www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floydu Asta...


Guest CrazySound
 Share

Recommended Posts

Guest CrazySound

am un ibanez si i-am dat toate corzile jos ca sa vad ceva la doze ,desigur tenisunea din floyd a disparut si acum cand incerc sa pun corzile la loc nu mai pot :) am un fret buzz enorm iar coarda scoate aceeasi nota(zgomot mai bine spus) pe tot griffu(toate corzile) :) am incercat sa montez corzile si cu floydu lasat ,paralel,ridicat si tot la fel. Am dat si floydu jos si l-am pus din nou ,dar tot asa face

Poate o fi si de la corzi..ca sunt putin cam vechi(~ 3 luni) desi nu cred ca asta ar fi problema

 

 

Ceva sugestii? :)

Edited by CrazySound
Link to comment
Share on other sites

am un ibanez si i-am dat toate corzile jos ca sa vad ceva la doze ,desigur tenisunea din floyd a disparut si acum cand incerc sa pun corzile la loc nu mai pot :) am un fret buzz enorm iar coarda scoate aceeasi nota(zgomot mai bine spus) pe tot griffu(toate corzile) :) am incercat sa montez corzile si cu floydu lasat ,paralel,ridicat si tot la fel. Am dat si floydu jos si l-am pus din nou ,dar tot asa face

Poate o fi si de la corzi..ca sunt putin cam vechi(~ 3 luni) desi nu cred ca asta ar fi problema

 

 

Ceva sugestii? :)

 

cauta pe rgc.ro

 

s-a discutat de mai multe ori

 

gasesti si linkuri

Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound
De unde ai cumparat Ibanezul?

mana a 2 a am mai schimbat corzile pana acu si nu am avut probleme

 

Desfa truss rod-ul. Poate nu vad eu bine problema dar nu are cum sa faca asta decat daca e curbat gatul invers sau deloc.

cred ca prea complicat daca e asa...girffu nu cred ca e curbat si daca e asa mai bine merg la un lutier

 

cauta pe rgc.ro

s-a discutat de mai multe ori

gasesti si linkuri

pe rgc am gasit doar despre schimbarea corzilor

Link to comment
Share on other sites

mana a 2 a am mai schimbat corzile pana acu si nu am avut probleme

 

 

cred ca prea complicat daca e asa...girffu nu cred ca e curbat si daca e asa mai bine merg la un lutier

 

 

pe rgc am gasit doar despre schimbarea corzilor

 

ia mai cauta , sunt NNNN posturi si topicuri despre FLOYD cu desene cu explicatii si linkuri

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
imi pare rau dar nu stiu cine sunteti:P

 

Este vorba de lantul de magazine care distribuie marca Ibanez in Romania. Vezi sediul cel mai apropiat de tine.

Link to comment
Share on other sites

Dau cate o bere la cei care imi spun, simplu, Calin! Asta la Workshopul 2008, intre 29 Septembrie- 01 Octombrie, ce se va desfasura la Music Club ( in spatele magazinului Cocor ).

Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound
asa ceva nu prea exista , de ce nu citesti ce s-a mai discutat ?

 

ce sa citesc? ...corzile alea erodasera ,au slabit aveau denivelari ,devenisera sarme in toata regula

Link to comment
Share on other sites

ce sa citesc? ...corzile alea erodasera ,au slabit aveau denivelari ,devenisera sarme in toata regula

eventual nu mai suna frumos dar si nu se mai poate regla octava dar sa deregleze floydul nu se poate .

 

am pe doua chitare corzi de un an si in afara de murdarie nu au patit nimic , bineinteles cele subtiri le schimb cand ajung prea intinse.si nu mai poot regla octava.

 

am dat jos corzi de sute si sute de ori le-am "fiert" si le-am pus la loc pe chitara si nu se intampla nimic cu floyd-ul sau alt vibrator .

Link to comment
Share on other sites

Guest .Snake.

Cand schimbi corzile pe floyd fie le schimbi pe rand, fie iti iei o baterie dinaia de 9v si o pui sub floid apoi le dai pe toate jos si le pui cum vrei. Ideea este k dupa ce ai pus corzile, va trebui sa le intinzi klumea. Mie cam sila sa explic pe larg alte chestii asa k ptr setupuri avansate sau alte intrebari consulta biblia setupului aici > http://www.guitarmigi.it/ < E in italiana dar sunt sigur k te descurci.

Link to comment
Share on other sites

depinde de corzi(dimensiunea lor),se blocheaza floyd-ul cand pui corzile,se regleaza tensiunea in arcuri,se regleaza sa nu falseze...etc

Sunt destule topicuri da...lenea e mare...plus ca ai video pe youtube sau explicatii gasesti in google destule :)

 

daca esti comod,mergi si plateste pe cineva sa ti-l regleze si ai rezolvat problema

Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound

pai am rezolvat probelma am mai zis o data...nush de ce nu am putut acorda bine de 3-4 ori cat am incercat...a si am schimbat si un arc din spate pt ca incepuse sa scrataie

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.