www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

2 Scule


Guest walea
 Share

Recommended Posts

Guest walea

1.capodaastru

2.acordator

 

1.miam laut si eu capodastru ca am vazut ca unele melodii se canta cu el...dar am o intrebare....daca in tab imi spune sa pun capodastrul pe freturile 1 ale ghitarii si sa formez acordul 'G'....cum o sa formez acordul???pt ca nu mai suna la fel...adica nu pot sal formez tot asa: http://www.pengustudios.com/Images/Chord%2...Chord-Shape.gif si inca o intrebare...ce face mai exact capodastrul??

 

2.acordator....hm...acordeaza ghitara dar nu stiu daca e acordata in E sau in altceva...acordatorul meu are un buton care se numeste pitch...cand apas pe el,pe ecran se vede cum descreste un numar de la 345hz la 344hz,343hz pana la 335hz...apoi se intoarce iar la 345hz si tot asa...cum imi dau seama catzi hertzi inseamna E tuning??

 

mda....stiu...sunt cam noob....dar va rog sa raspundeti la intrebari .. :) ms anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
1.capodaastru

2.acordator

 

1.miam laut si eu capodastru ca am vazut ca unele melodii se canta cu el...dar am o intrebare....daca in tab imi spune sa pun capodastrul pe freturile 1 ale ghitarii si sa formez acordul 'G'....cum o sa formez acordul???pt ca nu mai suna la fel...adica nu pot sal formez tot asa: http://www.pengustudios.com/Images/Chord%2...Chord-Shape.gif si inca o intrebare...ce face mai exact capodastrul??

 

2.acordator....hm...acordeaza ghitara dar nu stiu daca e acordata in E sau in altceva...acordatorul meu are un buton care se numeste pitch...cand apas pe el,pe ecran se vede cum descreste un numar de la 345hz la 344hz,343hz pana la 335hz...apoi se intoarce iar la 345hz si tot asa...cum imi dau seama catzi hertzi inseamna E tuning??

 

mda....stiu...sunt cam noob....dar va rog sa raspundeti la intrebari .. :) ms anticipat

pai consideri locul unde ai pus capodastru locul 0, si faci acordul tot asa ca fara capodastru

Link to comment
Share on other sites

capodastru ,cum a scris si colegul , pentru a "muta " pozitia "0" ( zero ) adica ciorzile libere .

 

De exemplu ptr a prinde acorduri in primele pozitii care contin corzile libere .( cand urci in sus in pozitii corzile libere nu mai corespund ) .De ex D major care are coarda D si A libere , daca urci un semiton ( un spatiu ) in Eb ( D#) corzile libere D si A nu mai sunt bune in acest acord cu un semiton mai sus ,trebuie sa ai corzile libere Eb(D#) si Bb .In acest caz pui capodastru in pozitia 1 si vei avea corzile libere 4 si 5 la inaltimea de Eb si Bb ce fac parte din acordul Eb tinut pe primele trei corzi .

 

Pentru un solo unde canti si notele corzior libere , de ex. vocalistul nu poate canta unde i-ti iese tie soloul ce are corzile libere asa ca pui capodastru si ai pozitia ideala si in pozitie superioara ( II ; III.....V etc) .

 

440Hz = A ( inaltimea tonului " LA") ,referinta pentru acordajul corect.

 

Acordoarele se pot seta mai jos cu cateva semitonuri sau mai sus ,pentru unele acordaje mai diferite .cand chitara nu este acordata in E ( mi).

 

asa ca setezi "plaja" acordorului pe 440Hz , in acest caz se acordeaza dupa acordor in inaltimea normala 1(e),2( :) ,3(G),4(D),5(A),6(E).si caracterele grafice afisate corespund acordajului normal .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

se vede cum descreste un numar de la 345hz la 344hz,343hz pana la 335hz...apoi se intoarce iar la 345hz si tot asa...cum imi dau seama catzi hertzi inseamna E tuning??

 

Pe coarda e (subtire) libera, tunerul ar trebui sa arate 329.6Hz in acordaj standard.

Sunetul a (spatiul 5 coarda e) - 440 Hz - referinta pentru acordaj (cum a zis si karpi).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.