www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vox Ac30 /// Pedala Compresie Etc. Intrebari


Guest szekely
 Share

Recommended Posts

Guest szekely

Buna ziua chitaristi , am si eu niste intrebari : imi puteti spune cam de ce e bun

VOX AC 30 CUSTOM, dak mere la metal si alte detalli despre el din propria vostra experienta (si am auzit pe youtube.com sound samples oficiale si mia plakkut cum suna si diferite caracteristici la el ) SI PANA IN 2400 euro ce combo sau head+cab imi pot lua ??? ....

dintre astea 3 care is mai bune (raport calitate pret)

combo 1 vox

combo 2 vox

combo mentionat mai sus

si dak miati putea explica la ce e buna o pedala de sustain, expression, volum,

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

Buna ziua chitaristi , am si eu niste intrebari : imi puteti spune cam de ce e bun

VOX AC 30 CUSTOM, dak mere la metal si alte detalli despre el din propria vostra experienta (si am auzit pe youtube.com sound samples oficiale si mia plakkut cum suna si diferite caracteristici la el ) SI PANA IN 2400 euro ce combo sau head+cab imi pot lua ??? ....

dintre astea 3 care is mai bune (raport calitate pret)

combo 1 vox

combo 2 vox

combo mentionat mai sus

si dak miati putea explica la ce e buna o pedala de sustain, expression, volum,

multumesc

iti poti lua linistit un VOX AC30 ORIGINAL(!!!) sub 2400E

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

da si din proprie experienta nu stie nimeni nimic ???? despre sau alte ombouri head+cab bune pt reprodus metallica deep purple black sabbath guns n' roses iron maiden

Link to comment
Share on other sites

la 2400 euro poti lua o gramada de chestii...marshall, engl, soldano sau mesa chiar, sau de ce nu noul evh. iei unu d-asta si numa chitara iti mai tre. eventual un wah

si vox sunt superok, dar nu stiu cat trage la metal, depinde de chitara si de cum o plesnesti.insa eu nu am avut placerea sa incerc modelul despre care spui tu

Link to comment
Share on other sites

imi puteti spune cam care e mai potrivit pt formatiile mentionate mai sus din listele asta :

headuri

combo

si cabinet potrivit pt head

 

plzz miam fakut si io niste idei insa nu prea am multa experienta cu scule si de aecea va cer ajutorul

 

nu stiu daca poti scoate soundul formatiilor acelea cu un singur amp.Pentru Metallica, Black Sabbath si Iron Maiden iti trebuie ceva de metal:Mesa Boogie, Engl, Peavey.Pentru un sound gen Guns N'Roses, iti recomand un Marshall JCM 800 sau 900, sau my personal favorite un Marshall JCM 2555 Slash Signeture, pe care nu il vei gasi decat la mana a doua pt ca nu se mai fabrica, dar iti zic eu ca merita :):) .Si pt Deep Purple sincer nu stiu exact pe ce marca de Marshall canta dar canta pe Marshall zic eu cel mai pribabil ceva din seria vintage, cum ar fi JTM-uri.Acum tu gandestece care ar fi soundul tau preferat.

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

cant de 2 ani de zile si stiu sa cant bine (imi trebe un combo bun pt atat meloddii clasice ca nothing else matthers cat si pt soft rock ca sad but true cat si pt trash ca seek and destroy de la metallica , si dak ar avea si canal sau sa se poate ajusta din eq pt sunet crunch still jimmy hendrix ar perfect insa nu doresc un modeller ci un tube amp

Link to comment
Share on other sites

cant de 2 ani de zile si stiu sa cant bine (imi trebe un combo bun pt atat meloddii clasice ca nothing else matthers cat si pt soft rock ca sad but true cat si pt trash ca seek and destroy de la metallica , si dak ar avea si canal sau sa se poate ajusta din eq pt sunet crunch still jimmy hendrix ar perfect insa nu doresc un modeller ci un tube amp

 

http://www.thomann.de/gb/line6_spidervalve_hd100.htm

 

Exact ce iti trebe.

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

eu traiesc in catalunya (spania nu in romania) si is putine magazine si care is abc-uri cum sar zice de aia va intreb si pe voi despre combouri din exp voastra..

Link to comment
Share on other sites

slash93 tu l-ai testat pe ala sau doar ai citit ca suna ok ?

 

szekely poti sa inerci sa faci o tura pe la magazinele de instrumente de pe langa tine sa probezi diferse combouri sa vezi cum se comporta fiecare. Sunt zeci daca nu sute de fabricanti si nu exista un singur model bun.

 

nup :):) .

 

Tocmai ce a zis ca nu doreste un modeler !!!!!

 

pai da a zis ca nu vrea modeler(eu nah am crezut ca se refera la modeler pe tranzistori :) ).

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
cant de 2 ani de zile si stiu sa cant bine (imi trebe un combo bun pt atat meloddii clasice ca nothing else matthers cat si pt soft rock ca sad but true cat si pt trash ca seek and destroy de la metallica , si dak ar avea si canal sau sa se poate ajusta din eq pt sunet crunch still jimmy hendrix ar perfect insa nu doresc un modeller ci un tube amp

 

in ce locatii canti?

Link to comment
Share on other sites

Si pt Deep Purple sincer nu stiu exact pe ce marca de Marshall canta dar canta pe Marshall zic eu cel mai pribabil ceva din seria vintage, cum ar fi JTM.[/[/b]quote]

??? Deep Purple de acum 30 de ani poate sau Rainbow ??

am un DVD si nu au nici un Marshall , 6 boxe Mesa si la bas vre-o 4 boxe imense cu 'plasa" metalica in fata .La orga doua Leslie imense .Iar dupa am auzit ca Morse s-a indragostit subit de ENGL ,cam aceiasi marie cu alta palarie .

 

VOX AC30 este OK ptr foarte multe sounduri

 

despre Marshall si VOX AC30 intreba-l pe @midnightrider EL CUNOASTE IN DETALIU PROBLEMA si nu din povesti.

 

sunt o groaza de tipuri noi cu mai multe canale care se pot comuta in timpul cantatului si au distors si filtre ptr mai toate soundurile.

In rest depinde de ce difuri o sa folosesti .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Uite incerc sa iti dau eu o idee. Incearca Marshall JVM, este un amplificator destul de versatil, merge cantat cam orice pe el, desi pastreaza cam tot timpul tonul caracteristic de Marshall. Ceva iarasi foarte versatil mi se pare si Hughes & Kettner Switchblade, are 4 canale din care un clean foarte bun care aduce a Fender, iar canalul Ultra suna ceva in genul Mesa Boogie, iar crunch-ul suna in genul Marshall JCM800. Incearca-le pe astea si vezi daca iti place vreunul din ele, daca nu incearca si altceva.

Link to comment
Share on other sites

La sugestii as mai adauga o solutie preamp+poweramp (pe lampi): Triaxis sau asemanatoare, ori un amplificator cu 3 (sau mai multe) canale care cauta sa fie ultra versatil: Mesa Roadking, Diezel VH4, Peavey JSX, 6505, eventual Penta s.a.m.d.. In nici un caz nu poti scoate destula distorsiune pentru metal doar din AC30. Si in cazul unei astfel de investitii e in intersul tau sa probezi cat mai multe modele pana ajungi la o solutie satisfacatoare. Sfatul meu ar fi sa consideri si un procesor sau o combinatie de efecte (distorsiune, overdrive, fuzz, compresie, EQ etc.).

Link to comment
Share on other sites

La sugestii as mai adauga o solutie preamp+poweramp (pe lampi): Triaxis sau asemanatoare, ori un amplificator cu 3 (sau mai multe) canale care cauta sa fie ultra versatil: Mesa Roadking, Diezel VH4, Peavey JSX, 6505, eventual Penta s.a.m.d.. In nici un caz nu poti scoate destula distorsiune pentru metal doar din AC30. Si in cazul unei astfel de investitii e in intersul tau sa probezi cat mai multe modele pana ajungi la o solutie satisfacatoare. Sfatul meu ar fi sa consideri si un procesor sau o combinatie de efecte (distorsiune, overdrive, fuzz, compresie, EQ etc.).

Da am uitat sa mentionez ca si Gabriel si VOX AC30 pe care am cantat aveau nevoie de un Drive in plus cu un preamp , chiar si cu doze Humbucker cu semnat mare .Eu am folosit distorsul la aproape minim din Korg Pandora ( are distorsuri tip TUBE emulate digital si la orice grad de distooriune ramane tonul de chitara nu devine un fel de "orga" a;rgand din diferitele preseturi ai o gama mare de tonuri de baza ) .

 

Cred ca ar fi buna o pedale Jack Hammer de distors se poate imita banda de trecere a foarte multe statii cu EQ-ul parametric restul il face atajul final pe tuburi si difurile. Dezavantaj fata de statiile cu mai multe tipuri de canale ar fi ca ai numai clean si un tip de distors.

Daca insa folosesti un distoors bun al unui procesor poti face preseturi si schimbi ptch-urile.

La asa ceva folosesc Boss ME-30 pe post de pedala volum, diistors analogic ( pot sa setez tipul ditorsului si gradul dedistors in 30 de ptch-uri decii ceva mai mult decat 4 canale ), are si ecou bun si compresor , EQ pe trei frecvente ,si la nevoie un flanger , chiorusm reverb mai slabute dar folosibile , calitatea AD si DA foarte buna.

 

Dupa cate cunosc au facut si cei de la VOX statii cu reactie negativa exact ptr noile tipuri sde sounduri , nu stiu daca se poate comuta la loc sa fie fara reactie ( cu atatea informatii nu mai tin minte la ec statie ce noutati s-au implementat

, totu fac mai nou statii ec suna in toate felurile ,Denumirile sau conceptia despre ton este data de tipurile vintage de acum 25-30 de ani dar de fapt se fac complect alte statii mai moderne si mai versatile , fiecare firma vrea sa prinda clientii)

Link to comment
Share on other sites

La sugestii as mai adauga o solutie preamp+poweramp (pe lampi): Triaxis sau asemanatoare, ori un amplificator cu 3 (sau mai multe) canale care cauta sa fie ultra versatil: Mesa Roadking, Diezel VH4, Peavey JSX, 6505, eventual Penta s.a.m.d.. In nici un caz nu poti scoate destula distorsiune pentru metal doar din AC30. Si in cazul unei astfel de investitii e in intersul tau sa probezi cat mai multe modele pana ajungi la o solutie satisfacatoare. Sfatul meu ar fi sa consideri si un procesor sau o combinatie de efecte (distorsiune, overdrive, fuzz, compresie, EQ etc.).

 

cu 2400 euro nu prea se poate uita la roadking, diezel, triaxis etc

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

sunt constient ca second gasesti. asa este sau era si pe forum triaxis-ul cu 800 euro si engl cu 400...omul dadea linkuri catre produse noi, ma gandeam ca il intereseaza noi.

si cu ocazia asta poate ne spune si noua cineva cam cat l-a costat transportul si vama pt un combo sau head din state.

eu am luat de pe ebay.de si a fost 75 euro

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
sunt constient ca second gasesti. asa este sau era si pe forum triaxis-ul cu 800 euro si engl cu 400...omul dadea linkuri catre produse noi, ma gandeam ca il intereseaza noi.

si cu ocazia asta poate ne spune si noua cineva cam cat l-a costat transportul si vama pt un combo sau head din state.

eu am luat de pe ebay.de si a fost 75 euro

 

eu am platit 200$ pentru DRRI-ul meu

Link to comment
Share on other sites

Daca omu' vrea "metallica deep purple black sabbath guns n' roses iron maiden" fara efecte digitale eu ce sa-i fac?! Altfel as fi spus Rocktron Prophesy :)

Cat despre a doua parte a intrebarii:

sustain—poate fi un compresor (sustain "curat") sau un fuzz (sustain distorsionat): lui Big Muff Pi i se mai zice sustain pedal, iar controlul sau de "gain" e numit "sustain". Efectul e de... a prelungi sustain-ul, go figure :) adica durata in care poti auzi nota dupa lovirea corzii.

expression—pedala cu care poti controla in timp real parametrii unui efect, i.e. cu piciorul, in timp ce canti. Parametrii depind de efect, care, desigur, trebuie sa permita mai intai folosirea unei astfel de pedale (sa fie prevazut cu mufa "expression [pedal]").

pedala de volum—e destul de descriptiv intitulata, zic eu: cu ea poti controla la fel, cu piciorul, volumul tuturor efectelor dinaintea ei. Daca o folosesti imediat dupa chitara functioneaza exact ca potentiometrul de volum de pe chitara.

Link to comment
Share on other sites

acum depinde unde vrea omul sa aiba tonurile , acas in "garage" sau pe o scena langa un tobar suparat ?

In cazul ca vrea sa cante pe scena serioasa poate sa uite "cotetzele " de 30-50W

Doar nu crede cineva ca acestea se si aud pe scena ? pe scena baieti au de obicei 24-30 Watii ACUSTICI !!

 

Asta inseamna cu o instaletie cu difuri cu randament mare 6-8 boxe cu 3 x 12" drivere cu randament de cel putin 2%. cu 6-8 statii pe tuburi de cel putin 100W.

Dac ai difuzoare ( boxe) comerciale ( China) probabil este nevoie de 12 seturi de statiew +boxele aferente .

 

Sa nu mai visam la sounduri comercializtae exact ca si parfumurile cu feromoni ce atrag toate femeile si iata succesul .

Statie cu "feromoni Slash " ( hahaha ) primesti si palarie si tzigara , daca nu ai palaria ce reflecta sunetele catre urechi nu vei putea seta sunetul .

 

Nu conteaza care din statii se cumpara din cele de calitate.O statie cu tuburi , fiabila cu alimentare dimensionata bine , cu preamplif bun si doua EQ performante si difuzoare bune i-si face treaba .

 

Prostia aceasta cu 4 canale independente este de rasul lumii , dar se poate vinde totul cu un pic de reclama .

Daca canalele nu se folosesc in paralel nu au nici un rost , oricum se actioneaza cu switch asa ca se pot comuta preseturile si al unui singur canal .

 

Doar nu se face cate un tuner sperat pentru fiecare canal TV si comuti intre tunere ca sa vezi diferite posturi TV.

Ai un singur tuner , ai un programator cu memorie , memorezi fiecare canal si setarile aferente de culoare ,ton ,apoi doar apesi telecomanda alegand care program vrei .In cazul unui etaj de preamplif si EQ este mult mai simpla treaba .

 

Chiar este de rasul lumii cand ne chinuim cu bucle de masa si splitere si ce-o mai fi cand exista scule moderne care sunt foarte usor de utilizat , dar afacerea este afacere .

 

Chiar nu am vazut sa se vanda etaje finale pe tuburi ptr chitara , in fiecare caz vad 3 pana la 8 stack-uri pe scenele trupelor mari si statiiile cuplate intre ele fiecare are toata ciorba de preamplificare si ton ...PENTRU CE ? ca sa ai cum sa denaturezi tonul ?

 

Sint multe de cugetat in afacerea asta cu "Feromoni" vanduti la kilogram .

 

Treaba cu mai multe canale la o statie de chitara este o idee geniala pentru a vinde componente cat mai scump .

 

iar ptr colegul nostru @szekely .

O statie de 50W pe tuburi este foarte tare pentru acasa , dar daca ai un garaj sau o pivnita tratata acustic ( un fel de camera surda ) poti s-i folosesti.

In curtea scolii cu o instalatie mai mica este ok 50W pe tuburi caci probabil nu exista sonorizare mai puternica de 200-300W .

Dar poti sa incerci si statii pe tranzistoare , nu de altceva dar sunt ceva mai usoare la transportat .Neaparat daca cumperi un combo sa aiba doua difuri de 12" cu un singur dig de 12" nu au sunetul destul de "gras" ( 2 difuri au suprafata de radiatie dubla !),In cazul difuzoarelor este bine sa te uiti ca statia sa fie echipata cu difurile "de varf" , cum ar fi "Buldog" la VOX sau "Black Widow" la Peavey ,adica seria de difuzoare care au facut vestite aceste statii .Cele echipate cu alte difuei mai ieftine si cu randament mai scazut n-o sa sune prea bine .

Nu te grabi mai intereseaza-te si nu cumpara ceva ce dupa acea nu poti nici sa vinzi ca a scapi de ele .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
acum depinde unde vrea omul sa aiba tonurile , acas in "garage" sau pe o scena langa un tobar suparat ?

In cazul ca vrea sa cante pe scena serioasa poate sa uite "cotetzele " de 30-50W

Doar nu crede cineva ca acestea se si aud pe scena ? pe scena baieti au de obicei 24-30 Watii ACUSTICI !!

 

Asta inseamna cu o instaletie cu difuri cu randament mare 6-8 boxe cu 3 x 12" drivere cu randament de cel putin 2%. cu 6-8 statii pe tuburi de cel putin 100W.

Dac ai difuzoare ( boxe) comerciale ( China) probabil este nevoie de 12 seturi de statiew +boxele aferente .

 

Sa nu mai visam la sounduri comercializtae exact ca si parfumurile cu feromoni ce atrag toate femeile si iata succesul .

Statie cu "feromoni Slash " ( hahaha ) primesti si palarie si tzigara , daca nu ai palaria ce reflecta sunetele catre urechi nu vei putea seta sunetul .

 

Nu conteaza care din statii se cumpara din cele de calitate.O statie cu tuburi , fiabila cu alimentare dimensionata bine , cu preamplif bun si doua EQ performante si difuzoare bune i-si face treaba .

 

Prostia aceasta cu 4 canale independente este de rasul lumii , dar se poate vinde totul cu un pic de reclama .

Daca canalele nu se folosesc in paralel nu au nici un rost , oricum se actioneaza cu switch asa ca se pot comuta preseturile si al unui singur canal .

 

Doar nu se face cate un tuner sperat pentru fiecare canal TV si comuri intre tunere ca sa vezi diferite posturi.

Ai un singur tuner , ai un programator cu memorie , memorezi fiecare canal si setarile aferente de culoare ,ton ,apoi doar apesi telecomanda alegand care program vrei .

 

Chiar nu am vazur sa se vanda etaje finale pe tuburi ptr chitara , in fiecare caz vad 3 pana la 8 stack-uri pe scenele trupelor mari si statiiile cuplate intre ele fiecare are toata ciorba de preamplificare si ton ...PENTRU CE ? ca sa ai cum sa denaturezi tonul ?

 

Sint multe de cugetat in afacerea asta cu "Feromoni" vanduti la kilogram .

 

Treaba cu mai multe canale la o statie de chitara este o idee geniala pentru a vinde componente cat mai scump .

Cine mai canta cu full-stack-uri in zilele noastre, karpi? La ce 100w? Doar in cazul in care canta pe stadion, i-ar trebui atat. Daca canta intr-un club ceva de 18w ar trebui sa-i fie de ajuns

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

as folosi combo-u pt cantat acasa nu e problema cu vecinii ca stau la casa insa de multe ori as mai canta si in sala cu scoala sau in curtea scolii nu e nevoie de multe deci un tube amp de 50 w cred ca ajung (poate chiar prea mult de cantat in casa)

am mai vazut niste modele engl screamer / e365 e530, mesa 50:25 / Mesa Boogie Single Rectifie,Diezel Amplification Einstein, si cat despre marshal nu stiu prea multe , bugtul de 2400e nu batut in cuie adik poate sa ma creasca dak trebe insa in banii aia sa pot lua si cabinetul si dak stiti combinatii bujnne de preamp + head sau pedale + head etc spunetile plz

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
as folosi combo-u pt cantat acasa nu e problema cu vecinii ca stau la casa insa de multe ori as mai canta si in sala cu scoala sau in curtea scolii nu e nevoie de multe deci un tube amp de 50 w cred ca ajung (poate chiar prea mult de cantat in casa)

am mai vazut niste modele engl screamer / e365 e530, mesa 50:25 / Mesa Boogie Single Rectifie,Diezel Amplification Einstein, si cat despre marshal nu stiu prea multe , bugtul de 2400e nu batut in cuie adik poate sa ma creasca dak trebe insa in banii aia sa pot lua si cabinetul si dak stiti combinatii bujnne de preamp + head sau pedale + head etc spunetile plz

multumesc

 

e mult prea mult 50w pentru acasa, si 30w e cam mult(aici mai mult depinde de vecini). Un combo de care eu m-am indragostit. Suhr Badger 18w, numai bun pentru acasa, plus ca are power scalling, de la 18w la 1/2w. Poti scoate tonuri de classic rock, blues, guns, black sabbath, deep purple etc. Pentru thrash si iron maiden ti-ar cam trebui o pedala de distors.

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.