www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rgc-isti(iste) Si Masinile(motoarele) Lor


horica
 Share

Recommended Posts

taci mah ca se supara Calin :)

nu, subaru nu-i al meu... e un wrx cu powerdrive

cu astrela mea 215, ca atat a putut

 

dar sa stii ca (virgula) Calin are dreptate :)

cu exceptia cazului in care esti singur in masina si soseaua e goala (si vrei sa vezi pentru 5 minute ce poate masina), chestia cu viteza nu ca este inconstienta, este crima; nu, nu trebuie sa fii tu vinovat, tu ai 130 si altul de dincolo are 90, dar greseste o manevra ... impactul este la 220 (stelele de la NCAP se calculeaza la 60 !!!)

 

stii cand mai vorbim de viteza? cand o sa ai un copil si-l ai in masina .... sa vezi cum te potolesti

 

si nu mai lasa femeia la volan (indiferent ca-i mama, iubita, amanta sau ma-sa-n cur cine-o fi) s-o calce ... joci ruleta ruseasca :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

mama????? nuuuuuuuuuuu nu stii cum merge mama serios=))

acum... stiu ca are Calin dreptate si respect faptul ca este unu dintre putinii oameni care are constiinta intreaga. a fost exact cum ai spus tu... pe 3-4 minute nu toata autostrada. si era o masina in spate la juma' de km. insa Calin putea sa o spuna altfel nu ca treaba asta e idioata (si din cate inteleg eu si persoanele care savarsesc acte de viteza excesiva). are dreptate. viteza nu e buna, dar este palpitanta pe o perioada scurta de timp!

Link to comment
Share on other sites

Sa cad pe spate! In sfarsit cineva imi da dreptate pe forumul asta! Nu e vorba de chitari, ci de viteza! O sa beau o bere in cinstea lui Malex si a lui Ender! Chiar acum!

Link to comment
Share on other sites

io-te aici:

uratenia de la munca-skoda fabia combi, 1.4tdi,75 de martoage,5%,e urata saraca cu patima dar merge al naibii de bine.

solnita mea :)

 

Ferice de cei ce primesc masina de la serviciu, eu taman ce am facut 10.000 km cu a mea,in interes de serviciu&mostly pe banii mei (cred ca sunt cam dobitoc). Pun si eu o poza facuta de prietena mea la 10 min dupa ce am consumat suficiente beri :) pt a sarbatori ca am ajuns in vama (am condus atunci aproape 1000 km pt o noapte in vama). Lounge concept, ofera pozitie buna pt a-ti odihni burta plina+ acces rapid catre iesire in caz de reflux :) .

 

A A ! don't dink and drive!

 

PS orice asemanare cu personaje din desene animate este pur intamplatoare.

post-3986-1219085277_thumb.jpg

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

cumva mini??????

ati incaput 2 in ea :) ???

daca ma insel,my mistake :)

 

Smart ForFour (are chiar 5 locuri/tetiere/centuri, dar mi-au trecut 4 in talon ca in bancul cu politia de frontiera), scaunele fata se rabateaza intr-un mod absoul banal dar denumt f pompos Lounge Concept de catre Smart...comod si util oricum. Incap 5 ca mine si prietena mea in el (insumam 100 kg noi 2). Bancheta spate fractionabila culiseaza si ea si se rabateaza,origami cemai...in orice caz incap in ea si prietenii mei de 1,90+ @>100 kg (doar ca nu toti odata). E o masinuta mica, dar capabila si nu mi-e rusine cu ea nici la "liniute" chiar daca cifrele par banale (1.3 vvti/95hp@6000 rpm, Limitata (multumesc Doamne) la 180kph). Cel mai mult ma incanta insa economia (azi bucuresti (constantin brancoveanu) - slatina (centru) 193 km @4.3% in 2h30 ce-i drept, recordul e de 4.2% dar la intoarcere)

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

inafara de muzica si chitara si mie imi place sa conduc la nebunie.

 

sunt fericitul posesor al unui seat cordoba vario, 1.9 tdi, 110 cai putere, 235 N/m, scaune Recaro, jante aliaj, volan de piele, suspensii tari de iti zdrucina matzele. e o masina pentru barbati, imi place la nebunia senzatia de "diesel" - motoare subestimate de multi. as vrea sa ii fac u chip tuning, sa o aduc si eu la 140-150 de cai si la 285 N/m, sa intru in rand cu lumea :) e verde, nu arata foarte bine (break), dar are acel "ceva".

 

imi place sa merg tare cu ea, daca drumul e liber, mai fac si slalomuri, cand sunt singur in masina. mai mult de 200 nu am mers ptr ca urla pasagera de langa mine (sotia mea)..autostrada era libera si am mers asa doar jumatate de minut....ma rog, m-a luat valul. pentru mine condusul e un microb foarte mare, de multe ori uit cat de periculos este, pentru mine dar si pentru ceilalti. as vrea sa fac si cursuri de pilotaj, sa invat proceduri pentru situatii de urgenta, dar e foarte scump.

 

nu o sa o vand niciodata, o tin pana "moare", manca-i-ar tata garnitura de chiulasa si pistonasele ei.

 

revin si cu poze.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

in zilele noastre diferenta intre motoarele diesel si benzinarele, o face plecarea de pe loc. sunt lenese in treapta 1 dar deja de la 2500rpm cand intra la mine turbina e criza mare caci se simte acel cuplu de 250nm si TRAGE! benzinarele sunt tari. sunt cele mai tari dar m-am dat ieri pe kiselef cu o astra h ca a mea cu 1.6 twinport cel de 101 cai si nu prea il mai vedeam in spatele meu. acum conteaza si soferul. ca degeaba ii dai tu 6000rpm daca acea curba de cuplu dispare pe la 4500 (diesel) si 4700 5000rpm benzinare. vorbesc exclusiv de opel in cazul meu. la seat e alta treaba... poti sa ai diesel de 3000 ca tot te face un benzinar de 2000 si te face rau:)

Link to comment
Share on other sites

si eu vreau un cbr 1000rr dar mama nu vrea.

 

 

moaahhh... pai esti fraier... io in locu tau incepeam direct pe zxr14...

 

Iti urez cat mai calduros ca mama ta (care in ciuda exceselor de viteza pe A2, pare totusi o femeie rationala), sa continue sa nu vrea sa iti ia racheta, nu de alta, da parca n-as vrea sa dam cu RIP dupa tine pe motociclism.ro.

Pana castigi tu bani sa iti iei una, poate iti mai vine si mintea la cap... Zmei am fi fost toti... noroc ca parintii nu au avut/nu au vrut sa ne ia mobre...

Link to comment
Share on other sites

Tocmai ma pregateam sa postez niste poze. De fapt, sa fac niste poze cu masina. Vecinii mei, insa, au avut grija sa nu ma dau in spectacol, aplicandu-mi una bucata mamaliga intarita + cartofi prajiti direct in parbriz. Dupa ce inlocuiesc parbrizul, revin. :)

insanatosire grabnica....

eu am la activ vreo 3 geamuri sparte plus lipsa roata de rezerva(de 2 ori),radio-cd,capace roti,huse scaune,proiectoare,baterie...le-as rupe oasele daca i-as prinde....ce politie...apa,paie si bataie :)

Link to comment
Share on other sites

insanatosire grabnica....

eu am la activ vreo 3 geamuri sparte plus lipsa roata de rezerva(de 2 ori),radio-cd,capace roti,huse scaune,proiectoare,baterie...le-as rupe oasele daca i-as prinde....ce politie...apa,paie si bataie :)

Mda, la tine e mult mai naspa. Cel mai tare ma enerveaza ca nici macar nu e vorba de niste hoti cu acte in regula, ca sa zic asa, ci pur si simplu de marlania unui cretin care ori n-are cos de gunoi in casa, ori i se pare ca ghena e pentru altceva. Oricum, am constatat ca e si putin evlavios. De Paste am gasit un ou pe capota, iar de Craciun niste sarmale. Si eu ca si tine, imi doresc din tot sufletul sa pun mana pe el/ea.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca nu ma calific, pentru ca desi o iubesc foarte mult, o spal cam 1 data la 2 luni :D

 

:)

 

Cum zicea d-l Clarkson:

 

I’ll give you a little hint here. When your windscreen is completely covered in dead flies, the best way of seeing where you are going is to buy a new car.

 

Why are you washing the car in the first place? A car will not get smelly armpits or a cheesy groin. Bathing it will not increase its life expectancy or decrease the chances of a breakdown

 

Tocmai mi-am luat motor. Suzuki Bandit 600. N-am carnet. Nu stiu cum se conduce. Am descis sa o iau dupa ce am vazut-o pe Roxana (solista trupei) cu motoru ei. Acum, Dumnezeu sa ma aiba in paza....

 

Iti recomand [si lui Adi, cu ocazia asta] o super-scoala moto, Follow Me, detalii gasesti pe http://www.motoschool.ro/ . D-l instructor Cristi Bratovici este cel mai bun lucru care ti se poate intampla la inceputul carierei pe doua roti.

 

:):)

ps:si eu m-am mai dat cu motoare desi n-am permis pentru asa ceva dar mi-am dat seama ca sunt pericol public asa ca ca momentan am renuntat...poate la inceputul anului viitor...

 

Pai poate d-aia sunt pericol public. Fa si tu o scoala moto serioasa si vorbim dupa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mersi de recomandare, domnu Cearny. Acolo ma duceam oricum. Am vorbit deja cu nenea Cristi si e un super-tip. Am privit cateva lectii si mi se pare ca e singura scoala unde te invata sa mergi pe motor, nu doar sa iei examenul (care e penibil de usor).

S-ar putea sa ne vedem pe-acolo cat de curand. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman
Mersi de recomandare, domnu Cearny. Acolo ma duceam oricum. Am vorbit deja cu nenea Cristi si e un super-tip. Am privit cateva lectii si mi se pare ca e singura scoala unde te invata sa mergi pe motor, nu doar sa iei examenul (care e penibil de usor).

usor adica ce vrei sa spui?

ai vazut noul sistem?

 

pt motor sa zicem faci 17 dar sa ajungi la 22 cam greu =)) luni dau 3-a oara

 

daca iau voi fi posesor fericit al unui passat din 2004 nush cati cai putere cutie cu 6 trepte

 

daca pic o ia tata inapoi in spania cu el :)

Edited by Superman
Link to comment
Share on other sites

usor adica ce vrei sa spui?

ai vazut noul sistem?

 

pt motor sa zicem faci 17 dar sa ajungi la 22 cam greu =)) luni dau 3-a oara

 

daca iau voi fi posesor fericit al unui passat din 2004 nush cati cai putere cutie cu 6 trepte

 

daca pic o ia tata inapoi in spania cu el :)

E penibil de usor poligonul, dude! Pana si nevasta-mea l-a facut in doua minute juma' (din patru pe care le ai la dispozitie), si asta cu reluarea traseului pentru ca a dat jos un jalon. :)

Sala e alta treaba...

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

eu de sala vorbesc :)

Mãi, ºtii bancul cu evreul care se ruga zilnic la Dumnezeu sã câºtige un milion de dolari la loterie? ªi ãl de sus i-a raspuns într-un târziu, exasperat de insistența omului, sã cumpere naibii un bilet de loterie dacã vrea neapãrat sã caºtige potul?

Asa e si cu sala: daca nu pui burta pe carte, cum vrei sa iei?

Link to comment
Share on other sites

Am avut un bmw e12 pana vara asta [sold]

 

Never crashed, never got a ticket, 180 pe A1.

 

I-am schimbat sistemul electric [aproape] singur, acnd am trecut de pe carburator pe injectie [ aproape 10% pierdere de putere, consumu redus la 60 % sau pe acolo :) ]

 

Nu sunteti singurii care au avut parbriz spart de vecini. Doua ierni la rand, "cadea accidental" cate un sloi de gheata de pe bloc [ unde avea acces o singura persoana ] - din fericire nu mai sunt bucurestean :)

 

Ah, intr-o noapte i-am prins pe unii incercand sa o fure [ma intorceam din Jack cu doi prieteni]. Din pacate unu' din ei a scapat fugind ...

 

Am avut un bmw e12 pana vara asta [sold]

 

Never crashed, never got a ticket, 180 pe A1.

 

I-am schimbat sistemul electric [aproape] singur, acnd am trecut de pe carburator pe injectie [ aproape 10% pierdere de putere, consumu redus la 60 % sau pe acolo :D ]

 

Nu sunteti singurii care au avut parbriz spart de vecini. Doua ierni la rand, "cadea accidental" cate un sloi de gheata de pe bloc [ unde avea acces o singura persoana ] - din fericire nu mai sunt bucurestean :)

 

Ah, intr-o noapte i-am prins pe unii incercand sa o fure [ma intorceam din Jack cu doi prieteni]. Din pacate unu' din ei a scapat fugind ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.