• Announcements

• Cosu

Noul RGC.ro   21/04/17

RGC.ro ruleaza acum cea mai noua versiune a Invision Power Board. Versiunea anterioara a Invision Power Board nu mai primeste actualizari de scuritate, acesta fiind motivul principal pentru care am facut upgrade-ul. Functionalitatile cu care sunteti obisnuit ( chatul, sistemul de feedback/rating pentru tranzactii) sunt in continuare functionale dar e posibil ca modul prin care pot fi accesate sa fie usor diferit.   O parte din datele stocate in baza de date trebuie reprocesate si este posbil ca unele informatii sa nu fie imediat disponibile (ratinguri, mesaje private, semnaturi). Reprocesarea va dura aproximativ o zi.   Va rugam sa ne semnalati daca intampinati probleme in a utiliza siteul aici: Cateva modificari/noutati La adaugarea de feedback pentru o tranzactie este necesar sa mentionati un topic. Topicul introduce tastand in casuta aferenta titlul si apo selectand topicul respectiv. In postari se poate folosi caracterul @ urmat de numele unui utilizator pentru a atrage atentia utilizatorului respectiv. In functie de setari, utilizatorul va primi o notificare sau un email. Functia Activity Stream (https://forums.rgc.ro/discover/?do=create) permite crearea de cautari personalizate (topicuri create, postari recente etc).   Va multumim pentru intelegere!   RGC.ro  
Bl0nd1n@.

Corzile Nu Vibreaza Suficient De Mult

42 posts in this topic

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, chiar ma ajuta. O sa-mi iau cat de curand corzi Elixir Anti Rust Nanoweb Light (.010-.046) sper sa fie mai bine.

Multumesc din nou.

ce canti ? sau ce stii sa canti ? Chitara acea ar trebui sa aiba sustain .Oricum pana inveti sa canti nu ai nici o problema cu sustainul.

Corzile tin cam o luna doua ( acasa) in cazul cand corzile subtiri ies din plaja de "intonatie " adica mai clar nu se mai poate regla octava .Le schimb si pun corzi Hora Reghin ..1 ( mi) ;tot 1 pentru (si) ;si 2 (sol) , coarda 1 in asa fel va fi mai groasa dar are macar are ton ca lumea.

Cprzile matisate ( D,A,E ) le poti "spala" in apa fierbinte si detergent de spalat vase , agiti bine si dupa acea clatesti bine, apoi se ucuca cu uscatorul de par ca sa nu ramana umezeala in miezul corzilor matisate .Aceste corzi "spalate " mai suna o saptamana doua .A suna inseamna sa aiba brillianta .

daca nu inregistrezi sau canti in concerte pti sa exersezi si pe corzi mai vechi .

Curata corzile bine dupa fiecare cantat cu o carpa , eventual si inmuiata in spirt la corzile subtiri .Corzile groase se sterg uscat ..deoarece risti sa diluezi murdaria cu spirtul de pa carpa si o intinzi pe coarda unde va patrunde intre

"spire" si nu mai ai brilianta de loc.

Cu brilianta ..depinde de ce canti .

Daca folosesti distors "puternic" suna si corzile vechi , doar pe clean nu ai ton frumos.

Edited by karpi

ce canti ? sau ce stii sa canti ? Chitara acea ar trebui sa aiba sustain .Oricum pana inveti sa canti nu ai nici o problema cu sustainul.

Corzile tin cam o luna doua ( acasa) in cazul cand corzile subtiri ies din plaja de "intonatie " adica mai clar nu se mai poate regla octava .Le schimb si pun corzi Hora Reghin ..1 ( mi) ;tot 1 pentru (si) ;si 2 (sol) , coarda 1 in asa fel va fi mai groasa dar are macar are ton ca lumea.

Cprzile matisate ( D,A,E ) le poti "spala" in apa fierbinte si detergent de spalat vase , agiti bine si dupa acea clatesti bine, apoi se ucuca cu uscatorul de par ca sa nu ramana umezeala in miezul corzilor matisate .Aceste corzi "spalate " mai suna o saptamana doua .A suna inseamna sa aiba brillianta .

daca nu inregistrezi sau canti in concerte pti sa exersezi si pe corzi mai vechi .

Curata corzile bine dupa fiecare cantat cu o carpa , eventual si inmuiata in spirt la corzile subtiri .Corzile groase se sterg uscat ..deoarece risti sa diluezi murdaria cu spirtul de pa carpa si o intinzi pe coarda unde va patrunde intre

"spire" si nu mai ai brilianta de loc.

Cu brilianta ..depinde de ce canti .

Daca folosesti distors "puternic" suna si corzile vechi , doar pe clean nu ai ton frumos.

Incepand de la tot felul de exercitii pentru tehnica si pentru incepatori pana la melodii gen Metallica, Green Day, Limp Bizkit, System of a down, etc.

O sa curat corzile subtiri cu o carpa inmuiata in spirt in fiecare zi. 

Si am o intrebare: Ce este brilianta???

La o chitarã obiºnuitã ar trebui sã fie undeva între 7 ºi 9 secunde, deci ai o problemã.

imi cer miii de scuze ca inviu un topic vechi , dar nu am vrut sa deschid altul...

cred ca stiti melodia lui Hendrix - Machine gun ....

CUm reusea sustain'u ala ? de vreo 12 sec sau mai mult?