www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

New Amp Day!


/dev/null
 Share

Recommended Posts

New amp day, indeed!

 

Nu a venit tocmai astazi dar a venit:

 

ENGL POWERBALL II, ENGL Z-9 FOOTSWITCH ajutat de un cabinet 4x12 Marshall 1960B.

 

Poze inca nu am facut, dar revin eu!

 

Sa traiasca nenea ENGL.

Link to comment
Share on other sites

Modelul e EDT 13/29. Suna exceptional, si imi place extrem de tare, desi nu e ce am nevoie :) ) Cautam tonul de 5e3 dar cu basul mai tight si headroom un pic mai mare. Speram sa obtin fix asta in clasa A la 13 W, dar chiar si asa e mai spre blackface decit am nevoie. Dar CE AMP !!!!!!

 

25102010172.jpg

Sa inteleg ca ne intalnim cu el la mica publicitate?

Nu stiu daca realizezi chestia asta, dar esti omul care "single handedly" salveaza nivelul mediu al sculelor de la mica publicitate :lol:)

Adevarul e ca pica bine cate o scula mai de seama printre toate chinezariile alea (vezi komet:D ) :lol:)

Bafta la revanzare ! :)

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca ne intalnim cu el la mica publicitate?

Nu stiu daca realizezi chestia asta, dar esti omul care "single handedly" salveaza nivelul mediu al sculelor de la mica publicitate :lol:)

Adevarul e ca pica bine cate o scula mai de seama printre toate chinezariile alea (vezi komet:D ) :lol:)

Bafta la revanzare ! :)

 

:) Stai usor ca nu sint sigur. E adevarat ca am o circa de bani bagati in el si ca probabil nu-l voi folosi in trupa, dar parca nu-mi vine sa-l dau asa repede... Cu SG-ul e fix Clapton Beano, iar pe clean cu single coils e cel mai misto blackface posibil. Din cite am inteles e clean-ul de la FRT 37 dar cu lampi de putere KT66 care ii dau drive-ul asta englezesc :) Treaba desteapta :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

new amp day :XX :X

azi am luat depe forum un Ibanez Valbee 5w Full Tube foarte msito sunet pe clean doar e lampa si pe OD un sunet incredibil de thick

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar New Amp Day, dar am avut nevoie de ceva timp pentru a-mi gasi tonul cu ENGL Invader 100 (cam o luna sa zicem). Si iata rezultatul:

 

 

Cleanul din pacate e cam uscat (am avut probleme cu un cablu de la FX loop si nu am folosit reverb, nimic). Totul e captat din mixer. Cabul era un Marshall 1960 parca.

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar New Amp Day, dar am avut nevoie de ceva timp pentru a-mi gasi tonul cu ENGL Invader 100 (cam o luna sa zicem). Si iata rezultatul:

 

 

Cleanul din pacate e cam uscat (am avut probleme cu un cablu de la FX loop si nu am folosit reverb, nimic). Totul e captat din mixer. Cabul era un Marshall 1960 parca.

 

Foarte foarte misto si tonul si piesa :) felicitari si bafta in continuare cu trupa \m/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 9 months later...

Mai bine niste poze.

 

Maaaamãããã Ce de chestii ai primit pe lângã amplificator... Nici sub bradu' de Crãciun n-aveai atâtea :)

Marshall cu M de la Moº Crãciun...

 

Sã-l forjezi sãnãtos ! ªi te-aºteptãm cât de curând ºi cu cabinetul pentru el. [ de care-ți iei ? ]

 

Oricum, ce mã încântã pe mine personal la el, e acel atenuator intern [ power scaling ] ce poate coborî de la 100 la 0,1 W. Ca (,) "casnic" mi se pare o chestie grozavã.

Link to comment
Share on other sites

Cabinetul va fi un CAA-112 cu difuzor Tayden Brit 60.

 

Voiam de mai mult timp un amp single channel, , ma uitam cu mult interes la Fargen, insa e mai greu de procurat in Europa si costa un pic mai mult.

 

Nu ºtiu ce-i un CAA-112 ( am fost ºi pe Google ), însã presupun cã-i un 1x12, asta conteazã... Am ascultat niºte sample cu Tayden-ul pe sait... Fain !

 

Fargen... Cool...Sunt convins cã nici ãsta nu-i o "ieftinãciune"... ªi, pe principiul "Asta-i ultima chitarã, dragã!" ( de la tine-l ºtiu ), aºtept cu interes ºi poze cu inelul cu safire, rubine, briluri sau ceva, pe care i l-ai cumpãrat doamnei, ca sã scapi nevãtãmat ( ºi nu mã aburi cu faze cu "cocoºu-n casã", cã-s mai bãtrân ca tine ºi nu ține...)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

noul meu amp

 

Marshall 6101 30th Anniversary

amp foarte versatil cu 3 canale si o gramada de reglaje, singurul lucru care lipseste este reverbul, dar avem pe GT8 cu care se face si schimbarea canalelor prin midi

post-1063-0-07392700-1331884168_thumb.jpg

Edited by boondak
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

noul meu amp

 

Marshall 6101 30th Anniversary

amp foarte versatil cu 3 canale si o gramada de reglaje, singurul lucru care lipseste este reverbul, dar avem pe GT8 cu care se face si schimbarea canalelor prin midi

 

Nu-l credeţi, nu e noul lui amp, e al lui Vlad, fii-su. Zilele astea îmi zicea Bogdan că mai trebui să-i cumpere un Gibson Supreme, pt. că băiatu nu se poate obişnui cu Fenderu lu' ta-su. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu-l credeţi, nu e noul lui amp, e al lui Vlad, fii-su. Zilele astea îmi zicea Bogdan că mai trebui să-i cumpere un Gibson Supreme, pt. că băiatu nu se poate obişnui cu Fenderu lu' ta-su. :D

 

ha ha....rade ciob de oala sparta...

la sa ca te vad io pe tine cu abtibild cu Hello Kitty pe super Musicman-ul tau argintiu...

.....si nici nu cred ca ar arata asa de rau..... :wee: .... :yay:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

NAD : Diezel Hagen :w00t:

 

IMG_0024.JPG

 

L-am primit ieri, testat doar la super low volume (in apartament, testat la ora 23 ieri si 7 azi :death: ) dar este deja super impresionant. Fara surprize canalele 3 si 4 pentru tot ce este metal si lead sunt geniali, dar supriza vine din canalul 2 tip Marshall care este extrem de bun...

 

...dar nu pot sa zic la fel de maniera mea de cantat, acum orice mica greseala se aude foarte mult, deci va trebiu sa exersez inca mai mult. Dar in paralel este un amp super usor de cantat, nu trebuie sa te lupti cu el.

 

Abia astept sa fiu in 3 saptamani ca sa pot sa-l lasa sa se exprime :wee:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.