www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Obiceiurile Proaste.


Guest kael
 Share

Recommended Posts

Salut tuturor in primul rand, dupa cum vedeti nu prea am postat p-aci, pe la matale, sunt un user mai vechi si care din gand in gand a mai aruncat cate un ochi pe acest forum, fara de care probabil ca pasiunea mea pentru chitara s-ar fi stins pana acum.

 

Daca ar fi sa trec la subiect povestea mea ar suna cam asa: Cant, nu, zdrangan la chitara de mai bine de 2 ani, am inceput din pasiune cred eu si find mai tinerel si nechibzuit am rugat un prieten sa mah indrume bineinteles, ( cam toti am facut asta) totul super tare si super cool frate pana la moment dat , cand rupt filmul fu, ma trezi fara indrumator si cam pierdut asa prin lumea asta plina de muzici si muzicieni.

 

Ce mi-am zis, " uite-i mah cum canta, ce eu nu pot".Timpu' trecu' si fat frumos crescu' , si crescu' intr-un an cat altii in zece, pacat totusi, degeaba... crescu' mult si prost, vorba aia.

 

Si ca sa fac o poveste lunga si nasoala , scurta si nasoala, mah trezi acum dupa 2 ani ca imi reveni pofta de chitara.Intru pe rgc, gasesc "The how and the tao of folk guitar" de cineva scris in bold si imaginatia mi-o luat-o razna, dupa cateva capitole de citit si dupa cateva saptamani bune de meditat la starea actuala am ajuns la urmatoarele concluzii.

1.Vreau sa incep sa cant la chitara.

2.Ca sa incep sa cant trebuie sa mah dezobisnuiesc sa zdrangan , iar ca sa fac asta trebuie sa imi identific toate greselile pe care le-am acumulat si sa le indrept.

 

Asa ca voi enumera greselile pe care le fac, si va rog pe voi sa imi spuneti daca intradevar este o greseala, cum se corecteaza si ce alte greseli se gasesc la incepatori (pentru ca eu asta sunt, daca stau bine sa mah gandesc)indrumati prost sau insuficient si se pot gasi si la mine , numai ca nu imi dau seama.

 

-Cant numai alternate picking si nu stiu de ce m-am obisnuit sa cant numai asa, imi este putintel mai greu sa cant normal .

 

-Nu tin degetelul pe pick guard , am incercat si imi este mai incomod dar am sesizat o mai mare acuratete cand fac panaj pe o singura coarda, dar mah incurca cand vreau sa cand acorduri.

 

-Am inteles ca nu la toate acordurile se lovesc toate corzile , nu e cine stie ce dar atat timp cat nimeni nu mi-a zis da sau ba, eu am presupus ca asa se face nene.

 

-Timpi si cantatul pe timpi sunt un fenomen alien, stiu cateva "batai" dar care sunt cam prost incadrate.

 

-Degetul mare de la mana stanga imi vine peste grif uneori atingand Mi-ul.(am mainile destul de mari, nu stiu cat e greseala sau mama natura)

 

-Stau pe forum citind (uneori numai prostii) in loc sa repet ?

 

-Citeam tabulaturi, notatia muzicala este iar un fenomen alien.

 

Tin sa mentionez ca sunt constient de faptul ca unele greseli se explica singure , dar vreau sa mah asigur.

Si DA, as fi putut sa imi iau profesor, si DA inca pot, dar NU exista fonduri asa ca daca exista cineva care doreste sa piarda 2 ore pe saptamana cu mine, as fi recunoscator .(but we all know it won't happen).

 

Bericioaice virtuale pana una alta. :)

Edited by kael
Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

De unde esti? Poate chiar se gaseste cineva sa iti explice si arate, nu renunta din start. Si acu on topic... ce enumeri tu nu se pot numi greseli, sunt mai degraba dificultatile pe care trebuie sa le depasesti, nu faci nimic chiar gresit (cel putin nu din cate ai zis pana acum). Daca ai intrebari, da-mi un add pe messenger (ai ID-ul in profil) si daca esti din Timisoara, poate iti si arat cate ceva. Pana atunci, spor la zdranganeala si studiu :)

Link to comment
Share on other sites

E uite ca la varianta asta nu m-am gandit si cred ca era cea mai evidenta, sunt din Bucuresti apropo si o da iti dau add.

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel
-Am inteles ca nu la toate acordurile se lovesc toate corzile , nu e cine stie ce dar atat timp cat nimeni nu mi-a zis da sau ba, eu am presupus ca asa se face nene.

-Timpi si cantatul pe timpi sunt un fenomen alien, stiu cateva "batai" dar care sunt cam prost incadrate.

-Degetul mare de la mana stanga imi vine peste grif uneori atingand Mi-ul.(am mainile destul de mari, nu stiu cat e greseala sau mama natura)

-Stau pe forum citind (uneori numai prostii) in loc sa repet ?

-Citeam tabulaturi, notatia muzicala este iar un fenomen alien.

 

1) se lovesc doar corzile indicate in acela cord, spre ex ia un acord, cauta 'tab' la el, si vezi ca de obicei are un 0 pus pe coarda care trebuie cantata libera, si x la coarda care nu trebuie cantata

2) incepe simplu, un 4/4 il repeti incet incet pana iti iese fara cusur apoi incepi altele, nu prea conteaza care, ideea e sa canti lent intai dar sa fii sigur ca nimeresti timpul bine

3) sunt si chitaristi care folosesc degetul mare in cantat, dar nu se recomanda. incearca sa eviti, dar daca ai maini de proportii gargantuane poti sa canti si cu degetul mare.

4) ghinion

5) s-a mai zis aici, tabulatura e partitura lautarului. inveti sa imiti cantatul la chitara :)

Link to comment
Share on other sites

-Cant numai alternate picking si nu stiu de ce m-am obisnuit sa cant numai asa, imi este putintel mai greu sa cant normal .

 

-Nu tin degetelul pe pick guard , am incercat si imi este mai incomod dar am sesizat o mai mare acuratete cand fac panaj pe o singura coarda, dar mah incurca cand vreau sa cand acorduri.

 

-Am inteles ca nu la toate acordurile se lovesc toate corzile , nu e cine stie ce dar atat timp cat nimeni nu mi-a zis da sau ba, eu am presupus ca asa se face nene.

 

-Timpi si cantatul pe timpi sunt un fenomen alien, stiu cateva "batai" dar care sunt cam prost incadrate.

 

-Degetul mare de la mana stanga imi vine peste grif uneori atingand Mi-ul.(am mainile destul de mari, nu stiu cat e greseala sau mama natura)

 

-Stau pe forum citind (uneori numai prostii) in loc sa repet ?

 

-Citeam tabulaturi, notatia muzicala este iar un fenomen alien.

 

- Alternate picking e "cantat normal".

- Nu e neaparat sa sprijini mana intr-un anumit loc, depinde de om, chitara si stil.

- Canta cu backing track, guitar pro sau metronom si te prinzi repede.

- Exerseaza pana te obisnuiesti cu mainile tale mari :)

- Ar trebui sa-ti vina sa repeti, n-ar trebui sa fie ca invatatul pentru un examen sau ceva.

- Foloseste guitar pro si vezi "paralela" intre tab si portativ, ca le ai pe ambele una sub alta.

Link to comment
Share on other sites

Sunt multe chestii relative, eu de exemplu nu tin pana cum am vazut la multi cu varful spre corzi, ci o tin "lateral". Nu cred ca poate fi considerat ceva un "obicei prost" daca nu afecteaza cu adevarat negativ sunetul. In rest, poti sa tii mana cum vrei si sa faci picking din degete, incheietura, brat, umar, corp, casa (cand mai e cutremur), si asa mai departe.

 

Ce aud eu mai mult la chitaristi incepatori este iesirea din tonalitate la benduri care suna fals si faptul ca nu tin mana corect ca sa nu zdrangane corzile aiurea. Dar in general problema e ca majoritatea chitaristilor incepatori nu incep pentru a imita anumiti idoli gen Vai, Satch, Petrucci, Hackett, Howe, di Meola, Gilmour etc, de la care ar invata foarte usor tehnica corecta, ci incep pentru a imita formatii simplute de rock si pop care nu poti sa spui ca te invata cum sa tii mana sau cum trebuie sa sune, si asa ajungi sa nu stii decat acorduri de punk si solistica care suna aiurea de tot cu benduri false in pentatonic. Intotdeauna cand am vazut pe cineva ca descopera un mare chitarist, am observat ca incepe sa se maturizeze muzical si imediat incepe sa exerseze cum trebuie. Iti trebuie exemple bune ca sa te motiveze sa canti corect, altfel n-ai nici cel mai mic interes de a-ti repara "obiceiurile proaste".

 

Cat despre ce zici tu cu acorduri si de ce nu se lovesc tot timpul toate corzile, pai gandeste-te logic. Sa zicem ca ai Re Major, iar notele componente ale acordului sunt Re, Fa Diez (terta mare) si La (cvinta), sau D, F# si A. Astea sunt singurele note care trebuie sa se aude intr-un re major, orice alta nota iti schimba acordul, sau suna fals daca e un interval gresit. Nu poti intotdeauna sa iei notele astea pe toate corzile, iar uneori pur si simplu nu e nevoie, de exemplu la un powercord (un acord unde iei o nota, cvinta ei si eventual octava), trebuie sa fie destul de simplu, nu sunt decat 2 sau 3 corzi implicate, restul trebuie muted cu palma pe corzi aproape de bridge, sau cu degetele care iti raman libere la mana stanga. Dar daca vrei de exemplu un sunet mai plin poti dubla si cvinta si octava aia, de exemplu sa zicem acordul asta

 

--x--

--x--

--7--

--7--

--5--

--5--

 

Are ADAD, are prima, cvinta, octava, si inca un La sub aia, si suna mai plin (cum fac unii cand isi acordeaza chitara in Re de exemplu, si nu trebuie decat sa iei corzile libere cele mai de jos si au un Re power chord).

 

Poti sa iei un acord intreg cu barre in felul asta, pe toate corzile si obtii ceva si mai plin.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Degetul mare ma mai incurca cand "apuc" grifful (multi fac asa la bend pentru forta de exemplu), cand fac barreurile spre exemplu sta bine pe spatele griffului, am inteles de mult ca e ceva cu care trebuie sa mah descurc , vroiam sa mah asigur intr-un fel.

 

Dupa niste pagini de teorie m-am lamurit si cu acordurile, nu mai auzisem de dublarea unei note, bine ca ai mentionat.

 

La benduri nu prea mah bag, inca nu incerc chestii complicate pentru ca vreau sa o iau usor si sigur de data asta, daca dau de prea multe amanunte mah pierd si mah ametesc.

 

Iar faza cu chitaristi punk si solistele naspa se trage din dorinta prea mare de a canta, neglijandu-se calitatea, exista si in mine (cred ca e in oricare chitarist )o dorinta asemanatoare dar stiu bine ca e timp si ca am mult de invatat.

 

Am inteles ca diferit nu e neaparat gresit, vroiam sa stiu daca diferit este nu asa de bine.

 

:)

Edited by kael
Link to comment
Share on other sites

Degetul mare ma mai incurca cand "apuc" grifful (multi fac asa la bend pentru forta de exemplu), cand fac barreurile spre exemplu sta bine pe spatele griffului, am inteles de mult ca e ceva cu care trebuie sa mah descurc , vroiam sa mah asigur intr-un fel.

 

Dupa niste pagini de teorie m-am lamurit si cu acordurile, nu mai auzisem de dublarea unei note, bine ca ai mentionat.

 

La benduri nu prea mah bag, inca nu incerc chestii complicate pentru ca vreau sa o iau usor si sigur de data asta, daca dau de prea multe amanunte mah pierd si mah ametesc.

 

Iar faza cu chitaristi punk si solistele naspa se trage din dorinta prea mare de a canta, neglijandu-se calitatea, exista si in mine (cred ca e in oricare chitarist )o dorinta asemanatoare dar stiu bine ca e timp si ca am mult de invatat.

 

Am inteles ca diferit nu e neaparat gresit, vroiam sa stiu daca diferit este nu asa de bine.

 

:)

Ca sa uiti toate obiceiurile ce nu-s Ok pune-te si invata sa canti ca si Jeff Haley (RIP) si ai rezolvat problema.

n-o sa mai apara nici un obicei vechi.

Sau ca si Django Reinhardt .

Alta idee ar fi sa intorci chitara si sa canti cu cealalta mana .

Ca sa scapi de zdranganeala baga un distors de metale la max si vezi ce se intampla .Cred ca e mai usor sa faci celelalte moduri amintite.

Sa lasam gluma , canta cum poti numai sa canti ceva nu conteaza cum . Daca devii mare vedeta o sa ti-se publice stilul propriu de cantat .

Ptr incepatori "alternate" este cel mai indicat @cyfer a dsecris de ce.

 

Mai citeste pe rgc,ro sunt foarte multe sfaturi si indicatii .

 

De obiceiuri proaste nu scapi doar inveti tot mai multe ( obiceiuri proaste) si se tot aduna .Eventual mai uiti unele cu timpul.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Greseli e cam mult spus ... putem sa le zicem faze de tranzitie :) . Ideea e sa studiezi mai mult si cu timpul ori o sa se "corecteze" ori o sa le integrezi in stil. Degetul mare care e mare e un mare atu (tare , nu?) , poate sa-ti faca viata mai simpla la unele acorduri ( mai rar dar uneori e solutia optima) .

Singura chestie pe care eu o vad mai importanta e sa canti cu metronomul. Eu eram asa de mandru k-mi sunau bine nishte bucati bine si pe urma cand le cantam cu metronomul sau cu melodia .... :)

Cu notele .. cu timpul oricum o sa le inveti , cum zicea cineva guitar pro - ul e un bun inceput.

A... si incearca sa repeti mai mult decat stai sa citesti pe forum. Forumul este metoda ideala de a peirde timpul cand esti la munca :)

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

salut

cea mai rapida metoda sa te dezveti de apucaturi pe care o stiu este sa renunti sa mai cinti (macar o buna bucata de vreme) piesele pe care le stii deja. Vei avea mereu tendinta sa integrezi vechile obiceiuri iar efortul de a invata corect o alta tehnica impusa va fi dublat de cel de concentrare asupra a ceea ce vrei sa scapi.

2: de fiecare data cind te apuci, fa-o perfect relaxat si renunta in primul moment in care obosesti.

Edited by dau.bine
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.