www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

FRETLESS BASS


Guest marina
 Share

Recommended Posts

Am si eu o intrebare: ce este FRETLESS BASS? Am auzit ca este mai greu sa canti la el,dar ce are mai special,ce este?

As fi foarte incantata daca mi-ati putea raspunde!

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Este ceea ce se aude:o chitara bass al carei griff nu are fret-uri(nu are taste).Gandeste-te la un contrabas, violoncel etc.Daca vrei un exemplu, uite-te la clipul de la "Nothing Else Matters".

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Aha,am prins ideea :) ,va multumesc!Pozele au elucidat ft repede misterul.Ma gandeam ca tb sa fie ceva in genul asta,dar nu eram sigura,acum sunt :)

Merci :)

Link to comment
Share on other sites

Ba da mi-ar placea sa il aud in actiune si o sa caut ceva de Jaco Basstoriu,precum mi-ai recomdandat Ninja!

Oricum stiu ca Sorin Erhan de la Urma cant pe un astfel de bass si am mai auzit in concerte,dar acum sunt si eu lamurita in sfarsit.O sa incerc sa caut Basstoriu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alltube

Diferenta intre un fretted si un fretless e numai in fretboard, nu in doze. Jaco si-a luat un Precision si i-a scos freturile. Gaurile le-a umplut cu rasina.

 

Vai ce destept suntem ,dam pe dinafara de destaptaciune.Atot stiutor si destept ........... Va dati seama ca era de fata cand Jaco a facut operatiunea descos taste si pus rasina ........ :):oB):):):(;) Exista foarte mari diferente intre un bass cu taste si unul fara , incepand cu faptul ca unul are si unul nu are taste, apoi cu freetboardul care la cel fara taste este obligatoriu facut dintr-o esenta de lemn tare ( de obicei se foloseste Abanosul dar nu numai ), apoi lemnul din care este facut corpul( este intotdeauna din lemn de esenta tare sau exotica , nu facut din placaj sau agatis cum mai sunt facute anumite instrumente), apoi corzile care sunt facute special pentru cel fara taste , dozele la anumite marci freettless sunt special concepute pentru acest tip de instrument si nu in ultimul rand daca este activ EQ-ul este special conceput pentru anumite fregvente pe care le emite un bass fara taste.

 

Dupa cum vedeti diferentele, daca la prima vedere nu par multe , in amanunt sunt destul de mari ,de aici si sunetul total aparte pe care il au aceste instrumente.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Niste sample-uri de sunet puteti pune la dispozitie?Ca m-a luat curiozitatea...vreau sa stiu ce diferenta exista intre sunetul unui bass "normal" si unul fretless.

Link to comment
Share on other sites

Toata lumea a venit cu aspecte tehnice constructive , insa s-a omis esentialul !!!

Prin lipsa fret-urilor, <fretless bass> devine automat un instrument din familia celor

netemperate, in care de exemplu G# nu mai este identic cu Ab ca la chitara si orice deviere

mica de la pozitia exacta a notelor pe grif se simte.

Din acest motiv sunt putini cei care poate canta corect pe un fretless.

 

 

Sa ma scuze Vanghelie ptr greseala de ortografie !!! Era vorba de cei care POT.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

G#=Ab oricat de mult ai vrea tu sa nu fie; acum daca interpretul care canta nu pune degetele bine nu inseamna ca nu se mai pastreaza enarmonia

Ba tocmai ca in teoria muzicala G# nu e= Ab. La instrumentele temperate (cele cu "grifura fixa" ca sa citez din "manual", carevasazica alea care au taste de metal; ex: chitara) se accepta ca G#=Ab caci constructia lor nu permite obtinerea unor intervale de cateva centime cate sunt intre G# si Ab. (sistemul e valabil si pentru celelalte note cu # sau b care pt chitara sau pian sunt identice: C#/Db etc....)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Doua chestii:

1. Poate e vorba de faptul ca e foarte comuna o doza piezo pe bassurile fretless. Asta e doar o prespunuere.

2. Sheriff, poti sa detaliezi? Care e raportul de frecvente intre enarmonice? Eu gasisem printrun pdf rapoartele dintre frecventele notelor muzicale, dar nu era precizat nimic de asta. Era specific pentru chitara si presupun ca de aceea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Aha, uite:

Din "V.Giuleanu, V. Iusceanu - Curs de teoria muzicii insotit de solfegii aplicative":

Pentru a se putea utiliza intonatia la instrumentele cu sunete fixe, a fost nevoie de ajustarea (temperarea) intonatiei naturale, divizandu-se, conventional, octava in 12 semitonuri de marime egala.

[...]

In acest sistem dispare orice interval mai mic decat semitonul, toate sunetele acestuia - si, implicit si intervalele - fiind putin false fata de cele naturale, dar acceptate ca atare de auzul nostru.

[...]

Enarmonia se considera absoluta numai in sistemul temperat de intonatie (aici do # este - spre exemplu - identic ca inaltime cu re b ).

Enarmonia se considera relativa in sistemul netemperat de intonatie (aici do# este mai acut decat re b, diferenta masurandu-se in microintervale de dimensiuni variate)

 

@fluffy - nu am raporturile specifice intre frecventele notelor muzicale naturale, sry. Stiu ca octava reprezinta intervalul intre un sunet si dublul frecventei lui si ca asta e valabil in ambele sisteme de intonatie.

Link to comment
Share on other sites

Nu pot fi obtinute enarmonice specifice instrumentelor netemperate (nu stiu daca este cea mai fericita exprimare) pe chitara, deci si pe bass, prin bend-uri, tehnici de vibrato, folosirea flyod-ului, whammy bar-ului? Cred ca as putea adauga pana si armonicele naturale sau cele artificiale... Zic bine?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Da. Tastierele scobite, folosite acum si de alde Malmsteen & co pentru alte avantaje au fost initial folosite pentru exact asa ceva. Nu mai tin minte prea bine, era un chitarist faimos (cam din zona Ali Di Meola sau John McLaughin) folosea tastiere scobite prin anii 70 exact pt a obtine asemenea tonalitati (muzica indiana le foloseste din plin).

Mai era un thread vechi p-aci pe forum (dar cu atatea reorganizari habar n-am unde mai poate fi), in care s-a discutat despre folosirea tastierelor scobite pentru obtinerea respectivelor "efecte".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
Guest blackjoey

uite un custom frettless bass, adica facut frettless de mine,a fost f greu dar am reusit ... uite o poza arata funky da rupe tot.

post-955-1143306648_thumb.jpg

Edited by blackjoey
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.