www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajuta-ti-ma Si Pe Me Va Rog


Guest CrazZy
 Share

Recommended Posts

Guest CrazZy

salut baieti.am si o prob.pana aku am folosit guitar fx si dupa ce mi-am formatat pcul si mi-am bagat din nou driverul de la placa de sunet nu imi mai mere si imi skrie"the system cannot find the file specified"si nush ce sa fac bani nu am k sa il kumpar sau cel putin un alt prog mai bun kre sa imi tine lok de amplificator vreau sa am overdrive si nu gasesc niciun prog.e din kuza placii realtek alc850 ac97.va rog dak stiti vreun prog kre sa mearga pt placa mea sau cel putin ce sa fac la setari ceva k nici ku pcul nu sunt expert.ast rasp voastre.va multumesc.pace

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Daca-l instalezi si-l si setezi, delayu' se duce mai in jos. Daca ai onboard, cum am si io, nu te astepta la mari minuni de vitejie.

Link to comment
Share on other sites

Guest CrazZy

am setat asio4all si am guitar rig dar imi skoate un sunet tipator non-stop deci nu pot sa knt la kitara asa mi-a facut si guitarfx dupa ce am formatat pcul bineinteles k l-am formatat a doua oara kredeam k e din windows pe dreaq k nu e :)

Link to comment
Share on other sites

am setat asio4all si am guitar rig dar imi skoate un sunet tipator non-stop deci nu pot sa knt la kitara asa mi-a facut si guitarfx dupa ce am formatat pcul bineinteles k l-am formatat a doua oara kredeam k e din windows pe dreaq k nu e :)

 

 

 

 

sa folosesti un cablu mai lung, astfel incat sa te departezi de calculator (cu tot cu chitara si preamp), iar in loc de boxele calculatorului, foloseste altele... sau niste casti, vezi ce ai.. la fel, mai departe de calculator (nu sunt expert, da probabil asa apar interferente). si inca ceva, atunci cand introduci jack-ul in calculator (input), windows te intreaba ce alegi: Microphone sau Line in. Tu sa alegi line in.

 

 

in cazul in care nu ai preamp, atunci probabil softul se chinuie sa ridice nivelul sunetului, intensitatea, si asta ar putea fi motivul pentru care face galagie.... un preamp rezolva in o oarecare parte problema. daca nu ai pream, poti folosi o pedala de efect de oricare (eu am o pedala BOSS overdrive, care creste volumul sunetului chiar si fara sa fie "aprinsa", adica, pur si simplu, conectez chitara la ea, apoi castile le pun la output, si fara sa apas pe pedala, se aude sunet curat, indeajuns de tare. asadar, pedala poate fi folosita) SAU orice amplificator, care are iesire de casti (semnalul provenit de la chitara este amplificat, insa nu e transmis in difuzor, ci in calculator - pentru asta ai nevoie de un cablu cu 2 jack-uri mici, sau unul mare si unul mic, dupa caz).

 

 

 

aaa, am uitat, probeaza intai cu un microfon, in calculator... trebuie sa te auzi in boxe, dar sa nu se auda tipatul.

Edited by andreib
Link to comment
Share on other sites

man nu mere nici asa e pe dreaq sunetul nu e de la microfonie sau mai stiu yo ce e din placa nush kum sa va explik

 

Mixerul placi , ce ar trebui sa-l instalezi , are optiuni de "what you hear" sau ceva asemanator " sound on sound" , daca ai ceva asemanator selectat poate sa intre in bucl ade reactie la volum mare.

 

Seteaza ( selecteza pt "input source" Line In ,, respectiv ptr OUT line out sau casti sau difuzoare .

 

Vezi daca are reglaj de volum "record" separat si pune totuate potmetrele virtuale la 50% , apoi incerci intrarea ( dup ace ai citit in instructiuni care din mufe/jack-uri sunt ptr Line In .

 

Incearca sa scrii normal ca nu e nici o graba .( nici eu nu sunt mare scriitor dar exersez)

iar in programele folosite cauti DEVICE setting si la fel alegi In si OUT corespunzator cu sfaturile din tutorial.

Link to comment
Share on other sites

Guest CrazZy

ms mult bro aku mere mai bine adik imi aud kitara.ms mult si iti dai seama k m-am grabit sa scriu k nu mai puteam sa rezist k nu ii dadeam de kp.ink o data va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.