www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am O Problema Iritanta (la Propriu)...


pwnzar
 Share

Recommended Posts

De curand mi-am luat un head peavey, un cabinet "pe bune" (nu ce aveam inainte) si vreau sa ma reapuc sa cant la chitara, ca am cam uitat tot ce-am facut anu trecut.. Nu mai am nici un pic de digitatie, ma incurc in corzi... tre sa o iau de la 0.

 

Si de parca asta n-ar fi destul pe capul meu, mai nou, imi transpira mana stanga (cea de pe grif, sunt dreptaci) ingrozitor. Tre sa stau cu pachetu de servetele langa mine sa ma sterg in continuu. Am fost la un tovaras sa cantam impreuna o melodie pe care o stiam amandoi, a-nceput sa ma ia la misto ca nu puteam sa fac mai nimic...Cant, transpir, mi se lipeste podul palmei de grif, umplu corzile de jeg in ritmul asta, si le si stric...

 

Ce naiba sa fac? x(

Link to comment
Share on other sites

Pai asta e o chestie psihologica. cred ca tre sa repeti si sa capeti mai multa incredere in tine (Eventual da-i si doua capace colegului mistocar, face bine la moral).

 

Bafta!

 

Apreciez raspunsul rapid. M-am gandit la asta, dar, atunci, de ce doar mana stanga? Mai nou ma dau cu rexona in palma :)) Se pare ca merge figura

Link to comment
Share on other sites

Cu transpiratia e normal.. ideea e sa stergi cu ceva griful dupa fiecare exercitiu melodie. Asa fac si marile vedete :) , deci e ceva normal. Si vezi ca podul palmei nu tre sa atinga Griful doar degetul mare are rol de sprijin(daca transpira si ala pune scoci pe el :) asa fac eu sa alunece mai usor si sa mentina pozitia de curbat, stil chitara clasica, ajuta foarte mult daca stii cu sa folosesti pozitia asta)

In rest spor la studiu ce sa iti zic: baga mare!!!

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Cu transpiratia e normal.. ideea e sa stergi cu ceva griful dupa fiecare exercitiu melodie. Asa fac si marile vedete :) , deci e ceva normal. Si vezi ca podul palmei nu tre sa atinga Griful doar degetul mare are rol de sprijin(daca transpira si ala pune scoci pe el :) asa fac eu sa alunece mai usor si sa mentina pozitia curbat)

In rest spor la studiu ce sa iti zic: baga mare!!!

Cu tot respectul dar ideea cu podul palmei care nu atinge gatul e gresita. Daca e sa ne luam dupa ce zici tu Hendrix gresea cam des. Nu exista o singura cale.

Link to comment
Share on other sites

De curand mi-am luat un head peavey, un cabinet "pe bune" (nu ce aveam inainte) si vreau sa ma reapuc sa cant la chitara, ca am cam uitat tot ce-am facut anu trecut.. Nu mai am nici un pic de digitatie, ma incurc in corzi... tre sa o iau de la 0.

 

Si de parca asta n-ar fi destul pe capul meu, mai nou, imi transpira mana stanga (cea de pe grif, sunt dreptaci) ingrozitor. Tre sa stau cu pachetu de servetele langa mine sa ma sterg in continuu. Am fost la un tovaras sa cantam impreuna o melodie pe care o stiam amandoi, a-nceput sa ma ia la misto ca nu puteam sa fac mai nimic...Cant, transpir, mi se lipeste podul palmei de grif, umplu corzile de jeg in ritmul asta, si le si stric...

 

Ce naiba sa fac? x(

 

Cum cantai nu cred ca are absolut nici o importanta. Ceea ce cred ca conteaza este cum canti. Concentreaza-te mai mult pe cantat si rezultatele nu vor intarzia sa apara.

 

Cat despre transpiratie, nu-ti bate capul, asa doar o sa transpiri mai mult. In caz ca nu-ti aluneca degetele calumea din cauza transpiratiei iti recomand Dunlop 65 sau GHS Fast Fret.

Link to comment
Share on other sites

Cu tot respectul dar ideea cu podul palmei care nu atinge gatul e gresita. Daca e sa ne luam dupa ce zici tu Hendrix gresea cam des. Nu exista o singura cale.

Dap true!

Pai atunci: E regula specifica pentru cei carora le transpira mana si dupa ceva timp li se lipeste podul palmei de grif :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Cu tot respectul dar ideea cu podul palmei care nu atinge gatul e gresita. Daca e sa ne luam dupa ce zici tu Hendrix gresea cam des. Nu exista o singura cale.

 

in principiu sa tii un gat ca o bata de baseball nu e bine.

Link to comment
Share on other sites

gatul de chitara nui coada de topor ,LOL

 

NU MAI STRANGE ATAT DE PUTERNIC gatul de chitara !!

Nu se apasa coarda mai tare de minimul necesar ca sa sune curat fara frett buzz un ton sau un acord.

 

Nu are cum sa se lipeasca palma de grif daca nu strangi , numai cu degetul mare trebuie sa te sprijini pe o suprafata mica , nu are cum sa te incomodeze .

In cazul cand se canta "in pozitie" te ancorezi dar nu prea tare cu degetul mare , problema de apasat ceva mai puternic apare cand tii unele acorduri si trebuie sa tii apasate 6 corzi.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

transpiratia e ceva normal la un incepator... neavand o priza buna pe grif , degetele inca sunt in gips... palma oboseste, si transpira ... deci nu te speria... cu timpul o sa capeti experienta, si o sa vezi ca se vor schimba lucrurile...

incearca totusi sa nu prinzi griful ca pe bata de baseball , cum zicea un coleg mai sus :) ... lasa mana libera, sa curga pe taste... fara sa te tii de grif ca de barele din tramvai... :)

renunta la "rexona" si alte prostii .... ca inveti mana cu asa ceva, si o sa devii dependent...

daca tot o iei de la zero, nu te apuca sa canti piese pe care ti le aduci aminte, ca le canti si prost, fara nici un pic de tehnica... mai bine incearca sa refaci exercitiile de digitatie, gamele , acordurile de baza in toate pozitiile ... etc

succes !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.