www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Rgr 321 Ex


Guest Brainwasher Vlad
 Share

Recommended Posts

Guest Brainwasher Vlad

Ibanez RGR 321 EX BK ( black )

 

an :2006

serie :I061204050

 

Pret : 1200 RONI ( 12 000 000 ROLI )

 

Cumparata de la sediul M&C Musical Instruments

 

Caracteristici:

 

1. Basswood

2. 3 piece neck

3. Rosewood fretboard

4. Wizard II neck

5. 2 x EMG designed humbuckers

6. Fixed Bridge

7. 24 freturi

8. 25.5 inch scale

9. Configuratie H-H ( 3-way switch )

10. String throught

 

Definitiv o chitara pt rautati si puroaie ( dar daca te duce mintea poti scoate orice ton daca folosesti poturile de volum si ton cu poturile ampului cere il folosesti----asta ca sa evit vorbe gen cum spune Felix ca o chitara e doar pt anumite stiluri....imaginativa un Reghin printr-un Mesa Triple Rectifier si va dati seama si singuri)...vorbesc serios.....Din momentul cumpararii ma uimeste in continuare.Finish excelent( pt o chitara facuta in Indonesia ). Un lucru ciudat e ca in catalogul 2008 Ibanez , ea are INF 1 & 2 si eu am prins-o cu EMG designed ( un lucru bun pe de alta parte ). Sustainul este foarte prezent desi pt o constructie asa simpla nu e o mirare sa ai sustain. Suna foarte bine.... dozele au un output chiar mare.....surprinzator.

 

 

Parti bune.....cam tot ce am spus pana acum a fost numai bine

 

 

parti rele....sincer nu am gasit ceva care sa ma nemultumeasca.....absolut nimic....

 

 

 

Impresie generala : hmmmmm nu o sa fiu ca cei care pun la firme gen Stagg si Behringer sau alte porcarii dastea 10.....voi incerca sa o evaluez dpdv Obiectiv si ii dau un 9+ ( desi dpdv al altor chitaristi care au nevoie de alte dotari sa cante nu e destul o chitara ca asta ....pt genul meu de Metal/hardcore/Nu metal........e perfecta )

 

 

P.S. : nu am inca o poza cu chitara personala.....cand voi avea....voi atasa

Link to comment
Share on other sites

Guest Brainwasher Vlad

Faza este ca fiecare isi schimba preferintele in ale chitarii si stilul de cantat si isi da seama cam de ce are nevoie.......si Grosmann ul era bun DAR m-am dat pe altele si acum nu mai am nevoie decat de ceva simplu si dur

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
Guest Brainwasher Vlad

Acum 3 zile a fost indreptat griff-ul , refacuta intonatia fiecarei corzi , setat action-ul ( si daca il faceti cum trebuie o sa il aveti mega low ) si pe langa asta am inlocuit coarda cea mai groasa de pe setul INFINITY cu o coarda primita de la un bun tovaras , Jaymz , respectiv coarda groasa de pe setul Zakk Wylde....suna demential

Edited by Brainwasher Vlad
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Brainwasher Vlad

Urmatoarele 2 corzi dupa MI-ul gros au fost inlocuite tot de corzi din setul GHS Zakk Wylde ( primite de la bunul meu prieten Jaymz ).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Guest gabybitzu

Ibanez RGR 321 EX BK ( black )

 

an :2006

serie :I061204050

 

Pret : 1200 RONI ( 12 000 000 ROLI )

 

Cumparata de la sediul M&C Musical Instruments

 

Caracteristici:

 

1. Basswood

2. 3 piece neck

3. Rosewood fretboard

4. Wizard II neck

5. 2 x EMG designed humbuckers

6. Fixed Bridge

7. 24 freturi

8. 25.5 inch scale

9. Configuratie H-H ( 3-way switch )

10. String throught

 

Definitiv o chitara pt rautati si puroaie ( dar daca te duce mintea poti scoate orice ton daca folosesti poturile de volum si ton cu poturile ampului cere il folosesti----asta ca sa evit vorbe gen cum spune Felix ca o chitara e doar pt anumite stiluri....imaginativa un Reghin printr-un Mesa Triple Rectifier si va dati seama si singuri)...vorbesc serios.....Din momentul cumpararii ma uimeste in continuare.Finish excelent( pt o chitara facuta in Indonesia ). Un lucru ciudat e ca in catalogul 2008 Ibanez , ea are INF 1 & 2 si eu am prins-o cu EMG designed ( un lucru bun pe de alta parte ). Sustainul este foarte prezent desi pt o constructie asa simpla nu e o mirare sa ai sustain. Suna foarte bine.... dozele au un output chiar mare.....surprinzator.

 

 

Parti bune.....cam tot ce am spus pana acum a fost numai bine

switchul nu are 5 pozitii?

 

parti rele....sincer nu am gasit ceva care sa ma nemultumeasca.....absolut nimic....

 

 

 

Impresie generala : hmmmmm nu o sa fiu ca cei care pun la firme gen Stagg si Behringer sau alte porcarii dastea 10.....voi incerca sa o evaluez dpdv Obiectiv si ii dau un 9+ ( desi dpdv al altor chitaristi care au nevoie de alte dotari sa cante nu e destul o chitara ca asta ....pt genul meu de Metal/hardcore/Nu metal........e perfecta )

 

 

P.S. : nu am inca o poza cu chitara personala.....cand voi avea....voi atasa

switchul nu are 5 pozitii? ca asa scria pe siteul ibanez

Link to comment
Share on other sites

switchul nu are 5 pozitii? ca asa scria pe siteul ibanez

Pai daca are 2 doze (doar 2) nu are cum sa aibe 5 switchuri . cand dai maneta aia in dreapta de tot folosesti doza de bridge mijloc ambele doze si stanga doza de neck.doar daca are 3 doze poate aveau 5 switchuri.

Cel putin doar asa am intalnit eu de cand cant la chitara si nu imi imaginez altfel :D

Link to comment
Share on other sites

Pai daca are 2 doze (doar 2) nu are cum sa aibe 5 switchuri . cand dai maneta aia in dreapta de tot folosesti doza de bridge mijloc ambele doze si stanga doza de neck.doar daca are 3 doze poate aveau 5 switchuri.

Cel putin doar asa am intalnit eu de cand cant la chitara si nu imi imaginez altfel :D

Greseala mea.Scuze.

Are 5 switchuri,in cel dintre dreapta si mijloc doza de neck e conectata "in paralel" orice ar insemna asta :-? si in cealalta pozitie e juma juma cu ambele doze

Link to comment
Share on other sites

Pai daca are 2 doze (doar 2) nu are cum sa aibe 5 switchuri

'Ai nu zău! :)

Cu două doze "simple" ai 6 opțiuni din start: B, N, B+N în serie în fază, B+N în serie antifază, B+N în paralel fază și antifază. Dacă ai acces la fiecare doză din humbucker sunt mult mai multe opțiuni, dar cinci sunt mai evidente: B, B single-coil, B+N, N signle-coil, N.

 

http://en.wikipedia....rallel_circuits

 

Desigur comutatoarele pot controla și altceva decât simpla selecție a dozelor: volume/tone bypass, coil tap independent, diverse condensatoare (v. Varitone), boost și alte circuite active ș.a.m.d..

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.