www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Electrica] Squier M-80


Guest chitaristu88
 Share

Recommended Posts

Guest chitaristu88

Nume echipament: Squire M-80, fabricat in Indonezia, sub licienta Fender........

 

 

 

Pret: 600 E (cu imbunatatiri)

 

 

 

Cumparata de la un music shop

 

 

Caracteristici:........pai...la prima atingere, o chitara buna, simpla, dar foarte sifisticata :) ......corp masiv din basswood....culoare wine metallic......22 medium-jumbo frets....tastiere din palisandru (rosewood),

2 doze humbucker (Alnico HM 3 , sa asa ceva)...2 volume si 2 tonuri....selector de doze cu 3 pozitii....pod fix ...dyecast tuners..foarte finutze...

 

 

 

Cum suna:...pai...aici as putea scrie un roman.....in principiu aceasta chitara si-a placut fiecare leutz...(parerea mea).....are un sunet clar.....si se pot atinge toate combinatiile:.....de exemplu incepand cu suntetul pufos al lui eric clapton......pana la soundul agresiv Metallica(ai la dispozitie si potiurile de ton, pentru o varietate de tonuri)......soundul difera de Stratocaster dar ramane la fel de conturat si de plin......avand in vedere ca are un pod fix, sustainul este mult mai ridicat decat la chitarile cu vibrato sau floyd.......eu cant hard rock....incepand de la black sabbath, deep purple...pana la pink floyd, oasis, led zepp......iar sunetul este excelent.....

 

 

Patri bune/parti rele: aici nu am decat cuvinte de lauda.......singurul lucru care putea fii corectat este switchul......cand am cumparat-o nu am obsevat.....este cam slab........nu ma va tine mai mult de un an.....dar se poate schimba..........ok......chitara are dimensiuni destul de reduse...dar este de altfel FOARTEEEEEE grea.......imi rupe spatele :) .....

 

 

Imresie generala:.......cred ca as da 9........baietii de la fender si-au facut datoria........si se vede.....se aude...se simte......

post-820-1135537516_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Nume echipament: Squier M-80, fabricat in Indonezia, culoare neagra, H-H

 

Pret: 790 RON (doze squier)

 

La ProGuitar sau la ProSound (Iasi)

 

Caracteristici: O chitara buna, corp din basswood (fag), cam grelutza, culoare neagra, 22 taste medium jumbo, 2 butoane pt volum si 2 pt ton (pf fiecare doza in parte), selector cu 3 pozitii.

 

Cum suna: O chitara buna pentru incepatori si avansati, la o calitate foarte buna pentru pret. Are o mare varietate de sunete, cu o sustinere buna. Se potriveste la orice gen de muzica ( de la clasica pana la heavy metal). Daca i-as pune niste doze SM sau EMG ar suna ca o chitara superioara.

 

Parti bune/parti rele: E grea rau chitara...nu stiu cum as rezista intr-un concert mai lung cu ea in spate.

 

Impresie generala: I-as da nota 8,5 - 9...isi merita toti banii. Daca s-ar strica sau mi-ar fi furata sigur as lua una noua.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.