www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vocea-mi


Guest Death Poop
 Share

Recommended Posts

Guest Death Poop

Salut!

 

Saptamanta asta mi-am fortat vocea cantand si acum nu prea pot sa cant si ma doare gatul. Nu stiti ce e de facut in cazul asta, pentru ca nu vreau sa imi pierd vocea la 15 ani, o sa am nevoie de ea.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Mergi la doftoru' de gat (ORL, ceva, merge si ala de familie o tura), e cea mai buna recomandare pe care ti-o pot face. Ala o sa-ti spuna sa iei un tratament si sa nu mai canti macar X zile. Tu ai o anumita metoda dupa care canti? stii ce faci acolo?

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

multumesc pentru sfaturi...sora mea mi-a zis ca nu are legatura cu cantatul, e pentru ca bea "lichidele" mult prea reci.Daca e din cauza asta, nu imi afecteaza vocea pe veci, nu?

Link to comment
Share on other sites

Nu are legatura cu bauturile reci. In cel mai rau caz iti irita faringele. Poate insa sa aiba legatura cu bauturile acidulate si refluxul gastric care poate ajunge in laringe si te poate irita.Du-te la foniatru(de obicei la ORL il gasesti). O sa-ti recomande probabil o pauza vocala completa si niste exercitii de recuperare. Du-te ca altfel e posibil sa ai probleme.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Alex_mg

Stai sa-ti spun eu cum se face fara doctori! Daca o sa poti manca lamai fara zahar asa pur si simplu ca pe o portocala nu o sa ai probleme! Nu glumesc! este cel mai bun remediu! Mierea de albine e un doctor bun pt gat! In rest repaos vocal ( vorbesti numai cand e nevoie si atunci putin;) ) si profesor de canto ca maine poimaine ai sa te plangi si de dureri de stomac!

Link to comment
Share on other sites

Coarda vocala este un muschi puternic vascularizat. In momentul in care fortezi acest muschi(e suficient sa strigi la cineva), vasele de sange care se afla mai la suprafata,ca sa zic asa,se sparg iar sangele curge pe coarda...(plastic,stiu,dar altfel nu vad cum as putea sa explic folosindu-ma doar de scris). Bun. Sangele ala se usuca,iar in momentul in care vorbesti,canti,mormai,etc, coarda vibreaza. Atingandu-se intre ele(din cauza vibratiei), sangele uscat de pe una,o zgarie pe cealalta si o raneste. Cam asa se produc nodulii. Asta e un cerc vicios,pentru ca un nodul pe o coarda va genera un nodul pe cealalta,etc. Din aceasta cauza trebuie sa faci repaos vocal. Din aceasta cauza trebuie sa iti gasesti un profesor de canto,ca sa stii cum si in ce fel sa canti ca sa nu fortezi coarda deloc,ca sa stii in ce fel trebuie sa respiri atunci cand canti. Respiratia folosita in cantat nu e aceeasi cu cea de tot timpul. Zic asta pentru ca am citit mai demult pe aici pe forum,(nu mai stiu unde si nici nu stau acum sa caut,nu mai stiu cine a zis), ca ar trebui sa umflam bine plamanii... Ceea ce e o aberatie totala... Doar ca nu ar fi primul care se da cunoscator cand de fapt...

 

In fine. Pentru durerea de gat si oboseala,eu folosesc si recomand cu caldura HOMEOVOX sau HOMEOGENE 9. Incearca si tu si vezi ce iti face.

Link to comment
Share on other sites

De fapt corzile in sine sunt membrane. Au foarte multi muschi atasati insa asa cum a zis si Una.De obicei muschii obosesc primii. Una are dreptate, nu trebuie dat prea mult aer dar nici prea putin ( in ambele cazuri o sa resimti greseala :) ) Homeovox si Homeogene sunt ok ca simptomatice insa fara sa devina un obicei. E mai sfant sa te duci la doctor si sa faci o pauza vocala :). http://www.youtube.com/watch?v=-V4yhLKVsOY

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

personal experience : eram la o petrecere si ascultam CoB la un moment dat. am vrut sa incerc niste screaming din ala ca si Alexi. am inceput sa urlu.. o mers cum o mers dupa care iesea f bine. dar cand am incercat sa cant altceva nu prea puteam eram ragusit. mai mult ca sigur ca miam foarte fortat vocea. atunci am cantat la volum incet chestii usoare. vocea suna foarte hilar si anume ca si un efect de distorsion fara sa chinui sal scot. pur si simplu bazaia. am continuat si intro jumatate de ora vocea a inceput sa se curete dupa care in decursul unei ore a revenit la normal totusi parca mai ... capabila, mai extinsa. nu recomand nimanui sa faca asa ceva totusi sunt de parere ca UN PIC de fortare(sa te doara 2-3 secunde in decursul a zece minute) nu strica. incearca sa canti incet chestii simple (cantece in gama sol major sau mi minor).

Link to comment
Share on other sites

personal experience : eram la o petrecere si ascultam CoB la un moment dat. am vrut sa incerc niste screaming din ala ca si Alexi. am inceput sa urlu.. o mers cum o mers dupa care iesea f bine. dar cand am incercat sa cant altceva nu prea puteam eram ragusit. mai mult ca sigur ca miam foarte fortat vocea. atunci am cantat la volum incet chestii usoare. vocea suna foarte hilar si anume ca si un efect de distorsion fara sa chinui sal scot. pur si simplu bazaia. am continuat si intro jumatate de ora vocea a inceput sa se curete dupa care in decursul unei ore a revenit la normal totusi parca mai ... capabila, mai extinsa. nu recomand nimanui sa faca asa ceva totusi sunt de parere ca UN PIC de fortare(sa te doara 2-3 secunde in decursul a zece minute) nu strica. incearca sa canti incet chestii simple (cantece in gama sol major sau mi minor).

 

 

 

Na asta da prostie.... Cum naiba sa recomanzi cantece in tonalitati.... Da' ambitusu', ce zicea?

Link to comment
Share on other sites

Na asta da prostie.... Cum naiba sa recomanzi cantece in tonalitati.... Da' ambitusu', ce zicea?

Vorba aia : "Daca ti-e prea sus in Sol Major,incearca in Sol Minor :" :)

Link to comment
Share on other sites

meh...sunt multe tari...corzile vocale nu stun membrane :) si nu curge sange pe ele cand ragusesti :) pur si simplu se inflameaza.

sau poti pur si simplu sa astepti sa iti treaca viroza de care sufera o tara intreaga.

mai exista posibilitatea ca vocea ta sa fie in schimbare...nu te asteptai sa ramai cu vocea de 15 ani toata viata, nu? :)

nu dispera...cum zicea cineva mai sus, daca simti nevoia, consulta un ORList...baga niste faringosept, ceai, miere, suc de ceapa etc :D

 

get well soon :P

Link to comment
Share on other sites

Ba fix curge sange.... Asa zicea profu' de foniatrie de la scoala si sunt tare tentata sa-l cred pe el,nu's de ce.... Uite ce zice un medic.... Cica e o prostie sa incerci cu ceai... Ce zici,Theo?

 

 

 

Problema raguselii este un lucru ce necesita atentia medicilor fiindca o raguseala care, tratata fiind, nu cedeaza dupa trei saptamani, poate ascunde afectiuni grave, chiar si un cancer de laringe. Tocmai de aceea raguseala trebuie consultata de un ORL-ist. Cand un om e ragusit, el crede ca se "doftoriceste" daca bea niste ceaiuri fierbinti. Solutie complet aiurea pentru ca ceaiul trebuie sa fie doar caldut. Pentru gat nu sunt bune nici lichidele acidulate sau piperate.

 

CUM APARE

 

Raguseala poate apare brusc printr-un efort vocal recent, prin tipete, prin prea mult cantat, dar si lent, treptat. In urma unui efort vocal intens apar mici rupturi la nivelul muschiului ce misca coarda vocala, fie se sparge un vas din zona respectiva, dupa cum se poate instala si inflamatia. Dealtfel, laringitele sunt inflamatii cu senzatia de corp strain in gat, o senzatie suparatoare in urma careia omul isi drege vocea realizand o scuturare usoara a corzilor vocale, o curatare a corzilor de secretie, dar asta pentru putin timp. Raguseala este atat de puternica incat vocea poate disparea total.

 

NODULI VOCALI

 

Corzile vocale au o lungime de 2-2,5 cm si se misca in plan orizontal si vertical, prin miscari ale mucoasei ce dau frecventa si tonul vocii. Unii ragusiti prezinta o mica formatiune pe corzile vocale care nu e cancer si care poate fi extirpata cu endoscopul. Dupa interventie, pacientul nu trebuie sa vorbeasca cateva zile, sa se trateze cu antiinflamatoare si sa faca exercitii pentru voce. Nodulii vocali de pe corzi nici nu se opereaza, ei sunt un fel de bataturi pe partea laterala a corzilor si se trateaza prin repaus vocal, prin medicamente antiinflamatoare si injectii cu insulina.

 

TRATAMENT

 

Raguseala din laringite se trateaza ca o infectie, cu medicamente antiinflamatoare, cu antibiotice si lichide caldute. Dar cel mai indicat este sa se treaca la reapus local. Vorbitul in laringitele acute mentine inflamatia. In laringitele cronice trebuie oprit fumatul, alcoolul, munca in medii toxice dupa cum trebuie tratat si refluxul gastroesofagian, intoarcerea secretiilor din stomac pe contrasens, care trebuie atenuate.

 

Sursa: Ziarul

Link to comment
Share on other sites

off ...nu ma intelege gresit, nu ma luam de cunostintele nimanui de anatomie patologica sau fiziopatologie. chiar nu stiam de formatiunile alea nodulare de care se vorbeste acolo, ce-i drept, dar nici ca am auzit de persoane care sa se opereze pt o banala laringita...dar cancer? endoscop? da, este adevarat, se intampla cam o data la un milion de pacienti, insa simptomatologia este mult mai variata decat o jena in gat si o oarecare dificultate in vorbire.

 

si nah, sunt 100% sigur ca nu curge sange....decat in caz de cancer...sau tbc...sau...sau o groaza de alte cauze, dar ne pierdem in detalii.

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Una...foarte bine zis ! Theo.....mai citeste. Daca te uitai mai sus puteai observa cum ii cauterizau lui Steven Tyler niste vase de sange de pe corzi ( pt. ca ii pocnisera cateva la un moment dat....la cum canta cred si eu). Am o prietena care studiaza canto clasic si acum 1 an cred s-a trezit cu niste mici noduli pe corzi. A facut pauza vocala + insulina iar apoi terapie vocala. Acum e ok. Eu va spun din proprie experienta ca bauturile acidulate sunt ....dezastruoase pt. laringe(consumul a 2L de cola/zi a fost una din cauzele vizitei mele la foniatru( asta plus cantatul prost si fortat)).Refluxul gastric e una dintre cauzele principiale ale problemelor vocale la oamenii care nu canta(cel putin asa sustine foniatrul meu) . Un alt obicei prost al oamenilor e sa-si curete vocea facand GHMM GHMMM. E de-a dreptul grav...corzile se lovesc puternic in momentul ala.

 

Una eu vreau sa te intreb altceva pt. ca esti mai in varsta decat mine si am impresia ca fumezi, nu ? Ai simtit pana acum vreun efect, vreo problema datorata fumatului ? Eu incerc sa-mi gasesc scuze aiurea pt. ca nu am reusit sa ma opresc complet din fumat ci doar sa reduc la 5-10 Slims pe zi :|. Mie mi se usuca foarte usor gatul cand fumez.

Link to comment
Share on other sites

Orice ai crede,Theo, curge sange.... Asta-i treaba....

 

Hix,de ce crezi ca eu fumez? Si de ce crezi ca sunt mai in varsta decat tine? :)

 

Cand eram in liceu si ne chinuiam sa ne ascundem ca fumam, profa de filosofie a zis asa : "daca simti ca nu ti se potriveste tigara 100%, ca ti se face rau,ametesti,te ineci,te sufoci,ti se usuca gura si alte alea,lasa-te. Inseamna ca nu e pt tine"....

 

Hix,daca vrei sa vorbim serios,vorbim pe privat. Nu vreau sa iau job-ul nimanui p-aici.... :)

Edited by Una
Link to comment
Share on other sites

poate ma insel...dar poate ma lamuriti si pe mine unde se duce sangele ala cand curge? si btw ce treaba are laringele cu bauturile acidulate?

haideti sa tragem o concluzie, ca o sa ajungem ca baietii aia de vis-a-vis cu bluzu si metalu :)

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Bai,da vezi si tu ca Google-ul asta e mare om....

 

 

<h1 class="firstHeading">Laringe</h1> <h3 id="siteSub">De la Wikipedia, enciclopedia liberã</h3> Salt la: Navigare, cãutare 250px-Gray955.png Laringele sau beregata este un organ, cãptuºit de o mucoasã în interior, parte a aparatului respirator, situat în partea anterioarã a gâtului. Acesta are rolul de a proteja traheile ºi îndeplineºte funcția de organ al fonației.

 

 

 

 

Unde curge sangele ala?! Da' dupa capu tau,cam cat sange crezi ca e acolo? Eu una nu-ti mai raspund. Imi pierd vremea.

Edited by Una
Link to comment
Share on other sites

meh, iti apreciez copypasteurile de pe wiki. apreciez si sarcasmul, dar ne calcam pe bataturi deja...chiar nu asta ma asteptam sa aud. omu intreaba ce sa faca, ca a ragusit, si tu ii zici ca are cancer si mai stiu-eu ce noduli pe corzile vocale sa parem intreresanti - mi se pare cel putin aberant. ti se pare normal? am si io papilian in 2 volume acasa. ideea era ca atunci cand am avut si eu laringita aia banala, n-am expectorat niciodata sange, de-alt fel sunt sigur ca nici tu...dupa capul meu (ca tu nu-ti mai pierzi timpul cu mine), daca e sa sangereze ceva p-acolo, prin reflex de tuse s-ar expectora.

 

the end.

 

thx baibai.

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Bai desteptule ! .........Pur si simplu Una a vrut sa arate ca ale noastre corzi vocale pot suferi de afectiuni destul de grave. Si sa stii ca sangerarile alea sunt foarte frecvente la cei cu tehnica nu tocmai ok. Iar treaba pe care o au bauturile acidulate cu laringele e asta : bauturile acidulate provoaca reflux gastric care OMFG e acid ( acid inseamna ca cam arde ( incerc sa fiu sigur ca intelegi ca vad ca ......) ). Urca pe esofag usor si ajunge in faringe de unde poate ajunge putin si in laringe.....chiar pe corzi. Ghici ce placut e sa ai acid pe corzile vocale( tu sa nu te gandesti acum la cine stie ce cantitate....ajunge o cantitate infima....insaaaaaaaa in timp......e au(adica DOARE)). Nu e forma de expectorat sange...este o cantitate MINUSCULA de sange. Oricum ..... trebuie sa te chinui ceva ca sa-ti plezneasca un vas de sange. Nodulii pot incepe si altfel, formandu-se niste perle pe corzi care in timp ajung noduli( eu am avut asa ceva cand am ajuns la foniatru insa au trecut dupa o sapt de pauza vocala + terapie vocala). Asa ca dom Theo mai gandeste-te !

Link to comment
Share on other sites

da mai desteptule, nu toata lumea care bea bauturi acidulate are refluxGE, si in primul rand NU e o regula; mi s-a intamplat si mie de nenumarate ori sa am rge dupa o noapte alba cu nenumarati litri de bere si shoturi de tequilla, insa nu mi s-a stricat talkbox-ul. cel mai des rge are loc la supraponderali, si chiar si atunci (ridic privirea, ridic din umeri si incerc sa gandesc logic - poate am logica stricata, poate nu) teoretic glota ar trebui sa fie (atentie omfgLOLWUT) inchisa :) ; arsura pe care o resimti din cauza rge nu cred eu ca ar implica si laringele. but on the other hand, poate chiar ar trebui sa mai citesc... chiar nu are nici un rost sa enumaram acum cauze de rge, cand internetul e o sursa atat de vasta de informatie, incat oricine poate fi doctor in ORICE domeniu.

sunt surprins si in acelasi timp un pic dezamagit sa gasesc forumul acesta exact asa cum l-am lasat...nu se poate purta o discutie civilizat, fara atacuri directe si insulte, devieri de la subiect pt a demonstra...

vad ca n-ati inteles nimic din ce am vrut sa spun. oricum, am sa ma retrag din discutie cerandu-mi scuze ca v-am pus cunostintele la indoiala, nu ca as fi eu mare cunoscator, caci stiu ca nu sunt. ii urez lui George insanatosire grabnica si sunt sigur ca se va duce la medic pt o endoscopie.

 

\o/

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Bai tata, eu tot ce ti-am zis mi-a zis foniatrul meu. Asa m-am gandit si eu ca daca epiglota e inchisa nu are cum sa treaca acid .well trece. Daca bei 2L cola/zi refluxul gastric vine sigur. De asemenea mancatul imediat inainte de culcare iar duce la reflux gastric. N-ai idee cat de multi oameni au reflux gastric. Cand tu nu pricepi normal ca nu se poate purta o discutie civilizata. Mai sus ai un link catre youtube cu Incredibile Human Machine unde printre altele prezinta si operatia pe corzi a lui Steven Tyler. Citeste si pe aici si lasa-ne : http://www.barbershop.org/web/groups/publi..._id_057797.hcsp Uite alta chestie pe care vreau sa mi-o explici ca vad ca esti destept ( oi fi vreun pui de doftor). Cum de consumul de lapte(de ex) schimba consistenta mucoasei laringiene ? Hai hai .....sa vad.

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.