www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noul Single Metallica


dass101
 Share

Noul Single Metallica  

82 members have voted

  1. 1. Noul Single Metallica

    • Da, imi place
      36
    • Nu imi place
      46


Recommended Posts

Karpi, serios, absolut orice zici tu acolo este imposibil de citit si de luat in seama in momentul in care scrii atatea enormitatzi.

Ai inceput cu treaba ca Metallica a aparut intr-un vid de trupe, acuma Kirk Hammett, care e membru din 1983, zici ca e un nou chitarist care "dilueaza" stilul?

Este incredibil nivelul semnal-zgomot in posturile tale aici. Daca nu ai fi membru VIP, orice ar inseamna asta, crede-ma ca ai fi fost uns cu catran si plin de pene pana acum.

Recomand sa citesti urmatoarele doua articole pentru informare personala:

cine este Kirk Hammett ?

internet troll

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Karpi, serios, absolut orice zici tu acolo este imposibil de citit si de luat in seama in momentul in care scrii atatea enormitatzi.

Ai inceput cu treaba ca Metallica a aparut intr-un vid de trupe, acuma Kirk Hammett, care e membru din 1983, zici ca e un nou chitarist care "dilueaza" stilul?

Este incredibil nivelul semnal-zgomot in posturile tale aici. Daca nu ai fi membru VIP, orice ar inseamna asta, crede-ma ca ai fi fost uns cu catran si plin de pene pana acum.

Recomand sa citesti urmatoarele doua articole pentru informare personala:

cine este Kirk Hammett ?

internet troll

Serios spun ca nu l-am remarcat de loc si poate ca el e sunetul Metalica si nu Hetfield , dar parca era alt chitarist si alt basist .Judecand dupa videourile ce le-am tot vazut de-a lungul timpului cu hiturile ce se difuzau.

Nu am avut de ce sa fac rost de LP sau CD sai DVD neavand interes prea mare de muzica lor .

Cum am specificat au aparut intr-un "vid" pe piata .era nevoie de o trupa cu ceva nou si au dat de iei , asa se intampla cu mai toate trupele .

Nu-i un lucru nou , asa au aparut si AC/DC si sau interesanta trupa Cheap Trick care are un stil foarte "colorat" pieses bune unele doar comerciale apoi in acelasi "vid" ajung cu "More and More" in fruntea clasamentelor si piesa este o copie fidela a piesei My Generation a celor de la Who .Tot pe atunci au aparut si INXS .

Asa-i pe piata muzicala.

Practic intr-un moment dat erau pe piata ca si trupe "mega" ce rupeau totul in gen doar Withesnake " , AC/DC .

Mai erau trupe dar nu aveau succesul atat de mare .

Wingers a aparut prea tarziu da rca si boala a timpurilor toti sunau a Rainbow si a Whitesnake , asa ca o trupa ca Metalica a adus ceva nou in cea perioada si a umplut vidul .

Bineinteles ca mai erau multe alte trupe ce is-i cautau calea , aveau succes relativ scurt .Altele stateau in umbra si asteptau momentul sa poata urca intre cei mari .

Restul inca erau ocupati cu weastcoast-ul din acea wreme , Boston ,Foreighner ,Kansas ,Rio Speedwagon . Se iesiea din era DISCO si era nasol de tot , publicul digera greu heavy metal ..Apoi o groaza de curente New Wave si Punk . Toate in alta zona si nu in metal.

Sa zicem ca au fost foarte multe trupe "de rock inblanzit".Pana si Withesnake " si AC/DC nu sunt trupe de metal , doar de hardrock .

Deci "vidul" era pe un segment al pietei .

dar apare soundul "garage" si iar intra toate in umbra.

Cred ca una din cele mai bune piese Metalica este un "rendition" dupa "Wiskey in the Jar" al lui Thin Lizzy , chiar ca este foarte reusita.

"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Acum fara suparare ... a remarcat cineva ca videoclipul piesei The Day That Never Comes nu prea are un subiect solid ?

Piesa incepe ... 2 soldati intr-un vehicul ... in regula, deci este o piesa despre razboi, locatie ? undeva in desert ? O explozie ... vehiculul se opreste, soldatii fug, unul chipurile a fost ranit grav si este preluat de echipa de interventie. Cel de-al doilea este coplesit de durere probabil si pleaca impreuna cu o patrula sa ii extermine pe atacatori ... ? Pe drum gasesc pe unul langa masina sa care le cere ajutor ... in masina se mai afla o tipa care dupa vestimentatie nu poate sa fie decat de provenienta islamica ... ma rog. Punctul culminant, chipurile, e in momentul cand are loc o confruntare vizuala intre personajul principal si femeia din masina. In final soldatii ii repara masina individului si acesta impreuna cu femeia de mai sus, care probabil era sotia sa, pleaca.

 

Morala ? Singura intrebare care mi-a venit in cap la final a fost .... nu ar fi trebuit sa apara si Leslie Nielsen pe undeva pe aici ?

Edited by uneven.pieces
Link to comment
Share on other sites

"hit-urile" metallica de la mtv reprezinta probabil vreo 5% din ce inseamna trupa asta si ce a insemnat de-a lungul vremii pentru evolutia muzicii rock. Pe bune, chiar vorbesti in necunostinta de cauza. Eu in locul tau m-as retrage dintr-o asemenea discutie.

Metallica nu a aparut pe nici un "vid", e o trupa ce a vindut milioane de discuri inainte sa aiba primul clip (la al patrulea album)

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

Ma tem ca ideea asta cu vidul este la fel de gresita acum ca si prima oara cand a fost emisa. Este abramburistic sa amesteci INXS, AC/DC sau Kansas cu o trupa care a cantat thrash si speed metal pentru o decada de la infiintzare. Absolut nici una din trupele mentionate de tine nu canta ce canta Metallica atunci, in schimb, exista o gramada de trupe care cantau in acelasi gen sau in genuri vecine. Nu ma obosesc sa le mentionez, dupa cum se vede e de pomana. Morala e ca totul e reclama si cancan, cu atat mai mult cu cat gradul personal de informare este mai mic, noul chitarist suna ca un ***, amplificatoarele si chitarile indivizilor de care nu am auzit nu ne intereseaza, daca te strambi in videoclip e ca sa compensezi muzica proasta, etc, etc etc.

Link to comment
Share on other sites

Acum fara suparare ... a remarcat cineva ca videoclipul piesei The Day That Never Comes nu prea are un subiect solid ?

Piesa incepe ... 2 soldati intr-un vehicul ... in regula, deci este o piesa despre razboi, locatie ? undeva in desert ? O explozie ... vehiculul se opreste, soldatii fug, unul chipurile a fost ranit grav si este preluat de echipa de interventie. Cel de-al doilea este coplesit de durere probabil si pleaca impreuna cu o patrula sa ii extermine pe atacatori ... ? Pe drum gasesc pe unul langa masina sa care le cere ajutor ... in masina se mai afla o tipa care dupa vestimentatie nu poate sa fie decat de provenienta islamica ... ma rog. Punctul culminant, chipurile, e in momentul cand are loc o confruntare vizuala intre personajul principal si femeia din masina. In final soldatii ii repara masina individului si acesta impreuna cu femeia de mai sus, care probabil era sotia sa, pleaca.

 

Morala ? Singura intrebare care mi-a venit in cap la final a fost .... nu ar fi trebuit sa apara si Leslie Nielsen pe undeva pe aici ?

 

Daca se arunca tanti bandajata in negru in aer, macar ar fi avut un final exploziv!!! :)

Si-auzi tu? In desert ceri apa, bre, nu curent! :)

 

"hit-urile" metallica de la mtv reprezinta probabil vreo 5% din ce inseamna trupa asta si ce a insemnat de-a lungul vremii pentru evolutia muzicii rock. Pe bune, chiar vorbesti in necunostinta de cauza. Eu in locul tau m-as retrage dintr-o asemenea discutie.

Metallica nu a aparut pe nici un "vid", e o trupa ce a vindut milioane de discuri inainte sa aiba primul clip (la al patrulea album)

 

Rezon!

Link to comment
Share on other sites

Bine ca mai zice si altcineva ceva, ca altfel ma luau dracii.

Karpi, daca nu cunosti aparent nimic din istoria trupei, poate ar fi cazul sa nu o comentezi, nu, asa pare logic. Ca altfel ne aberam.

Iar daca tot ce ai ascultat de la o trupa au fost single-urile de la radio si tv, poate ar fi cazul sa nu fii atat de vehement in aprecieri.

Si eu am antipatii in spatiul muzical (*), dar le tzin pentru prieteni, nu ma duc pe forum-uri si incep sa zic ca tine ca (de exemplu) vocalistul Korn e handicapat. Mi se pare de prost gust.

 

(*) suna ca ceva care ar spune Ursulescu nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Acum fara suparare ... a remarcat cineva ca videoclipul piesei The Day That Never Comes nu prea are un subiect solid ?

Piesa incepe ... 2 soldati intr-un vehicul ... in regula, deci este o piesa despre razboi, locatie ? undeva in desert ? O explozie ... vehiculul se opreste, soldatii fug, unul chipurile a fost ranit grav si este preluat de echipa de interventie. Cel de-al doilea este coplesit de durere probabil si pleaca impreuna cu o patrula sa ii extermine pe atacatori ... ? Pe drum gasesc pe unul langa masina sa care le cere ajutor ... in masina se mai afla o tipa care dupa vestimentatie nu poate sa fie decat de provenienta islamica ... ma rog. Punctul culminant, chipurile, e in momentul cand are loc o confruntare vizuala intre personajul principal si femeia din masina. In final soldatii ii repara masina individului si acesta impreuna cu femeia de mai sus, care probabil era sotia sa, pleaca.

 

Morala ? Singura intrebare care mi-a venit in cap la final a fost .... nu ar fi trebuit sa apara si Leslie Nielsen pe undeva pe aici ?

 

 

It's midnight here at HQ and we are incredibly proud to present you with the debut of "The Day That Never Comes" ...not so much the standard video fare, but what we like to think of as a short film.

 

We were honored to work with acclaimed film director and fellow Dane Thomas Vinterberg, as our goal with this song was to step outside of the usual every day music video box and into to the world of film. As you may have see here earlier, we shot it outside of Los Angeles a month ago and we hope that you are as blown away by Thomas' vision as we are.

 

 

Acum ai pricipt ?

Erm are aproape 8 minute "singleul". Se asteapta cineva sa il vada la tv in heavy rotation unde piesa medie nu sare 3min.30 ?

Link to comment
Share on other sites

Acum ai pricipt ?

Erm are aproape 8 minute "singleul". Se asteapta cineva sa il vada la tv in heavy rotation unde piesa medie nu sare 3min.30 ?

 

Bre, am citit si eu comentariul la filmul de scurt metraj, ca sa il numim asa, dar indiferent ce este, trebuie sa recunosti ca nu prea sta in picioare.

Daca e sa il catalogam, in final tot videoclip este, corect ? Il puteam compara cu One, care si ala are 7 minute, dar acolo deja e alta poveste, acolo ai o linie clara, ai o poveste, ai o atmosfera, se transmite ceva.

Edited by uneven.pieces
Link to comment
Share on other sites

Guest knightwolf256

Metallica au inceput prin a canta live din oras in oras , mai bine-zis din suburbie in suburbie , ca acolo si-au facut fanii , si asta pe o perioada de un an sau 2 , asa si-au promovat oamenii muzica , si datorita acestui lucru au avut succes comercial dupa ce si-au lansat primul album , nu datorita casei de discuri , inca ceva : cum a mai zis cineva mai sus , Metallica au scos primul videoclip de-abia la al patrula album : ...In Justice For All , in 1988 , pentru piesa 'One' . Incepand cu al 6-lea album , stilul lor s-a stricat , au devenit mai comerciali .

 

Apropo Karpi : cata Metallica ai ascultat ??? si ce albume sau melodii ??? Si te-ai uitat la vreun documentar cu Metallica ??? Asta ca sa stie lumea daca vorbesti in cunostiinta de cauza sau doar din auzite .

Link to comment
Share on other sites

Metallica au inceput prin a canta live din oras in oras , mai bine-zis din suburbie in suburbie , ca acolo si-au facut fanii , si asta pe o perioada de un an sau 2 , asa si-au promovat oamenii muzica , si datorita acestui lucru au avut succes comercial dupa ce si-au lansat primul album , nu datorita casei de discuri , inca ceva : cum a mai zis cineva mai sus , Metallica au scos primul videoclip de-abia la al patrula album : ...In Justice For All , in 1988 , pentru piesa 'One' . Incepand cu al 6-lea album , stilul lor s-a stricat , au devenit mai comerciali .

 

Apropo Karpi : cata Metallica ai ascultat ??? si ce albume sau melodii ??? Si te-ai uitat la vreun documentar cu Metallica ??? Asta ca sa stie lumea daca vorbesti in cunostiinta de cauza sau doar din auzite .

 

Da , din auzite , muzica se asculta , din ce am auzit in acest nou single asta reiese .

Daca cineva poate sa declare ca Hetfield are voce si e ditamai cantaretul este treaba lui personala , eu spun ca nu are voce nici pentru alt gen muzical nici ptr backing vocal .Asta nu inseamna ca nu poate avea succes , au vandut la discuri cu nemiluita .Deci este sau a fost o trupa foarte populara .

Acum incearca sa refaca succesul , poate le reuseste daca se baga bani multi in reclama in promovarea discului .

Am auzit multe piese Metalica intr-o vreme sunau peste tot , dar in afara de cateva riffuri bune nu m-au facut sa ma apuc sa-i studiez ca si chitarist iar ca si muzica vocala nu prea ai ce sa asculti.

 

Cred ca am mai scris , suntem pe un forum cu oarece pretentii si nu melomani fani care urmeaza cate un idol orbeste din spirit de turma .Trebuie analizat fenomenul , stilul , productia , posibilitatile muzicantilor , mediatizarea , perioada in care au aparut , istoricul evenimentelor rock .

Dupa un studiu din acesta poti trage concluzi si se pot invata multe ce vor fi folositoare in cariera de muzicant .

 

Oameni buni nu suntem fetite cu colectia de poze cu artistii de cinema , sa nu ne topim cand vedem o poza cu Tom Cruise sau Leonardo DiCaprio.

 

Cum am spus si mai inainte nu ma preocupa Metalica , nu prea au adus in afara de doua trei piese prea multe in muzica rock .Si-au tot schimbat stilul nu au linie clara .

Cei 5% din operele alese Metalica ce s-au dat la Radio si TV le canta si in concerte , acelea-s hiturile si cu acelea defileaza.Nu au ei muzica mai valoroasa si gustata doar de muzicologi dosita dupa cateva hitt-uri pe CD-uri .

 

Toopicul este cu ne place sau nu ne place aceasta piesa , este o piesa slaba din toate punctele de vedere .

Restul ar fi discutii de ce este slaba ce s-a intamplat , nu mai pot ei sa produca ceva mai bun , sau ..?

 

Asta nu inseana ca spun ca nimeni nu trebuie sa asculte asemenea trupa , din partea mea sa se asculte manele si acestea se vand bine si au priza la public .Nu ma deranjeaza .

Eu personal de mult nu sunt fan al nici unei trupe , personalitati sau gen/stil muzical , ascult de toate si invat din orice cate ceva .

Interesant ca i-mi place Motorhead practic poate din cauza carismei lui Lemmy , este o figura indiferent cum canta si ce canta.

Si Hetfiel si Urlich au o doza buna de carisma ce ar putea fi explicatia succesului .

Link to comment
Share on other sites

Guest knightwolf256

Tocmai ai aratat ca nu stii mare lucru despre ei . Doar ai ascultat 2-3 melodii acolo , hai poate 5-6 , ca nu stiu exact cate ai ascultat , totusi zic sa imprumuti de la cineva primele lor 5 albume , sa la asculti cap-coada si apoi sa dai o opinie , ca asa se leaga toata lumea de tine , si nu rezolvi nimic , doar spunand ca hetfield nu are voce si au un chitarist nou care suna a Maiden , Si inca ceva : cauta un documentar cu ei pe net , gasesti destule chestii pe youtube .

Edited by knightwolf256
Link to comment
Share on other sites

Cum am spus si mai inainte nu ma preocupa Metalica , nu prea au adus in afara de doua trei piese prea multe in muzica rock .Si-au tot schimbat stilul nu au linie clara .

Cei 5% din operele alese Metalica ce s-au dat la Radio si TV le canta si in concerte , acelea-s hiturile si cu acelea defileaza.Nu au ei muzica mai valoroasa si gustata doar de muzicologi dosita dupa cateva hitt-uri pe CD-uri .

Serios, poate ar fi o idee sa scrii despre ceva care intelegi si stii pentru ca e jenant nivelul conversatiei. Este ridicol sa vorbesti despre analiza si studiu cand este EVIDENT ca nu ai habar despre subiect.

 

Pe viitor sper sa reusesc sa ma abtzin de la hranitul trollilor.

Link to comment
Share on other sites

Bre, am citit si eu comentariul la filmul de scurt metraj, ca sa il numim asa, dar indiferent ce este, trebuie sa recunosti ca nu prea sta in picioare.

Daca e sa il catalogam, in final tot videoclip este, corect ? Il puteam compara cu One, care si ala are 7 minute, dar acolo deja e alta poveste, acolo ai o linie clara, ai o poveste, ai o atmosfera, se transmite ceva.

 

E o diferenta semnificativa intre cele doua: one este inspirat din filmul al caror excerpturi sunt folosite in videoclip; este chiar filmul condensat in cele cateva minute; TDTNC e o poveste noua, tributara momentului si dilemelor care domina usa, iar tema iertarii mi se pare destul de bine articulata aici, trecand peste idiosincraziile prezente in productie.

Link to comment
Share on other sites

E o diferenta semnificativa intre cele doua: one este inspirat din filmul al caror excerpturi sunt folosite in videoclip; este chiar filmul condensat in cele cateva minute; TDTNC e o poveste noua, tributara momentului si dilemelor care domina usa, iar tema iertarii mi se pare destul de bine articulata aici, trecand peste idiosincraziile prezente in productie.

 

Nu ai inteles ce am vrut sa spun. Le-am comparat din cu totul alt punct de vedere, vezi discutia de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

In alta ordine de idei: Karpi, ia-ti niste beri, relaxeaza-te si uita-te la "Live Shit Binge & Purge"... Pierzi 3 amarate de ore...

 

 

eu nu cred ca pierzi...e chiar fain concertu ala :) cat despre ultimu album...un St. Anger mai dragut (si tobele nu mai suna de parca ar bate in butoaie) cu ceva solo-uri...inceputul piesei "The day that never comes" seamana cu o parte din And i love her by Beatles :) (e cineva de acord cu mine aici ? :)) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.