www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum se schimba corzile pe clasica/acusitca ?


Guest Razvan
 Share

Recommended Posts

bah cat de greu o fi sa schimbi niste corzi ???

pasul 1

dezacordezi toate corzile la maxim, sa fie cat mai moi.

pasul 2

in capat, unde sunt cheitele, iti alegi o coarda pe care vrei s-o scoti prima, si o scoti (tragi de ea). astfel procedezi cu celelalte.

pasul 3

le scoti prin spate

 

Montarea:

pasul 1

scoti corzile din pachet :) (lol). le montezi una cate una, la fel cum le-ai scos si pe celalte, le bagi prin spate, si in fata, la cheite, le bagi mai intai prin gaura aia de pe "teava" (sau asta poti sa o faci la sfarsit ma rog), si tragi de ele, si le infasori pe "teava"

pasul 2 atat, le acordezi. sfat la pasul 1: daca nu poti sa le infasori, incearca sa le tragi cu un patent, ca la clasica sunt mai greu de bagat, ca nu ai loc.

Link to comment
Share on other sites

Se recomanda ca schimbarea corzilor sa aiba loc pe rand : scoti o coarda , pui una noua , scoti alta , pui alta noua samd(prin pusul uneia noi inteleg ca o tensionezi putin pe cea noua ). La fel se procedeaza si pentru chitara electrica daca este cu punte vintage tremolo sau tune o matic. Pentru floyd rose e mai complicat nitel.

Link to comment
Share on other sites

Lol Hihi, sa-mi bat mintile daca am inteles ceva din ce ai tastat mai sus (in special partea cu "teava" :) ), trebuia sa zici si tu "gaura" (cred ca la gaura aia te-ai referit nu? gaura care are pe langa ea rozeta nu? daca da atunci cum scot/bag la loc corzle ca nu vad nimic si nici nu ajung) :)

Off topic: explicati si voi mai pe intelesul omului si puneti accent pe ceea ce trebuie ca stiu cum se scot corzile din cheite, ca nu-s chiar asa de prost totusi :) , nu siu cum se scot corzile de dupa bridge (sper ca m-am exprimat bine :( )

Link to comment
Share on other sites

Guest forestierul

e recomandat ca atunci cand coarda e tensionata sa fie infasurata de 2 ori pe cheie (pe 'teava' :) ), nu de mai multe ori, pt ca atunci cand faci benduri se desfasoara usor si se dezacordeaza. Asta e valabil pt chitarile fara menghina (adica cele fara floyd rose)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.