www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rgc Summer Jam 2008


horica
 Share

Recommended Posts

Pe 9 august e prea bine. Vin si io . Daca e cazu pot aduce si o statie de bass de 100w

Nu cred cã e cazul. Stația de bas de acolo e ok (asta dacã nu s-a întâmplat ceva cu ea între timp).

 

Eu nu pot participa, pe data de 9 am concert in Vama Veche impreuna cu Narcisa Suciu. Poate ne vedem macar la o bere in alta zi.

Poate facem un jam adhoc, neanunțat. Venim cu chitãrile, chemãm un basist ºi un tobar ºi îi dãm drumul :)

 

propun ora 20.30 ca sa avem timp pentru de toate pentru toti.

mai vin si eu cu un mic de voce.

@cyfer,john!:propun sa venim noi pe la 19.00 ca sa putem face niste probe de sunet pt a se auzi decent.

ne vedem pe 09 august!

rock on :)

Dap, aºa zic ºi eu.

 

Se pare cã stãm mai prost la basiºti ºi tobari. Noroc cã-l avem pe John.

Dacã e necesar, o sã cânt ºi eu la bas.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest John!

Cu un pic de organizare si ordine va iesi foarte bine. Eu o sa aduc un clapar foarte misto, student la compozitie jazz.

Cyfer, daca poti sa tragi niste sfori sa filmam evenimentul, let me know.

Link to comment
Share on other sites

Cu un pic de organizare si ordine va iesi foarte bine. Eu o sa aduc un clapar foarte misto, student la compozitie jazz.

Cyfer, daca poti sa tragi niste sfori sa filmam evenimentul, let me know.

E o idee bunã sã filmãm evenimentul (mã refer la un nivel semi-pro, nu amator).

Existã douã soluții:

1. Angajãm pe cineva care face asta contra cost. Dacã am plãti toți, ar putea sã iasã foarte puțini bani per om. Totuºi, nu cred cã toatã lumea va fi de acord sã plãteascã.

2. Gãsim pe cineva care, dintr-un motiv sau altul, acceptã sã filmeze fãrã sã fie plãtit.

Link to comment
Share on other sites

Cyfer poti sa estimezi cam cat ar costa ?

... hai cã 90% s-a rezolvat partea video. Vã confirm sãptãmâna viitoare.

 

Ar mai putea fi ºi o soluție sã tragem ºi sunetul cum trebuie. Costã 150 euro. Vine cineva cu un mixer ºi microfoane ºi tragem pe trackuri, brut. Apoi fiecare poate lucra la propriul mixaj. Pentru cã evenimentul va dura mult, vom avea nevoie de mult spațiu. Posesorii de hdd-uri portabile ar putea fi de mare ajutor. :)

Link to comment
Share on other sites

... hai cã 90% s-a rezolvat partea video. Vã confirm sãptãmâna viitoare.

 

Ar mai putea fi ºi o soluție sã tragem ºi sunetul cum trebuie. Costã 150 euro. Vine cineva cu un mixer ºi microfoane ºi tragem pe trackuri, brut. Apoi fiecare poate lucra la propriul mixaj. Pentru cã evenimentul va dura mult, vom avea nevoie de mult spațiu. Posesorii de hdd-uri portabile ar putea fi de mare ajutor. :)

Cu filmarea s-a rezolvat prin amabilitatea domnului Radu Bãlaºa. Vom avea douã camere plus lumini.

 

În legãturã cu înregistrarea audio, am avea nevoie de un mixer, o interfațã audio cu mai multe intrãri, un laptop, hdd-uri portabile ºi câteva microfoane.

Ar mai fi ºi soluția unui microfon bun, stereo, pe care sã-l amplasãm undeva sus în fața scenei. S-a fãcut aºa la un festival de blues tot în Big Mamou.

 

Ultima variantã ar fi sã tragem sunetul direct din camera care filmeazã.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Dragi colegi.

 

Ii multumesc si io domnului Balasa. Intai, subscriu la ce a zis nenea horica aici. Cu toate astea, sa stiti ca nu m-as supara nici sa platesc.

 

Apoi, va rog si io, ca sa ma pot face gurist din simplu ascultator care mai si baga un vers-doua cu tracku', avand versuri sub ochi sau nu :) (pentru ca felia mea principala e alta), sa-mi soptiti la ureche cam ce ati avea d-voastra placere sa interpretati, sau daca ati avea placere sa incercati un King of the Fairies de la Waylander fara voce, numa' cu fluier, sa facem si ceva mai inedit, un Rory Gallagher sau altaceva.

Edited by Chiperion
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Eu nu voi ajunge - dar va voi tine pumnii de la 2505 m - distractie placuta si sa-mi dedicati o melodie faina. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Dreamchild

Hello, am si eu o propunere, desi este off topic. Pentru cei care nu ajung la Bucuresti la Jamurile RGC, dar totusi participa la diverse evenimente in tara. Eu zic sa faceti tricouri cu rgc (evident pe care le vom cumpara) asa sa ne stim cind suntem pe undeva. De ex. la jazz la Garina am aflat cu satisfactie ca au fost multi rgcisti, dar din pacate nu m-am vorbit cu niciunul fiindca nu ii stiu.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nu o aduc fratica... ii grea in ceapa masii si daca vin cu ea, vin cu masina... vreau si eu sa bag o bere pt fufetzel.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Dom'le, nici pana-n ziua de azi si clipa de-acu' n-a zis careva vreun cuvintel a propos de ce sa cante si cum... :) I'm out.

Link to comment
Share on other sites

Salutare ! zicea cineva ceva de muzicuta...

 

o sa vin si eu... o sa-mi aduc 2 microfoane de muzicuta, sper sa mearga pe junghiurile alea de amplif-uri... ca sincer mesa boogie-ul nu-l car... :D e prea greu si la cat de mica e scena...

 

daca e de cantat un Rory Gallagher, poate are cineva stiinta si se baga la piesa WALK ON HOT COALS !!!!!!! :):D:P

 

sa vedem, eu le stiu si pe celelalte...

 

sper sa fie o atmosfera prietenoasa !!! si sa fie dat drumul la aer conditionat si la ventilatoare !!!

 

ca altfel murim naibii !

 

:) Marcian Petrescu

 

stii cumva piesa WALK ON HOT COALS ?????

 

aia piesa nene ! chintesenta lui Rory !!!

 

:) Marcian

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Showul începe la 20:00. Trebuie sã avem destul timp pentru toatã lumea. Recomand celor care vor sã cânte, sã nu stea sã vâneze momentul în care pot sãri pe scenã. Sã vinã de la început sã-mi spunã dacã vor sã cânte ºi în ce context, asta ca sã ºtim cum ne organizãm. Nu vreau sã fie oameni nemulțumiți.

 

Vor fi 4 stații de chitarã pe scenã, Fender (a mea), Budda (a lui Andrei Bãlaºa), Marshall (stația clubului) ºi încã o stație bunã pentru clape, dar ºi pentru chitarã cu procesor în fațã (nu mai ºtiu cum se numeºte).

 

Atenție vã rog la volume. Regula e simplã... Dacã nu auziți vocea în scenã, dați-vã mai încet. :)

Link to comment
Share on other sites

sper doar sa nu ne dea georgiana afara la 11 :) eu o sa vin mai tarziu , dupa ce se incind spiritele sa imi incerc noul fender strat usa :D

Rock On!!! eu pot sa zic de acum ca vreau sa cant si in formula cu cyfer, lambrino si john :):P ( dar accept si compromisuri )

... compromisul ar fi sã fiu eu la bas pentru cã ºi eu o sã-mi aduc noua achiziție, Warwick Streamer Stage I Custom Shop :) ... asta fiind prima lui ieºire în public.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.