www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noul Metallica


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

Nu incurajez pirateria, dar daca tot avem ocazia sa-l ascultam pe youtube ce ziceti despre Death Magnetic ?

Eu zic ca:

- nu-mi place productia si desi sunt convins ca pe CD o sa se auda altfel, cred ca n-o sa-mi schimb prea mult parerea

- tobele sunt mixate cam aiurea, premierul e prea tare, chitarile trebuiau sa aiba mai mult gain si coaie

- ca stil: desi mai au ceva faze de Load, se simte clar o vana Master+Ride; too bad for me care vroiam mai mult AJFA, oricum e bine ca s-au "reinrait"

- unele piese sunt lungite fara sens

- nu iau piesele la rand, dar sunt multe riffuri bune si foarte bune

Desi am scos in evidenta mai mult minusurile, e un album bun si rasuflu usurat ca baietii si-au revenit !

 

METALLICA RULES !

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Metallica a scos partea a III-a de la Unforgiven :-> .

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=ax1RBYzjOaI

 

 

 

Enjoy :) .

 

 

( sper sa nu mai fie alt topic ...daca mai este imi pare rau..si rog sa fie inchis acesta )

 

 

it sucks....nu-mi place deloc....albumul are melodii lungi si plictisitoare.....si parerea mea e ca ...albumul asta e mai slab decat st anger...deci nu aruncati cu rosii....

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
it sucks....nu-mi place deloc....albumul are melodii lungi si plictisitoare.....si parerea mea e ca ...albumul asta e mai slab decat st anger...deci nu aruncati cu rosii....

 

 

as sad as this may be, si mie st anger mi se pare mult mai bun.

e mult mai concis in privinta soundului. Si e gandit cu armele indreptate spre viitor... nu trecut

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare departe de tot ce a scos Metallica dupa '91. In sfarsit aud sound-ul pe care il vroiam. In privinta lungimii pieselor decat The Day That Never Comes mi se pare cam lunga. Dupa mai multe ascultari The Day nu mai pare atat de dezlanat doar ca e totusi in stilul Metallica (schimbari bruste de ritm).

Cu siguranta Unforgiven III va rupe si ca versuri si ca melodie. Visez sa o aud pe buzele tuturor.

Melodiile promovate sunt si cele mai tari Cyanide, The End of the Line, Judas Kiss. Dupa 3 ascultari ale albumului m-am trezit fredonand vreo 6-7 piese deci cred ca e digerabil. Cu mix-ul nu comentez. Astept varianta de pe 12 oricum.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am venit cu CD-ul acasa, editia "limitata" (la 40 brazilioane de copii). Albumul, ca muzica, e bestial. Problema e ca daca-l faci mp3 ca sa ti-l pui in iTunes si pe iPod ca sa nu f*tzi CD-ul tot timpul, sunetul este distorsionat. Daca asculti direct de pe CD (pe acelasi computer, aceleasi casti Grado etc) distorsiunea e mai putin grava, dar este evident acolo. De exemplu, in The Day That Never Comes, partile cum ar fi de la 3:30 si apoi toata partea "tare" din melodie distorsioneaza aproape constant. Prin distorsiune inteleg cliping digital, si partea proasta e ca se aude si cand volumul este mic. E ca si cum DAC-urile o iau in mana rau (ma indoiesc), sau master-ul e asa, care inseamna ca domnul Rick Rubin ar trebui sa ishi strearga numele cu o radiera chinezeasca din anii 80 de pe toate copertile albumului.

M-am uitat la waveform, si de fiecare data cand snare-ul e mai tare un pic sau snare + cymbal, se vede clipping in semnal. Atashez doua poze, una cu waveform-ul Mayhem - Wall of Water de pe ultimul album (Ordo ad Chao), si TDTNC, incarcate in Audacity si folosit plugin-ul de "Find clipping" cu setarile default. Metallica-Mayhem 4832:1 scorul la pauza.

Sper ca atunci cand il treci printr-un amp, sarme si boxe nu se mai aude. Gura ma-sii.

post-1434-1221345417_thumb.png

 

post-1434-1221345479_thumb.png

Edited by /dev/null
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am venit cu CD-ul acasa, editia "limitata" (la 40 brazilioane de copii). Albumul, ca muzica, e bestial. Problema e ca daca-l faci mp3 ca sa ti-l pui in iTunes si pe iPod ca sa nu f*tzi CD-ul tot timpul, sunetul este distorsionat. Daca asculti direct de pe CD (pe acelasi computer, aceleasi casti Grado etc) distorsiunea e mai putin grava, dar este evident acolo. De exemplu, in The Day That Never Comes, partile cum ar fi de la 3:30 si apoi toata partea "tare" din melodie distorsioneaza aproape constant. Prin distorsiune inteleg cliping digital, si partea proasta e ca se aude si cand volumul este mic. E ca si cum DAC-urile o iau in mana rau (ma indoiesc), sau master-ul e asa, care inseamna ca domnul Rick Rubin ar trebui sa ishi strearga numele cu o radiera chinezeasca din anii 80 de pe toate copertile albumului.

M-am uitat la waveform, si de fiecare data cand snare-ul e mai tare un pic sau snare + cymbal, se vede clipping in semnal. Atashez doua poze, una cu waveform-ul Mayhem - Wall of Water de pe ultimul album (Ordo ad Chao), si TDTNC, incarcate in Audacity si folosit plugin-ul de "Find clipping" cu setarile default. Metallica-Mayhem 4832:1 scorul la pauza.

Sper ca atunci cand il treci printr-un amp, sarme si boxe nu se mai aude. Gura ma-sii.

post-1434-1221345417_thumb.png

 

post-1434-1221345479_thumb.png

 

probabil ei au tras cu rezolutie de 128 bit , si daca tu ai numai 24 bit convertorul AD si Da nu incape Metalica ,,,LOOOLLL

Link to comment
Share on other sites

Nu-mi place deloc! Ma bucur ca l-am luat de pe net si n-am dat banii aiuea. Au dat-o pe metareala moderna la greu.Nu mai au soundul lor unic si specific Metallica.Or devenit comuni si monotoni. Cand am auzit Unforgiven 3..omg.Pentru aia l-am si descarcat mai mult sa vad cum ar suna[ma asteptam la ceva ton in genul celor doua]. Inceput pe pian[destul de frumos dar total ne-Metallica] si apoi dintr-o data metareala.Total wrong choice. Sa nu mai vorbim de vocea lui Hetfield care suna mai mult a voce de punker. Cmmon Metallica unde te-ai ascuns? Arata-ti adevarata fatza . Asta se vede ca a fost compus pentru publicul tanar care adora "yeaa metal". Ca na, sa-l cumpere tot mai multi.

Where are the "Ride the lightning" times? :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt putin obsedati de rip-uitul ilegal.

E cam jegos sa iti dicteze ei pe ce format sa iti asculti muzica. Daca vrei sa te plimbi cu playerul ce faci, mai scoti un ban si iei de pe itunes? Sau poate vrei sa asculti in masina un cd copt de tine care contine si alte cantece, iarasi, chinui cd-ul ala toata ziua?

Macar sa aiba bun simt sa iti ofere lifetime warranty ca nu se zgarie cd-u. E un cd firar... costa 1 leu.

Link to comment
Share on other sites

Eu am o parere foarte buna despre album. Totusi nu am reusit sa-l ascult foarte mult, desi l-am luat de cand a aparut pe net. Pe 12 mi-a venit si albumul original, dar tot n-am apucat sa-l ascult de la A la Z 100% concentrat, oricum in general zic ca e un album bun, muuuuuuuuuuuuuult peste St. Anger. Da, daca te uiti cu microscopul (ma rog, "daca asculti cu stetoscopul" cred ca ar fi mers mai bine dar suna urat :)) iti dai seama ca unele piese sunt fortate pentru ca incearca prea mult sa dovedeasca ca "inca pot", dar cum spunea un prieten, un album cand il asculti, trebuie sa intelegi si prin ce trece trupa in momentul respectiv ca sa-i accepti greselile.

 

La fel a fost si cu St. Anger, formatia a trecut printr-o schimbare imensa si un inceput nou, si au incercat sa se prinda de "noul trend" de nu-metal sau cum se mai cheama ca nici nu mai stiu exact, din pacate nu le-a iesit in totalitate... Acum, dupa ce au avut ani si ani de reflectat asupra esecului St. Anger si de repetitii si turnee, vor sa ne arate ca inca mai au ceva de spus... Si daca accepti asta, le accepti si greselile. La urma urmei, niciun album nu e perfect.

 

Asa, revenind. Am ascultat mult doar o singura piesa. The Day That Never Comes. Sincer, prima data era "eh, nimic special" a doua oara "stai, ca nu suna chiar asa rau" iar acum, dupa zeci de auditii, pot spune ca imi place mult. Cand aud introducerea deja o percep ca pe o piesa clasica gen One (nu dati cu parul, nu zic ca e la fel de buna, nu incape comparatie, spun doar ca deja mi-a intrat in sistem :)) nu ca pe o piesa noua. Sper tot albumul sa devina asa...

 

Oricum, eu zic ca momentan sunt pe val. Albumul e reusit, live inca sunt foarte ok. Ca nu sunt perfecti, sa fim sinceri, n-au fost niciodata. Kirk n-a fost niciodata un chitarist genial. Vocea lui James n-a stralucit niciodata. Lars, no comment... Mai adauga inca 20 de ani de batranete si de nopti nedormite, cu alcoolul in fapt, etc.. si nu ai cum sa le ceri acestor oameni, care mi-ar putea fi parinti, si care au trait o viata plina de abuzuri, sa cante live sau sa compuna cum faceau la 20 de ani. Clar...

 

Deci din nou, daca incercam sa comparam cu albumele dinainte de '90, sa fim sinceri, Metallica nu va mai fi niciodata asa.... Dar daca luam toate datele problemei in considerare putem spune clar : METALLICA S-A INTORS.

Edited by Alex
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea de mare inginer si critic literar vine cam asa.

Este un album mai bun decat St. Anger.(punct)

Desi prima impresie nu a fost foarte buna dupa ceva mai multe ascultari sunt piese care chiar imi plac. Dar clar au imbatranit , nu au venit cu nimic cu adevarat special, nu este nici o piesa care sa te tintuiasca in loc . Si sunt destul de sigur ca dupa ce trece perioada de dupa lansare , cand o sa ascult Metallica o sa caut tot melodiile alea vechi care m-au si facut sa-i ascult prima data.

Chestia cu lungimea melodiilor ... Pentru unele suna numai bine ( mie imi place cum e legata all nightmare long de ex.) dar altele parca sunt umflate artificial.

 

Si ce mi se pare ca explica foarte bine noul album...

http://www.leenks.com/gallery727-50.htm

 

Oh, come on... u got to admit this is funny!

Link to comment
Share on other sites

Cum se aude albumul pe vinil? :) Il puteti transfera de pe vinil in format digital, nu?

Am ascultat tras de pe vinil White Stripes Get Behind Me Satan si mi s-a parut mult mai bun decat varianta trasa de pe CD.

 

Cred ca asta e din cauza ca White Stripes inregistreaza si masterizeaza analog (din cate am citit), deci pe vinyl vei obtine cea mai buna reproducere a benzilor master, in schimb pe CD semnalul va fi puternic afectat (versus original) prin sampling. Din cauza asta, dupa parerea mea, toate vinylurile mele vechi (de exemplu Black Sabbath, Led Zeppelin) se aud mai frumos decat aceleasi albume pe CD. Daca cumperi insa un vinyl facut dupa un remaster digital, nu obtii nimic in plus fatza de varianta CD.

Ca Death Magnetic sa se auda mai bine pe vinyl ar trebui sa exista doua mastere, unul facut pentru CD (care are clipping) si altul facut special pentru vinyl.

 

Ar merita incercat, dar eu n-am de gand sa cheltui 90 EUR pentru acest privilegiu!

Edited by /dev/null
Link to comment
Share on other sites

vreau sa imi schimb si eu parerea....:| deci...e ceva diferit...dupa a 8-a ascultare de album....chiar ma capteaza destul de mult .....

 

a dat domnu;)

 

e ceva ciudat:)si mie nu prea mi-a placut albumul la prima auditie...dar apoi...reascultandu-l...a inceput sa-mi placa mult:)

 

Zicea cineva ca "unde sunt piesele gen albumul "ride the lightening".Pai...sunt destule piese in fortza pe album:)Poate ai ascultat doar unforgiven 3:)

 

cu cat il ascult mai mult...cu atat imi place mai mult:)

Link to comment
Share on other sites

Eu am ascultat putin de pe el, si mi s-a parut lame. Ca si sunet, e ingrozitor, nu credeam ca o formatie atat de veche si atat de mare si cu un buget atat de mare ar putea face o treaba atat de proasta din pdv al sunetului.

 

Sunt sigur ca altora le place, insa.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest mi_sa_rupt_miu

mai... dupa mine au gresit unde au inceput sa asculte de fani si sa se indrepte spre trecut. pana la death magnetic metallica a fost ceva fluent care mergea tot inainte fara nici o problema. la DM s-au ...... pe ei ! e un album fortzat care nu exprima nimic.

 

Te day that never comes are un solou care seamana cu trooper de mainden, altu care zici k e ala de la one si alte cateva balaceli prin namol.... cam jenant pt metallica. macar st anger exprima ceva.

 

singurul lucru care ar mai putea sa-i salveze ar fii sa zica TZEAPA!!! nu e asta albumul. doar am vrut sa vedem ce ziceti:)) ma rog...

 

cu st anger pus bine mai faceau cateva concerte si gata le ajungea. mai cantau si ei la bodega locala si gata. s-au calicit ei. jaymzz wated to be a lumberjack:))

 

a e aia cyanide care parca.... parca.. dar... mh..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.