www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zakk Wylde Wah


Recommended Posts

Am cumparat-o in acelasi timp cu Seymour Duncan Lava Box. Unul din motivele pentru care am ales varianta ZW a fost constructia (si review-urile aferente) ce ii da fiabilitate. Mie daca mi s-a stricat un efect m-a distrus pentru ca nu am timp sa umblu sa-l repar etc. si atunci prefer sa iau ceva consruit solid.

E cumparata de la Pro Guitar. A venit impreuna cu cataloage, o pana, stickere si alte prostioare dragute dar inutile.

Un feature interesant e ajustarea cursei pedalei (forta cu care se apasa pedala). Eu am setat-o sa fie mai moale pentru ca nu o folosesc la solouri ca sa accentuez note etc ci o folosesc la riff-uri asa ca ma deranja set-up-ul cu care a venit.

Pedala are true by-pass (chestie misto). si cantareste cam un kil jumate.

 

Cum suna: Un cuvant care ar descrie tonul este : "throaty". Suna abraziv in general dar acum depinde si de doze/chitara etc. Un aspect ce merita luat in calcul e faptul ca jumatate din cursa sunetul este foarte inecat/infundat si se deschide rapid in ultima parte a cursei cu inalte pregnante (mai mult fata de un crybaby clasic sau un morley - pe astea m-am jucat numai). Pentru asta eu am pus o hartiuta sub "calcai" ca sa scurtez cursa si sune cum trebuie. Intre timp am observat pe youtube ca si Zakk Wylde are puse niste pene de chitara in acelasi loc (destul de ciudat sa trebuiasca sa modifice o pedala cu semnatura).

 

Parti bune: cam ce am enumerat mai sus - constructie, sunet, ajustarea cursei, acel Fassel inductor (sau ce draq e ala care se pare ca e inima wah-urilor misto - eu nu ma pricep asa ca ii cred pe cuvant) si boost-ul de volum aferent actionarii ei

Parti rele: daca nu cauti sunetul pedalei nu este foarte versatila (desi nu o folosesc la metale pentru mine sound-ul e "acolo")

 

Nota: 8,5/10 pentru lipsa versatilitatii si a deschiderii bruste a sunetului de la jumatatea cursei

Link to comment
Share on other sites

Din ce am citit pe mai multe forum-uri,recenzii si vizionari youtube si eu am optat pentru aceasta pedala de wah.

Comandata de pe thomann, urmeaza sa imi ajunga.

Parerea mea e ca face ce trebuie, nimic mai mult sau mai putin(depinde de fiecare ce cauta...acuma)

Pe mine, din citite si vazute, m-a satisfacut.Ramane de vazut in momentul cand o sa o probez :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca poti sa modifici cursa daca o desfaci si ii muti angrenajul pedala/potentiometru cu citva dinti mai sus. E cea mai simpla "modificare" la o pedala wah. Te prinzi exact despre ce e vorba dupa ce o desfaci :)

 

ideea e ca, asa cum e si in youtube-ul ala, vine cu un imbus si cu acces direct la acest reglaj. Avantajule ca nu trebuie sa ma desfaci nimic.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma refer la reglajul tensiunii pedalei. Daca o desfaci o sa vezi ca poti sa muti dintii de la potentiometru, astfel incit sa modifici un pic minimul si maximul, asta apropo de faptul ca ziceai ca in partea de jos ai o zona prea mare inutila. Asa poti sa muti toata cursa un pic mai sus ca frecvente.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

o problema ar fi cu ea,acu ca mi-a venit, trebuie pusa prima dupa chitara altfel nu are un sound chiar bun.

Nu am cantat inca la volum mare(pe statie de putere) dar am impresia ca pe inchis(maxim) suna mai tare decat pe deschis(minim).-cand apesi pe pedala si cand o deschizi nu la on/off ma refer.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

pai oricum, majoritatea oamenilor pun wah-ul ca prima pedala in lant. Nu am inteles exact ce vrei sa spui cu suna mai tare deschis/inchis. Deschis intelegi cand e lasata spre calcai sau invers? Posibil sa ti se para din cauza ca se infunda sunetul si cand se deschide (muuuulte inalte) sa se piarda un pic printre celelalte instrumente. oirucm are destul boost in ea cat pentru doua ledale. eu sunt f multumit si nu cred ca o schimb prea curand. sa vad cum pun mana pe un noise reduction ca ma omoara ibanez delayul si nu am loop la amp.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

nu exista mai bun. exista ce ti se potriveste. dar de regula cu cat o pedala face mai putine lucruri decat una din aceeasi categorie de pret dar cu mai multe nazbatii prin ea, aia mai simpla suna mai bine, pe lucrurile pentru care a fost gandita. nu am probat multi wah pt ca nu m-a interesat si in plus, parca nu are nici true bypass lucru care conteaza destul mult, spre deosebire de ZW Wah

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.