www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 88 - Votare Si Comentarii


Cosu
 Share

Duel 88 - Votare Si Comentarii  

54 members have voted

  1. 1. Duel 88 - Votare Si Comentarii

    • Metabog
      5
    • Kreatorul
      0
    • Dmc
      9
    • Iarina
      2
    • Rewinder
      1
    • Canstantzin
      0
    • Bolly
      13
    • Mysound
      0
    • Karpi
      7
    • Musaro Adriano
      11
    • Calimero
      1
    • Jem5555
      0
    • Cris_Floyd
      0
    • Deadletters
      0
    • Guitar_GRL
      1
    • Allynutz
      0
    • Chris27
      4


Recommended Posts

Salut, sa stii ca fratele meu mi a zis (culme) exact ce mi ai zis tu acuma, si chris27 de altfel. Eu cred, nu, sunt sigur, ca cateodata nu ne dam seama, noi ni se pare perfect piesa, si, cand ascultata de altcineva mai esperimentat de fapt piesa resulta desordinata si ne-consecutiva (sau alte probleme ma rog). In momentul in care cineva ne atrage atentia si analizand cu atentie si intrun fel objectiv (si nu subjectiv), se poate avea doi reactii:

1) Piesa ti se pare corecta in continuare din punctul tou de vedere (al esecutor cum ar fi), ARTA, si esti inclinat spre a trimite la dracu 'sfatuitoru care te a zis ca ai anumite probleme. Acest inseamna ca oricum nu suntem pregatiti pentru pasu urmator, pentru a urca urmatoare treapta, suntem orbi. Mandria cateodata si orgoliu poate sa orbeasca lumea mai mult decat se crede posibil.

2)te dai seama reascultand ca intradevar ai probleme, iata ca daca se intampla acesta minune il multumesti pe sfatuitoru si se deschid anumite porti al conostinte in fata de esplorat si de perfectionat.

Asa ca te (va) multumesc...facand parte de categorie 2!!

Numai bine si scuse de atata offtopic!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salut, sa stii ca fratele meu mi a zis (culme) exact ce mi ai zis tu acuma, si chris27 de altfel. Eu cred, nu, sunt sigur, ca cateodata nu ne dam seama, noi ni se pare perfect piesa, si, cand ascultata de altcineva mai esperimentat de fapt piesa resulta desordinata si ne-consecutiva (sau alte probleme ma rog). In momentul in care cineva ne atrage atentia si analizand cu atentie si intrun fel objectiv (si nu subjectiv), se poate avea doi reactii:

1) Piesa ti se pare corecta in continuare din punctul tou de vedere (al esecutor cum ar fi), ARTA, si esti inclinat spre a trimite la dracu 'sfatuitoru care te a zis ca ai anumite probleme. Acest inseamna ca oricum nu suntem pregatiti pentru pasu urmator, pentru a urca urmatoare treapta, suntem orbi. Mandria cateodata si orgoliu poate sa orbeasca lumea mai mult decat se crede posibil.

2)te dai seama reascultand ca intradevar ai probleme, iata ca daca se intampla acesta minune il multumesti pe sfatuitoru si se deschid anumite porti al conostinte in fata de esplorat si de perfectionat.

Asa ca te (va) multumesc...facand parte de categorie 2!!

Numai bine si scuse de atata offtopic!!

 

 

 

pot sa spun ca nu mi-am imaginat acele lickuri ptr acest BT pe care @adriano le-a cantat .

 

Sper ca ai inteles sensul pozitiv si de admiratie pentru fantezia ta de a canta acele fraze pe un BT care te ducea catre blues sau catre frazele lui Gilmour.

Foarte creativa versiunea ta .

 

Nu este oftopic , "votare si comentarii " .

Cand eram la inceputurii greu suportam criticile de la cei mai in varsta si experimentati .Nici nu prea tineam cont de ele pentru ca mai tarziu sa vad ca se cam adevereste cea ce mi-au spus .

Ai dreptate cel mai mult conteaza sa primesti o critica obiectiva ,chiar daca nu accepti pe loc tot te roade si incet i-ti insusesti critica si vei identifica/constientiza problemele.

Bineinteles este greu sa urmaresti problemele pe un forum ,cel mai util ar fi sa canti impreuna si sa se experimenteze -exemplifice pe loc .Dar tot este mai bine decat nimic.

Link to comment
Share on other sites

foarte misto @musaro...imi aminteste, in pasajul unde o ia un pic altfel , de Ian Akkerman, ma oftic ca nu imi amintesc piesa...

@karpi - tu o stii, sigur, poate ma luminezi, de doua ore ma chinui sa imi amintesc - tema geniala, balans, pauze super-fine si la un moment dat, exact inainte sa intre in tema, face o pregresie dubioasa, care imi suna exact ca a lui @musaro...

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

votat bolly cea mai pe gustul meu abordare :D bravo nene ai tras de corzile alea intr-un mare fel, cojones benduri stiai ce vrei de la ele felicitari :)

multam multam :P

pai nah..macar de corzi sa mai mai trag si io daca de shred nu sunt in stare :)

btw..vezi ca ne-am ''infratit'':de doar o ora sunt mandrul posesor al unui sz 520 qm..nu e roscata dar sigur e o bunaciune :)

respectele mele!

Link to comment
Share on other sites

multam multam :D

pai nah..macar de corzi sa mai mai trag si io daca de shred nu sunt in stare :)

btw..vezi ca ne-am ''infratit'':de doar o ora sunt mandrul posesor al unui sz 520 qm..nu e roscata dar sigur e o bunaciune :)

respectele mele!

oho sa-ti traiasca si sa ai grija de ea cum se cuvine ca e gagica de gagica :)

Link to comment
Share on other sites

oho sa-ti traiasca si sa ai grija de ea cum se cuvine ca e gagica de gagica :P

sure will :D

 

Hoho!

 

Bolly e tata lor la duelul asta :) imi place ca a tinut discret cont si de linia melodica originala.

 

multam :)

 

felicitari tuturor participantilor.editie reusita cu multe variante demne de luat in seama si ceva critica constructiva.

mi-au atras atentia in mod deosebit:adriano:inventivitate si ton f reusit..lick-uri misto la care..cum a zis si karpi..io nu m-as fi gandit.bravos!un pic mai multa atentie la note lungi

chris27:f fain..se vede ca furi ceva meserie de la colegul tau ;) nu mi-a placut tonul..sarmos rau..uite ca e cineva care canta cu mai mult gain ca mine.mici probleme de pitch la benduri si vibrato.

karpi:cantat bine..incadrat pe bt.ton cel putin interesant :D nu prea m-au incantat rezolvarile..insa nu prea sunt io in masura sa-mi dau cu parerea :)

acestea fiind zise..votul meu merge la chris27.

spor si la mai mare!

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, in general cand vad ca intra Karpi in duel automat stiu ca o sa castige. Acum din pacate parca nu a fost asa inspirat, desi tehnica e 100% f buna. O fi fost tonul, sau nu stiu. Eu am votat Bolly, dar mi-a placut si nenea Musaro, si altii. Iarina are un sambure de idee acolo, desi e la inceput, ceea ce e foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, in general cand vad ca intra Karpi in duel automat stiu ca o sa castige. Acum din pacate parca nu a fost asa inspirat, desi tehnica e 100% f buna. O fi fost tonul, sau nu stiu. Eu am votat Bolly, dar mi-a placut si nenea Musaro, si altii. Iarina are un sambure de idee acolo, desi e la inceput, ceea ce e foarte bine.

 

 

E.... nu iese intotdeauna o "capodopera" , dar aici chiar ca este the "very first version" o trecere peste piesa asa din rutina sa vad ce surprize sunt, a fost o surpriza ca nu era progresia de la melodia amintita doar unele parti . Se aude cum suna corzi ce nu ar trebui si se auda, se aude cum "astept" sa vad ce urmeaza , lucru ce l-am auzit si la @bolly .Fara gluma mi-sa rupt coarda D la un bend plus intins cu vibratorul ...si m-am enervat , nu-mi place sa schimb corzi si mai ales cand sunt pus pe cantat si era ultima chitara pe care se mai putea canta fara a fi false corzile cam pana la octava, celelalte erau intr-o stare jalnica.. faaaalse .A doua zi am cumparat corzi si o dupamasa intreaga am curatat freatboarduri si am pus corzi , trebuie din cand in cand .

 

E ...cand o sa ajung mare vedeta internationala o sa am maistru de chitare care schimba corzi si le acordeaza apoi le "rodeaza"si eu ma voi concentra doar asupra creatiei !! hahaha

 

Acum sunt concentrat si construiesc un "combo" de bass/chitara .Cand il termin pun date de constructie.

Link to comment
Share on other sites

sure will :D

 

 

 

felicitari tuturor participantilor.editie reusita cu multe variante demne de luat in seama si ceva critica constructiva.

mi-au atras atentia in mod deosebit:adriano:inventivitate si ton f reusit..lick-uri misto la care..cum a zis si karpi..io nu m-as fi gandit.bravos!un pic mai multa atentie la note lungi

chris27:f fain..se vede ca furi ceva meserie de la colegul tau ;) nu mi-a placut tonul..sarmos rau..uite ca e cineva care canta cu mai mult gain ca mine.mici probleme de pitch la benduri si vibrato.

karpi:cantat bine..incadrat pe bt.ton cel putin interesant :) nu prea m-au incantat rezolvarile..insa nu prea sunt io in masura sa-mi dau cu parerea :)

acestea fiind zise..votul meu merge la chris27.

spor si la mai mare!

 

Subscriu!:D Doar la partea cu furatul meseriei referitor la Cris27 iti pot spune ca "a fost cam invers" (ma refer in trecut si sper sa nu se supere Marius ca ma bag in seama asa; din cate il stiu probabil ca nu'i cazul..); sigur in prezent e alta poveste; fiecare evolueaza pe caile sale. Si eu pot spune ca am furat cate ceva de la el cu ani in urma si astazi are tot respectul meu. :)

Scuze pentru off topic :P

Link to comment
Share on other sites

E.... nu iese intotdeauna o "capodopera" , dar aici chiar ca este the "very first version" o trecere peste piesa asa din rutina sa vad ce surprize sunt, a fost o surpriza ca nu era progresia de la melodia amintita doar unele parti . Se aude cum suna corzi ce nu ar trebui si se auda, se aude cum "astept" sa vad ce urmeaza , lucru ce l-am auzit si la @bolly .Fara gluma mi-sa rupt coarda D la un bend plus intins cu vibratorul ...si m-am enervat , nu-mi place sa schimb corzi si mai ales cand sunt pus pe cantat si era ultima chitara pe care se mai putea canta fara a fi false corzile cam pana la octava, celelalte erau intr-o stare jalnica.. faaaalse .A doua zi am cumparat corzi si o dupamasa intreaga am curatat freatboarduri si am pus corzi , trebuie din cand in cand .

 

E ...cand o sa ajung mare vedeta internationala o sa am maistru de chitare care schimba corzi si le acordeaza apoi le "rodeaza"si eu ma voi concentra doar asupra creatiei !! hahaha

 

Acum sunt concentrat si construiesc un "combo" de bass/chitara .Cand il termin pun date de constructie.

da..pai tot la prima am dat si io..f bine ai observat ca asteptam sa vad ce mai vine...se si observa clar pe la mjloc ca intrasem in ''strofa'' si de fapt venea ''refrenul'' :)

nasol cu corzile..mai ales cand ai multe chitari.arde buzunarul si e si fizic destul de greu sa intretii atatea.

 

Subscriu!:D Doar la partea cu furatul meseriei referitor la Cris27 iti pot spune ca "a fost cam invers" (ma refer in trecut si sper sa nu se supere Marius ca ma bag in seama asa; din cate il stiu probabil ca nu'i cazul..); sigur in prezent e alta poveste; fiecare evolueaza pe caile sale. Si eu pot spune ca am furat cate ceva de la el cu ani in urma si astazi are tot respectul meu. :)

Scuze pentru off topic :P

nu cunosc evolutia celor 2..si spre rusinea mea de marius am auzit pe forum.

e de prisos sa spun ca rupe :)

Link to comment
Share on other sites

Votat Musaro. Nu trebuia sa folositi toti exact melodiile originale.

 

 

Nu stiu ce sa zic, in general cand vad ca intra Karpi in duel automat stiu ca o sa castige. Acum din pacate parca nu a fost asa inspirat, desi tehnica e 100% f buna. O fi fost tonul, sau nu stiu. Eu am votat Bolly, dar mi-a placut si nenea Musaro, si altii. Iarina are un sambure de idee acolo, desi e la inceput, ceea ce e foarte bine.

 

mai meta-poc mai...mare bandit esti..ntz ntz

Link to comment
Share on other sites

mai meta-poc mai...mare bandit esti..ntz ntz

 

Le-am incurcat si eu na. Deci corectez, sorry bolly, dar am votat Musaro :-)), cum am scris prima oara. Dar mi-a placut si ce ai facut tu, probabil de-aia am uitat exact ce am votat, asa sunt eu cu capu in nori. E greu de ales.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

@bolly

Da ,nu ma pot lauda cu un ton foarte bun pt ca nu am inca setupul pt homerecording asa cum il vreau.

Varianta asta nu am inregistrato pe ghitara mea fiind plecat din tara,am iregistrato pe un ibanez prestige cam ruginit si pe un procesor unde am folosit un distors gata presetat.In general cant pe un Gibson si un Marshall. Culmea nu am reusit sa inregistrez cu amandoua odata la vreun duel ca nu am Marshallul acasa.

 

Meserie furam toti ca asa ceva se fura.La varianta asta tin a spun ca nu am folosit nimic furat de la colegul meu.Asha cant de mult.Poate era valabila chestia cu futratul la duel 82 .

Referitor la Marius,pt.ca mi s/a mai amintit de el aici pe forum ghiar la un duel, tin sa va spun ca m>a ajutat foarte mult numai prin faptul ca mi>a mai dat energie,un anumit impuls pe care le>am mai pierdut avand in vedere ca mai am si alte preocupari decat acum 5 ani.Daca chiar as avea timp sa fur pe cat ash putea ,as canta cu siguranta putin mai bine. :)

So thanks my friend Marius.

Mersi de vot tuturor si sanatate

Link to comment
Share on other sites

@Chris27:Gibson si marshall...vad ca te rasfati bine la scule frate!!Cum a zis cineva o data...Go chris GO!!!! Vai frate!!!!! :)

@bolly:frate, sal stapanesti sanatos pe frumosete noa!!! :)

@toti:merci si eu la toti care au avut rabdare sa asculte piesa si de vot. Numai bine

Edited by Musaro Adriano
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Ender_Eugen

votat bolly

frumos si chris_27 dar cred ca trebuia alt ton.

guitar_girl... what the fuck???????

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar_grl
votat bolly

frumos si chris_27 dar cred ca trebuia alt ton.

guitar_girl... what the fuck???????

 

:)

:) ..inca nu ma impac cu solourile...

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

super duel...eu am votat dmc..daca imi aduc bine aminte...:) da...dmc am votat..desi foarte greu de diferentiat...si bolly, si domnul musaro si metabog si karpi, etc. si-au aratat clasa...la vot presupun ca tine numai de gusturi si de subiectivisme :) tare...felicititari...

Link to comment
Share on other sites

.... iaca ca avand mai mult timp liber , ( sunt fara ocupatie pana in 6 aug .cand ma intorc la patria muma - Shimbarea la fata adevarat va fi...lol) am intrat si eu sa vad cine cu cine se dueleaza. ... o sa incerc sa fac o sinteza cat de cat , din pct de vedere al unui masterand in muzicologie .... sa nu va simtiti intimidati ( de titlu )deoarce nu cant la chitara electrica si oricum n-am habar de rock ...intr-un fel totusi asta aduce un avantaj deoarce am putut discerne probabil mai bine , urechea mea ( de afon )nefiind prea obisnuita cu sunetele electrificate ...lol....

... ok , deci prin piesa a bantuit umbra lui Gilmour mai ceva ca a lui Stefan la Cozia ....asta s-a vazut mai ales la Rewinder , Canstantzin si Bolly ... Canstantzin a fost cel mai apropiat de sound ( probabil tot un fender strato ? ) iar Bolly ... de versiunea originala de pe Shine on etc ... oricum Bolly , foarte frumos , sound echilibrat , pasajul de virtuozitate de la final bine executat ... doar faptul ca ai folosit si temele originale nu prea m-a... incantat ca sa zic asa ... lol ... zic asta deoarece unii votanti nu cunosc probabil aceasta si cred ca tu le-ai inventat ...lol2 ....ok ... mergem mai departe ... de remarcat versiunile Metabog si DMC ... DMC -bun balans , ton , totul bine asezat , pasajul dinspre final -in urcare- si apoi finalul de finetze ce aminteste de stilul lui Chris Rea ... cool ... Iarina ,deasemenea f bine ... desi la un moment dat parca a vrut sa comunice cu balenele albastre ..lol ...Karpi se vede experienta ... si a incercat din rasputeri sa fuga de umbra lui Gilmour si a intrat cumva in sfera pedal steel guitar sau havaiana ... lol ... per ansamblu frumos ... Musaro ... meser , esti tare ... cum zicea si Carramba ai intradevar pasaje din Akkerman ... cred ca sunt de pe Focus 3 ,arpegiile rapide , un alt fragment in coborare pe figuri de anapest ,cateva fiorituri si trilul lung dinspre final ... daca n-ai ascultat inca Focus eu zic sa incepi asculti, sigur o sa-ti placa ...da nu exagera ....lol... premiul de originalitate il ia Guitar GRL care a fost fugarit mai degraba de umbra lui Syd Barrett , a introdus " halo"-ul de chitara ( asemanator cu cel de la Radiohead -karma police parca ) in Shine on + teme minimaliste in ostinato etc ... Chris 27 ,ok man , pasajele de virtuozitate foarte bine , cele lente -se poate si mai bine ... frumos ... felicitari tuturor !... fara suparare , pana la urma m-am decis , si am votat DMC... norock bun !

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer
@:Wanderer: Domnul musaro?? Frateee, chemama linistit adriano, lasam domnisme la cine are pretentie din asta. merci.

 

am inteles adriano...:)

Edited by Wanderer
Link to comment
Share on other sites

Guest guitar_grl
:) Am ras la asta, exact asa m-am gandit si eu.

..si eu tot nu m-am prins :) ...si in leg cu improvizatu o sa-mi revin eu :) ,sau mai bine zis o sa progresez

Edited by guitar_grl
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut saxoo o sa ascult focus cu siguranta cum am ascultat akerman dupa cele spuse lui carramba (din ignoranta mea musicale nu stiam nici unu nici altu), merci de reply si de pont. (la amandoua) :)

salut guitar girl: inainte de toate felicitari pentru ca tai bagat la duel, in al doila rand as vrea sa te do un sfat ( de la incepator la incepator) data vitoare cand pregatesti un solo, incerca sa canti cu gura o frasa cap coada si (indiferent de tecnica pe care il stii sau cat stii) il faci cu chitara si il scrii undeva sau te inregistrezi. numai apoi o sal tragi pe backing, cand esti sigura, cand intentia este bine definita si esecutie clara si la timp.

Acest ar fi un primu pas spre un 'produs' ascultabil, adica ceva ca are un sens logic, un discurs care poate sa fie urmat.

Stiu ca de zis este usor si eu de multe ori gandesc ceva dar ma las 'dus' de dejete in loc sa cant ce gandesc. Este un esercitiu foarte bun, sunt persoane care studiaza o viata pentru sa poate sa faca acest simultan (adica in timp ca gandeste musica il reproduce perfect cu instrument), ce i drept sunt foarte putini, o sa te miri sa stii ca multi chitaristi faimosi sunt blokati in anumite likuri pe care le canta des sau pentru ca in cap au numai likuri acele.

Asa ca incerca asa pentru urmatoru duel si vezi cum merge.

PS. apropo, cu efecte incearca sa mergi mai usurel, acu ti se pare frumos, peste cateva ani o sa i uresti sau i folosesti foarte putin. Nu ai nevoie de un sunet prea incarcat, ascunde timingul al tou, camuflaza intentia si ascunde eroare de esecutie: adica sunt multe 'contra'. Vezi ce faci. Te aurez numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar_grl
salut saxoo o sa ascult focus cu siguranta cum am ascultat akerman dupa cele spuse lui carramba (din ignoranta mea musicale nu stiam nici unu nici altu), merci de reply si de pont. (la amandoua) :)

salut guitar girl: inainte de toate felicitari pentru ca tai bagat la duel, in al doila rand as vrea sa te do un sfat ( de la incepator la incepator) data vitoare cand pregatesti un solo, incerca sa canti cu gura o frasa cap coada si (indiferent de tecnica pe care il stii sau cat stii) il faci cu chitara si il scrii undeva sau te inregistrezi. numai apoi o sal tragi pe backing, cand esti sigura, cand intentia este bine definita si esecutie clara si la timp.

Acest ar fi un primu pas spre un 'produs' ascultabil, adica ceva ca are un sens logic, un discurs care poate sa fie urmat.

Stiu ca de zis este usor si eu de multe ori gandesc ceva dar ma las 'dus' de dejete in loc sa cant ce gandesc. Este un esercitiu foarte bun, sunt persoane care studiaza o viata pentru sa poate sa faca acest simultan (adica in timp ca gandeste musica il reproduce perfect cu instrument), ce i drept sunt foarte putini, o sa te miri sa stii ca multi chitaristi faimosi sunt blokati in anumite likuri pe care le canta des sau pentru ca in cap au numai likuri acele.

Asa ca incerca asa pentru urmatoru duel si vezi cum merge.

PS. apropo, cu efecte incearca sa mergi mai usurel, acu ti se pare frumos, peste cateva ani o sa i uresti sau i folosesti foarte putin. Nu ai nevoie de un sunet prea incarcat, ascunde timingul al tou, camuflaza intentia si ascunde eroare de esecutie: adica sunt multe 'contra'. Vezi ce faci. Te aurez numai bine.

merci de sfaturi;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.