www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noul Single Metallica


dass101
 Share

Noul Single Metallica  

82 members have voted

  1. 1. Noul Single Metallica

    • Da, imi place
      36
    • Nu imi place
      46


Recommended Posts

Aparent Quicktime-ul ala era cel mai prost encodat dintre cele trei alternative. Intre timp am gasit in prin alte parti melodia encodata la calitate mai buna. Prima oara nu mi-a placut, pentru ca de fapt nici n-o ascultam, ci o disecam cu ideea ca voi fi dezamagit in minte. Dupa cateva ascultari inclin ca-imi place. Nevasta-mea zice ca-i aduce aminte de Unforgiven... io sincer nu vad cum dar asta e.

 

Karpi, fiecare om are parerea lui si cred ca putem toti respecta asta. Insa aberatziile se taxeaza, ca de-aia suntem pa internet nu? :)

Iar treaba cu vidul de trupe rock importante este, cu tot respectul, o tampenie. Slayer, Sepultura, Ozzy si Iron Maiden au avut anii de glorie in mare in 81-93, ca sa iau trei nume la intamplare. Mai usor cu pianul pe scari, ca nu suntem totzi surzi.

Iar cand incepi sa spui despre oameni ca nu pot canta doua masuri impreuna sau ca sunt handicapati, eu personal cred ca e cazul sa mergem la culcare. Cu tot respectul pentru membrii care au tot respectul pentru Karpi, respectul meu pentru Karpi se subtiaza cu fiecare izbucnire ilogica si agramata.

 

Si ca sa nu termin asa nezicand nimic folositor, pentru cei care nu stiau, daca bagatzi &fmt=18 sau &fmt=6 la sfarsitul unui URL de pe youtube e posibil sa se schimbe audio si/sau video cu o versiune encodata la calitate superioara. Pentru Metallica cantand la Ozzfest "Cyanide" si-n alta parte "My Apocalypse" a mers!

Detalii aci: http://digg.com/tech_news/YouTube_Testing_...o_a_video_s_URL .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest knightwolf256
PS: m-am amuzat copios la sugestiile tale ca indivizii de la metallica sa asculte metal nordic sa vada ei acolo cum sta treaba. Io zic sa bage si niste Benone Sinulescu sa vada acolo hardcoreala. :)

 

Nu stiu de ce dar si eu ma amuz la asta , am zis ca i-as pune sa asculte metal nordic fiindca de ceva timp incoace nordicii produc cea mai multa muzica de genul asta iar in plus o fac foarte bine spre deosebire de americani care au dat-o rau in bara cand au creat genuri ca NU metal care a murit si care in proportie de vreo 75 % era un gunoi , desi mai exista fani iar acum metalcore ( mai bine zis nietalscuor ) , care cred ca nici asta nu va trai mai mult decat stilul de dinainte , bine asa cred eu si se poate sa ma insel dar , nimeni nu stie ce se va intampla pe viitor .

 

P.S. nu tin neaparat ca Metallica sa se intoarca in proportie de 100% la stilul vechi , dar macar sa sune a Metallica si totodata sa sune evoluat , asta e tot ce vreau de la ei , sa sune a thrash modern , de exemplu precun Cavalera Conspiracy dar mult Melodica .

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce dar si eu ma amuz la asta , am zis ca i-as pune sa asculte metal nordic fiindca de ceva timp incoace nordicii produc cea mai multa muzica de genul asta iar in plus o fac foarte bine spre deosebire de americani care au dat-o rau in bara cand au creat genuri ca NU metal care a murit si care in proportie de vreo 75 % era un gunoi , desi mai exista fani iar acum metalcore ( mai bine zis nietalscuor ) , care cred ca nici asta nu va trai mai mult decat stilul de dinainte , bine asa cred eu si se poate sa ma insel dar , nimeni nu stie ce se va intampla pe viitor .

 

P.S. nu tin neaparat ca Metallica sa se intoarca in proportie de 100% la stilul vechi , dar macar sa sune a Metallica si totodata sa sune evoluat , asta e tot ce vreau de la ei , sa sune a thrash modern , de exemplu precun Cavalera Conspiracy dar mult Melodica .

 

 

La toate schimbarile in muzica in sonoritate am raspuns ca si multi altii foarte conservator ca dupa un timp sa mi se para ,aceiasi "inovatori" cu care cu greu m-am obisnuit , invechiti si parca nu mai au vlaga , si tot asa din '65 pana in 2008 .

 

La un moment dat Born to Be Wilde era cea mai dura piesa, inainte Satisfaction a lu' Stones, dupa Hendrix Deep Purple mi-sau parut matze plouate, Grand Funk Railroad matura totul intr-o vreme acum-mi se pare o trupa blanda de bluesrock........., Motorhead ,dupa ce m-am obisnuit cu soundul Sepultura ,parca canta ballade , inainte nu aveau adversar in duritate.

Cand au aparut AC/DC mi-sau parut ceva foarte dur /hard/etc acum simt ca ar trebui sa sune mai dur , mai plin...

La fel Metalica in '90 mi se parea ceva foarte hard acum suna doar aglomerat .

Singura trupa care a stiut sa-si mentina image-ul sonor si stilul au fost Rolling Stones avand personalitatenu simti nevoia ca ar trebui altceva cum fac ei este cel mai bine cel mai logic si artistic , asta simti .

Cand te bazezi pe o sonoritate la moda te si invechesti impreuna cu acea moda.

Cand ai personalitate in muzica i-ti interpretezi arta si conceptia proprie care nu se invecheste usor deoarece nu este doar o moda si nu o schimbare doar de dragul schimbarii.

Doar cativa artisti sunt care nu se "invechesc" si sunt un fel de "evergreen".

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

La toate schimbarile in muzica in sonoritate am raspuns ca si multi altii foarte conservator ca dupa un timp sa mi se para ,aceiasi "inovatori" cu care cu greu m-am obisnuit , invechiti si parca nu mai au vlaga , si tot asa din '65 pana in 2008 .

 

La un moment dat Born to Be Wilde era cea mai dura piesa, inainte Satisfaction a lu' Stones, dupa Hendrix Deep Purple mi-sau parut matze plouate, Grand Funk Railroad matura totul intr-o vreme acum-mi se pare o trupa blanda de bluesrock........., Motorhead ,dupa ce m-am obisnuit cu soundul Sepultura ,parca canta ballade , inainte nu aveau adversar in duritate.

Cand au aparut AC/DC mi-sau parut ceva foarte dur /hard/etc acum simt ca ar trebui sa sune mai dur , mai plin...

La fel Metalica in '90 mi se parea ceva foarte hard acum suna doar aglomerat .

Singura trupa care a stiut sa-si mentina image-ul sonor si stilul au fost Rolling Stones avand personalitatenu simti nevoia ca ar trebui altceva cum fac ei este cel mai bine cel mai logic si artistic , asta simti .

Cand te bazezi pe o sonoritate la moda te si invechesti impreuna cu acea moda.

Cand ai personalitate in muzica i-ti interpretezi arta si conceptia proprie care nu se invecheste usor deoarece nu este doar o moda si nu o schimbare doar de dragul schimbarii.

Doar cativa artisti sunt care nu se "invechesc" si sunt un fel de "evergreen".

 

chiar v-a placut sepultura? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
Nu stiu de ce dar si eu ma amuz la asta , am zis ca i-as pune sa asculte metal nordic fiindca de ceva timp incoace nordicii produc cea mai multa muzica de genul asta iar in plus o fac foarte bine spre deosebire de americani care au dat-o rau in bara cand au creat genuri ca NU metal care a murit si care in proportie de vreo 75 % era un gunoi , desi mai exista fani iar acum metalcore ( mai bine zis nietalscuor ) , care cred ca nici asta nu va trai mai mult decat stilul de dinainte , bine asa cred eu si se poate sa ma insel dar , nimeni nu stie ce se va intampla pe viitor .

 

P.S. nu tin neaparat ca Metallica sa se intoarca in proportie de 100% la stilul vechi , dar macar sa sune a Metallica si totodata sa sune evoluat , asta e tot ce vreau de la ei , sa sune a thrash modern , de exemplu precun Cavalera Conspiracy dar mult Melodica .

 

 

nu stii ce vorbesti!

Link to comment
Share on other sites

Iti explic eu daca vrei: incearca sa folosesti mai mult "parerea mea", "eu cred ca", "mi se pare" etc. si mai putin "cea mai", "gunoi" si cifre exacte cand exprimi o idee pur subiectiva.

In primul rand, despre care "genul asta" vorbim? Metallica de pe vremuri (speed? thrash?) sau aia "de dupa '90" care cantau hard rock sau pop metal, ce-o mai fi? Sau MAI recent, cand au incercat sa "se intoarca la radacini" si aparent au esuat? Si ce trupe nordice canta oricare din genurile astea? Dismember?

Si cand a murit gunoiul asta numit nu metal? Slipknot mai ieri au scos un nou album, Korn acum inregistreaza si influentele continua sa se simta. Nu Metal-ul a "murit" asa cum au "murit" si Punk-ul, Grunge, Keith Richards si... Metallica.

Link to comment
Share on other sites

Guest knightwolf256

NU metalul a "murit" fiindca au ramas f putine trupe care canta asa ceva , iar cei care cantau s-au reprofilat pe alte chestii care se termina in "-core" , Korn si-au cam schimbat si ei stilul , au devenit mai melodici , Spliknot ramane pentru totdeauna un gunoi , o imitatie proasta a celor de la Korn , de fapt mai toate trupele de NU metal sunt imitatii proaste a celor de la Korn , ( care merita tot respectul , fiindca au creat un stil original ) , exceptand pe cei de la System of a Down si Godsmack , care au stiut sa-si faca un stil anume .

 

P.S. rog nu-mi tineti lectii de romana fiindca dupa un an in care am avut o profa idioata la romana care ii tortura pe toti din liceu care aveau cu ea , mi s-a acrit MULT de romana ca materie , si inca ceva : tipa asta am avut-o cand eram in a 12-a , iar eu eram la profil real , plus ca ea dadea cate 2-3 pagini de exercitii la care ma cruceam in toate felurile cand le vedeam , dar ce sa faci ? unii profi sunt cam tampiti , asa le e felul .

Link to comment
Share on other sites

NU metalul a "murit" fiindca au ramas f putine trupe care canta asa ceva , iar cei care cantau s-au reprofilat pe alte chestii care se termina in "-core" , Korn si-au cam schimbat si ei stilul , au devenit mai melodici , Spliknot ramane pentru totdeauna un gunoi , o imitatie proasta a celor de la Korn , de fapt mai toate trupele de NU metal sunt imitatii proaste a celor de la Korn , ( care merita tot respectul , fiindca au creat un stil original ) , exceptand pe cei de la System of a Down si Godsmack , care au stiut sa-si faca un stil anume .

 

P.S. rog nu-mi tineti lectii de romana fiindca dupa un an in care am avut o profa idioata la romana care ii tortura pe toti din liceu care aveau cu ea , mi s-a acrit MULT de romana ca materie , si inca ceva : tipa asta am avut-o cand eram in a 12-a , iar eu eram la profil real , plus ca ea dadea cate 2-3 pagini de exercitii la care ma cruceam in toate felurile cand le vedeam , dar ce sa faci ? unii profi sunt cam tampiti , asa le e felul .

 

 

Cred ca mai bine ar fi sa iei sa mai asculti niste muzica...ce a murit? Daca unele trupe care le arata la televizor se duc de rapa asta nu inseamna ca a murit ceva. Nu ascult "nu metal" dar vezi ca pe myspace e plin de asemenea trupe destul de mari in USA dar care inca nu au aparut la TV peste ocean(adica aici)

Precum si de metal...sunt puzderie,si suna mai bine decat Metallica de 1000de ori dar nu au promovare.(sau le e frica sa renunte la un job sau se gandesc de doua ori si oferta zboara)

Metallica acum merge din inertie,au facut istorie dar...pana in 91 ca apoi trebuiau sa se retraga in glorie decat sa scoata chestiile astea. Pot sa ascult albumele vechi de la metalica non-stop dar le ascult cu aceeasi placere pe cand piesa asta prezentata....nu am avut rabdare nici sa o ascult pana la sfarsit.

Ce e drept suna mai bine decat cacaturile dinaintea ei (1992-2007).

 

In perioada Metallica nu uitati ca era Testament!!! O trupa de referinta si destul de greu de egalat si acum dar atunci...si nu e singura dar nu am chef sa insir o lista plus ca erau pe felia lor-in genul lor .Au avut noroc(tineri,visatori,s-au legat de ori ce mana intinsa) dar au si muncit(turnee,plecat de acasa cu lunile,renuntat la familie,munca-cine avea-etc), asa ca nu mai vorbiti aiurea ca Metallica au fost oportunisti intr-o perioada de lipsa de bla bla!

Nu mai vorbiti copilarii!

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Death Magnetic Official 30 Second Song Previews (All Songs)

 

tracklisting

1.That Was Just Your Life

2.The End Of The Line

3.Broken, Beat & Scarred

4.The Day That Never Comes

5.All Nightmare Long

6.Cyanide

7.The Unforgiven III

8.The Judas Kiss

9.Suicide & Redemption

10.My Apocalypse

 

 

Link to comment
Share on other sites

heh, primu cantec imi aduce aminte cumva de cantecu ala de pe and justice(dyers eve parca), end of the line incepe de zici ca vrea sa fie un groove ceva da dupa aia e ok, broken e ok, ceva riffuri complexe, the day, l-am auzit, all nightmare long parca ar fi SLAYER!! :) super tare sample-u!!!, unforgiven III zici ca e un cor de matze... judas kiss suna bine insa, prea "la vrajeala" pare ritmu, suicide suna bine, my apocalypse suna destul de bine, cineva a zis ca riffu seamana cu damage inc. :)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Isi permit sa fure din piesele vechi(sa se inspire) doar sunt tot ale lor...nu? :D

 

Cosu din prezentarea ta cu video youtube suna chiar foarte bine,mi-a placut ceea ce am auzit chiar si 30 sec. :)

Se pare ca incep sa revina la viatza, :) tare m-as bucura ca tot albumul,piesele intregi, sa sune asa de bine ca aceste 30sec din fiecare. :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

omg saracul unforgiven aia e melodia pe care o astept :| vreau sa ascult complet.

 

suna bine binisor mai bine decat st anger si Cyanide suna bine bassul de la inceput imi place :)

Link to comment
Share on other sites

Spliknot ramane pentru totdeauna un gunoi , o imitatie proasta a celor de la Korn , de fapt mai toate trupele de NU metal sunt imitatii proaste a celor de la Korn , ( care merita tot respectul , fiindca au creat un stil original ) , exceptand pe cei de la System of a Down si Godsmack , care au stiut sa-si faca un stil anume .

 

Slipknot este total pe o alta lungime de unda fata de Korn ... Ascult si Korn si Slipknot cu aceeasi placere, si crede-ma ca Slipknot nu m-ar fi impresionat cu nimic daca nu ar fi avut ceva de spus. As putea sa detaliez cu o "carte" de argumente aici, dar ar fi prea multe de spus.

 

Legat de Metallica, dupa ce am ascultat preview-urile nu stiu ce sa mai spun, indiferent de cata publicitate se face la albumul asta, daca va fi slab, ascultatorul va realiza asta. Stateam si ma gandeam la perioada Load/Reload, albumele sunt bune sincer, un alt stil fata de ce au cantat, insa dupa astea practic nu prea au mai scos nimic solid, nimic nou, pana la St. Anger, care ma rog ... Este clar ca nu mai "merge", nu stiu, nu mai au inspiratia pe care o aveau inainte de '90. Dar ma rog, cine stie.

 

Pacat totusi, pentru ca inca mai exista trupe ca Slayer si Anthrax care inca se mentin, chiar BINE as putea spune.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare o prostie asta cu stilu de alta data. Nimeni nu sta pe loc. Daca vrei stilu de alta data bagi frumusel cd-ul de atunci si gata. Bine sau rau totul trebuie sa progreseze.

 

 

PS: m-am amuzat copios la sugestiile tale ca indivizii de la metallica sa asculte metal nordic sa vada ei acolo cum sta treaba. Io zic sa bage si niste Benone Sinulescu sa vada acolo hardcoreala. :)

Daca te pui si asculti muzica din anii precedenti vei observa ca nu exista nici o dezvoltarae ci o copiere a sonoritatilor de succes este schimbarea schimbarii , un fel de cantecul lebedei .O slaba incercarea dae a revigura o trupa ce a ramas in urma propriului "val".

Acum incearca cu disperare sa revina cu ceva .Singurul lucru ce se putea face ( dupa opinia mea ) sa angajeze un cantaret si un compozitor dar este prea tarziu acest lucru trebuia sa se intample acum 8 ani .

Copiind sonoritatile altor trupe ce au avut succes arata ca o trupa de debutanti , chitaristul cooptat de tip "Maiden" numai strica "image"-ul trupei Metalica .Piesele parca-s medley de muzica anilor '80 si cam fara forma , nu exista un stil definit o linie in primul rand ca nu sunt "acasa " in respectivele sonoritati de underground din ani '60 si hardrock'80.

Videoul al carui tema este aleasa cu grije dupa retete mai vechi i-mi aduce aminte de flower power de hippy sau chiar de Hendrix care a devenit fara sa vrea exponentul miscarii acest lucru propulsand-ul pe culmile gloriei dar si ducandul in depresie.

Tot ascult clipul mie mi-se pare si in aceasta versiune chitara falsa pe corzile subtiri Chitaristul "nou" canta patratos fara simt ( inclusiv probleme de pitch in timing) nu a adus nimic in trupa mai mult strica si dilueaza stilul Metalica.

Se investeste prea mult in aceasta trupa , dar cum am vazut si in alte cazuri un "brand" este exploatat pana la sange chiar distrugand artisti , banul conteaza.

Oricum vor ramane pisesle bune pt fanii trupei.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Nu exista nici un chitarist nou la Metallica.

Atuncii nu l-am remarcat eu pana acum cu nimic notabil , chiar ma tot gandeam dar parca nu l-am vazut prin videoclipuri.

Tot pe cantaret il aratau in pozitii de super guitar heroe si foarte sugestiv ii tot arata "muscatura" langa vocea slabuta .Este foarte interesant cum el musca ca un tigru dar vocea e eventual un "eaaah" .Dar iata cat face o grimasa bine plasata intr-un videoclip , il mai filmau si pe baterist tot cu grimase ca sa dea "adancime" muzici ,groove din mutre ?

Atunci este si mai explicabila treaba de ce nu suna a Metalica .Dar parca basist au schimbat , poate aici este buba.

sau buba este ca nu s-au schimbat membri ?

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare mie Karpi, sau tu de fapt nu prea stii nimic despre Metallica?

nici nu ma intereseaza mai mult , intereseaza doar cea ce aud e vorba despre muzica nu ?, nu urmaresc cancan-urile si povestile despre absolut nimeni le consider incercari mascate si penibile de mediatizare .

Daca un artist nu se remarca prin muzica sa si prin interpretare nu ma intereseaza ce a mancat si ce scule foloseste , totu-i reclama.

Chiar ma gandeam sa dau un search pe net sa vad daca nu-i un fost chitarist ce a trecut pe la Maiden , ca prea suna ca ei , dar daca-i din trupa veche este trist nu-i un pas prea mare "schimbarea" aceasta .

Eu raman la sunetul si structurile pieselor originale Metalica acelea aveau ceva in ele.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.