www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Suhr Guitars


Fenderaru
 Share

Recommended Posts

Ca sa nu se intzeleaga ceva greshit aici, precizez ca sunt din Timosoara si ca pe Cyfer nu-l cunosc, asta ca sa nu ma insulte si pe mine Mibu si sa nu fie cazul sa fiu si eu dupa badaran cu el daca lui i se pare ca cineva are ceva personal cu el, chitara lui chiar suna iritant de prostmin ambele concerte unde l-am vazut live, precizez inca o data ca personal am avut o parere foarte buna despre chitarile Suhr si o sa mi-o schimb probabil daca o sa mai aud cateva care sa sune prost, sper sa nu fie cazul. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Don MaXxX
Scuze ca ma bag si eu in discutzie, dar mi se pare ca Mibu, nu-l cunosc decat din vedere are tot dreptul sa-shi laude chitara, ca este a lui. Am fost si eu la concertul din Unirii cu Blues Doctors, am fost si la cel cu Locatarii, ori chitara suna foarte prost, ori nu ai reushit sa-tzi faci inca un ton bun, ori nu stiu, eu ave-am o parere buna despre chitarile Shure, dar tu ai fost motivul pt care mi-am schimbat parerea, nu am nimic cu tine si cu maimutzarelile de pe scena, fiecare artist este liber sa se exprime cum vrea, este dreptul tau si cine nu gusta nu este obligat sa stea la cantare, dar chitara chiar suna oribil in ambele combinatzii in care am auzit-o, te-am auzit mai demult cu un SG sau o copie de SG ca nu m-a interesat pe ce cantzi, doar ca atunci tonul mi s-a parut interesant si am stat sa ascult cu placere cantarea, era ceva in Club 30, cred ca ziua lu Adi Barar. Am intervenit aici nu ca sa-mi spui ca nu suntem coptzi la urcehe sau la cap si ca vorbim din invidie sau prostie, un artist complet trebuie sa fie receptiv si la critica si mai ales sa analizeze si sa tzina cont de critici daca este cazul. La Blues Doctors chiar ash fii curios de varianta cu Acea sa vad o cantare ( ca la un moment dat era in schema treaba asta ) varianta cu Hariga mi-a placut, poate daca o sa-tzi mai lucrezi tonul sau o sa incerci alta chitara o sa-mi placa si varianta cu tine la chitara, repet, personal nu am nimic impotriva ta. :)

nu l-am auzit pe mibu live niciodata, dar sunt singurul din thread-ul asta de 3 pagini care chiar a cantat pe chitara lui mibu. Mi-a placut foarte mult, quack in pozitia 4, doza de neck suna asa cum trebuie sa sune o doza de neck pe un strat, iar doza de bridge suna foarte rock-n-roll-ish.Chitara foarte versatila. Pe viitor poate imi voi lua si eu una, dar cu doze ceva mai hot.Pot spune ca mi-a placut mai mult decat ce am auzit la fender-urile de pana in 1600$ cu tastiera din palisandru.

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

:)

... malmsteen ce zice la faza asta ? :)

 

:)

 

Vorbesc de Strat vintage .

Adica o chitara vintage de prin 62' sau macar un resissue adevarat cu dozele alnico vintage ( chiar si bobinate cu mecanic)

Nu-i problema sa "formezi soundul " sa sune mai plin dar acela nu mai este sound e Strat .

In acest caz poti folosi si o chitara de 50 de Euro.

iata o mostra :

 

"Willkinson-Vintage " ..->MT10-->JackHammer---Reverb Alesis , doza bridge Humbucker Willkinson splitat .

MT10 Mostortion Inbanez cu EQ pe 3 cai , JackHammer Joase ,Inalte , si un EQ parametric .Se pot face combinatii cate vrei .

 

 

maine incerc cu Strat-ul azi n-am mai avut timp , poate nici maine ca am repetitii,

 

Suna si Suhr-ul lui @mibu l-am auzit pe statia mea cu tuburi la un Jam , doar ca trebuie sa treaca inca un pic de vreme pana incepe sa simta tonul . Dupa peste 15 ani de cantat pe o copie de SG cu comlpect alt sound si alt raspuns dinamic deci alta panatie alt feeling.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Karpi are perfecta dreptate, eu nu am zis ca Mibu nu stie sa cante, sau ca, chitara lui este de mega rahat, sunt nishte chitari foarte bune, doar ca el pe scena nu a reushit inca sa demonstreze, deci sa lase sistemul de mahala si sa demonstreze pe scena ca are valoare, eu am fost la 2 concerte si chitara lui ( tonul folosit ) era iritant, sunt timoshorean si ma bucur pt fiecare om al orashului care reusheste in orice domeniu ( mai putzin lumea interlopa ca de asta sunt satul si din pacate astia ne reperzinta peste tot in lume ), la Blues Doctors am mers in mare parte sa aud tonul de chitara Shur ca eram foarte curios, ca e restu, ii cam stiu pe fiecare in parte, la Locatarii din pacate acolo totu a sunat destul de prost pt ce ma ashteptam eu de la ei, oricum se simte lipsa lui Crisovan, ca sa nu creada Mibu ca sunt unu care este impotriva lui spun aici ca si Crisovan a avut perioade cand a sunat prost, datorita anumitor instrumente, scheme care nu i se potriveau, deshi este un foarte, foarte bun chitarist la care merg oricand cu placere sa-l ascult, asha ash vrea sa fie si in cazul lu Mibu. Ca sa inchei si treaba asta cu razboiul dintre Fender Stratocaster si Shur Start, ambele sunt chitari foarte bune, acum depinde de ce model ai, catzi bani a costat, lemn, doze, ce chantzi cu el, prin ce cantzi cu el, etc, asha si Blade sunt niste chitari extraordinar de bune, dar la fel, fiecare canta pe ce vrea si mai ales pe ce are, nu este un motiv de cearta care este mai bune si care nu, ideal este sa ai din fiecare cateva macar, dar trebuie sa ne multzumim cu ce avem si sa ne ajutam intre noi, sa nu fim critici din rautate si sa stim sa apreciem critica pozitiva. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.