www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Behringer V-AMP2 vs. Zoom G2.1u


Mateo
 Share

Recommended Posts

Salut! Ca incepator in domeniu chitarei electrice (pe care, btw, am cumparat-o de aici, de pe forum :) ), am ajuns la momentul in care ma gandesc sa-mi cumpar si un procesor de efecte. Dupa indelungi cercetari, intrebat in stanga si-n dreapta, am ajuns la cele 2 posibilitati: Behringer V-AMP2 sau Zoom G2.1u. O mare contributie la alegerea acestor 2 a avut si bugetul :(

Ca incepator fara ganduri mari de cantat pe scena (decat poate, cel mult, pentu prieteni pe la petreceri) m-am gandit la un proc de maxim 200 USD, care sa-mi permita o oarecare flexibilitate.

Acum intervine partea cea mai grea - alegerea - si va rog pe voi, cei care va pricepeti mai bine, sa va dati cu parerea. Studiind review-urile si specificatiile tehnice ale celor doua produse, am alcatuit aceasta lista de argumente pro si contra:

 

Behringer V-AMP2

 

Pro:

1. pret foarte bun (100 usd in State)

2. bun la partea de simulare de amplificatoare

3. are interfata MIDI

 

Contra:

1. nu are pedala de expresie (FCB1010 e destul de scump, vreo 150 usd in State :) )

2. nu are drum machine incorporat

3. carcasa plastic

 

Zoom G2.1u

 

Pro:

1. are pedala de expresie

2. poate fi conectat la calculator prin USB (chiar daca doar USB 1.1)

2. 6-band EQ (comparativ cu 3-band EQ al V-AMP2)

3. procesare pe 32 de biti (V-AMP2 e pe 24 biti)

4. PCM drum machine incorporat

5. carcasa metal

 

Contra:

1. numar mai mic de amplificatoare simulate (comparativ cu V-AMP2)

2. pret mai mare (170 usd), dar mai mic decat V-AMP2 + FCB1010

 

La prima vedere, studiind aceasta lista, as inclina spre Zoom. Dar am citit destul pareri contra procesoarelor Zoom ca sa-mi mai pun o data semnul de intrebare (nu ca de Behringer as fi auzit multe mai de bine :)).

 

Urmeaza o alta intrebare: in ce masura MIDI reprezinta un avantaj (sau dezavantaj) fata de USB? Credeti ca merita banii un astfel de controller MIDI? (presupunand ca as mai avea 150 usd pentru FCB1010, bineinteles B))

 

Multumesc mult pentru viitoarele raspunsuri ;)

Link to comment
Share on other sites

offtopic: nici n-ai idee in ce te-ai bagat din momentu in care ai scris zoom in topic :)

 

Stiu :) ti-as fi recunoscator daca mi-ai da alte sugestii care sa se incadreze in bugetul alocat (cred ca ar fi bine sa aiba si tunner si drum machine :))...mi-a mai recomandat cineva POD2, de exemplu; tu ce-ai zice? Pana acum vad ca aproape toti cei care mi-au raspuns (si le multumesc pentru asta) au zis ca ar alege Zoom-ul.

Cred ca, daca tot ma gandeam sa-mi iau si pedala aia MIDI pentru V-AMP2 si m-ar costa 250 usd in total, mai bine mai strang 50 usd si-mi iau Zoom G7.1ut, macar stiu o treaba, are si USB si MIDI si lampi, pe deasupra :() Sau mai strang 50 de dolari si inca 50 de dolari si inca...si inca... si-mi iau cine stie ce BOSS sau KORG B)

Edited by Mateo
Link to comment
Share on other sites

Stiu :) ti-as fi recunoscator daca mi-ai da alte sugestii care sa se incadreze in bugetul alocat (cred ca ar fi bine sa aiba si tunner si drum machine :))...mi-a mai recomandat cineva POD2, de exemplu; tu ce-ai zice? Pana acum vad ca aproape toti cei care mi-au raspuns (si le multumesc pentru asta) au zis ca ar alege Zoom-ul.

Cred ca, daca tot ma gandeam sa-mi iau si pedala aia MIDI pentru V-AMP2 si m-ar costa 250 usd in total, mai bine mai strang 50 usd si-mi iau Zoom G7.1ut, macar stiu o treaba, are si USB si MIDI si lampi, pe deasupra :)) Sau mai strang 50 de dolari si inca 50 de dolari si inca...si inca... si-mi iau cine stie ce BOSS sau KORG :(

 

vorbesti ca si cum boss sau korg sunt deasupra zoom... ai sa fii surprins! B)

depinde si de aplicatiile la care te gandesti ca il vei folosi cel mai mult... live? home recording? hobby?

personal am incercat la procesoare pana mi s-a acrit, si am renuntat la oricare pe rand, dar inca imi place sa fiu informat, la o adica sunt o alternativa usoara (pt buzunar), nu toti isi permit chitari de 1000 sau mai mult eur, amplif(uri) pe lampi, pedalier cu pedale analogice etc.... zoom-ul a fost mereu cu un pas inaintea tuturor, iar acum sunt singurii care pun "la piciore" parametrii 24/96...

 

cele bune, vio

Link to comment
Share on other sites

vorbesti ca si cum boss sau korg sunt deasupra zoom... ai sa fii surprins! :(

depinde si de aplicatiile la care te gandesti ca il vei folosi cel mai mult... live? home recording? hobby?

personal am incercat la procesoare pana mi s-a acrit, si am renuntat la oricare pe rand, dar inca imi place sa fiu informat, la o adica sunt o alternativa usoara (pt buzunar), nu toti isi permit chitari de 1000 sau mai mult eur, amplif(uri) pe lampi, pedalier cu pedale analogice etc.... zoom-ul a fost mereu cu un pas inaintea tuturor, iar acum sunt singurii care pun "la piciore" parametrii 24/96...

 

cele bune, vio

Din ce am citit aici pe forum, cel putin, Boss sau Korg pareau a fi preferate Zoom-urilor; sincer, chiar nu ma pricep :) Scopul ar fi hobby & home recording. Cat despre ampuri pe lampi, sper sa-mi fac unul in curand, dintr-un radio vechi :)) Chiar sunt curios cum suna, am citit niste pareri pe-aici pe forum si nu mai amsomn pana nu o sa am un radio care sa-mi ocupe juma de camera si jumate din timpul liber cautand lampi de schimb :)

Link to comment
Share on other sites

Nu ita ca tu compari modele ce sint separate de vreo 4 ani ca si tehnologie. In aceste conditii cred ca alegerea e foarte simpla.

Oricum dupa parerea mea ca procesor ieftin, care sa aiba si pedala de expresie, zoom-ul nu are rival.

 

Later edit. Am ascultat demourile de pe site-ul zoom si pot spune ca nu mi-au placut deloc. O fi vorba de patch-uri prost facute, nu stiu, dar din ce am auzit n-as cumpara. OTOH, Vamp-ul chiar suna bine, desi are destule alte dezavantaje.

Un alt procesor bun si ieftin, care nu prea e cunoscut la noi, este Yamaha Magic Stomp 2. Eu am prima varianta. Pros: suna excelent ca efecte, sint practic la acelasi nivel cu procesoarele de rack Yamaha, simularile de amp si de distors sint f bune, la distors daca ai rabdare poti face orice (eq full parametric pe 6 benzi pre si post). Cons: Flexibilitate mica in alegerea lanturilor de efecte, nu are expresie si nici posibilitatea de cuplare, nu are MIDI si editarea se face cu un soft nu foarte intuitiv.

Dar ideea de a avea calitatea procesoarelor Yamaha pt 150 $ mi se pare una demna de luat in considerare.

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

stai linistit, si eu as merge tot pe zoom...de alt fel si su sunt utilizator zoom si asta pe care il am acm nu m-a lasat niciodara rece...poa sa zica oricine orice...asta e adevaru'

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, probabil ca ce conteaza cel mai mult e ce simti tu cantand cu un proc sau altul...nu pareri subiective sau review-uri (poate de multe ori prea 'comerciale'). Din pacate nu prea am avut ocazia sa ma joc cu diverse efecte, asa ca nu-mi pot forma o opinie personala. Am incercat 5 minute un Digitech RP50 si mi s-a parut ca suna ok, cel putin asa, la prima vedere...deh, experienta (lipsa) isi spune cuvantul :) Acum am un Zoom 509 luat cu imprumut, pentru ca nu am nici un fel de statie si nici placa de sunet in calculator, alta decat cea onboard. Cel putin pot sa zdranganesc in casti :)

Apropo, as mai avea o intrebare: este posibil sa folosesc in paralel (sau in serie, mai bine zis :)) un V-amp2 cu un Zoom? Ideea ar fi de a putea beneficia si de simularile de ampuri ale V-amp-ului, care ar fi destul de misto din cate am citit eu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

Apropo, as mai avea o intrebare: este posibil sa folosesc in paralel (sau in serie, mai bine zis :)) un V-amp2 cu un Zoom? Ideea ar fi de a putea beneficia si de simularile de ampuri ale V-amp-ului, care ar fi destul de misto din cate am citit eu.

 

 

da - se pot folosi impreuna.. dar decat sa dai 350 de euro pe 2 procesoare ... mai bine dai 350 pe unu mai bun :):)

Link to comment
Share on other sites

Not at all, in Guitar World am vazut ca apar setari pentru Digitechuri (mai noi ce-i drept).. cum sa il setezi pentru a obtine nush ce efecte din piese and stuff..

http://www.digitech.com/cgi-bin/guitarworld.pl

Digitech a fost prima firma la care m-am gandit, preturile fiind chiar accesibile...Hmmm...dilema se adanceste :)

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce ignorati complet Digitechurile ... sunt chiar asa de proaste ?

Mie cel putin mi se par peste zoom, si nici nu sunt foarte scumpe

Da.. cam sunt. Fata de zoom, pe site au sampleuri misto trase cu tot felul de chitari babane in tot felul de ampuri babane... Iei 2 pedale single effect (grunge si deathmetal). Pe site suna total diferit.. dar live ce sa vezi.. suna la fel :)

Si eu as zice tot zoom.. un zoom bagat printr-un amp poate face minuni :)

Link to comment
Share on other sites

Da.. cam sunt. Fata de zoom, pe site au sampleuri misto trase cu tot felul de chitari babane in tot felul de ampuri babane... Iei 2 pedale single effect (grunge si deathmetal). Pe site suna total diferit.. dar live ce sa vezi.. suna la fel :)

Si eu as zice tot zoom.. un zoom bagat printr-un amp poate face minuni :)

Momentan m-am hotarat sa-mi iau Zoom G2.1u; pare perfect pentru ce am eu nevoie, iar G7.1ut costa cam mult, nu stiu daca se justifica sa cheltui atatia bani in momentul de fata. Ce nu inteleg eu, apropo de sample-uri: suna chiar atat de prost cele de pe site-ul Zoom? Mie mi se pare ca suna bine (e drept ca si RP50 mi s-a parut ok cand l-am ascultat prima - singura -data)...o fi lipsa de experienta sau o lipsa totala de ureche muzicala? Hmmm...poate ar trebui sa-mi vand chitara si sa nu ma mai gandesc la proc... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

Momentan m-am hotarat sa-mi iau Zoom G2.1u; pare perfect pentru ce am eu nevoie, iar G7.1ut costa cam mult, nu stiu daca se justifica sa cheltui atatia bani in momentul de fata. Ce nu inteleg eu, apropo de sample-uri: suna chiar atat de prost cele de pe site-ul Zoom? Mie mi se pare ca suna bine (e drept ca si RP50 mi s-a parut ok cand l-am ascultat prima - singura -data)...o fi lipsa de experienta sau o lipsa totala de ureche muzicala? Hmmm...poate ar trebui sa-mi vand chitara si sa nu ma mai gandesc la proc... :)

 

 

cu siguranta e lipsa de experienta..:)

Link to comment
Share on other sites

Digitech ieftin si bun..modelul Rp50 a rupt la vanzari.. are tonuri superbe si un control adecvat al lor.. fata de orice ton de zoom digitech rulzzzz.. Dc faceti rost de banuti zdraveni digitech.....!!!!!! pun pe oricine de aici sa incerce un reverb made by digitech pe un 25R Fender si un reverb made by Zoom pe 25R.. (la fel si distorsion si overdrive) .

 

Buzz me dupa ce incercati sunt curios de parerea voastra......

post-770-1136546912_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Da.. cam sunt. Fata de zoom, pe site au sampleuri misto trase cu tot felul de chitari babane in tot felul de ampuri babane... Iei 2 pedale single effect (grunge si deathmetal). Pe site suna total diferit.. dar live ce sa vezi.. suna la fel :)

Si eu as zice tot zoom.. un zoom bagat printr-un amp poate face minuni :)

io am o pedala grunge de la digitech si suna FOARTE BINE, is foarte multumit de ea....am auzit si o pedala death, si nu mi se parea ca suna deloc la fel.... dar recunosc ca nu leam auzit una langa alta ca sa pot face o comparatie foarte buna.....tot ce pot sa zic e ca pedala mea mi se pare ca suna aproape la fel ca pe site si cu jafu meu de chitara

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest belphegor

buna seaaaraaa dragi rgcisti :))

 

care ar fi problema : un prieten e nelamurit ce sa`si ia : vamp 2 sau zoom g2\g2.1u(adica cu pedala) care e mai bun dintre cele doua?

ce defecte/avantaje au ?

(ma refer la cei care au , pe site m`am uitat si eu,dar nu pot sa`mi dau seama daca nu le`am auzit)-> asa ca apelez la chitaristii nostrii favoriti :) si experimentati .

 

opinii pro si contra astept :)

 

noroc si multumesc anticipat.

 

 

ps : am vazut ca mai e un post cu aceeasi tema dar inca nu sunt lamurit total.complic prea mult lucrurile ? daca e pot sa dau un reply la topicul celalalt .nu`i bai

Edited by belphegor
Link to comment
Share on other sites

Am avut un Vamp2. Puncte tari: simularile de amp foarte bune. Puncte slabe: Efecte mediocre, delay la schimbarea patch-urilor. Cel putin cel din urma pe mine m-a facut sa renunt la el.

Zoom-ul am auzit doar demouri si am citit pareri.

Puncte tari: se lauda cu schimbarea instantanee a patch-urilor, are pedala de expresie, e compact (nu ca vamp), arata f solid. La efecte Zoom au stat intotdeauna f bine, si cred ca si asta e la fel. Demourile cu distors pe care le-am auzit nu m-au impresionat f tare.

Pt cineva care are nevoie de o pedala live eu as opta catre zoom. Vamp nu merge bine in fata unui alt amplificator. E mai degraba o scula pt home studio.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.