• Announcements

• Cosu

Noul RGC.ro   21/04/17

RGC.ro ruleaza acum cea mai noua versiune a Invision Power Board. Versiunea anterioara a Invision Power Board nu mai primeste actualizari de scuritate, acesta fiind motivul principal pentru care am facut upgrade-ul. Functionalitatile cu care sunteti obisnuit ( chatul, sistemul de feedback/rating pentru tranzactii) sunt in continuare functionale dar e posibil ca modul prin care pot fi accesate sa fie usor diferit.   O parte din datele stocate in baza de date trebuie reprocesate si este posbil ca unele informatii sa nu fie imediat disponibile (ratinguri, mesaje private, semnaturi). Reprocesarea va dura aproximativ o zi.   Va rugam sa ne semnalati daca intampinati probleme in a utiliza siteul aici: Cateva modificari/noutati La adaugarea de feedback pentru o tranzactie este necesar sa mentionati un topic. Topicul introduce tastand in casuta aferenta titlul si apo selectand topicul respectiv. In postari se poate folosi caracterul @ urmat de numele unui utilizator pentru a atrage atentia utilizatorului respectiv. In functie de setari, utilizatorul va primi o notificare sau un email. Functia Activity Stream (https://forums.rgc.ro/discover/?do=create) permite crearea de cautari personalizate (topicuri create, postari recente etc).   Va multumim pentru intelegere!   RGC.ro  
Player_1

Same Olde Blues'

66 posts in this topic

Caut foarte mult sa-mi largesc orizonturile si cunostiintele in materie de blues-rock. Asa ca invit pe toti fanii genului (si in special pe Cyfer fiindca am lasat topicul in coltul sau) sa scrie aici numele bluesman-ilor lor favoriti, impreuna cu albume, concerte, linkuri si o scurta recenzie cu descrierea stilului. Atat subiectiva (ce va place la el) cat si obiectiva (descrierea modului lu de a aborda blues-ul). De asemenea va rog pe care aveti, sa-mi spuneti de unde pot face rost de video-uri cu concertele sustinute de artistii vostri preferati deoarece sunt foarte interesat sa vizionez concerte live pentru a putea studia modul de interpretare. Mi se pare foarte important contactul vizual cu artistul, studiul bazat pe calitatile lui de performer in materie de concerte.

P.S. incercati va rog sa evitati marii si ultra-cunoscutii artisti gen Eric Clapton sau B.B. King ale caror discografii si videografii se afla impanzite pe tot youtube-ul.Concentrati-va asupra talentelor moderne, cei care duc mai departe stindardul blues-ului in noul mileniu.

Va dau lista mea de chitaristi si artisti de blues preferati pana acum.

Rick Derringer : http://www.rickderringer.com/

Un mare chitarist in opinia mea, si extrem de "underrated", provenind din nordul americii din statul Ohio. Maniera lui de abordare a bluesului fiind una moderna, cu influente rock n' roll. Numele lui este legat de artisti precum Johnny & Edgar Winter (a facut parte din Edgar winter group alaturi de fratii Winter), Kiss, Cyndy lauper sau Hulk Hogan (el a fost compozitorul si interpretul imnului de intrare in scena - Real American - pe vremea cand Hulk Hogan activa in liga de wrestling).

Albumele ce l-au consacrat in lumea blues-ului sunt: "Electra Blues", "Jackhammer blues" si "Back to The blues".

De pe aceste ablume va recomand sa ascultati "Unsung hero of the blues", "I'm set on you", "Crybaby", "Time to go".

Johnny Winter : http://www.johnnywinter.net/

Nume mare in istoria bluesului, considerat a fi cel mai mare Texas slide guitarist, Jonny Winter se afla la onorabila varsta de 64 de ani, cu o cariera impresionanta alaturi de fratele sau mai mic Edgar Winter. Ambii avand boala numita albinism (albino in engleza) si anume lipsa pigmentului in piele si in par, cei doi au devenit legende ale blues-ului odata cu formarea a "Edgar Winter group" impreuna cu Rick Derringer.In plan solo, johnny winter are un stil inconfundabil de slide-guitar, vizibil pe melodii ca "Mean town blues", "Stranger", "Mad dog" sau celebra "Highway 61".

Cam atat deocamdata, nu vreau sa fac postul de 2 kilometri. Astept sa posteze si altii cateva ganduri despre artistii lor preferati de blues precum si unde putem afla mai multe despre ei.

Dau si eu cateva nume. Detalii o sa dau in alta zi, azi fiind ocupat si hungover.

Lightnin' Hopkins. ( d'ala batranu :) - old school blues )

Rory Gallagher (prin aceeasi promotie cu Johny Winter. Too much alcohol, Nothin' but the devil, Calling card etc. influenced by players like Blind Boy Fuller, john lee hooker)

John Lee Hooker (wicked sound from the king of the boogie)

Ry Cooder ( http://www.youtube.com/watch?v=yCnzGYEnNuY )

Boz Scaggs ( http://www.youtube.com/watch?v=yCnzGYEnNuY )

Nu voi insista asupra albumelor si concertelor fiindca astfel de informatii se pot gasi pe Wikipedia si nu are rost doar sa le copiez. Mie astia imi vin in minte:

Albert Collins - cunoscut pentru sunetul specific de Telecaster, dur, cu multe note inalte, sustain si ecou precum si pentru un tuning mai ciudat.

Robert Johnson - faimosul Delta-bluesman de pe urma caruia au ramas vreo 40 de melodii si o poza.

Dar decat sa tot enumar muzicieni iti recomand documentarul Martin Scorsese Presents The Blues, sigur vei obtine multe informatii de acolo. Si daca te intereseaza mai mult exista o carte numita The Rough Guide to The Blues cu foarte multe informatii.

Rincewind mersi pentru cele doua referinte despre blues in general. Totusi nu as fi vrut ca topicul asta sa fie doar pentru informatii concrete. L-am conceput ca un schimb de impresii, de ganduri si de chitaristi. Nu v-am cerut sa ii enumerati fiindca nu stiu eu mai multi, ci pentru a vedea ce-i place fiecaruia la bluesmanii pe care ii enumera, ce va atrage spre, ce va face sa-i ascultati, ce credeti despre ei...

Rincewind mersi pentru cele doua referinte despre blues in general. Totusi nu as fi vrut ca topicul asta sa fie doar pentru informatii concrete. L-am conceput ca un schimb de impresii, de ganduri si de chitaristi. Nu v-am cerut sa ii enumerati fiindca nu stiu eu mai multi, ci pentru a vedea ce-i place fiecaruia la bluesmanii pe care ii enumera, ce va atrage spre, ce va face sa-i ascultati, ce credeti despre ei...

Pai de exemplu la Robert Johnson ma fascineaza cum reuseste de unul singur sa sune de parca ar fi mai multe persoane care canta. Parca are o linie melodica la chitara si alta cu vocea. Nu stiu, poate ma exprim putin alambicat. Imi aduc aminte ca am fost chiar uimit sa aflu, dupa ce i-am ascultat de cateva ori albumul King Of The Delta Blues Singers, ca de fapt il aud doar pe el impreuna cu o chitara acustica.

Iar la Albert Collins imi place pur si simplu sunetul acesta considerat dur. Are un sunet de chitara aparte care compenseaza faptul ca el nu exceleaza prin voce. Cel putin asa mi se pare mie. Deocamdata atat imi vine in minte.

T-bone Walker (chitara)

Memphis SLim (pian)

Junior Wells (muzicu?ã)

...asta ca sa treci mai usor la Muddy Waters si Buddy Guy :)

as zice mai multe dar e pacat . e frumos sa ii asculti si sa descoperi singur . asa daca scriu ce si cum despre fiecare s-ar putea sa nu ii asculti niciodata cum trebuie.

Edited by Burb

Salut !

Mergi pe acest site - http://vip.blynx.ro/category/povestile-blues-ului/ - este un blog de-al meu de la www.radiolynx.ro - unde am o emisiune de blues - duminica de la 20:00 la 21:50 - se numeste POVESTILE BLUES-ului ! dau multe albume moderne de blues - foarte greu de gasit la noi !

le si comentez ! asa ca merita sa asculti emisiunea.

pe blog gasesti niste cronici de discuri ! Poate le gasesti la download !

marcian

Marciane, de vreo luna ma chinuiesc sa prind emisiunea ta...asta e si motivul pentru care am inceput largirea asta de orizonturi...la tine am auzit prima data de bonamassa...e perfecta pentru mine emisiunea si blogul. Pacat ca nu am avut timp sa o ascult, promit ca incerc mai multep e viitor.

Mersi!

robben ford, joe bonamassa, vince converse, john mayer, roy buchanan, dave 'clem' clempson (colosseum live), chris duarte sunt doar cativa dintre marii chitaristi de blues. :)

Suna foarte bine the living blues...

As prefera ca acest thread sa nu fie o insirare aleatorie de cantareti preferati ci mai mult un fel de blog al fiecarui iubitor de blues in care acesta sa faca o scurta istorioara despre artistul ales argumentand de ce si cum ii place respectivul artist.

multumesc

JB Lenoir

Pentru mine, este primul bluesman cu adevãrat complet. Recomand sã asculți Alabama Blues (1965) ºi Down in Mississippi (1966).

Am auzit prima oarã de el într-un cântec al lui John Mayall ("I'm Gonna Fight for You, J.B."), dar l-am descoperit ceva mai târziu. Îl consider unul dintre cei mai inovatori blues-mani. A fost cu mult înaintea vremurilor lui, mai ales la capitolul compoziție.

Albumele pe care le-am recomandat mai sus sunt înregistrate în formula de duo, JB Lenoir (chitarã, voce) împreunã cu Fred Below (tobe). Fred Below a fost un tobar faimos în Chicago, prezent pe albumele multor grei ai genului: Little Walter, Junior Wells, Muddy Waters, Bo Diddley, Howlin Wolf, Elmore James, etc...

Un mare chitarist in opinia mea, si extrem de "underrated",

Nu stiu de unde i-l scoti tu underrated pe cel considerat "John Mayall" al americii ? Se poate confunda "upbeat blues" cu R&R cam seamana sau cu Boogie-woogie .

in afara de stil cu ce-i mai modern Winter decat Clapton

Spuneai de "modernisti " nu prea stiu ce poate insemna in blues modernismul in afara de mutarea de la ferme in gettouri .

In primul si in primul rand cate feluri de blues coexista numai de ex.in Chicago ?in NY ? ce blues se canta la frontierele din nord ? in Delta ,sau n Country blues cate feluri exista sau au existat dupa regiuni ? etc....

Frara a pune un cadru clar si corect acest topic va fi ca multe altele de pe rgc.ro ,doar un fel de ,"mie-mi place cum canta blues XY "

Ce vedeti voi "original" in John Mayer???

Ce inseamna "blues" ?

in afara de faptul ca il imita in mod grosolan pe SRV nu are nicio legatura cu blues-ul... Faptul Ca va place voua e altceva...

Nici macar de imitat pe SRV nu se pricepe cine stie ce... el simplifica mai totul...

Versurile sunt POP.

sa comparam:

observati stilul unic (in univers) de picking-slapping.

cu totii stim originalul (nu l-am gasit pe you tube ca-l puneam...) (Hendrix - Bold as love)

sa vedem acum cam cum se face un cover worthy of listening...

(ca tot a zis si Cyfer din nou de J B LENOIR...) slow down - Lenoir si apoi Cassandra Wilson. (de ascultat... printre cele mai bune voci feminine. totul original. foarte buni instrumentisti. Imi plac cei din band pt ca nu se baga prea mult... doar atunci cand e nevoie... totul facut cu stil si gust.)

(disclaimer: nu am incercat sa zic ceva de genul "nu mai ascultati pe Mayer ca nush ce..." ci doar... ca "nu vad ce e <<blues>> in Mayer?"...) :)

Edited by CiocanelBloodyCIocanel

Ce inseamna "blues" ?

in afara de faptul ca il imita in mod grosolan pe SRV nu are nicio legatura cu blues-ul... Faptul Ca va place voua e altceva...

Nici macar de imitat pe SRV nu se pricepe cine stie ce... el simplifica mai totul...

Versurile sunt POP.

si cine a fost SRV ? ????????????? UN INTERPRET IMITATOR ..........GONFLAT considerat de uni mare (???) bluesist , de unde pana unde? si tot acei "uni" zic de Sugar Blue ca nu canta blues .

Noi de aici din balcani cunosatem mai bine ce-i bluesul decat americanii ?.

Ce inseamna "blues" ?

Versurile sunt POP.

John Mayer e un muzician pop influențat de blues. A fost destul de inteligent (el sau cei din jurul sãu) sã nu introducã aceste influențe de la început în muzica lui. A preferat sã meargã pe un pop lacrimogen de genul celui din primul hit: "Daughters". Btw, stilul lui a fost o influențã majorã, ca sã nu zic mai mult, pentru vocalul din Krypton. :)

Mai târziu în cariera lui, a început sã introducã elemente blues rock, sã se prezinte ca un chitarist de blues ºi sã facã jam-uri cu Buddy Guy, Clapton, etc... Nu e un lucru rãu. Sunt sigur cã prezența sa la orice eveniment de blues, creºte interesul pentru blues în rândul tinerilor care altfel nu ar fi auzit de "greii" genului.

Na, acolo se discutã în termeni concreți (discuri vândute), nu despre chestii subiective (stil ºi originalitate).

Noi de aici din balcani cunosatem mai bine ce-i bluesul decat americanii ?.

pai si cine a zis ca americanii il apreciaza prea mult. :) in afara de tineri si tinere...

daca dai un search pe you tube sau pe google ai sa gasesti N videos si bloguri care spun cam acelasi lucru :D... JM is...

am mai vorbit cu cativa "americani"... same thing... ma gandeam ca sunt singurul si poate ca nu am ascultat destul si ca nu vad "ceea ce trebuie" sa vad... si ma gandesc sa tot intreb pe cei care-l asculta... ce anume este atat de interesant la el... ma rog... nu ma simteam prea bine aseara si d-aia am postat. :)

@gadjo: dap. e Jazz ... clar... cassandra... dar nu am zis ca are ceva de-a face cu traditionalu' :P ... doar ca e de ascultat.

Coveruri dupa Hendrix s-au facut N... sunt N imitatori "traditionali" care imita nota cu nota. mai merita sa plecam macar din cand in cand de acolo s-ascultam ceva mai deosebit...

@cyfer mi-a dat un raspuns mai bun insa :D

thank you :) hai ca va las in pace...

Un mare chitarist in opinia mea, si extrem de "underrated",

Nu stiu de unde i-l scoti tu underrated pe cel considerat "John Mayall" al americii ? Se poate confunda "upbeat blues" cu R&R cam seamana sau cu Boogie-woogie .

in afara de stil cu ce-i mai modern Winter decat Clapton

Spuneai de "modernisti " nu prea stiu ce poate insemna in blues modernismul in afara de mutarea de la ferme in gettouri .

In primul si in primul rand cate feluri de blues coexista numai de ex.in Chicago ?in NY ? ce blues se canta la frontierele din nord ? in Delta ,sau n Country blues cate feluri exista sau au existat dupa regiuni ? etc....

Frara a pune un cadru clar si corect acest topic va fi ca multe altele de pe rgc.ro ,doar un fel de ,"mie-mi place cum canta blues XY "

Nu inteleg de ce ne contrazicem mai ales cand am spus clar ca acest topic ESTE un topic de genul: "mie-mi place cum canta blues XY". Daca considerati ca bluesul nu este modern sau nu are elemente de modernism in afara de mutarea la gettouri, asta e cu totul alta discutie.

Nu pun nici un cadru pe discutie fiindca nu vreau sa ingradesc pe nimeni. Pur si simplu doresc sa aflu ce blues-mani va plac si mai ales, de ce?!

multumesc lui cyfer si ciocanel pentru ca au inteles ce vreau de la acest

P.S. Rick Derringer chiar este underrated :)

P.S. incercati va rog sa evitati marii si ultra-cunoscutii artisti gen Eric Clapton sau B.B. King ale caror discografii si videografii se afla impanzite pe tot youtube-ul.Concentrati-va asupra talentelor moderne, cei care duc mai departe stindardul blues-ului in noul mileniu.

asta nu eu am scris

asa ca inapoi la youtube ...

http://www.rickderringer.com/discography/page7.htm

ia vedeti discografie , nu am vrut sa umplu topicul cu lista enorma ce se intinde din '63 pana in zilele noastre

http://www.nme.com/video/id/bvFQ0saPCsg/se.../Rick+Derringer

si mai gasiti aici si alte videouri care-s si pr youtube , cu Edgar Winter . era si producatorul sau coproducatorlul lu Winter , mai apoi si a lui Johnny Winter

http://www.nme.com/video/id/zgaA2Qcqy3Q/se.../Rick+Derringer

aici blues cu Mark Farner

Calvin Russell, unul dintre artistii mei preferati.

http://www.geocities.com/Athens/Forum/9962/cr1.html

Iata-l aici invitat la emisiunea lui Manu Katché. http://www.youtube.com/watch?v=u6H56o3U8XQ

Cantand cu Manu Katché. http://www.youtube.com/watch?v=__gVvU9MLkg

:)

Edited by SLOW MIGRATION & THE HUBA HUBA'S

Dragii mei, va recomand sa ascultati niste chitaristi californieni de mare tinuta si de o eleganta absolut fabuloasa in solouri, mai ales ca maniera lor de a canta este o imbinare extrem de plina de gust intre blues, rock'n'roll si jazz...

si unde mai pui ca nici nu folosesc efecte baietii - chitara, cablu si amplificator... ATAT !!! ar fi de spus ca e vorba de amplifuri de tip butic... si chitari din alea bengoase - majoritatea cu semirezonanta - de gen Guild, Gretsch, etc... cu un sunet absolut unic ! ce fac baietii din cu cele doua maini, ce sunete scot si ce tehnica au...

iata cateva nume: JUNIOR WATSON, LITTLE CHARLIE BATTY(de la Little Chalie & the NIGHTCATS), Rick Holmstrom, Alex Schultz, Henry Carvajal, Kid Ramos, Hollywood Fats si nu imi aduc aminte toate numele !!! incercati sa-i ascultati, ca sunt multe de invatat de la ei !

ah, sa nu uit... Duke Robillard, Joe Louis walker, Long John Hunter... astia sunt din alt film, dar sunt ceva de speriat ! si sa nu-l uit pe marele Luther Allison( :))

astept opinii ! Marcian Petrescu

Eu la inceput ascultam heavy metal dar am trecut inevitabil la muzica anilor 50-60 si 70, implicit la blues.

Artisti preferati:

-Willie Dixon

-Buddy Guy: pentru mine este printre cei mai buni din lume care au existat si mai exista inca.

-John Lee Hooker: are o voce buna si un stil aparte (parca iti vine sa bei pe muzica lui :) )

-Howlin' Wolf

-Albert King: el din cate stiu canta cu chitara tinuta invers, cu tot cu corzi, este foarte bun, a cantat si cu Santana si cu Stevie Ray Vaughan.

-Stevie Ray Vaughan:chiar daca unii spun ca e doar un imitator, eu il respect mult si iubesc muzica lui, care e destul de diferita fata de ce era inaintea lui.

-B.B. King: este Dumnezeu pe Pamant, asculta Lucille si o sa iti dai seama ca el face totul cu pasiune si dragoste pentru chitara, este cu adevarat un rege.

-Muddy Waters: de el mi-a spus prima oara un coleg de facultate care este un adevarat initiat in acest tip de muzica( a fost si la clubul lui B.B King si l-a vazut si auzit cantand).Canta extraordinar.

-T-Bone Walker: a fost un zeu al chitarii, si el canta extraordinar.

-Jimmy Witherspoon: nu prea am ascultat mult, dar mi-a placut mult "In the Evening When the Sun Goes Down"

-Z.Z. Top- cred ca nu o sa fiti de acord cu ce am scris aici(ei au cantat blues-rock si hard rock mai mult)

, dar si ei au unele melodii blues foarte bune.

Cu siguranta mai sunt multi pe care nu i-am ascultat si de care nu am auzit( sa imi fie rusine), astept si eu sfaturi despre alti mari cantareti de blues.

Stefan George [nu il confundati cu Stefan George]

http://www.bluebhikku.com/stefangeorge.html

http://cdbaby.com/cd/stefang

http://cdbaby.com/cd/stefangeorge

http://www.bkspecial.com/stefangeorge.cfm

Edited by SLOW MIGRATION & THE HUBA HUBA'S

RL Burnside

Robert Lee Burnside a fost un bluesman obscur pânã în anii '90, adicã pânã la vârsta de aproape 65 de ani. A fost descoperit de casa de discuri Fat Possum într-un orãºel mic în Mississippi, într-o zonã ruralã în care a trãit toatã viața. Stilul lui de a cânta blues este original. Nu seamãnã nici cu stilul sofisticat al lui Robert Johnson, nici cu stilul percusiv al lui Son House ºi nici cu stilul brut al lui John Lee Hooker.

Existã foarte puține înregistrãri video cu Burnside pre-'90. Aceasta de mai jos e din 84.

În anii 90 a început sã înregistreze pentru Fat Possum ºi a câºtigat mult în popularitate dupã colaborarea cu Jon Spencer Blues Explosion, o trupã cunoscutã de punk blues.

Albumul sãu Burnside on Burnside (2001) este cel mai bun din carierã. Este înregistrat live împreunã cu Kenny Brown chitarã ºi Cedric Burnside tobe (nepotul lui RL).

Viața lui Burnside a fost o inspirație pentru filmul Black Snake Moan. Samuel L Jackson face o treabã extraordinarã personificând un bad boy bluesman de tipul lui Burnside, iar în scena din club, apar ºi muzicienii lui RL: Kenny Brown ºi Cedric Burnside.

http://www.youtube.com/watch?v=CpSA5Il9i4E