www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Moderatori Fara Preocupare


felix
 Share

Recommended Posts

Continuand topicul deschis de stelica si inchis abuziv de un anume moderator de pe acest forum, vin si eu cu o completare. Parerea mea umila este ca unii oameni nu au ce face sau au prea mult timp liber. Mai departe, trageti voi concluziile. Eu unul ma dezic de acest forum la fel cum au facut-o alti oameni cu mai multa minte decat mine. Have phun!

Ionut ...: mai tati, tu ai citit ce scrie pe spatele biletelor?

Ionut ...: asta ca sa intelegi de ce am sters fiecare anunt pentru bilete la suprapret.

Felix: :))

Ionut ...: incearca sa scoti mai mult

Ionut ...: sa porti un dialog inteligent, civilizat

Ionut ...: sa te mai gandesti sa nu detii adevarul absolut

Ionut ...: imi bat capul degeaba, scuza-ma.

Felix: bai nu mai fa tu pe politistul stelar

Felix: ce scrie pe spatele biletului e frectie

Felix: grow up

Felix: nu traiesti in matrix

Ionut ...: vinde-l bre pe okazii

Felix: le-am vandut pe mess

Ionut ...: tu maturizeaza-te, nu eu umblu cu zgarda la gat (NB: respectiv toti oamenii care poarta lanturi, bratzari si posibil alte accesorii sunt imaturi... np chief, 99% din aia care canta sau asculta rock au astfel de obiceiuri)

Felix: la suprapretz

Felix: oftica-te

Ionut ...: sfarai de oftica, sa stii.

Felix: si inca o treaba

Felix: asa ca fapt divers

Felix: daca pui botul la ce scrie pe un carton de 2 lei, o sa citesti cartonase toata viata... demonstreaza-mi mie ca un bilet e luat la suprapretz si apoi sa-mi spui grow up

Ionut ...: nu asta e relevant, relevant ca e ca EU nu permit sa se vanda bilete la suprapret

Ionut ...: pe rgc that is

Ionut ...: vinde-le unde vrei

Ionut ...: atata timp cat am puterea sa te opresc, o voi face

Felix: eu nu permit sa se puna mana pe cur la femei pe strada. ai vazut pe vreunul pedepsit pentru asta ?

Ionut ...: tu ai auzit ce-am zis eu?

Felix: vezi ca sunt infractori mai mari in tara asta decat unul care isi vinde biletul pe un forum amarat ca rgc

Ionut ...: pe RGC te pot opri sa vinzi ala la suprapret

Felix: nu ma poti opri

Ionut ...: pe okazii nu, asa ca esti liber

Ionut ...: pe rgc, da, te pot opri

Felix: la pariu ca nu poti ?

Felix: rgc nu e ebay tata

Felix: nu dai cat scrie acolo in topic

Felix: :))

Felix: pot sa zic ca donez un bilet si cand ma contacteaza omul sa ii cer 100 mil

Felix: opreste-ma

Ionut ...: uitam ca vorbesc cu omul care vinde cabinet de 400$ cu 1000E

Felix: cabinetul ala cu v30 e 1000$ (NB: link)

Ionut ...: scuze, credeam ca mai ai o urma de morala, cred ca ti-a luat-o keo si pe aia.

Felix: pune tu alnico blue si greenback si vezi cat face

Felix: si e problema mea cat am dat pe el

Ionut ...: hai fugi la somn, si eu am sa fac asta.

Felix: nu e luat din romania

Ionut ...: noapte buna.

Felix: discutia asta se pune pe forum

Ionut ... has signed out. (7/24/2008 1:21 AM)

Felix: dupa ce adormi ca sa n-o stergi

 

Eu inteleg frustrarile unor pusti care inca nu au mintea de pe urma, dar a modera nu are nici o treaba cu ce se intampla uneori pe rgc. V-am pupat si multa bafta in continuare. O sa fac bisnitza in alta parte.

Link to comment
Share on other sites

Felix: ce scrie pe spatele biletului e frectie

 

 

Felix: vezi ca sunt infractori mai mari in tara asta decat unul care isi vinde biletul pe un forum amarat ca rgc

 

 

Felix: pot sa zic ca donez un bilet si cand ma contacteaza omul sa ii cer 100 mil

Felix: opreste-ma

 

mostre de gandire tipic romaneasca :)

 

balcanicii au o boala: nu se simt bine daca nu trag o teapa cat de mica sau daca nu incalca oleaca regulile.

 

mai bine nu puneai dialogul asta pe forum :):)

Link to comment
Share on other sites

mostre de gandire tipic romaneasca :D

 

balcanicii au o boala: nu se simt bine daca nu trag o teapa cat de mica sau daca nu incalca oleaca regulile.

 

mai bine nu puneai dialogul asta pe forum :P:)

+1 :) ...Pacat ca nu mai scapam odata de mentalitatea asta...parca trec generatiile, dar "bisnita romaneasca" ramane...pacat.. :)

Link to comment
Share on other sites

nu mi se pare ca biletele la concerte au vreo relevanta in politica rgc referitoare la bisnita (unde relevant = instrumente, aplificatoare, sali etc.) le consider un moft.

 

faptul ca un user ridica pretul unui bilet pe forum, mi se pare mai degraba o problema morala (aka arata ca nu da doi bani pe comunitate -> cu atat mai grav), problema lui daca face asta oriunde altundeva.

 

 

in final, petrica striga lupu! pt a n-a oara si nu-l mai crede nimeni..

Edited by jules
Link to comment
Share on other sites

Ia spune dle. dmc unde e teapa? Iti bag eu mana in buzunar sa cumperi biletul la pretul cerut de mine?

 

Hai sa punem putin problema altfel. Am avut 2 bilete la Metallica. Unul pentru mine, unul pentru prietena mea. Ea nu a putut sa vina pentru ca nu este in Bucuresti, iar eu sunt bolnav si medicul imi interzice sa stau in ploaie.

 

Cand am luat biletele, m-am dat peste cap si m-am imprumutat de bani pentru ca exact cand s-au pus in vanzare, nu aveam banii necesari. Stiam ca se dau foarte repede cele de la gazon A si am preferat sa fac efortul asta.

 

Ce propui tu? Sa le fac cadou cuiva care a stat si a frecat menta si acum a auzit si el ca e concert Metallica? Eu nu fac asa ceva. Am investit niste bani in biletele alea, am avut de platit o datorie unui amic dupa ce le-am cumparat si sunt liber sa le dau cu cat vreau eu.

 

Consideri ca ti se cuvine sa le iei la pretz mai mic, go ahead si da-ma in judecata sau denunta-ma. Oricum faptul e consumat.

 

REPET: nu va baga nimeni mana in buzunar.

 

Am vandut multe scule pe forumul asta si nu cred ca a fost cineva care sa se considere jecmanit sau tzepuit pentru ca daca era asa, ieseau vorbe demult.

 

Nu e problema nimanui de unde si cu cati bani imi achizitionez eu sculele. Fiecare e liber sa cumpere sau nu.

 

Sti cat costa un produs pe poarta fabricii si cate accize si adaosuri exista in pretul final? Pe aia de ce nu ii numiti bisnitzari? Pana la urma statul roman va cam ia in loc sa va dea.

 

In plus de asta, nu ai inteles nimic. Eu nu ma refeream la ce si cum se vand obiectele pe aici ci la atitudinea de neam prost a lui baumwolle. Daca nu observi jignirile care mi se aduc gratuit, iti recomand un oftalmolog.

 

Bafta si bulan! Traiasca militienii!

 

LE: cele mai mari tunuri prin tara asta tot vesticii le trag asa ca lasa-ma cu povestile cu balcanicii.

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Am investit niste bani in biletele alea, am avut de platit o datorie unui amic dupa ce le-am cumparat si sunt liber sa le dau cu cat vreau eu.

 

e clar ca esti liber sa faci ce vrei tu, dar nu in public. nu ma astept sa intelegi, e cale lunga pana acolo. sunt chestii pe care le avem in sange din sistemul asta si care se curata greu..

 

in alta ordine de idei, daca ai incerca asa ceva in germania, ai pierde orice urma de respect din partea celor care ar vedea un asemenea anunt. o societate nu functioneaza pe pricipiul "fac ce vreau" sau alte forme de libertate prost inteleasa. daca ar fi sa generalizez teoria ta, atunci si aia care dau tepe masive ar putea sa spuna la fel: "ce, i-am pus noi pe fraieri sa scoata banu?". si atunci unde ajungem? legea junglei...

 

realitatea e alta si ma bucur ca adminii o inteleg, chiar daca uneori deciziile mi se par si mie la limita. in cazul asta insa nu ai dreptate deloc si sper sa meditezi oleaca la problema.

 

ps. majoritatea tunurilor din romania sunt trase de romani, fara dubiu.

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Felix, am crezut ca ce discutam in particular ramane intre noi, cu chestia asta scazi si mai mult.

 

LE: iti multumesc totusi ca ai lansat un avertisment pentru toti viitorii posibili cumparatori sa se gandeasca de doua ori inainte de a cumpara de la tine.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Cum spunea si jules, este o chestiune de morala. Trebuie trase semnalele de alarma cand este vorba de un suprapret, insa nu sunt de acord cu stergerea topicului, ci cu inchiderea lui si motivarea acesteia. Give "bisnita" a chance. Felix, ai un prost obicei de a pune discutiile private pe forum.. este imatur ceea ce faci.

Link to comment
Share on other sites

In continuare nimeni nu observa jignirile gratuite aduse de catre un moderator, fara a fi fost provocat initial. Problema mea nu este bisnita pe acest forum dar traim intr-o lume libera si fiecare e liber sa vanda la ce pretz vrea. Ca reuseste sa vanda sau nu, asta tine doar de cumparator.

 

Am pus discutia asta pe forum pentru ca nu este prima data cand respectivul baumwolle se crede atotstiutor si are o atitudine de ***** fata de oameni mai in varsta si cu mai multa experienta.

 

Domnule dmc, ai pupat destul in :) eu unul propun sa te faci si tu moderator pentru binele natiei romane.

 

Cu astfel de comportament, forumul asta a pierdut multi membri de valoare (nu ma consider asa ceva) si continua sa piarda zilnic oameni care chiar stiu cum se canta la chitara.

 

Daca domnul moderator baumwolle, care se crede avocat desi are o tona de restante si da pe la scoala din an in paste, considera ca este deja in barou, e problema lui. Eu nu accept jignirile unui om care nu a facut in viata nici macar 1% din cat am facut eu si de care acum 1 luna ma rugam sa vina la mine la sala sa probeze scule adevarate si imi spunea ca nu poate pentru ca ii e LENE.

 

Si daca acelasi domn moderator baumwolle are frustrari legate de ceilalti useri ai forumului legat de cum se imbraca si ce canta acestia, tin sa-i amintesc respectuos ca nu stie sa cante nimic si ca are mari probleme de personalitate.

 

Imi pare rau nenea Ionut ca te-am considerat prieten si te-am primit la mine in casa, in sala de repetitii si pe scena si promit sa nu mai fac asemenea greseli.

 

V-am salutat cu respect!

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca atata timp cat forumul e gratis iar proprietarii lui ii suporta toate costurile au dreptul sa stearga ce vor ei fara sa va explice nimic. Sunt banii lor si fac ce vor cu ei. Daca vor pot sa va puna forumul up doar doua ore pe zi si in plus sa puna si telejurnal. Daca vrei intri pe forum, daca nu, nu. Dar sa intri pe forum si sa protestezi ca altul face cu banii lui ce vrea el si nu ce vrei tu, mi se pare imatur. Ca si a pune discutii private pe forum. El iti sterge anunturile pe banii lui, nu pe banii tai. Tu n-ai platit nimic. Accesul tau pe serverul pe care e gazduit forumul nu e un drept, e o favoare. Iar vandutul biletelor la suprapret este ILEGAL. Aici nu exista dubiu, e un fapt.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Discutia asta nu are ce cauta aici. Daca aveti probleme le rezolvati in particular asa cum face toata lumea.

 

E interesant cum proprietarul forumului permite unui moderator sa jigneasca un user si propune ca acest lucru sa se intample in particular. Draga Cosu, nu eu l-am bagat in seama pe dl. baumwolle, el s-a bagat singur in seama in urma unei postari ale mele pe topicul inchis ieri de echipa fantastica :). Discutia din pct-ul meu de vedere avea legatura cu forumul dar respectivul moderator a preferat sa o transforme intr-un atac la persoana, de altfel pueril.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Stimate domn Felix, daca te-am jignit sau nu, am facut-o in particular si consider josnica decizia ta de a-ti spala rufele in public, cu atat mai mult cu cat ai ales sa dezvalui aspecte ale vietii mele personale pe care ti le-am impartasit in trecut, crezand la momentul respectiv ca stii sa faci diferenta dintre o discutie in 2 si una publica. In fine, eu n-am sa-ti comentez viata personala, despre care stiu destule, pentru ca sunt de parere ca nu isi are rostul aici si nu e datoria mea sa te judec din punctul asta de vedere. In continuare, nu dai dovada decat de incapacitatea de a-ti argumenta punctele de vedere, alegand in schimb sa arunci sageti in directia mea, care nu ma afecteaza catusi de putin.

 

Vorbeai ceva de respectul pentru cei mai in varsta si mai experimentati? Ei bine, sa stii ca respectul se castiga, nu se impune si, in timp ce iti recunosc experienta in materie de cantat, la partea cu varsta ma lovesc de un zid - nu ma pot convinge ca dai dovada de un comportament conform varstei tale! Totusi, nu vad ce relevanta are experienta intr-ale cantatului cu demnitatea.

 

_____

 

Faust, forumul nu este al meu, sunt un simplu user care s-a oferit sa modereze anumite sectiuni, din dorinta de a vedea lucrurile in ordine. Te asigur ca nu am nici un castig material din asta, doar multumirea ca pot schimba ceva, desi, dupa cum se vede, nu intr-o mare masura. :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

PS: discutia este pusa in intregime, nu este doar un fragment.

 

Faust, forumul nu este al meu, sunt un simplu user care s-a oferit sa modereze anumite sectiuni, din dorinta de a vedea lucrurile in ordine. Te asigur ca nu am nici un castig material din asta, doar multumirea ca pot schimba ceva, desi, dupa cum se vede, nu intr-o mare masura. :)

 

:))

 

Nu te-ai oferit tu sa moderezi. EU TE-AM PROPUS :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Irelevant, la sectiunea Mica Publicitate am fost intrebat si am acceptat si oricum, nu am de ce sa iti dau explicatii, atata timp cat, in continuare, te legi de forma, ignorand (oare?) fondul problemei.

Link to comment
Share on other sites

Felix nu ma intereseaza ce discutati voi in particular. Dupa logica asta ar trebui sa ma ingrijesc de discutiile private ale fiecaruia si sa vad daca nu cumva se intampla ceva aiurea. E absurd.

Eu cred ca e bine sa te opresti aici cu topicul asta nu de alta dar nu prea iti face cinste (dupa cum vezi).

Link to comment
Share on other sites

si care este fondul problemei?

 

Felix nu ma intereseaza ce discutati voi in particular. Dupa logica asta ar trebui sa ma ingrijesc de discutiile private ale fiecaruia si sa vad daca nu cumva se intampla ceva aiurea. E absurd.

Eu cred ca e bine sa te opresti aici cu topicul asta nu de alta dar nu prea iti face cinste (dupa cum vezi).

 

cosu, am luat o pauza definitiva de rgc. te-am pupat. poti sa ma stergi :)

Link to comment
Share on other sites

@offtopic: Am o intrebare privind acel suprapret (ca sa imi clarific mie ceva): cererea e mare, oferta e mica, deci creste pretul poe care un individ X ar fi dispus sa il dea obiecul O; daca le-ar fi pus la vanzare ca licitatie incepand de la pretul initial si ulterior ar fi crescut (cerere si oferta) nu e echivalent cu vanzarea lui la suprapret direct? (repet, nu ma intereseaza cazul de aici, nici ceea ce s-a intamplat)

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
@offtopic: Am o intrebare privind acel suprapret (ca sa imi clarific mie ceva): cererea e mare, oferta e mica, deci creste pretul poe care un individ X ar fi dispus sa il dea obiecul O; daca le-ar fi pus la vanzare ca licitatie incepand de la pretul initial si ulterior ar fi crescut (cerere si oferta) nu e echivalent cu vanzarea lui la suprapret direct? (repet, nu ma intereseaza cazul de aici, nici ceea ce s-a intamplat)

 

Pentru asta exista site-urile tip licitatie.

Link to comment
Share on other sites

Profit de moment sa-mi dau si eu cu parerea despre subiectul bilete la suprapret :) Piata noastra e considerata libera. Intr-o piata libera o oferta limitata la un nr fix de bilete pe fondul uneui cereri foarte mari duce in mod clar la explozia pretului. Nu stiu daca are valoare o reglementare tiparita pe spatele biletului care pedepseste faptul. Fara sa am nici cele mai mici cunostinte juridice inclin sa cred ca nu te poate condamna nici un tribunal din lume. O asemenea lege ar rasturna piata antichitatilor si alte domenii.

Pe de alta parte forumul a inceput, asa cum imi amintesc eu, ca un loc in care sa ne ajutam intre noi in domeniul asta chitaristic. Vinzarea la suprapret nu mi se pare lipsita deloc de etica, dar nu cred ca isi are locul pe RGC, pentru ca mi se pare ca ar fi contra idealurilor amintite. Un loc ideal ar fi fost Okazii sau alte situri de anunturi, mai ales ca au mai multi useri deci piata mai mare.

Consider ca a fost o mare greseala ca RGC nu a adoptat o pozitie oficiala mai rapid, cel putin cu 1 saptamina mai rapid. Un anunt oficial in care sa se precizeze pozitia vizavi de afacere, cu scuzele de rigoare catre vinzatori. Metoda de a sterge anunturile a fost nefericita. Sper sa ne miscam mai repede de acum incolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Biletele au voie maxim valoarea de pe bilet. Pentru specula Okazii sau Anunturi Online.

 

Mi se pare mie sau te-ai contrazis un pic? :)

Link to comment
Share on other sites

Uite si citatul netrunchiat:

 

Me 2. Biletele au voie maxim valoarea de pe bilet. Pentru specula Okazii sau Anunturi Online.

Si eu sint de aceeasi parere cu Cearny ca asa e economia. Dar ptr binele sectiunii publicitate ar fi bine sa punem restrictia ca sa nu iasa discutii. Sa mearga pe Okazii, mi se pare locul normal ptr asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Eu cred ca atata timp cat forumul e gratis iar proprietarii lui ii suporta toate costurile au dreptul sa stearga ce vor ei fara sa va explice nimic. Sunt banii lor si fac ce vor cu ei. Daca vor pot sa va puna forumul up doar doua ore pe zi si in plus sa puna si telejurnal. Daca vrei intri pe forum, daca nu, nu. Dar sa intri pe forum si sa protestezi ca altul face cu banii lui ce vrea el si nu ce vrei tu, mi se pare imatur. Ca si a pune discutii private pe forum. El iti sterge anunturile pe banii lui, nu pe banii tai. Tu n-ai platit nimic. Accesul tau pe serverul pe care e gazduit forumul nu e un drept, e o favoare. Iar vandutul biletelor la suprapret este ILEGAL. Aici nu exista dubiu, e un fapt.

 

foarte corect, ar trebui sa puna o taxa de 10$ celor care vor sa posteze la publicitate si gata, ca pe forumul TGP.

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.