www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Situatie Ipotetica


George
 Share

Alege o chitara  

27 members have voted

  1. 1. Dintre cele 3

    • R7
      7
    • R8
      10
    • R0/G0
      10


Recommended Posts

Sa zicem ca ar fi 3 chitari de vinzare pe RGC.

 

1. Gibson Les Paul Custom Shop Historic Reissue 1957 (R7), goldtop (evident), cu upgrade la pragus din os, 8 lbs, din 2005, la 2000 de euro.

2. Gibson Les Paul Custom Shop Historic Reissue 1958 (R8), ice tea burst plaintop, upgrade la doze WCR Goodwood bridge Darkburst neck, WCR wiring kit, dozele originale incluse (Burstbucker #1&2), 8,5 lbs, la 2400 de euro.

3.Gibson Les Paul Custom Shop Historic Reissue 1960 Guitar Center Edition (R0/G0), upgrade Dunlop straplocks, 9 lbs, la 2250 euro.

 

Bugetul tau e de 2500 euro. Ce chitara ai alege?

Link to comment
Share on other sites

Situatia e ipotetica :) Si nu exista posibilitatea de a le proba.

 

Exista sansa ca in gama asta de pret o chitara sa sune prost sau nimic ?

 

Nu prea. Doar sa nu fie tot ce asteptai de la ea. Adica sa nu fie nimic mai special decit un Standard sau Studio. Si se intimpla destul de rar.

 

Deci nimanui nu-i place finish-ul Goldtop?

 

R8 in general are gitul mai gros decit R9 si mult mai gros decit R0. Binenteles ca sint si exceptii, dar in mare se cam confirma.

Link to comment
Share on other sites

Situatia e ipotetica :) Si nu exista posibilitatea de a le proba.

 

 

 

Nu prea. Doar sa nu fie tot ce asteptai de la ea. Adica sa nu fie nimic mai special decit un Standard sau Studio. Si se intimpla destul de rar.

 

Deci nimanui nu-i place finish-ul Goldtop?

 

R8 in general are gitul mai gros decit R9 si mult mai gros decit R0. Binenteles ca sint si exceptii, dar in mare se cam confirma.

 

Mie imi place goldtop, si daca as avea banii astia de dat pe o chitara, R7 mi-as lua.

Link to comment
Share on other sites

As opta pentru R0/G0.

R7 si R8 au gatul gros parca e bata de baseball.

Se canta pe ele chiar mai greu decat pe un Tele 52 Reissue.

 

Am cintat pe citeva R7 si R8 si nu sint chiar bita de baseball. Ca altfel la R6 si R4 trebuie sa le spunem stilpi de telegraf :)

 

Pe de alta parte nici R9 nu e departe. iar R0 nu e in nici un caz ca la seria Classic sau aproape de Ibanez sau Jackson. Cel mai subtire git pe care l-am gasit la un Custom Shop e gitul de la Slash Signature.

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
Sa zicem ca ar fi 3 chitari de vinzare pe RGC.

 

1. Gibson Les Paul Custom Shop Historic Reissue 1957 (R7), goldtop (evident), cu upgrade la pragus din os, 8 lbs, din 2005, la 2000 de euro.

2. Gibson Les Paul Custom Shop Historic Reissue 1958 (R8), ice tea burst plaintop, upgrade la doze WCR Goodwood bridge Darkburst neck, WCR wiring kit, dozele originale incluse (Burstbucker #1&2), 8,5 lbs, la 2400 de euro.

3.Gibson Les Paul Custom Shop Historic Reissue 1960 Guitar Center Edition (R0/G0), upgrade Dunlop straplocks, 9 lbs, la 2250 euro.

 

Bugetul tau e de 2500 euro. Ce chitara ai alege?

cred ca este putin tardiv sa intrebi RGC-ul o intrebare de genul asta. chitarele pe care le compari sunt trecute de 2000de E.....daca!.. 5%-10% din RGC are chitare de peste 2000E..

parerea mea ca numai 4-5% din cei care au votat si o sa voteze sunt seriosi si au habar cu ce se mananca.restu fie ca le place culoarea/forma/ca au auzit ca WCR sunt doze calumea/ca un gibson de peste 2000E e gibson/la nimereala etc.

parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

cred ca este putin tardiv sa intrebi RGC-ul o intrebare de genul asta. chitarele pe care le compari sunt trecute de 2000de E.....daca!.. 5%-10% din RGC are chitare de peste 2000E..

parerea mea ca numai 4-5% din cei care au votat si o sa voteze sunt seriosi si au habar cu ce se mananca.restu fie ca le place culoarea/forma/ca au auzit ca WCR sunt doze calumea/ca un gibson de peste 2000E e gibson/la nimereala etc.

parerea mea.

Whohaaa stai usor. Cine te-a calcat pe coada?

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
Whohaaa stai usor. Cine te-a calcat pe coada?

aa.. nu sunt ofensat de nimci si nimic mesajul meu nu e scris pentru a ofensa

i'm chilled... :)

Link to comment
Share on other sites

eu as lua R0, pe acelasi considerent ca are gatul cel mai subtire, desi oricum gros :). eu am un godin cu gatul gros in gen bata de baseball si pt mine nu e o chitara pe care sa pot canta orice si oricum. nu ca as stii :)

din cate stiu eu goldtop-ul are un top mai cheap pt ca nu e transparent. pe de alta parte nici electronica nu prea e laudata la custom-uri, pt cat costa, asa ca probabil din punctul asta de vedere 58 suna cel mai bine. poate ai si noroc si nimeresti un 58 mai apropiat de 59, ca profil al gatului zic, si atunci ar fi mai ok (cel putin pt mine)

tough choice my friend...

chit ca tare ma manca si pe mine in palma dupa un goldtop...au in look aparte...

tough choice my friend...

bafta

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Ca posesor de 58 si ex posesor de 56 cred ca as putea da cateva informatii utile

Griful de 58 este ca profil intermediar 57-59 insa ramane tot un format destul de gros("yecsact"asa cum imi place mie...astfel ai un ton mult mai plin decat 60s stile neck,acesta din urma ducand usor spre tonul de sg)

Cu adevarat o diferenta semnificativa la neck se face catre modelul 60s...insa dupa parerea mea este doar chestie de acomodare in timp...Eu acum am ajuns sa prefer 50s stile si nu numai ca suna mai bine,mai plin; ci si la mana

Ca sunet R8 suna cca 1 la 1 cu 57-le GT avand si aceleasi doze burstbuchere1 si 2 (output moderat,media si armonicile se simt mai bine, recomandata pt driveuri cu saturatie mai usoara ...Ex sunetul waren hanes)

Desi nu-mi place 60s stile neck si nici sunetul modelul custom Reissue1960, daca te gandesti la rentabilitate fiind mai scumpa de noua pretul de second pare mai mult decat 0k..(atentie insa ..mai scump este modelul 1960 AAA burst ..mai exista un R0 mai ieftior cu un burst asemanator 58-ului...tu in acea poza ai modelul mai ieftior R1960 VOS ).

Edited by Fenderaru
Link to comment
Share on other sites

nu as merge atat de departe cu asemanarea 60s lp cu SG. dimensiunile variaza de la chitara la chitara, si din punctul meu de vedere nu face atat diferenta in grosimea gatului cat cea a corpului, unde este diferenta intre lp si sg

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

nu as merge atat de departe cu asemanarea 60s lp cu SG. dimensiunile variaza de la chitara la chitara, si din punctul meu de vedere nu face atat diferenta in grosimea gatului cat cea a corpului, unde este diferenta intre lp si sg

 

tocmai de aceea am specificat ca sa ne facem o idee: duce "usor" tonul spre un sg...R0 parca pierde "putintel" din tonul classic de lp

Evident conteaza in primul rand corpul dar si dimensiunea grifului mai mult decat crezi...un amp bun face clar diferenta :)

Edited by Fenderaru
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.