea era la fel de scpetica in privinta lor.

 

 

Interesting......

Parerea mea e ca incearca sa aiba uin sound mai alealing pt. pustani de 14-15 ani , din toate punctele de vedere.

Aceeasi impresie mi-a lasat-o si St. Anger . Cred ca incearca sa sune mai Nu Metal , desi nu suna deloc asa.....

Si apropo de cantatul live , e "distractiv" ce fac de multe ori , chiar am ascultat ceva concert din polonia din 2008 si inceputul de la one e super , no rhytm , :) no nothing.........se mai scot cu trujillo......

Cu toate astea ....vb de metallica ......si astia sunt...live au fost asa mereu....

so... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.