Bl0nd1n@.

Corzile Nu Vibreaza Suficient De Mult

Recommended Posts

Depinde mult de chitara, de cum este setata etc. Poate iti atinge pe taste (zbarnaie usor) sau sunt corzile prea moi (corzile subtiri de exemplu sunt mai usoare la cantat, in schimb au fluxul mai mic si de aici sustain mai mic). O alta problema ar putea fi setarea dozelor, daca sunt prea aproape de corzi pot rezulta tot felul de probleme printre care si aceasta.

Depinde mult de chitara, de cum este setata etc. Poate iti atinge pe taste (zbarnaie usor) sau sunt corzile prea moi (corzile subtiri de exemplu sunt mai usoare la cantat, in schimb au fluxul mai mic si de aici sustain mai mic). O alta problema ar putea fi setarea dozelor, daca sunt prea aproape de corzi pot rezulta tot felul de probleme printre care si aceasta.

corzile sunt Stagg Electric Nickel Light (ELT 09-42)

Pai asigura-te ca locul unde pica coarda pe bridge e putin ascutita, iar daca auzi ca se freaca coarda de grif (fret buzz) ridica corzile putin. Nu stiu exact ... mai intreaba pe forum :-s

cum adica "locul unde pica coarda pe bridge e putin ascutita" ???

salut. am o mare dilema... mi se pare (sau nu) dar corzile nu vibreaza suficient de mult si in solo-uri nu pot sustine o nota suficient. M-am gandit ca poate fi de la bridge sau de la grif... ce pot sa fac?

Hai sã definim acel "nu vibreazã suficient de mult". Bagã chitara în amplificator pe clean ºi dã o notã la volum mediu. Cronometreazã cât dureazã sunetul pânã se stinge ºi spune-mi ºi mie.

Mersi.

Tind sa cred ca problema e din doze... acuma pe bune ,ce naiba ai bridge din cauciuc??? :) de ce sa nu vibreze? :)   corzile nu-s grozave dar oricat de proaste ar fi comparandu-le cu niste corzi mai bune, diferenta nu poate fi asa de mare!

)e posibil k magnetii din doze sa influenteze vibratia(am patit si eu)..in consecinta da dozele mai jos...

foarte corect! coboara dozele pana la limita la care incep sa aiba sustain.

pe de alta parte, factori importanti care influenteaza sustainul sunt: imbinarea buna intre caracteristicile vibratiei lemnului gatului si cel al corpului chitarei, materialul din care este facut calusul si partea cealalta. daca este o chitara cu vibrator, atunci conteaza imens de mult materialul din care este construit blocul de metal in care sunt ancorate arcurile (si sunt prinse corzile) si materialul din care sunt facute calusurile individuale ale corzilor.

foarte corect! coboara dozele pana la limita la care incep sa aiba sustain.

Ce te faci dacã nu asta e problema? E posibil sã-l pui sã coboare dozele degeaba... Distanța dintre corzi ºi doze se seteazã în funcție de tipul dozei.

Stai sã vedem ce înseamnã la el cã nu vibreazã prea mult. S-ar putea sã confunde sustain cu feedback.

Bine cã nu eºti doctor :)

Hai sã definim acel "nu vibreazã suficient de mult". Bagã chitara în amplificator pe clean ºi dã o notã la volum mediu. Cronometreazã cât dureazã sunetul pânã se stinge ºi spune-mi ºi mie.

Mersi.

am facut exact cum mi-ai spus... sunetul dureaza in jur de 4-5 secunde.

Ce te faci dacã nu asta e problema? E posibil sã-l pui sã coboare dozele degeaba... Distanța dintre corzi ºi doze se seteazã în funcție de tipul dozei.

Stai sã vedem ce înseamnã la el cã nu vibreazã prea mult. S-ar putea sã confunde sustain cu feedback.

Bine cã nu eºti doctor :)

nu stiu cum se numeste tipul meu de doze... sau ce distanta ar trebui sa fie intre doze si corzi.... dozele mele arata asa:

eu ma tot gandesc ca ii de la grif... sau nu stiu... apropo de grif.. pot sa mi-l schimb??... sau pot sa-l reconditionez?... am auzit ca se poate lacui (si pe partea cu taste)...

am facut exact cum mi-ai spus... sunetul dureaza in jur de 4-5 secunde.

La o chitarã obiºnuitã ar trebui sã fie undeva între 7 ºi 9 secunde, deci ai o problemã.

nu stiu cum se numeste tipul meu de doze... sau ce distanta ar trebui sa fie intre doze si corzi.... dozele mele arata asa:

eu ma tot gandesc ca ii de la grif... sau nu stiu... apropo de grif.. pot sa mi-l schimb??... sau pot sa-l reconditionez?... am auzit ca se poate lacui (si pe partea cu taste)...

Dacã sustainul e la fel în orice parte a grifului (este?), atunci o rezolvare uºoarã ar fi sã schimbi corzile. Dacã sunt corzi de 009, care au câteva luni vechime, nu prea mai vibreazã. Dacã pui corzi mai groase (10, 11...), vei avea ºi mai mult sustain.

Mai departe, poți încerca treaba cu dozele (ce zic Travolta/Barbu/Mibu).

În caz cã încã mai ai probleme, atunci problema e mai gravã, probabil la bridge.

Cât despre schimbatul sau recondiționatul grifului, nu ºtiu dacã e cazul.

Ce chitarã e?

Dupã doze pare un model pe care l-am avut acum mulți ani...

La o chitarã obiºnuitã ar trebui sã fie undeva între 7 ºi 9 secunde, deci ai o problemã.

Dacã sustainul e la fel în orice parte a grifului (este?), atunci o rezolvare uºoarã ar fi sã schimbi corzile. Dacã sunt corzi de 009, care au câteva luni vechime, nu prea mai vibreazã. Dacã pui corzi mai groase (10, 11...), vei avea ºi mai mult sustain.

Mai departe, poți încerca treaba cu dozele (ce zic Travolta/Barbu/Mibu).

În caz cã încã mai ai probleme, atunci problema e mai gravã, probabil la bridge.

Cât despre schimbatul sau recondiționatul grifului, nu ºtiu dacã e cazul.

Ce chitarã e?

Dupã doze pare un model pe care l-am avut acum mulți ani...

chitara e veche... o am din familie...nici nu stiu firma dar presupun ca e Reghin.... si probabil ca bridge-ul ii problema ca ii cam ciudat.... o sa atasez o poza a bridge-ului cat mai curand....

corzile sunt de 009 si sunt vechi de vreo cateva luni.... vreau sa-mi iau acuma elixir de 010.

Nu stiu care-i treaba. Ma enerveaza ca la unele solouri fac bend si sunetul nu este sutinut cat trebuie (se opreste) si ii destul de nasol.

Va multumesc mult la toti pentru ce m-ati sfatuit pana acuma.

chitara e veche... o am din familie...nici nu stiu firma dar presupun ca e Reghin.... si probabil ca bridge-ul ii problema ca ii cam ciudat.... o sa atasez o poza a bridge-ului cat mai curand....

corzile sunt de 009 si sunt vechi de vreo cateva luni.... vreau sa-mi iau acuma elixir de 010.

Nu stiu care-i treaba. Ma enerveaza ca la unele solouri fac bend si sunetul nu este sutinut cat trebuie (se opreste) si ii destul de nasol.

Va multumesc mult la toti pentru ce m-ati sfatuit pana acuma.

Cred cã ºtiu chitara... Îmi trezeºte amintiri plãcute. Pune poze ºi cu chitara. Sunt curios dacã e cea la care mã gândesc.

Tind sã cred cã e vorba de corzi. Dacã sunt Stagg de 009, puse de câteva luni ºi mai stai ºi în Harghita unde e multã umezealã din câte ºtiu...

Schimbã corzile ºi apoi mai vedem.

Cred cã ºtiu chitara... Îmi trezeºte amintiri plãcute. Pune poze ºi cu chitara. Sunt curios dacã e cea la care mã gândesc.

Tind sã cred cã e vorba de corzi. Dacã sunt Stagg de 009, puse de câteva luni ºi mai stai ºi în Harghita unde e multã umezealã din câte ºtiu...

Schimbã corzile ºi apoi mai vedem.

Mda e multa umezeala. Uite si pozele... daca e chitara la care te gandesti te rog spune-mi si mie ce firma e. Zici ca iti trezeste amintiri placute chitara, adica e buna? (pt un incepator desigur <1 an de chitara>).... ce parere ai de doze?(mie nu mie se par cine stie ce si ash vrea sa le schimb). Alte poze nu am , ma refer din alta pozitie. Chitara nu mai arata cum a aratat originala. A fost 'personalizata', dar o sa pun poze si cu ea intreaga, asha cum arata acuma cat de curand.

am avut candva o chitara reghin cu doze de care ai tu, problema sunt dozele incredibil de proaste, inlocuiese-le cu oricare alte doze (ca mai proaste n-ai cum sa gasesti) si vei rezolva problema

m-am gandit la asta... si cred ca o voi face cat de curand

Mda e multa umezeala. Uite si pozele... daca e chitara la care te gandesti te rog spune-mi si mie ce firma e. Zici ca iti trezeste amintiri placute chitara, adica e buna? (pt un incepator desigur <1 an de chitara>).... ce parere ai de doze?(mie nu mie se par cine stie ce si ash vrea sa le schimb). Alte poze nu am , ma refer din alta pozitie. Chitara nu mai arata cum a aratat originala. A fost 'personalizata', dar o sa pun poze si cu ea intreaga, asha cum arata acuma cat de curand.

Dap, asta e chitara. Am avut modelul ãsta undeva prin 90. Pentru mine era foarte bunã la ora aia, da :)

Dozele sunt într-adevãr proaste. Ale mele prindeau un post de radio când puneam mâna pe ele :)

Cred cã e un model vechi de Reghin, deºi niciodatã n-am ºtiut cu siguranțã.

Schimbã corzile ºi vezi ce se întâmplã. Nu cred cã dozele influențeazã sustainul, dar poți sã experimentezi fixându-le mai jos.

Oricum, la chitara asta nu meritã sã faci mari schimbari. Nu e o chitarã care sã merite recondiționatã la nivelul la care vrei tu. Schimbat doze, grif, etc...

Dap, asta e chitara. Am avut modelul ãsta undeva prin 90. Pentru mine era foarte bunã la ora aia, da :)

Dozele sunt într-adevãr proaste. Ale mele prindeau un post de radio când puneam mâna pe ele :)

Cred cã e un model vechi de Reghin, deºi niciodatã n-am ºtiut cu siguranțã.

Schimbã corzile ºi vezi ce se întâmplã. Nu cred cã dozele influențeazã sustainul, dar poți sã experimentezi fixându-le mai jos.

Oricum, la chitara asta nu meritã sã faci mari schimbari. Nu e o chitarã care sã merite recondiționatã la nivelul la care vrei tu. Schimbat doze, grif, etc...

Aha. Poi oricum ma bate un gand sa-mi iau una de calitatea intai, dar intai sa mai acumulez experienta. Si despre corzi care sunt mai bune? Elixir sau D'Addario??? sau poate alta firma. Si ce ar trebui sa iau in considerare cand imi iau un set de corzi?

Aha. Poi oricum ma bate un gand sa-mi iau una de calitatea intai, dar intai sa mai acumulez experienta. Si despre corzi care sunt mai bune? Elixir sau D'Addario??? sau poate alta firma. Si ce ar trebui sa iau in considerare cand imi iau un set de corzi?

... la cum schimbi tu corzile din an în paºti, îți recomand elixir anti-rust pentru cã țin mai mult. :)

m-am gandit la asta... si cred ca o voi face cat de curand

Si mie imi trezeste ceva amintiri ... nu tocmai placute, am avut si eu una pe mana pe la inceputuri si nu era chiar intr-o stare prea grozava. Cred ca mai mult decat corzile nu merita nimic schimbat la ea.

Cyfer intr-adevar chitarile astea s-au facut la Regin candva prin anii '80, stiu de la un prieten mai in varsta care isi cumparase una noua de prin magazin prin 80 si ceva. Nici el nu vrea sa mai auda de ele, de fapt de atunci nu mai suporta forma de Telecaster, ii trezeste amintiri ...

Mersi. Btw cat de des se schimba niste corzi???

In functie de chitarist, de cat de mult canta pe chitara, conditii meteo, etc.... Eu schimb Elixir anti-rust (9 - 42) cam la 2 - 3 luni dar pot tine mult mai mult (6 luni +). Odata chiar nu m-am atins de chitara pentru cateva luni si sunetul mi s-a parut foarte fresh (nici nu cantase nimeni pe ea).

Mersi. Btw cat de des se schimba niste corzi???

Depinde... Pe chitara cu care cânt live, le schimb atunci când intonația nu mai este corectã. Asta la mine înseamnã o datã la o sãptãmânã (aproximativ douã, trei concerte, D'Addario).

Pe chitara rece, cu care exersez mai mult acasã, am pus Elixir anti-rust ºi țin câteva luni lejer.