www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rgc Thing


Adi
 Share

Recommended Posts

Here's the epiphany of a crappy society...

 

Acu vreo 3 ani pe RGC se intalnea pumnul de membri activi... vreo 20 cred ca eram... si ne luam niste amarate de chitare in Cafeneaua Artistilor (nu Actorilor) sau in Collectors si beam o bere si cantam si vorbeam de ce stiam... Eram din toate punctele de vedere o comunitate de viitori chitaristi. Ca era unu mai sugubat, ca era unu prea linistit... Era bineinteles era si cate unu care intreba ce e o pana imediat deasupra topicului despre pene... Dar era inceputul frumos al unei comunitati.

 

Poate mi-a picat si mie bine si d-aia sunt nostalgic. Multumirea mea de sine era la cote maxime p-atunci. Stiam ce vreau, stiam unde ma duc si eram prea mic/tanar ca sa-mi treaca prin cap ideea ca nu pot fi bun. Poate cel mai bun. Poate unul dintre cei mai buni... Poate doar un falsificator care incita publicul... Sunt doar sigur ca nu-mi era frica ca o sa ajung un ratat daca stau sa cant la chitara cat ma tin amaratele mele de degete.

 

Si mergea... Pentru ca idolii erau idoli, nu oameni. Pentru ca nu-i vedeam ca persoane reale, ci doar ca bucati de muzica. Pentru ca nu-mi faceam griji asupra viitorului meu si a parerii altora... Pentru ca eram sigur ca demonul unora poate fi zeul altora... Pentru ca regulile nu existau decat facute de mine pentru mine.

 

Squier + Fender Champ? Da! Acum sunt de acord! Dar gandindu-ma la pustiul care vroia sa cante metal de acu niste ani... Probabil m-as fi lasat daca mi le-ai fi pus in mana. Mana e cea mai importanta? Da! Cu asta o sa fiu intotdeauna de acord! Dar mana, chiar daca e dotata de la mama natura, nu vrea sa se aseze degeaba. Micile multumiri de moment dau dorinta de a progresa...

 

Unii dintre voi cred ca bietii copii isi fac idoli falsi din Kirk Hammett sau Jeff Hanneman... Vreti sa le explicati cum SRV este "the shit"... De acord ca asa e! Dar daca nu le vad singuri degeaba incercati voi... Degeaba le ziceti ce sa asculte si cum sa cante si ce sa exerseze ca nu are a face. Spiritul chitaristic se naste cu chitara in mana, oricare ar fi aia! Si ca PS la paragraful asta... KH si JH fucking rule !!!

 

Blues-ul este tatal cantatului la chitara.... Un mare DA!!! Totusi... Prin blues se poate intelege si altceva. Se pate intelege simplitatea gamei folosite si raspindirea puternica a unor anumite formule... Sunt bune de invatat, dar n-au nici o treaba cu ideea de a canta blues.... Blues-ul consta in mici greseli, are radacinile in groove... Cantat "la milimetru" suna ca un cur! Daca Petrucci ar scoate un album de blues ar fi mama invatarilor de minte pentru cei care aud si motiv de propaganda pentru cei care sunt prea orbiti ca sa mai auda... Cantati blues, oameni buni! Dar cantati-l... Nu-l folositi!

 

Revenind la vremuri stravechi... A fost odata aniversarea RGC de 1(un) an... Pe vremea aia RGC avea cam 1000 de membri... Petrecerea s-a facut in Mamou pe la inceputul lui noiembrie. Au cantat trupa lui Sebi (scuze ca nu-mi aduc aminte numele), HB si Legacy. Imi aduc aminte momentul cand am ajuns in Mamou... pe la vreo 7:30... Era o mare de oameni in curtea Mamou-ului si in fata pe strada... Era prowler cu o punga pe varful husei de chitara, era cearny cu masina plina de scule, era tot RGC-ul in discutii de la filosofice pana la mondene, trecand prin chitaristice, si inca nu se deschisese clubul! Dar dupa ce s-a deschis... Inauntru nu se putea respira ! Georgiana mi-a zis ca au intrat mai mult de o suta... Din cauza lipsei de oxigen mi-am baut berea afara inainte sa urc pe scena... Iar cand am urcat a fost prima si singura data cand m-am simtit cu adevarat acasa cantand la bucata aia de lemn! Am cantat rock... de fapt metal... dar cel ma important a fost ca atunci am cantat! Cu adevarat!... La mijlocul setlistului nostru a venit Georgiana sa ne spuna ca opreste toata manifestatia pentru ca sarea prea multa lume in fata si se rupea podeaua...

 

Oricum, suficient cu HB. Aici e vorba despre RGC...

 

Eu personal nu stiu cand s-a produs ruptura. Nu stiu cand RGC a devenit ce e acum pentru ca am fost in afara fenomenului, cu sau fara vointa mea... Cert e ca ma aduce la ce vad acum...

 

Cea mai puternica interactiune intre membri e cand isi vand unul altuia ceva... Atunci apuca sa-si vorbeasca...

 

Au venit chitaristi extraordinari pe forum cerand sa fie tratati ca oameni obisuniti... Stim ce s-a intamplat...

 

Forumul e invadat de incepatori fara identitate chitaristica... Incepatori care nu citesc vreun regulament si nu se obosesc sa caute informatii... Incepatori care in loc sa fie luati de ureche si condusi spre solutie, ori li se da mura in gura, ori sunt luati la ****, in functie de ciclul celui care raspunde...

 

Cel mai important fapt! RGC nu mai face intalniri! RGC nu mai atrage oamenii la discutii si/sau jam-uri! Am fost la RGC summer jam 2008 si, imi pare rau s-o zic... A fost o laba trista! Imi pare rau sa zic treaba asta pentru ca il apreciez pe cyfer si el a fost exemplar... Dar de la excesul de copil (care Andrei nu-i rau deloc, dar prea mult strica) pana la lipsa de lume, mai ales de lume implicata si pasatoare s-a creat o cheste fara spirit, fara substanta, cu sunet pre bun pentru ce a fost de fapt...

 

In concluzie, certati-va! Umiliti-i pe cei fara premii in anii 70! Shimbati inregistrari aci pe forum si nu cantati pe scena in fata noastra! Urati pe toata lumea si pe voi insiva! Chitara e un instrument de *****! Cei care ati reusit ceva cu el... cu aia o sa ramaneti... si restul... mai bine va lasati acum! Sau?

 

Sau poate se poate face dintr-o comunitate mare ce a fost aia mica.... Sau poate se poate canta... Chiar daca e metal, blues sau bossa nova (remember michel1233?)...

 

 

 

Adi (ex RGC admin, ex HB guitarist, ex RUST guitarist, ex happy person, ex every fucking thing...)

Edited by Adi
Link to comment
Share on other sites

Problema ca pe toate comunitatile (nu neaparat romanesti) este o invazie de copchilime care pune intrebari cretine, nu accepta un raspuns daca este

diferit de ce credeau ei ca ar tre sa fie/insemne/etc. Au o atitudine de "timpul tau a trecut frate, eu is viitorul" chiar daca o diferenta semnificativa de

varsta nu exista. Apoi mai este o problema, userii cu o oarecare vechime care in urma cu un an, doi ... mai schimbau cateva cuvinte, astazi nu mai

au rabdare sa dea explicatii, nu mai au chef sa isi bata capul cu eternii incepatori care parca regreseaza pe zi ce trece si cel mai interesant, in functie

de succesul pe care il are (sa nu il are) fiecare in domeniul muzical (succes insemnand orice de la a canta in fata a 10 oameni intr'un club pana la a

deschide pentru nume mari) ajung sa se considere poate mult prea buni pentru a mai pierde timpul cu restul ... elitisti.

Link to comment
Share on other sites

userii cu o oarecare vechime care in urma cu un an, doi ... mai schimbau cateva cuvinte, astazi nu mai

au rabdare sa dea explicatii, nu mai au chef sa isi bata capul cu eternii incepatori care parca regreseaza pe zi ce trece si cel mai interesant, in functie

de succesul pe care il are (sa nu il are) fiecare in domeniul muzical (succes insemnand orice de la a canta in fata a 10 oameni intr'un club pana la a

deschide pentru nume mari) ajung sa se considere poate mult prea buni pentru a mai pierde timpul cu restul ... elitisti.

 

Nici eu nu as mai avea rabdare sa dau explicatii in conditiile in care acel subiect s-a mai discutat de vreo 2 ori.Dar e greu frate sa dai un "search"

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat

Daca as fi stiut de RGC anu trecut pe cand imi cumparam chitara v-as fi bazait si eu. Da nah, m-am prins si singura cum se face :)

Oricum eu am numa 16 ani si 1 an si 2 luni vechime la chitara. Da exista google si friends pentru intrebari/explicatii.Daca nimeni nu stie si nu stie abia atunci ar trebui sa intrebe pe RGC.

Anyway, sunt de acord ca intrebarile banale de exemplu "cum se tine pana?, ce acorduri is astea Am, Em, Dm ? "etc. sunt absurde din moment ce se gasesc si pe net.

In rest, incercati sa aveti totusi putina rabdare cu ei ca daca sunt luati pe sus se descurajeaza si nu mai vor sa invete.

 

Oricum :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest radioman

Forumul acesta "sufera" de aceleasi boli pe care le are si societatea romaneasca.

Si cu cat suntem mai multi, cu atat scade si calitatea...fiind vorba de o medie...

 

Utilitatea rgc este insa evidenta, nu?

 

Azi e cumva "black friday"?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Imi aduc aminte momentul cand am ajuns in Mamou... pe la vreo 7:30... Era o mare de oameni in curtea Mamou-ului si in fata pe strada... Era prowler cu o punga pe varful husei de chitara, era cearny cu masina plina de scule, era tot RGC-ul in discutii de la filosofice pana la mondene, trecand prin chitaristice, si inca nu se deschisese clubul! Dar dupa ce s-a deschis... Inauntru nu se putea respira ! Georgiana mi-a zis ca au intrat mai mult de o suta... [..] La mijlocul setlistului nostru a venit Georgiana sa ne spuna ca opreste toata manifestatia pentru ca sarea prea multa lume in fata si se rupea podeaua...

 

sper ca inca se mai intampla de-astea, cu sau fara rgc

 

nostalgia or not, you cannot start one's car with water after agitating the key in the river upstream

Edited by jules
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.