www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

diferenta dintre distorsion si overdrive


Guest purple pick
 Share

Recommended Posts

Guest purple pick

ma baieti si fetite in masura in care existati....care e diferenta dintre distorsion si overdrive??? e vreuna?? k nu m-a lamurit nimeni pana acuma....io am un amp behringer v-tone gm108 de 15watti care are un potentiometru pe care zice drive...dau pe high gain si dupa aia dau din drive la maxim...si obtin o gajaiala de trezesc vecinii. Asta nu e distorsiune ce Dumnezeu?? Si ce inseamna distorsiunea asta??? ca semnalului i se ia din amplitudinea sunetului??? nu stiu sa ma exprim...dar vreau sa inteleg grafic ce se intampla....adik dak ma uit la semnal vad cum i se taie varfurile alea?? si cu cat dau drive mai tare cu atat taie mai abrupt...mai dintr-o bucata semnalu?? chiar ma intereseaza chestia asta si cred k si altii vor sa afle mai multe despre asta...de aia am pus la incepatori topicu

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Pe scurt: Cum te uiti asa la o sinusoidala, driveul tunde rotunjind varfurile (soft clipping) iar distortionul le rade efectiv (hard clipping).

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

Pe scurt: Cum te uiti asa la o sinusoidala, driveul tunde rotunjind varfurile (soft clipping) iar distortionul le rade efectiv (hard clipping).

multumesc mult...asta era clipping ca nu imi venea cuvantu ....mda deci overdrive-u e mai soft si distorsionu e cand nu ma e joaca...da acu am priceput...de aia se aude distorsionu mai suparat decat overdrive-u..merci mult

 

Si la sculele astea behringer de 15 watts nu am decat overdrive...dak vreau distorsion imi trebuie pedala de distorsion gen jackhammer d la marshall si alte minunatii din astea de mult prea multe milioane lei(sau sute de lei ca s-a schimbat acu)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Gasesti distoarse incepand cu vreo 150 de lei. Chiar dadea cineva pe forum unu din cele mai curtate, un boss mt la vreo 200 lei. Personal, cred ca studiul ar trebui sa evite cat mai mult distortionul sau driveul de orice fel, exceptand tehnicile specifice.

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

Gasesti distoarse incepand cu vreo 150 de lei. Chiar dadea cineva pe forum unu din cele mai curtate, un boss mt la vreo 200 lei. Personal, cred ca studiul ar trebui sa evite cat mai mult distortionul sau driveul de orice fel, exceptand tehnicile specifice.

hehehe..stiu da ce sa-i fac dak io rup master of puppets si fade to black si alte din astea??? imi trebuie ceva drive ca altfel suna ca naiba pe clean...

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

Sa inteleg ca tu esti de-ala care toceste tab-uri?N-o sa ajungi departe. :)

adik?? io nu le invat pe dinafara le mai si cant din cand in cand....

 

sau ce ai vrut sa zici??? k nu e bine sa inveti melodii??

 

vreis a zici sa nu invat dupa taburi ci sa invat dupa partituri?? stiu sa citesc si partituri ca io cand m-am apucat de chitara stiam sa citesc numa partituri ..habar nu aveam ca exista taburi...eram prost...si inca sunt nu mi-a trecut boala asta

Link to comment
Share on other sites

jaca-te pe chitara, si joaca-te cu ce scule ai pana acum, pana cand gasesti un ton care sa-ti placa.. depinde acum si pe ce vrei sa te axezi, ca stil vorbind... esti pe metale grele sau pe blues, soft shit like that... depinde.. gandeste-te ce vrei sa faci inainte sa te apuci (vb de toti banii..) si improvizeaza.. eu asa am facut si uite ce am ajuns (e drept.. nu prea departe :)) da totusi sunt mandru de mine...

Link to comment
Share on other sites

adik?? io nu le invat pe dinafara le mai si cant din cand in cand....

 

sau ce ai vrut sa zici??? k nu e bine sa inveti melodii??

 

vreis a zici sa nu invat dupa taburi ci sa invat dupa partituri?? stiu sa citesc si partituri ca io cand m-am apucat de chitara stiam sa citesc numa partituri ..habar nu aveam ca exista taburi...eram prost...si inca sunt nu mi-a trecut boala asta

 

Probabil se refera la solouri.. nu are rost sa le inveti nota cu nota decat daca e super super solo. daca vrei sa inveti o melodie, uita-te pe tab. Poti sa le scoti si la ureche, dar pot sa nu fie exacte.

Link to comment
Share on other sites

salut

Jargon de chitaristi sau muzicanti.

Overdrive inseamna a supramodula in amplitudine , daca supramodulezi pana la limitare , saturare, la semnal rectangular este distorsiune 100%.La lampa sunt multe faze intermediare pana la rectangular acestea intermediare se numesc soft distortion, tranzistorul limiteaza brusc aducand foarte multe armonice uneori nedorite cu un filtru trece jos reglabil se poate regla un ton dorit.

Alta varianta ar fi limitarea cu circuit de limitare , adica nu cu elementul amplificator ca lampa sau tranzistor ci cu doua diode in montaj antiparalel ca sa limiteze si "sus" si "jos".Pentru un semnal limitat mai bogat in armonice se foloseste limitare asimetrica ex. o dioda cu siliciu limiteaza la 0.65V si cealalta cu germaniu limiteaza la 0.4 V.

Cu circuit de diode si rezistente se poate imita limitarea "soft" a tubului , adica distorsiuni mai mici .

Cam atata ar fi altceva nu vad.

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

pai deci la un gm108 v-tone behringer care e pe tranzistoare ce am?? overdirve nu?? ca nu am lampi k alea sunt mai scumpe. si ce melodii ati recomanda?? cum crdeti ca e mai bine: taburi sau partituri?? Faza nasoala cu taburile e ca nu ai si notatia duratei da cu guitar prou te mai descurci....nasol ca pe net nu prea gasesti partituri....dak stiti vreun site spuneti-mi si mie va rog!!! Si ce s-ar intampla dak as avea o pedala de distorsiune gen jackhammer( utopic vorbind ca nu vad io asa ceva....) si as baga in amplificator si as da si la amp drive-u la maxim, ce ar iesi?? zgomot alb?? se ma intelege ceva dupa ce fac combinatia asta sau e pur si simplu zgomot???

Link to comment
Share on other sites

pai deci la un gm108 v-tone behringer care e pe tranzistoare ce am?? overdirve nu?? ca nu am lampi k alea sunt mai scumpe. si ce melodii ati recomanda?? cum crdeti ca e mai bine: taburi sau partituri?? Faza nasoala cu taburile e ca nu ai si notatia duratei da cu guitar prou te mai descurci....nasol ca pe net nu prea gasesti partituri....dak stiti vreun site spuneti-mi si mie va rog!!! Si ce s-ar intampla dak as avea o pedala de distorsiune gen jackhammer( utopic vorbind ca nu vad io asa ceva....) si as baga in amplificator si as da si la amp drive-u la maxim, ce ar iesi?? zgomot alb?? se ma intelege ceva dupa ce fac combinatia asta sau e pur si simplu zgomot???

 

Daca te uiti pe Behringerul ala, probabil ca scrie ca este un "Analog Modeling Amplifier". Evident ca efectul de overdrive este simulat cu ajutorul tranzistoarelor, deci nu este unul "original", dar suna ok mai ales daca canti acasa.

Link to comment
Share on other sites

Guest valkil

Sal, cred ca cel care spunea ca nu ajungi departe cu tab-urile se referea la faptul ca daca vrei sa canti klumea trebuie un profesor si multa teorie.

 

Dupa cum vad chit e un hobby si pt time ca si pt. mine. Eu am un amp Ibanez de 15W, cu overdrive si reverb incorporat. Am si o pedala Zoom GFX-5 care are o groaza de efecte printre care si cele de mai sus (OD si REVB). Am incercat din curiozitate cum se aude cu efectele ON si la pedala si la Amp. Evident iese o varza. Useless 2 say ca folosesc efectele de pe pedala. Diverse module de efecte au electronice cu constante de timp diferite asa ca prelucreaza sunetul diferit in timp dand senzatia de ecou. Efectele mai "proaste" au un delay de prelucrare a sunetlui mai mare (adica sesizabil timpul de pick al notei si sunetul prelucrat scos la amp). Efectele mai noi au procesoare rapide si convertoare cu frecventa de esantionare de 96 khz, facand timpul mort insesizabil. Bineinteles ca oricat de mare ar fi frecventa nu vei avea 100% realtime effects. Ai deci de ales intre efecte digitale si efecte analogice, sau mai nou efecte mixte (s-au scos efecte cu lampi si chip-uri DSP).

Amp-ul da doar o varianta "ieftina" la efecte ca sa te atraga, pur comercial asa ca ia-ti o pedala klumea pt. efecte.

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

multumesc tuturor pt raspunsuri....si intr-adevar e nevoie de teorie multa....dar si de multa practica...io unu orice gama invatata o repet pana reusesc sa o cant repede....nu am profesor da am net si guitar pro....in GP4( nu il am inca pe 5 ) am vazut ca exista o chestie interesanta in care ai scales in toate modurile posibile si iti arata si pe chitara si pe pian in acelasi timp...cu chestia asta se pot invata game la gramada....parerea mea!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.