www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mad Professor Cs-40 Amp


mihaitarta
 Share

Recommended Posts

Uitate si tu in video are doua microfoane in fata cabului deci are doua setari si poate sal faca sa sune pai bine decat orice ce ai auzit.

am mai pus niste link-uri intre timp.Uita-te si pe link-ul catre site-ul lor, ca sunt o gramada de samples.

 

Plus din multe ampuri "de marca" nici cu 7 microfoane nu scoti tonu asta.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

mibu are niste pedale de la mad professor. poate te rezolva si cu un amp.

am vorbit deja cu el, da mai trebuie sa vand niste scule si sa mai strang niste bani ca are un pret cam piperat.Da mi-am propus ca il iau even if it's the last thing I do :)

mersi oricum de sugestie:)

Link to comment
Share on other sites

E, nu arunca si tu acum cu cuvinte mari. Suna foarte bine, dar daca e super tare la sunet gen blackface fender nu prea poate sa dea clasa si la un ac-30 pentru ca nu e acelasi lucru. Sau unui Marshall.

poate ca m-a luat valul, dar ai auzit sample-ul de pe site http://mpamp.com/amp/tone.html intitulat "The Moore" ? Tocmai asta e misto ca nu suna bine doar intr-un singur fel sau pentru o singura particica.Mie mi s-a parut ca poate mult mai mult decat un fender sau un marshall tocmai din acest motiv.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
si cam de unde se poate cumpara asa un amp si cat costa :) ?

 

nu mult, 5000$.

Dar in jumatate de bani iti poti lua 2 amplficatoare beton, deci asa cum zice romanul nu prea "se merita" :)

Link to comment
Share on other sites

ampul chiar suna extrem de bine si face toti banii! este cam acelasi lucru cu discutia despre chitarele suhr... ampul are un voicing si circuite total aparte fata de oricare alt amp si nu-si propune (nu ampul, ci producatorul...) sa copieze ceva, ci sa creeze un lucru nou - ceea ce a si reusit! mai exista si noul MP101, care suna si el foarte bine, si este cam la jumatate de pret. mai urmeaza ceva tare, insa mai dureaza si inca nu va pot spune despre ce e vorba...

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
ampul chiar suna extrem de bine si face toti banii! este cam acelasi lucru cu discutia despre chitarele suhr... ampul are un voicing si circuite total aparte fata de oricare alt amp si nu-si propune (nu ampul, ci producatorul...) sa copieze ceva, ci sa creeze un lucru nou - ceea ce a si reusit! mai exista si noul MP101, care suna si el foarte bine, si este cam la jumatate de pret. mai urmeaza ceva tare, insa mai dureaza si inca nu va pot spune despre ce e vorba...

 

sunt foarte bune si sunt de acord cu crearea unor noi voicinguri, dar un amplif nu sunt de acord ca suna de 5000$, poate ar trebui sa ascult unul in persoana sa ma conving, dar nu prea cred. Daca MP101 este 2500$, atunci merita banii.

Link to comment
Share on other sites

nu mult, 5000$.

Dar in jumatate de bani iti poti lua 2 amplficatoare beton, deci asa cum zice romanul nu prea "se merita" :)

...pe aceeasi cale de logica ar trebui sa-ti iei vreo 5 squier bullet strat in loc de un SRV strat si sa iesi mai bine... :)

intr-adevar poti sa ai cate o chitara de culoare diferita in fiecare zi lucratoare a saptamanii, dar avantajele se cam opresc aici.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

...pe aceeasi cale de logica ar trebui sa-ti iei vreo 5 squier bullet strat in loc de un SRV strat si sa iesi mai bine... :)

 

mihai, te contrazic... comparatia Squier cu SRV este un pic nedreapta

Porsche Carrera GT este o masina fabuloasa...dar este 480.000 euro...este un ideal de masina, este MadProffesorul tau...dar un 911 este 100.000 ...

5000 e mult nu numai pentru Romania, e mult si afara ... in afara cazurilor in care fie ai ajuns la apogeu si-ti faci o dambla fie esti profi si ampul ala (te) "produce", este mult...

 

ma rog, eu sunt addicted la sunetul de maresal si timbrul de gibson...deci sunt SUBIECTIV

Link to comment
Share on other sites

mihai, te contrazic... comparatia Squier cu SRV este un pic nedreapta

Porsche Carrera GT este o masina fabuloasa...dar este 480.000 euro...este un ideal de masina, este MadProffesorul tau...dar un 911 este 100.000 ...

5000 e mult nu numai pentru Romania, e mult si afara ... in afara cazurilor in care fie ai ajuns la apogeu si-ti faci o dambla fie esti profi si ampul ala (te) "produce", este mult...

 

ma rog, eu sunt addicted la sunetul de maresal si timbrul de gibson...deci sunt SUBIECTIV

Inteleg ce vrei sa spui si iti dau dreptate, dar eu nu vroiam sa spun ca nu e mult...e enorm, dar in acelasi timp nu poti sa sustii ca merita mai mult sa iei 2 marshall in loc de un mp.E ca si cum ai spune ca merita mai mult 4,8 911 decat un carrera gt. Nu cred ca se poate pune problema la modul asta.Probabil ca va fi necesar sa fac niste sacrificii monstru, dar cred ca merita.Daca as sti sigur ca nu pot sa-l cumpar, normal ca m-as orienta spre ceva mai ieftin, dar care sa se apropie cat de cat ca sound.

Link to comment
Share on other sites

da soldano, de exemplu, sau mesa, ce are?

N-au nimic, is niste ampuri foarte bune, doar ca dupa PAREREA MEA mad professor suna mai bine (imi place mie mai mult) si in plus fata de asta iti lasa posibilitatea sa faci niste reglaje pe care nu le-am mai vazut pe alte ampuri ( focus, tube/fet, powersuck)

Link to comment
Share on other sites

N-au nimic, is niste ampuri foarte bune, doar ca dupa PAREREA MEA mad professor suna mai bine (imi place mie mai mult) si in plus fata de asta iti lasa posibilitatea sa faci niste reglaje pe care nu le-am mai vazut pe alte ampuri ( focus, tube/fet, powersuck)

 

Da , denumiri fanteziste se pot inventa cate vrea cumparatorul .

 

Stereofix , audioprim , sourrand, sonicazimuth, wavezenith , acoustic zoom,power spred, sound projector depth ..si mai gasim .

 

Chiar ieri am vazut o alta statie minune cu patru canale separate si cu reglaje peste reglaje nu tin minte ce BRAND era , de fapt nici nu conteaza.Era ceva de 100 de ori mai bun decat aceasta statie cu patru camale diferite cu reglaje de toate ce poti sa-ti inchipui . si cpsta in jur de 15000$( NUMAI )

 

Nu s-a schimbat mai nimic in electroacustica in domeniul statii de chitara , de fapt s-a revenit la sculele de acu 30 de ani .

La Marshall sunetul si restul se datroreaza unor greseli de proiectare sau copiere ( BASSMAN) apoi din motive de economie s-a perseverat in distrugerea calitatii asa s-a ajuns la cea ce vor chitaristii.

 

Au vrut sa inbunatateasca atat Marshall , Fender cat si VOX calitatea si chitaristi au respins schimbarea , aceste statii s-au nimerit sa corespunda cerintelor si asa au devenit celebre .

 

De sunat ca cei vestiti de pe scenele mari nu vom suna , nu ne sponsorizeaza nimeni cu cate 3 double stack Marshall, Bogner,Fender ,sau vre-o 6-8 VOX AC30 .Chiar daca investesti bani daca nu castigi mult nu merita sa cari dupa tine in turneu sau spectacole , dai mai multi bani pe transport decat castigi plus ca singur nu le poti cara trebuie sa platesti si macar doi caratori de scule .

Puterea in PA creste si la noi si incepe lumea sa nu se auda pe scena ,un singur Marshall de 100W e cam subtire ,daca stai cu urechea in difuzor merge , dar atuncea nu auzi restul trupei .

 

De aia s-a inventat "playback"-ul nu mai sunt probleme , te batai te faci ca suferi si interpretezi pe scena si e OK.

 

Tu ai cantat pe Twinreverb , ton ce a reglat in demo este "aranjat" sa sune asa de nici o culoare.

Pe de alta parte am avut statie SUPER Electronica Bucuresti suna mai bine decat statia aceasta , dupa ce i-am facut si reglaj de ton tip Fender sina cum am vrut eu ( avea numai un ton ca si la chitare cu un condensator taiai inaltele)

 

mai cauta pe net ca mai sunt , ce am vazut eu era de la expozitie de instrumente si statii .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

arpi, ampurile mad professor chiar suna foarte bine! si, mai ales, altfel decat oricare alt amp de pe piata! tipul care le face este un soi de "geniu nebun" in materie de electronica (pedalele MP sunt tot de el concepute si, la fel ca ampurile, suna cu totul altfel decat oricare pedale de pe piata). eu de cativa ani buni testez in fiecare an ampurile MP la frankfurt si, cat de curand le voi aduce in romania. pur si simplu pentru ca imi plac (asta nu e reclama, ci o afirmatie sincera! :) ).

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
...pe aceeasi cale de logica ar trebui sa-ti iei vreo 5 squier bullet strat in loc de un SRV strat si sa iesi mai bine... :)

intr-adevar poti sa ai cate o chitara de culoare diferita in fiecare zi lucratoare a saptamanii, dar avantajele se cam opresc aici.

 

nu, ai inteles aiurea. eu faceam referire afirmatia ta ca face si blackface si marshall stack. De banii aia iti poti lua 1 blackface si un marshall si dupa mine iesi mai castigat daca asta vrei sa EMULEZI. Daca vrei ALTCEVA e super amplif.

Link to comment
Share on other sites

Da-mi te rog niste exemple concrete ca sa stiu ce sa caut.

 

AM GASIIIT

 

EGNATER

 

mai sunt si alte videouri asta l-am gasit dupa o ora de cautat , si cu opriri sa ascult diferite altele ce se prezinta ..

 

 

am mai vazut cateva Mad Professor dar sunau mult mai bine decat ce ai pus tu ca si demo .

Link to comment
Share on other sites

.....Probabil ca va fi necesar sa fac niste sacrificii monstru, dar cred ca merita.Daca as sti sigur ca nu pot sa-l cumpar, normal ca m-as orienta spre ceva mai ieftin, dar care sa se apropie cat de cat ca sound.

 

fara suparare, de fel sunt mai realist si fara sa fiu carcotas vreau sa te intreb, mai mult de curiozitate: ce faci cu el? aici, in tara asta. concret. adica, ok, inteleg ca sunt si mai scumpe decat asta, dar totusi, la ce iti trebuie un amp de 5000 de dolari?

Link to comment
Share on other sites

fara suparare, de fel sunt mai realist si fara sa fiu carcotas vreau sa te intreb, mai mult de curiozitate: ce faci cu el? aici, in tara asta. concret. adica, ok, inteleg ca sunt si mai scumpe decat asta, dar totusi, la ce iti trebuie un amp de 5000 de dolari?

Pai nu-ti trebuie, asta-i adevarul, dar ti-ar place :)

Oricum mare parte dintre cei de pe forum canta de hobby, sunt putini cei care traiesc din asta si o fac la nivel profi si pentru care poate ca s-ar justifica. Eu, spre exemplu nu sunt muzician, ci sunt un expert contabil in devenire care canta la chitara si probabil mi-as cumpara un amp de 5000 $ cum si-ar cumpara de exemplu un avocat pasionat de pescuit o lanseta de 5000 $, sau un tamplar pasionat de snowboard echipament de 5000$. N-o sa ajunga niciunul dintre ei campion la pescuit sau snowboard asa cum poate ca nici eu nu o sa ajung un super chitarist, dar iti face placere, si dupa mine, in viata, nu poti sa faci doar lucruri care se justifica dpdv practic, pt ca intr-o buna zi o sa-ti pui streangu-n gat.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Pai nu-ti trebuie, asta-i adevarul, dar ti-ar place :)

Oricum mare parte dintre cei de pe forum canta de hobby, sunt putini cei care traiesc din asta si o fac la nivel profi si pentru care poate ca s-ar justifica. Eu, spre exemplu nu sunt muzician, ci sunt un expert contabil in devenire care canta la chitara si probabil mi-as cumpara un amp de 5000 $ cum si-ar cumpara de exemplu un avocat pasionat de pescuit o lanseta de 5000 $, sau un tamplar pasionat de snowboard echipament de 5000$. N-o sa ajunga niciunul dintre ei campion la pescuit sau snowboard asa cum poate ca nici eu nu o sa ajung un super chitarist, dar iti face placere, si dupa mine, in viata, nu poti sa faci doar lucruri care se justifica dpdv practic, pt ca intr-o buna zi o sa-ti pui streangu-n gat.

+1

Link to comment
Share on other sites

AM GASIIIT

 

EGNATER

 

mai sunt si alte videouri asta l-am gasit dupa o ora de cautat , si cu opriri sa ascult diferite altele ce se prezinta ..

 

 

am mai vazut cateva Mad Professor dar sunau mult mai bine decat ce ai pus tu ca si demo .

 

Suna bine si egnater :)

 

poate ca n-am facut cea mai inspirata alegere cu privire la link-urile pe care le-am postat, dar eu mi-am format parerea dupa ce am ascultat toate sample-urile pe care le-am gasit.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Pai nu-ti trebuie, asta-i adevarul, dar ti-ar place :)

Oricum mare parte dintre cei de pe forum canta de hobby, sunt putini cei care traiesc din asta si o fac la nivel profi si pentru care poate ca s-ar justifica. Eu, spre exemplu nu sunt muzician, ci sunt un expert contabil in devenire care canta la chitara si probabil mi-as cumpara un amp de 5000 $ cum si-ar cumpara de exemplu un avocat pasionat de pescuit o lanseta de 5000 $, sau un tamplar pasionat de snowboard echipament de 5000$. N-o sa ajunga niciunul dintre ei campion la pescuit sau snowboard asa cum poate ca nici eu nu o sa ajung un super chitarist, dar iti face placere, si dupa mine, in viata, nu poti sa faci doar lucruri care se justifica dpdv practic, pt ca intr-o buna zi o sa-ti pui streangu-n gat.

 

Foarte corect! :) Lumea nu realizeaza asta si isi calculeaza daca isi merita echipamentul ca si cum isi calculeaza un sportiv caloriile mancate. pentru ei cantatul si crearea si descoperirea de noi sunete nu mai este o placere, mai mult o rutina. Cati sunt pe forumul asta care-si merita sculele? 5,6,7? Cati sunt pe Harmony Central care-si merita sculele? Cati sunt pe The Gear Page care-si merita sculele? Si as putea continua asa. Vorba ta, ne-am pune streangu-n gat. Fiecare canta pe ce-si permite si pe ce-i face placere.

Daca ti-l cumperi ma lasi sa-i dau un drive test? Fac drum special pana in Oradea :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.