www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noul Single Metallica


dass101
 Share

Noul Single Metallica  

82 members have voted

  1. 1. Noul Single Metallica

    • Da, imi place
      36
    • Nu imi place
      46


Recommended Posts

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Baumwolle

Nu stiu de ce, insa intro-ul si partea de versuri in general imi suna puternic a RHCP, iar in ansamblu pare o reciclare a melodiilor si stilurilor anterioare. Thumbs down, zic eu.

 

PS: ce conteaza ca premierul nu mai suna a cazan de lapte, daca suna a Guitar Pro? :)

Link to comment
Share on other sites

caca-maca. pacat ca inca james o lalaie bine, dar compozitie si interpretare la chitara 0 barat. din punctul meu de vedere.

incet incet fostele trupele adevarate nu-si mai confirma valoarea. macar ca whitesnake sau extreme inca fac treaba buna.

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode

Cosu, pune un poll, cu Va place sau Nu.

 

 

iar parearea mea despre melodie.. mediocru... asa cum s-a mai spus.

si il citez pe susceptor :)

"Parca incearca vag sa aduca a un stil de pe albumele anterioare, dar nimic reusit."

 

nici cyanide nu m-a impresionat deloc..deloc

Mult mai bune The new song si The other new song

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Mai bine îi taiau primele 5 minute si lasau doar suparaciunea de la coada, unde macar fac sport la incheietura mainii drepte :)

E prea lunga si suna de tot kktu, imho. Premierul ala suna de parca ar fi si aproape si departe (foarte tare si cu hall) :))

Well.. de gustibus.

Am votat ca e kaka.

Link to comment
Share on other sites

Intradevar e mai buna ca Cyanide.....dar nu exceleaza nici asta.

 

Om vedea live cum suna.....poate o sa ne placa mai mult. :)

Link to comment
Share on other sites

Mie imi place melodia, desi este o incercare de recrea muzica pe care au facut-o in anii 80, de aceea poate suna un pic artificial. Asta poate fi unul din efectele post St Anger, revenirea la un stil familiar faniilor "hardcore" ai Metalicii.

 

Imi plac hook-urile piesei, insa mai deloc partea instrumentala, care poate as fi vrut sa fie un pic mai indrazneata. Insa nu eu sunt unul din membrii Metallica sau o persoana care canta la 50 de mii oameni in fiecare seara.

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi place...Dar cand aud tot felul de critici de genul: e prea simplista, banala, nici balada nici suparaciune, suna artificial, etc mi se pare trist de tot...Asa cum zicea si cel de mai sus: nu e nimeni de pe aici care canta in fata a zeci de mii de oameni...asa ca melodia asta este asa : you like it...or you don't...

 

Dar nu mai veniti cu critici de 2 lei... (auzi...versuri EMO)...get a life.

Link to comment
Share on other sites

Fiind cam fan asa am reusit sa gasesc ca parti bune cateva idei pe ici pe colo, dar punerea in practica e cam jalnica cu tot subiectivismul meu. Tobele, care pana la Garage erau punctul forte la Metallica (energie si/sau groove, in functie de melodie), mi se par jalnice mai ales ca sound, dar si ca si compozitie. Poate cel mai grav e ca nu atrage nimic atentia... Sfarsitul putea iesi de efect, dar suna total nedinamic, parca as fi mixat-o eu...

 

Mi se pare ca suna pur si simplu a "Work In Progress", cam cum sunau melodiile de pe Reload cand le cantau in turneul de dupa Load. Daca au scos-o asa ca single e grav rau.

Link to comment
Share on other sites

Il puteti asculta aici. http://metallica.com/index.asp?item=601119

Mie mi se pare un pic "pe reteta". Pe de alta parte se aude influenta lui Rick Rubin, care a fost intotdeauna adeptul soundurilor "in your face" spre deosebire de Bob Rock care era maestru la sounduri super "produced".

da cantat mecanic si foarte prost , nu are cursivitate in nici o privinta .Cred ca este cea mai proasta piesa ce am auzit de la aceasta trupa .

Progresia principala este imprumutata puternic .

Adaugirile "metalice" sun extrem de slabe si copilaresti de gasca de incepatori, la un moment dat a inceput sa semene piesa cu IronMaiden doar ca lipsea Dickinson.

Curios cum a putut acest mare chitarist si si mai mare vocalist sa supravietuieasca atata vreme.OK.producator/managerul lor este mare.

Atat de prost cantat la chitara inca nu am auzit de la metalica , dar se dezvolta baiatu'

 

Sa mentionez ca unele riff-uri si cateva melodii mi-au placut de-a lungul vremii .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Mie sincer imi place...am ascultat-o astazi toata ziua incontinuu sa vad daca se prinde de mine, daca imi ramane blocata in cap ca si alte melodii metallica...mia ramas linia de voce si intro-u.stiu ca nu extraordinar de complicata si probabil ca toata lumea sa astepta la mult mai mult de la o trupa ca metallica, ce au facut atatea pana acum, intradevar riffurile nu mi se par foarte bine legate intre ele si nu e nici balada, nici agresiva nici nimic... dar mi se pare ca lumea are o parere proasta despre ce face metallica mai pentru ca, compara cu ce au facut ei in tinerete. si nu mi se pare normal. totul se schimba in timp. nici ei nu mai au vreativitatea ce o aveau odata, nu mai sunt alcoolici, au neveste si copii si alea alea, dar totusi mi se pare ca are in esenta amprenta metallica.

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat

Suna ok din partea mea. Instrumentala ma refer. In rest, stil total diferit fata de ceea ce erau...Nu-mi place asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
Mie sincer imi place...am ascultat-o astazi toata ziua incontinuu sa vad daca se prinde de mine, daca imi ramane blocata in cap ca si alte melodii metallica...mia ramas linia de voce si intro-u.stiu ca nu extraordinar de complicata si probabil ca toata lumea sa astepta la mult mai mult de la o trupa ca metallica, ce au facut atatea pana acum, intradevar riffurile nu mi se par foarte bine legate intre ele si nu e nici balada, nici agresiva nici nimic... dar mi se pare ca lumea are o parere proasta despre ce face metallica mai pentru ca, compara cu ce au facut ei in tinerete. si nu mi se pare normal. totul se schimba in timp. nici ei nu mai au vreativitatea ce o aveau odata, nu mai sunt alcoolici, au neveste si copii si alea alea, dar totusi mi se pare ca are in esenta amprenta metallica.

 

 

De la o trupa cu 100+ milioane de albume trebuie sa te astepti de la mult mult mult mult mult mult..... n x mult mai mult.

 

Daca ascultati cu atentie melodia..o sa vedeti ca anumite parti duc izbitor de mult spre alte melodii metallica mai vechi.... , se pare ca s-au concentrat prea mult sa faca ce au facut in trecut

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.