www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Washburn N1


Xpiral
 Share

Recommended Posts

Deci mi-am cumparat un washburn n1, toate bune si frumoase pana a trebuit sa-i schimb corzile nu am stiut ce marime erau cele originale asa ca mi-am luat reg 10-46. Si sunt foarte nemultumit acum am niste fretbuzz si mi se para ca suna nasol pe clean suna f ciudat inainte cantam si clean p ea ca imi placea cum suna. intrebarea mea: stie cineva dimensiunile corzilor dp washburn n1 cu care vine ea cand o cumperi?

Link to comment
Share on other sites

Deci mi-am cumparat un washburn n1, toate bune si frumoase pana a trebuit sa-i schimb corzile nu am stiut ce marime erau cele originale asa ca mi-am luat reg 10-46. Si sunt foarte nemultumit acum am niste fretbuzz si mi se para ca suna nasol pe clean suna f ciudat inainte cantam si clean p ea ca imi placea cum suna. intrebarea mea: stie cineva dimensiunile corzilor dp washburn n1 cu care vine ea cand o cumperi?

 

de regula, mai toate chitarile au corzi de dimensiuni 0.09-0.42 din fabrica. dar poti sa ajustezi la bridge astfel incat sa ii faci setup pt corzi 0.10-0.46 :)

Link to comment
Share on other sites

sincer nu m-ash baga pt ca nush ce fac suruburile alea si sa nu o stric :)

daca e simplu paote imi explica cineva

 

Se misca usor tremolo-ul(bridge-ul)? Daca da, atunci e clar ca trebuie sa strangi suruburile sau sa mai pui un arc.

Intoarce chitara si scoate placuta de plastic(care e prins cu 6 suruburi) prin care treci corzile cand le schimbi. Deobicei sunt 2(sau 3) arcuri intre bridge si un fel de stativ prins cu 2 suruburi. Poti sa incerci sa strangi cele 2 suruburi, insa deobicei acestea nu prea cedeaza sau cedeaza greu.

Alta optiune(mai buna, zic eu) ar fi sa mai cumperi un arc(se gaseste la magazinele de instrumente), si sa-l prinzi la fel cum sunt celelalte.

 

post-1791-1221684560_thumb.jpgpost-1791-1221684572_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

hmm eu credeam ca este vorba despre shurubelele din spatele briedgeului, ca are un shurubel pt fiecare coarda. eu tremoloul nu-l folosesc nici nu stiu pe unde e ca am inteles ca sistemul nu e foarte pro si se dezacordeaza rpd.

 

Poi daca nu folosesti tremolo-ul, mai baga 1-2 arcuri in spate, si esti sigur ca nu se dezacordeaza/nu falseaza din cauza tremolo-ului.

Cand ai cumparat chitara, ai primit 2 imbusuri. Cel mare si gros (lol :)) e pentru a ajusta griful(daca e indoit), iar cel mic si subtire e pentru a ajusta inaltimea corzilor la bridge. "Placutele" de la bridge pe care stau corzile sunt prinse cu cate un surub paralel cu corpul chitarei, si sunt "inaltate" cu ajutorul a cate doua suruburi cu cap de imbus. Daca strangi acele suruburi, se ridica "placuta" pe care sta coarda, astfel ridicand si corzile(action-ul). Asta ar trebui sa te scape de fretbuzz, insa exista posibilitatea ca chitara sa falseze putin dupa aceea(nu neaparat). Acest lucru se rezolva prin strangerea/desfacerea suruburilor cu care sunt prinse acele "placute".

 

post-1791-1221686056_thumb.jpgpost-1791-1221686042_thumb.jpg[attach

ment=39238:Bridge2.JPG]

post-1791-1221686196_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

hmm de care 2 suruburi spui tu pt action? eu credeam ca de asta trebuie sa invart (cu talentul meu nemarginit am facut o sageata pe poza).

Apoi ce vroiam sa mai intreb, cum vad cat de tare falseaza, si daca dau de suruburile alea din poza trebuie sa dau pt fiecare coarda? sau daca nu face buzz sa o las in pace?

gata am gasit asta http://www.icepoint.com/guitar/Setting%20u...uitar/index.htm

si e exact ca la a mea am inteles acum, nush ce sa fac pentru ca si asa cand sa-mi iau corzi iar o sa iau 9-42 pentru ca imi placeau mai mult.

 

 

EDIT: ok am dat de suruburi si nu mai buzaie dar daca dau pe coarda libera d ex E (folosesc apguitar tuner) o acodez sa fie e la 0% acolo si cand dau pe fretul 12 este E +35% e normal asa? plz help :)

Edited by Xpiral
Link to comment
Share on other sites

hmm de care 2 suruburi spui tu pt action? eu credeam ca de asta trebuie sa invart (cu talentul meu nemarginit am facut o sageata pe poza).

Apoi ce vroiam sa mai intreb, cum vad cat de tare falseaza, si daca dau de suruburile alea din poza trebuie sa dau pt fiecare coarda? sau daca nu face buzz sa o las in pace?

gata am gasit asta http://www.icepoint.com/guitar/Setting%20u...uitar/index.htm

si e exact ca la a mea am inteles acum, nush ce sa fac pentru ca si asa cand sa-mi iau corzi iar o sa iau 9-42 pentru ca imi placeau mai mult.

 

 

EDIT: ok am dat de suruburi si nu mai buzaie dar daca dau pe coarda libera d ex E (folosesc apguitar tuner) o acodez sa fie e la 0% acolo si cand dau pe fretul 12 este E +35% e normal asa? plz help :)

 

Fa pentru coarda E ce scrie la Setting Intonation in linku pe care l-ai pus tu.

Link to comment
Share on other sites

da am facut dar tot nu am reushit sa o fac sa fie fix la 0%

e cam pe la 15% acum

stie cienva cum setez la n1 asta rodul din grif? pt ca eu daca apas primul fret si fretul 17 e o distantza cam de 1mm si ceva cred intrea coarda si fretul 7?

 

Tr sa slabesti corzile 3 si 4 astfel incat sa incapa imbusu la truss, si "dessurubezi"(spre stanga, invers acelor ceasornicului) trussrod-ul, pana cand grifful va fi drept. Dupa aceea iarasi trebuie sa setezi de la bridge. Dar ai grija sa nu fortezi, ca s-ar putea sa iti belesti grifu.

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa te duci tu sa cumperi corzi de 0,09 si ai terminat problema :)

 

e vorba de o singura setare strangi 2 suruburi din spate.

 

Desfaci placa din spate(neagra) are 6 suruburi mici. Chestia aia de tine arcurile e prinsa cu 2 suruburi, fa doua rotatii la fiecare de strangere (e tremolo asa ca nu e neapart sa stea in echilibru) apoi pune placa neagra la loc si infileteaza cele 6 suruburi.

SImplu :)

post-1203-1221812819_thumb.jpg

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

mda cam asa, am amis tans de suruburile alea d la tremolo, dar asta nush ce a facut :)

problema era ca eu icnercam sa fac intonatia pe E si cat d tare am strans tot nu reusheam era tot spre #, dar am observat ca asta de 46 nu intra bine in pragus, e prea ingust canalul pt ea, asa ca mi-am pus coarda veche cu care a venit chitara si acum am reusit. ms de sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.