www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Buffer/preamp


Guest BigMac
 Share

Recommended Posts

Sa va spun o poveste cu fantome din electronica:

N-am fost atent la pinout-ul BF245 si am inversat initial source-ul cu gate-ul pt. schema de mai sus. Culmea-i ca functioneaza mai bine pt. mine in configuratia asta. Sunetul e mai putin zgomotos si ceva mai bright. Consuma cam 0.1 mA. Daca nu ma insel, un amplificator gen "common gate" are impedanta mare de iesire, deci what gives?!

Chitara o bag in procesor (Z intrare cca 1 MOhm), apropos. Intr-o intrare de linie n-am incercat pt. ca n-am avut motive. Zilele astea sper sa experimentez si cu un Fetzer Valve (circuit similar), sa vedem cum se pupa.

Link to comment
Share on other sites

Guest dr1gosh
Ai si tu o asemenea aratare? Dozele mele inca au destul output (ce-i drept eu cant prin amp), dar cunosc pe altcineva care se plange de ele ca ar fi fooooaarte slabe..deci posibil ca asta sa fie si problema la tine..dar ma gandesc k ar trebui sa iti mearga chiar si asa prin line-in

M-ai lasat masca, a mea e sora-sa geamana (minus abzibildurile) :) . Nu pot sa cred ca mai are cineva asa ceva.

 

Prin line-in merge si se aude OK ca timbru dar semnalul e slab (maxim -36 dB) fata de ce am prin mufa de microfon (-12 pana la 0 dB), trebuie sa-l amplific foarte mult in domeniul digital ceea ce nu e ideal, ca placa de sunet e pe 16 biti nu 24. Eu n-am termen de comparatie, n-am avut niciodata alta chitara pe mana sau alte doze si nu-mi dau seama daca au output slab. E foarte posibil, am desfacut cu greu una din doze (era lipita cu prenadez!!) si am senzatia ca infasurarea bobinei e foarte subtire - comparativ cu poze de doze single coil pe care le-am vazut pe net.

Link to comment
Share on other sites

Ai si tu o asemenea aratare? Dozele mele inca au destul output (ce-i drept eu cant prin amp), dar cunosc pe altcineva care se plange de ele ca ar fi fooooaarte slabe..deci posibil ca asta sa fie si problema la tine..dar ma gandesc k ar trebui sa iti mearga chiar si asa prin line-in

 

UUU memories .... asa arata a mea acum muuuult timp :)

Link to comment
Share on other sites

Guest janghinosu
M-ai lasat masca, a mea e sora-sa geamana (minus abzibildurile) :) . Nu pot sa cred ca mai are cineva asa ceva.

 

Prin line-in merge si se aude OK ca timbru dar semnalul e slab (maxim -36 dB) fata de ce am prin mufa de microfon (-12 pana la 0 dB), trebuie sa-l amplific foarte mult in domeniul digital ceea ce nu e ideal, ca placa de sunet e pe 16 biti nu 24. Eu n-am termen de comparatie, n-am avut niciodata alta chitara pe mana sau alte doze si nu-mi dau seama daca au output slab. E foarte posibil, am desfacut cu greu una din doze (era lipita cu prenadez!!) si am senzatia ca infasurarea bobinei e foarte subtire - comparativ cu poze de doze single coil pe care le-am vazut pe net.

 

dozele alea sunt destul de vechi si erau folosite la chitarile romanesti mai vechi si chiar au output foarte mic asa ca nu te mai complica cu ele Daca ai posibilitatea schimba-le

Link to comment
Share on other sites

M-ai lasat masca, a mea e sora-sa geamana (minus abzibildurile) :) . Nu pot sa cred ca mai are cineva asa ceva.

 

Prin line-in merge si se aude OK ca timbru dar semnalul e slab (maxim -36 dB) fata de ce am prin mufa de microfon (-12 pana la 0 dB), trebuie sa-l amplific foarte mult in domeniul digital ceea ce nu e ideal, ca placa de sunet e pe 16 biti nu 24. Eu n-am termen de comparatie, n-am avut niciodata alta chitara pe mana sau alte doze si nu-mi dau seama daca au output slab. E foarte posibil, am desfacut cu greu una din doze (era lipita cu prenadez!!) si am senzatia ca infasurarea bobinei e foarte subtire - comparativ cu poze de doze single coil pe care le-am vazut pe net.

 

Nici nu-ti poti da seama cat face cu alte doze, intraba-l numai pe @Vektor :)

 

sorry de spam :)

Link to comment
Share on other sites

M-ai lasat masca, a mea e sora-sa geamana (minus abzibildurile) :) . Nu pot sa cred ca mai are cineva asa ceva.

 

Prin line-in merge si se aude OK ca timbru dar semnalul e slab (maxim -36 dB) fata de ce am prin mufa de microfon (-12 pana la 0 dB), trebuie sa-l amplific foarte mult in domeniul digital ceea ce nu e ideal, ca placa de sunet e pe 16 biti nu 24. Eu n-am termen de comparatie, n-am avut niciodata alta chitara pe mana sau alte doze si nu-mi dau seama daca au output slab. E foarte posibil, am desfacut cu greu una din doze (era lipita cu prenadez!!) si am senzatia ca infasurarea bobinei e foarte subtire - comparativ cu poze de doze single coil pe care le-am vazut pe net.

i

 

bausem cateva beri...nu mai eticheta acum..de fapt nici chitara..am imprumutat-o permanent unui prieten la scurt timp dupa...eu am planuri sa o reconditionez pe asta...si am facut si rost de scule (avea tata acasa...kre erau sansele? :) ) sper sa merite si gasesc vreo surpriza sub multele straturi de vopsea de pe ea.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest drakilla

salut am si io o problema cu chitara mea o Squier bullet ...... pur si simplu nu o pot convinge sa functioneze pe PC.... am cablu si adaptoru dar mai departe habar nu am ce sa fac am incercat sa o conectez la placa de sunet si sa cant prin boxe dar nimic...am luat diferite programe de inregistrare dar nu se aude decat static in momentu cand ating corzile...sa fie chitara defecta??..e noua wtf :|

Link to comment
Share on other sites

Guest drakilla

chestia e ca am luato de pe net......nu a fost folosita mai deloc...omu zicea ca merge da nici lui nu ia mers pe PC deci e tot posibilu sa fie defecta...am mai luato si la un pretz care mie mi se pare chilipir...2.700.000 ...........mai pot incerca ceva sa vad dak functioneaza??

Link to comment
Share on other sites

salut am si io o problema cu chitara mea o Squier bullet ...... pur si simplu nu o pot convinge sa functioneze pe PC.... am cablu si adaptoru dar mai departe habar nu am ce sa fac am incercat sa o conectez la placa de sunet si sa cant prin boxe dar nimic...am luat diferite programe de inregistrare dar nu se aude decat static in momentu cand ating corzile...sa fie chitara defecta??..e noua wtf :|

 

introduci cablul cu adaptor in placa de sunet in intrarea "-> line-in ", vezi sa fie selectata intrarea de Line iN in mixerul placi de usnet sau Volum din Windows Volume Control, poate trebuie sa configurezi sa apara volumul ptr inregistrare.

 

daca ai reusit dai volum si atingi cu degetul numai varful jackului , trebuie sa se auda un barait de "brum" ce intra de pe corpul tau ce functioneaza ca si o antena si culege campul electromagnetic al retelei de 230V de retea.

cablul poate sa fie in scurt sau intrerupt , trebuie verificat cu un ohmetru ,ptr continuitate .sau incearca alt cablu

 

 

Incearca sa vezi daca cu un cablu stereo cu doua jackuri de 3mm se ppoate auzi semnal de la un Ipod sau mp3 player , sau radi portativ de pe iesirea casca.Ar trebui sa se auda stereo.

 

Cu chitara nu se va auzi stereo doar un canal se auda caci chitara este mono .este descris pe forum cum trebuie modificat ca sa auzi in ambele canale.

 

Pe intrarea de "micofon" trebuie sa merga pe amandoua canalele din PC dar trebuie sa reduci volumul ca sa nu distorsioneze .

 

Dupa acea daca fuynctioneaza cu atiingerea cu degetul si baraie in difuzoare , treci la incercat chitara .Introduci jackul si dai volum si deschiz Tone-ul , ar trebui sa functioneze .

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest drakilla

Deci chiar imi pare rau dar nu merge nimic din ce ai zis....poate e chitara sau PC'u de vina...oricum o sa caut un profesor de muzica si dak are un amplificator poate incerc si acolo chitara..sa stiu care e defect...ms pt ajutor oricum :|

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

nene tranzistorul ala j201 , n fet cum ziceti voi parca e de negasit , eu ce am gasit ii un p fet 2sj201 si e un p fet de putere mare si capsula mare , in jur de 16 , 20 A , in loc de j201 descris de dvs , am folosit bf245a si nu e silentios deloc , adevarul e ca amplifica dar am zgomot destul de mare , asa ca m-am cam impotmolit cu montajul

Link to comment
Share on other sites

Deci chiar imi pare rau dar nu merge nimic din ce ai zis....poate e chitara sau PC'u de vina...oricum o sa caut un profesor de muzica si dak are un amplificator poate incerc si acolo chitara..sa stiu care e defect...ms pt ajutor oricum :|

 

 

poate ai cablul defect , asa am patit si eu , am comandat chitara de la un magazin din cluj si ala o zis ca imi pune un cablu moca , l-a si pus de moca , dar era defect :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Electroliticele prezintã impedanțã mai mare pentru frecvențe înalte uneori ºi se foloseºte un astfel de condensator mai mic în paralel ca rutã alternativã pentru aceste frecvențe.

Aceeaºi metodã se foloseºte uneori ºi la condensatoarele de filtrare/bypass.

 

În aplicația de fațã probabil nu se simte diferența dar dacã vrei sa fii "audiofil" nu stricã ºi e ieftin (maxim 1 leu).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut, mi-am luat niste J201 pentru a face circuitul respectiv si a-l monta pe o chitara acustica. Din pacate nu am putut lua mai putine de 20 asa ca mai am in plus. Daca cineva are nevoie pot sa ii dau la un pret simbolic de 1 leu/bucata (exact la pretul de achizitie pe care l-am platit). Detalii pe PM.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Salut, azi am fost la cumparat niste componente pentru circuitul din topic si un mixer. Dupa o ora de montat, etc a iesit circuitul care se vede in poza.

L-am creat pentru o chitara acustica si pot sa zic ca functioneaza super tare. Este putin cam sensibila doza piezo dar functioneaza destul de bine. Si in functie de unde este lipita se accentueaza inaltele sau basii. Cred ca ar fi mers putin mai bine cu o doza piezo in cordar (poate o sa incerc in viitor). A fost facut pentru a se monta in chitara cu mufa unde se prinde cureaua.

 

Singura diferenta este ca rezistenta R1 are 10M fiindca dozele piezo au o impedanta foarte mare.

 

Numai bine!

post-9489-1272654312_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut,

 

Am facut si eu circuitul ieri (multumesc userului Sarpe pentru piese si ajutor) si trebuie sa recunosc ca suna foarte bine. Initial ii atasasem un cablu jack pt chitara si un rca pentru placa de sunet, dar nu mi sa parut nici o imbunatatire. Dupa aceea l-am montat in chitara intre switchul de doze si poturile de volum isi ton si diferenta de sunet e colosala. Sunetul are mai multa definitie, inalte mai clare, si un nivel suficient incat sa il bag direct in amplitube si sa cant fara distorsiuni cu indicatorul de semnal exact in zona verde - galben. o sa bag si ceva poze mai pe seara.

 

Mai trebuie sa iau un switch dublu prin care sa comut intre premap si baterie conectata - bypass preamp si bateria deconectata, si un suport pentru baterie.

Link to comment
Share on other sites

Dacã vrei sã funcționeze "corect" controlul de ton tre sã pui preamplificatorul la "sfârºitul" circuitului (dupã potențiomentrul de volum).

ca sa fiu sincer, ala de ton merge bine.. nu merge potul de volum. daca reduc un pic moare tot semnalul. cred ca ai dreptate, ar trebui montat dupa..

 

Daca gasesti battery holder vreau si eu unu'

sigur, no problem. Daca nu o lipesc cu guma :)))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Scosei topicul asta din cosciug pentru ca dadui din intamplare de un site care cerceteaza cum poti face buffer-ul din subiect cu alt tranzistor decat J201. Printre altele, la pagina 5 se se ocupa de calcule, la pagina 6 explica de ce montajul poate atenua cu alt FET, are pagina cu troubleshooting, alea, alea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut, circuitul postat mai sus l-am montat azi intr-o cutie. Pozele vorbesc de la sine.

Eu il folosesc la o chitara acustia. Merge destul de bine cu o singura conditie, este foarte sensibil la inalte. Mi-as dori sa le mai pot reduce dar nu prea stiu cum.

Are cineva vreun sfat?

Numai bine!

post-9489-1285788495_thumb.jpg

post-9489-1285788500_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut, azi am fost la cumparat niste componente pentru circuitul din topic si un mixer. Dupa o ora de montat, etc a iesit circuitul care se vede in poza.

L-am creat pentru o chitara acustica si pot sa zic ca functioneaza super tare. Este putin cam sensibila doza piezo dar functioneaza destul de bine. Si in functie de unde este lipita se accentueaza inaltele sau basii. Cred ca ar fi mers putin mai bine cu o doza piezo in cordar (poate o sa incerc in viitor). A fost facut pentru a se monta in chitara cu mufa unde se prinde cureaua.

 

Singura diferenta este ca rezistenta R1 are 10M fiindca dozele piezo au o impedanta foarte mare.

 

Numai bine!

Am avut doza piezo originala Schaller.

 

Carcasa din metal relativ grea ( masa ).Placa piezo trebuie atenuata sau cu gel sau cu un burete--guma ...etc.

ca sa-i reduci rezonantele proprii.Experimental se poate face sa sune bine balansat sisa nu culeaga ce nu trebuie.

Varfur4ile mari sunt o problema , chitara acustica are dinamica foarte mare.Ptr cantat live ar trebui si un compresor bun .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.