www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificatoare Pe Lampi Fabricate In Romania - Pareri ?


Guest someguitardude
 Share

Recommended Posts

Guest someguitardude

Am cautat pe forum pareri despre amplificatoarele fabricate la noi in tara, nu am prea gasit pareri rele, ceea ce m-a surprins intr-un mod placut, dar nici nu am gasit discutii recente. Nu vreau ca asta sa ajunga un thread pro/contra lampi/digital, mai curand caut pareri de la posesorii acestor ampuri, care le folosesc efectiv la repetitii si cantari.

 

M-am pus pe cautat amp pe lampi, nu am mai avut monstru de-asta pana acum, buget o sa fie, momentan.. nu e :) . Caut cel mai probabil un combo 1x12 sau 2x12, ~50w, nu prea dau cu metale suparate, asa ca exista si fender si vox si marshall pe care le am in vedere si care se vand pe la noi. Nici Aligatoru' ala de la Laboga nu suna rau din samples. Eu cant pe un strat SSS, i-am pus un mini-humbucker pe bridge momentan, s-ar putea sa revin la single, e o chitara care pentru mine suna mai bine direct prin preampul din mixer sau unplugged decat prin orice procesor digital, caut un amp pe masura.

 

Asa ca... pareri despre ampuri pe lampi made in RO ?

 

Multumesc.

Edited by someguitardude
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Asta e din ciclul "sa discutam despre lucruri inexistente".

 

Rog sa fiu corectat daca ma insel, dar exista amplificatoare pe lampi DE SERIE facute in Romania ?

Din cate stiu eu, nu.

 

Ce exista sunt custom-uri facute dupa specificatiile utilizatorului.

La asta ti l-as fi recomandat pe Andrei Tone, dar din pacate s-a lasat de facut amp-uri :)

 

Asa ca pana la urma, despre ce se poate discuta ? Daca oamenilor le-au placut amp-urile facute la comanda lor si dupa specificatiile lor ? Eu as crede ca da :)

Link to comment
Share on other sites

Guest someguitardude

Legion, daca esti posesor de un asemenea amp, te invit sa postezi parerea ta, daca nu, mai citese o data postul meu initial, nu am folosit exprimarea 'de serie'. Daca mi l-ai recomanda pe Andrei Tone este pentru ca ti-a facut un amp bun, sau pentru ca ai auzit ceva de bine ? Chiar vreau pareri din partea posesorilor. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Legion, daca esti posesor de un asemenea amp, te invit sa postezi parerea ta, daca nu, mai citese o data postul meu initial, nu am folosit exprimarea 'de serie'. Daca mi l-ai recomanda pe Andrei Tone este pentru ca ti-a facut un amp bun, sau pentru ca ai auzit ceva de bine ? Chiar vreau pareri din partea posesorilor. :)

 

Ti l-as recomanda pt ca face treaba EXCELENTA, si stiu asta pt ca amp facut de el.

Dar ... ma repet, nu se mai ocupa de custom-uri. Sau cel putin asa stiam, poate s-o fi razgandit intre timp. Mi-ar parea bine sa fie asa, dar nu cred.

Link to comment
Share on other sites

Laboga nu-s facute in Romania...

 

In legatura cu intrebarea ta. Personal detin un head facut de Dan Panaitescu. Are 18 W pe lampa, un singur canal, doua input-uri, de low(pt clean) si hi (pt gain). Ampul e foarte intuitiv si simplu. Pe clean poti salta preampul fara probleme, nu distorsioneaza de loc. Are de asemenea un bright ce da alta culoare sunetului. Uneori am impresia ca fasaie cam tare brightul (oricum adauga mai multe inalte).

 

Pe partea de hi, cu preampul la maxim obtii un fel de crunch placut, asa a la ac/dc, oricum nu e de metal...

 

Important e ca ampul are dinamica foarte buna. Cu o pedala in fata pe gain iti rupe capul. Mi-am facut un cab 1x12 cu celestion v30. In casa nu pot urca deloc volumul sa zicem pe clean mai sus de ora 1 de ex (preamp pe la 12), iar pe gain nicidecum de 8-9 si preamp la 12 (ca pe ceas).

 

Are bucla paralela, pe care intentionez sa o utilizez cat de curand cu un procesor de rack, solid, lampi NOS.

 

O sa pun si o recenzie si niste inregistrari, dar sa gasesc timp si scule (de inregistrari).

 

Recent am probat-o cu un amic cu un Fender american si risti sa mori de diabet langa... nici cu dozele active de pe Jacksonul meu nu suna rau (de fapt suna foarte bine!!!), indiferent ce spun carcotasii dozelor active. Asta de clean, ca pe gain EMG-urile taie in carne vie.

 

Eu cred ca merita incercate, preturile variaza in functie de cereri si de dotari (pe mine m-a interesat un sunet curat, sunet pe care l-am obtinut). Ca sound, desi e specific, l-as incadra ceva intre marshall si mesa (sunet rezultat si din pedala pe care o folosesc).

 

Nu intentionez sa fac reclama nimanui, n-am nici un interes. Sunt doar un client care a platit si e multumit.

Link to comment
Share on other sites

Guest someguitardude

Multumesc mult de informatie!

 

(Stiu ca Laboga nu sunt facute la noi, dar se pot cumpara de la noi, la fel ca si Fender, Vox, etc)

Link to comment
Share on other sites

Laboga nu-s facute in Romania...

 

In legatura cu intrebarea ta. Personal detin un head facut de Dan Panaitescu. Are 18 W pe lampa, un singur canal, doua input-uri, de low(pt clean) si hi (pt gain). Ampul e foarte intuitiv si simplu. Pe clean poti salta preampul fara probleme, nu distorsioneaza de loc. Are de asemenea un bright ce da alta culoare sunetului. Uneori am impresia ca fasaie cam tare brightul (oricum adauga mai multe inalte).

 

Pe partea de hi, cu preampul la maxim obtii un fel de crunch placut, asa a la ac/dc, oricum nu e de metal...

 

Important e ca ampul are dinamica foarte buna. Cu o pedala in fata pe gain iti rupe capul. Mi-am facut un cab 1x12 cu celestion v30. In casa nu pot urca deloc volumul sa zicem pe clean mai sus de ora 1 de ex (preamp pe la 12), iar pe gain nicidecum de 8-9 si preamp la 12 (ca pe ceas).

 

Are bucla paralela, pe care intentionez sa o utilizez cat de curand cu un procesor de rack, solid, lampi NOS.

 

O sa pun si o recenzie si niste inregistrari, dar sa gasesc timp si scule (de inregistrari).

 

Recent am probat-o cu un amic cu un Fender american si risti sa mori de diabet langa... nici cu dozele active de pe Jacksonul meu nu suna rau (de fapt suna foarte bine!!!), indiferent ce spun carcotasii dozelor active. Asta de clean, ca pe gain EMG-urile taie in carne vie.

 

Eu cred ca merita incercate, preturile variaza in functie de cereri si de dotari (pe mine m-a interesat un sunet curat, sunet pe care l-am obtinut). Ca sound, desi e specific, l-as incadra ceva intre marshall si mesa (sunet rezultat si din pedala pe care o folosesc).

 

Nu intentionez sa fac reclama nimanui, n-am nici un interes. Sunt doar un client care a platit si e multumit.

 

Scuze ca ma bag asa in vorba, dar ce ma nedumereste e faptul ca pe de o parte spui ca pe drive poti obtine un crunch cam pe la ac/dc..dupa care zici ca s'ar incadra undeva intre marshall si mesa.. :) . Nu inteleg exact ce ai vrut sa zici (poate o sa detaliezi), dar din cate mai stiu si eu un sound intre marshall si mesa nu prea seamana a "crunch placut" chiar mai degraba e destul de "metal".

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca ma bag asa in vorba, dar ce ma nedumereste e faptul ca pe de o parte spui ca pe drive poti obtine un crunch cam pe la ac/dc..dupa care zici ca s'ar incadra undeva intre marshall si mesa.. :) . Nu inteleg exact ce ai vrut sa zici (poate o sa detaliezi), dar din cate mai stiu si eu un sound intre marshall si mesa nu prea seamana a "crunch placut" chiar mai degraba e destul de "metal".

 

Am precizat ca sunetul cu pricina e rezultat din pedala pe care o folosesc (pedala facuta tot de Dan Panaitescu, are un switch care activeaza sau dezactiveaza eq-ul de pe pedala si face mai multe, ma rog, prin civinte nu poti explica neaparat sunetul). Pe distorsul 100% din amp este un crunch, cu pedala e hi-gain.

 

Asadar la liber (chitara + cablu + amp) => celan-ul de care am vorbit si crunch.

Apoi chitara + pedala + amp (intrare hi) => hi gainul amintit.

 

Sper ca am fost mai explicit, deh sunt la serviciu si intre diverse activitati, mai si tastez :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

@Dimitriyus

As avea cateva intrebari in legatura cu respectivul amp.

 

In primul rand, cat te-a costat ? Daca nu e secret, evident

 

Iar amp-ul e facut dupa specificatiile tale ? E inspirat dintr-un model deja existent ? Are doua canale independente in preamp ? Cate lampi are in preamp (daca imi poti spune) ?

Link to comment
Share on other sites

Am precizat ca sunetul cu pricina e rezultat din pedala pe care o folosesc (pedala facuta tot de Dan Panaitescu, are un switch care activeaza sau dezactiveaza eq-ul de pe pedala si face mai multe, ma rog, prin civinte nu poti explica neaparat sunetul). Pe distorsul 100% din amp este un crunch, cu pedala e hi-gain.

 

Asadar la liber (chitara + cablu + amp) => celan-ul de care am vorbit si crunch.

Apoi chitara + pedala + amp (intrare hi) => hi gainul amintit.

 

Sper ca am fost mai explicit, deh sunt la serviciu si intre diverse activitati, mai si tastez :)

 

Ok, acu' m'ai lamurit. BTW si io's tot la lucru (poate n'am inteles bine prima oara), pana la 15.30. Dupa... :)

Chers!

Link to comment
Share on other sites

@Dimitriyus

As avea cateva intrebari in legatura cu respectivul amp.

 

In primul rand, cat te-a costat ? Daca nu e secret, evident

 

Iar amp-ul e facut dupa specificatiile tale ? E inspirat dintr-un model deja existent ? Are doua canale independente in preamp ? Cate lampi are in preamp (daca imi poti spune) ?

 

 

Eu am platit 350 de euro.

Nu e facut dupa specificatiile mele, deci nu e "custom". Ce intelegi prin model deja existent? Daca nu ma insel erau cam doua exemplare din headul pe care l-am luat eu.

 

Chestia cu canale independente in preamp nu inteleg....

Are 3 lampi in preamp si 2 pe final (daca nu ma insel, oricum se vad noaptea :) )

 

 

Ok, acu' m'ai lamurit. BTW si io's tot la lucru (poate n'am inteles bine prima oara), pana la 15.30. Dupa... :)

Chers!

 

 

Dupa............va curge ceva metal topit sper, dar il "racim" cu bere. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Model deja existent adica un Matchless DC-30, Mesa Boogie Mk 1, etc. Adica daca e inspirat dintr-un model de amp care se produce/a fost produs in serie :)

 

Canale independente - de ex, ai 2 canale, unul clean si unul de gain.

 

Ala de clean are 2 triode si e copie dupa preamp-ul de la un Fender Twin Reverb black-face.

Iar cel de gain e copie dupa preamp-ul de la un Mesa Mk 1 (dau si eu niste exemple).

La asta ma refeream.

 

Cumva e un preamp inspirat dintr-un JCM-800 ?

 

Scuze daca te deranjeaza intrebarile astea, dar vreau sa inteleg pe ce anume ai dat banii - ca poate oi avea vreodata chef de un custom.

Link to comment
Share on other sites

Eu am platit 350 de euro.

Nu e facut dupa specificatiile mele, deci nu e "custom". Ce intelegi prin model deja existent? Daca nu ma insel erau cam doua exemplare din headul pe care l-am luat eu.

 

Chestia cu canale independente in preamp nu inteleg....

Are 3 lampi in preamp si 2 pe final (daca nu ma insel, oricum se vad noaptea :) )

1. Vrea sa stie daca a fost facut dupa schema de amp clasic, gen Marshall, Vox, Fender, Mesa, etc.

2. Exemplu: 3 canale = 3 preamp-uri independente. Daca nu te mai coafeaza cum suna unul, ii poti schimba lampile independent.

 

Later: Da' greu mai tastez... :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
1. Vrea sa stie daca a fost facut dupa schema de amp clasic, gen Marshall, Vox, Fender, Mesa, etc.

2. Exemplu: 3 canale = 3 preamp-uri independente. Daca nu te mai coafeaza cum suna unul, ii poti schimba lampile independent.

 

Later: Da' greu mai tastez... :)

 

Multumesc, ai fost mai coerent si mai concis ca mine :)

Link to comment
Share on other sites

Am "pricepit".

 

Nu este copie! Ampul este (cel putin asa mi-a spus cel ce l-a facut) rezultat din schema facuta de Dan Panaitescu. Acu', deh, habar nu am electronica, presupun ca anumite chestii sunt in comun, ca numai inventezi acum roata. Dar nu e clona de pe alte ampuri.

 

Repet : nu are canale separate, ci doar intrari separate de hi si low!!! Deci nu ii poti pune switch de canale, ca nu are. Exista si asemenea headuri cu canale separate, presupun ca mai scumpe.

 

Nu este custom in masura in care eu nu i-am spus vreau preamp asa, final asa, cu sifon, bere si gratar. Eu am fost, am probat ce avea, mi-a placut si am purces.

 

Nu ma deranjeaza nici o intrebare.

 

In orice caz, am vazut cu ocazia probelor multe scule facute de Dan Panaitescu (inclusiv headul cu echoplex, de care cred ca s-a mai vorbit), la preturi de la doua zerouri, pana pe la trei zerouri. Desigur am probat tot, ca deh :)

Link to comment
Share on other sites

buna ziua-ai sa lamuresc eu problema.evident ca nu mai putem inventa roata,dar o putem face sa mearga foarte bine.in materie de scheme este foarte greu sa mai inventezi ceva astazi.totul s-a inventat cam prin anii 60.diferenta acum o dau detaliile care sant extrem de imporatante,si pe care o fabrica care lucreaza in serie nu le poate lua in calcul-ar da pur si simplu faliment imediat.ampurile de serie sant proiectate pentru gusturi medii ca sa poata satisface cati mai multi cumparatori.de asemenea raportul calitate pret este determinant.in general se folosesc componente destul de ieftine tocmai pt. a mentine pretul cat mai jos.mutarea majoritatii fabricilor in china din motive evident economice a schimbat in mod negativ calitatea ampurilor.au fost obligati sa faca asta pt. ca la preturile din tara de origine nu ar fi rezistat pe piata.sa revenim la ampurile fabricate in romania-nu exista fabricatie de seria in tara.eu am incercat si am constatat ca nu ar fi mers-cum as putea sa concurez un amp facut in china cu piese ieftine cand eu folosesc numai componente profesionale?sa va dau un exemplu-a venit la mine marcian petrescu cu un amp fender blues junior,de care era nemultumit.i-am schimbat toti cond de cuplaj cu unii adevarati,i-am pus 2 tuburi EL84 nos in final,i-am schimbat primul tub din preamp cu unul profesional,si a iesit cu totul alt amp.pur si simplu nu l-a mai recunoscut-alt sunet,dinamica,putere etc.daca as fi schimbat si traful de iesire rezultatul ar fi fost si mai bun.necazul este ca majoritatea chitaristilor nu au avut ocazia sa probeze si un amp profesional-ar constata ca diferentele sant uriase.un amp profesional este dus intr-o zona de functionare pe care o fabrica nu si-o permite.ar dura f mult fabricatia si preturile ar fi prohibitive.un amp custom asa este de fapt realizat,nu numai dupa dorinta utilizatorului,ci si cu maxima atentie la detalii , componente, design etc.ori asta nu poate fi ieftin niciodata.impactul cu un amp profesional pt cineva care a cantat numai cu procesoare este devastator-pur si simplu nu poate lega 2 note.dinamica,sunetul deosebit de curat[chiar si pe distors!]faptul ca si cel mai disonant acord se aude nota cu nota si pe cel mai dur distors pur si simplu sperie.mai simplu cu un procesor care in "pasta" lui ascunde orice greseala.eu fabric acum cam 14 modele diferite dela 5w la 100w.problema este ca multi nici nu stiu ce vor;nu au termene de comparatie si se iau dupa tot felul de forumuri unde scriu si multi neaveniti.sant extrem de multi care vorbesc din auzite si mai si pun concluzii definitive,fara sa fi pus macar odata in viata mana pe un amp adevarat.ampul de care va povestea dimitrie este un 18 w clean channel.preampul este extrem de elaborat avand posibilitatea sa-l duci si intr-o zona de crunch f placuta.este echipat cu tuburi nos si de aici sunetul deosebit.pt sunetul de clean am folosit 4 triode [deci 2 ecc83] problema este ce tuburi folosesti'acestea se selectioneaza dupa sunetul dorit;daca credeti ca luati un tub din raft si-l puneti in amp si va suna,va inselati amarnic.luam un canal de distors si schimbam primul tub-punem 10 tuburi si vom obtine 10 tonuri diferite!pt. cei care studiaza acasa recomand sa-si achizitioneze ampuri de max 5w daca se poate in clasa A.vor avea numai satisfactii si vor invata sa cante corect.pt cei care canta in cluburi un 18 w este arhisuficient,mai ales daca are si canal separat de distors.pt. concerte mare evident ca un 50-100w este recomandat,dar din experienta mea cel mai utilizat este cel de 18w.am vrut sa organizez o expozitie cu auditie dar m-am lovit de extrem de multe probleme orgazinatorice,asa ca am renuntat.pacat,ar fi fost o experienta utila pt. multi chitaristi.acum am in lucru un model extrem de interesant-22w cu tuburi 6V6 in final si 6H9C[evident nos-uri] in preampul de clean.ampul este lucrat pe reglete[ca acum 40 de ani] si va avea 2 canale.din cauza tuburilor,a componentelor si a modului de lucru va avea un sunet deosebit-amatorii de blues ar fi foarte incantati.promit sa pun niste poze cand este gata[inclusiv cu interiorul!]

Link to comment
Share on other sites

Exista , Doina, Super , si nu mai stiu sub ce denumire .

 

Cine le mai pastreaza .

 

Statii Doina cu dif Goodmans de 15W (30 W SUA ) cu doua EL84

 

Super era o statie de uz comun , reglajul de ton cu doar un singur potmetru si un condensator exact ca si la chitare

30W cu doua EL34 .

 

Electronica Bucuresti mai facea cateva tipuri de uz general .Pe langa cele de "rack" prntru sonorizare iar nu stiu ce tip serie denumire aveau.

 

Sunau foarte bine .

Link to comment
Share on other sites

Multumesc domnului Panaitescu pentru lamuririle tehnice pe care le-a adus, lamuriri pe care eu nu eram in masura sa le precizez atat de tehnic, deh, nu cunosc anatomia statiilor.

 

Eu sunt foarte multumit de amp. Experimentez si descopar tonuri variate. Sunt curios sa merg la o sala sa-i pot da blana pe ceva de genul 4x12 :) sa vad cum se comporta.

 

Acestea fiind spuse recomand oricui statiile facute de dnul Panaitescu, cred ca acopera cam toate exigentele in materie de sound.

 

Desigur fiecare alege ce vrea si ce-i pofteste inima.

 

Si o poza cu ce am facut :) Desigur si cabinetul urmeaza sa-si ia niste haine, ca e dezbracat. :) De lene, dupa ce l-am facut nu i-am mai cautat si țoale. O sa-i pun ceva piele sintetica....

 

Apropo, pe unde gasesc?

post-4191-1215860458_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

voi incerca sa organizez o prezentare cat mai curand.am mai avut aceasta intentie dar s-a amanat din motive independente de vointa mea.as vrea sa stiu in principiu in care zi a saptamanii ar fi cel mai convenabil pt. majoritatea celor interesati.oricum va avea loc la casa studentilor unde pot dispune de o sala sau de barul dela etajul 2.daca se va organiza voi avea grija sa anunt din timp. numai bine

Link to comment
Share on other sites

sincere felicitari pt ce faceti. am auzit amp-ul lui Dan Iliescu si am ramas mai mult decat placut impresionat. evident, si mana si-a spus cuvantul, dar in sinea mea m-am bucurat sa-l vad pe Dan renuntand la rackurile si tonele de efecte de alta data in favoarea ampului. pt cei care nu stiu ce si cum, suna de ingheti! carne curata.

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

fost posesor al amplificatorului manu savu signature

 

ce pot sa spun de el suna foarte ok clean frumos si distorul de neuitat adica mi-a palcut coi cat incape si simt nevoia de distorul ala cu putin delay pe el scoti aproape ce vrei cu aia dar si cu tonul tau si al chitarei

 

foloseam o chitara cu doze fender highway one si suna super tare am probat si cu alte chitare si chiar mi-a palcut daca as avea ocazia l-as mai cumpara odata :) dar sa am si bani de un cabinet destul de bun...

 

am rulat printr-un difuzor celestion classic lead (fara cutie) cand am facut rost de cutie pt difuzor am vandut ampul. nush de ce am facut asta :)

 

foarte bun.

Link to comment
Share on other sites

Am cautat pe forum pareri despre amplificatoarele fabricate la noi in tara, nu am prea gasit pareri rele, ceea ce m-a surprins intr-un mod placut, dar nici nu am gasit discutii recente. Nu vreau ca asta sa ajunga un thread pro/contra lampi/digital, mai curand caut pareri de la posesorii acestor ampuri, care le folosesc efectiv la repetitii si cantari.

 

M-am pus pe cautat amp pe lampi, nu am mai avut monstru de-asta pana acum, buget o sa fie, momentan.. nu e :) . Caut cel mai probabil un combo 1x12 sau 2x12, ~50w, nu prea dau cu metale suparate, asa ca exista si fender si vox si marshall pe care le am in vedere si care se vand pe la noi. Nici Aligatoru' ala de la Laboga nu suna rau din samples. Eu cant pe un strat SSS, i-am pus un mini-humbucker pe bridge momentan, s-ar putea sa revin la single, e o chitara care pentru mine suna mai bine direct prin preampul din mixer sau unplugged decat prin orice procesor digital, caut un amp pe masura.

 

Asa ca... pareri despre ampuri pe lampi made in RO ?

 

Multumesc.

 

Au existat candva....se numeau "Doina"si pentru unii reprezinta cel mai prost model de amp pe lampi facut vreodata

.In rest....custom frate!

Cauta un mester care lucreaza pe lampi si cere-i ce vrei si ala iti face.Eu mi-am facut la un meshter din Botosani si sunt multumit.3 ecc 83 in preamp,4 el 84 in final, spring reverb, 2 canale clean-crunch (lampa).am dat pe el 4 milioane si chiar nu fac diferentza intre amp-ul meu si un Peavey classic 30.

Link to comment
Share on other sites

Au existat candva....se numeau "Doina"si pentru unii reprezinta cel mai prost model de amp pe lampi facut vreodata

.In rest....custom frate!

Cauta un mester care lucreaza pe lampi si cere-i ce vrei si ala iti face.Eu mi-am facut la un meshter din Botosani si sunt multumit.3 ecc 83 in preamp,4 el 84 in final, spring reverb, 2 canale clean-crunch (lampa).am dat pe el 4 milioane si chiar nu fac diferentza intre amp-ul meu si un Peavey classic 30.

 

La banii aia m-as baga si eu la unul, dar numai cu 2xEL84. Da si tu mai multe detalii, eventual o poza ca nu cred ca sunt singurul interesat.

Link to comment
Share on other sites

Au existat candva....se numeau "Doina"si pentru unii reprezinta cel mai prost model de amp pe lampi facut vreodata

.In rest....custom frate!

Cauta un mester care lucreaza pe lampi si cere-i ce vrei si ala iti face.Eu mi-am facut la un meshter din Botosani si sunt multumit.3 ecc 83 in preamp,4 el 84 in final, spring reverb, 2 canale clean-crunch (lampa).am dat pe el 4 milioane si chiar nu fac diferentza intre amp-ul meu si un Peavey classic 30.

 

In ce erau proaste ?aceste modele ?

 

Eu am cantat pe Doina pe vre-o trei tipuri .Diferenta majora era intre difuzoarele folosite.Cele cu Goodmans erau super bune .

 

Au mai fost statii;e de "PA" ptr cluburi mici si acestea erau bune , mai ales pentru chitara .

 

Marshall a facut istorie tocmai pentru ca este o statie cat se poate de proasta .

 

In cea ce priveste "custom" chitaristul mare specialist poate doar sa ceara costum cu doua randurii de nasturi si cu rever mare , sau un rand de nasturi , sau doar un nasture si fara rever.Nu are ce sa se bage in tiparul croitorului .

 

Daca habar nu ai ce-ti trebuie cum ceri mesterului ? ceva .Nicicum.Te convinge el ce-ti trebuie la custom.."oferta noastra" , asa se face si in west .Scule cum o fi m si angajeaza cate un chitarist vestit si bun care sa faca demonstratii ,incepatorul sau amatorul avansat vede ce suna treaba si cumpara ca sasune si el ( odata in viitorul indepartat)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.