www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutati-ma Sa-mi Cumpar Un Pian Digital/orga


Guest glockynstein
 Share

Recommended Posts

Guest glockynstein

Salut, sunt nou in pe forum cat si in ceea ce priveste cantatul la pian. Vreau sa invat sa cant la asa ceva , insa nu stiu ce anume sa imi cumpar. M-am documentat asa de mult pe net despre piane digitale, cat si despre keyboard-uri MIDI controllere, incat nici eu nu stiu ce anume vreau :).

 

 Vreau sa fiu scurt si la obiect:

 

1. Caut ceva care sa aibe si alte instrumente in plus in afara de piano si orga, sau daca n are , macar sa poate introduce prin usb card etc. Daca nu exista asa ceva e OK excludem optiunea asta .

 

2. Sa ajunga maxim pana in 400-500 euro. ( vreau doar pentru un hobby)

 

3. Cum am specificat , sa aibe in/out USB, midi,

 

P.S. Ce recomandati in final? un pian digital (CASIO PX120, ) sau un keyboard mai destept dar in pretul de mai sus?

 

Va rog sa-mi spuneti  si cateva modele destepte in acei bani de keyboards controller, PLEASE !

Link to comment
Share on other sites

Guest glockynstein

Mai sus am uitat sa pun si CASIO PX-110. Niste pareri despre PX-110 as putea afla de la cineva? Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest glockynstein
Yamaha, korg, kurzweil, clavia, roland .... NU CASIO.

 

Te rog mult sa-mi spui de ce NU CASIO, ca sa im ifac o idee in mare.

Edited by glockynstein
Link to comment
Share on other sites

Guest Pisoiu

Eu am asa ceva http://www.m-audio.com/products/en_us/Oxygen61-main.html , si la nivel de hobby, sunt foarte multumit. De aici, poti sa scoti ce sunete vrei, in combinatie cu un Reason sau Cubase. Singura problema e placa de sunet, iti trebuie o placa de sunet cu drivere ASIO pentru a avea un delay cat se poate de mic. Pe placi de sunet normale, poti sa lovesti clapa si sunetul sa iasa cu delay, ceea ce e destul de suparator. Si calculatorul trebuie sa fie cat se poate de rapid pentru a nu inrautati raspunsul in timp real de care are nevoie un astfel de sistem. Pe post de placa de sunet am una dinasta http://www.m-audio.com/products/en_us/FireWireSolo-main.html .

 

/pisoiu

Link to comment
Share on other sites

Guest glockynstein

Multumesc tuturor pentru pareri si informatii. Am sa iau in vedere si o mai buna placa de sunet.

In legatura cu clapele de la CASIO, am ascultat pe youtube diferite inregistrari si mi se par ca suna chiar bine, adica nu e ceva care sa te zgarie la ureche , sau sa fie ceva la care sa nu poti canta.

La YAMAHA, am vazut cateva modele din gama Yamaha DGX . Si astea mi se aud super, dar acum sa recunoastem. Orice model are ceva in + si ceva in -. Nu gasesti ceva care sa te multumeasca in totalitate.

Eu ma uit dupa ceva de 88-keys only hammer action. Inca astept din partea voastra cat mai multe pareri , opinii si Argumente Pro/Contra la modelele din gama YAMAHA SI CASIO in special. Va multumesc foarte mult !

Edited by glockynstein
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru pareri si informatii. Am sa iau in vedere si o mai buna placa de sunet.

In legatura cu clapele de la CASIO, am ascultat pe youtube diferite inregistrari si mi se par ca suna chiar bine, adica nu e ceva care sa te zgarie la ureche , sau sa fie ceva la care sa nu poti canta.

La YAMAHA, am vazut cateva modele din gama Yamaha DGX . Si astea mi se aud super, dar acum sa recunoastem. Orice model are ceva in + si ceva in -. Nu gasesti ceva care sa te multumeasca in totalitate.

Eu ma uit dupa ceva de 88-keys only hammer action. Inca astept din partea voastra cat mai multe pareri , opinii si Argumente Pro/Contra la modelele din gama YAMAHA SI CASIO in special. Va multumesc foarte mult !

treaba cu Casio...e ca nu suna bine "pe fata" (adica prin mixer+boxe)

tonurile suna a jucarie.

Kurzweil, Kawai (sau korg roland yamaha).

oricum daca te-ai orientat la ciocanele...inseamna ca vrei intr-adevar sa canti.

asa ca ia o scula ca lumea.

http://www.thomann.de/gb/kurzweil_sp88x_stagepiano.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest glockynstein

Salut, am mai revenit cu un update in cautarile mele "disperate" pt o clapa

 

Am gasit un KORG X5D. M-am uitat la toate filmuletele de pe youtube cu acest sintetizator(este synth, nu-i asa?!)

 

Aveti vreo parere despre acest model? Stiu ca este din 1996 , nu stiu daca inca se mai fabrica, oricum, am inteles ca poti sa schimbi tonurile, are in jur de 100.

 

Nu stiu cum sa fac sa inserez direct video-ul de pe youtube aici , asa ca postez un link catre el.

 

Tipul cu X5D, mi-a zis ca e 500euro, negociabil. Eu cred ca e scump si transportul pt. aceste scule din UE, dar totusi, mi se pare piperat rau de tot pretul... avand in vedere ca e si din '96.

 

Voi cam ce pret ati zice pt asa ceva ?

 

video1: LINK1

 

video2: LINK2

Link to comment
Share on other sites

Guest glockynstein

Multumesc pentru sfaturi, nu mai iau acel model ca e si vechi si era si uzat am fost azi la el sa il probez si se simteau si clapele ca era putin "folosit"... (end of story si cu acea clapa)

!!!NOUTATI !!!

 

Am fost dupa, la MUZICA, si am dat de un YAMAHA E313(la 1250 RON - fara adaptor care si ala e 120 RON). Am stat vreo 30 min si am probat toate style-urile (are in jur de 480..) . Am ramas cu o parere chiar foarte buna despre aceste E313, se chiar binisor. In legatura cu pretul ala piperat... m-am lasat la mana mea si am intrat la cei de la TTRIOLA (sper ca nu incalc nicio regula daca spun numele magazinului...) si la ei YAMAHA PSR E313 costa 200 EURO !!!!!!!! (la jumatate de pret !!!) si mai au un PSR E413 la 310EURO .

 

Acum ce vreau sa ma lamureasca cineva este: am observat ca la TRIOLA pe site este pus in titlu numele de PSR E313 , respectiv PSR E413.... IAR in detaliile produsului scrie PSR E303 , respectiv PSR E403 !!!! (in fine astept un mail de la ei sa ma clarifice)

VOi ce parere aveti de aceste 2 clape ( E313 si E413 ) . Ce recomandati dintre astea 2 ? (acum sunt decis , o sa cumpar una din doua) . model/pret mi se pare foarte rezonabil, in comparatie cu ce pret aveau indivizii de la Muzica.

E413 am inteles ca are in plus si iesire pentru cablu USB, ceea ce e OK. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest pasarel
frate lasa psr-ul ca daca vrei sa te tii serios. o sa plangi porma.

 

eu am un psr413, se comporta foarte bine, multe stiluri si prostii inutile, il tin doar pe tonu de pian, singurul dezavantaj daca esti incepator si daca nu te intereseaza tonurile este ca nu are clape grele, si astfel iti dezvolti viteza mai repede, dar nu prea vei putea canta pe pian 'clasic'.

Link to comment
Share on other sites

Fratilor, eu ca si comerciant de piane digitale, n-am inteles nimic din sfaturile care le-ati dat omului! Ala nu e bun pentru ca nu il am eu, ala e bun pt ca il am eu! Te apuca rasu-plansu! Mergi nene la un magazin, probeaza si cumpara ce iti place! Pe de alta parte, la Muzica ai gasit numai Yamaha?

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

Guest glockynstein
bre, daca a zis de Triola precis nu e din bucale ci din timis :)

Am zis de Triola , oricum nu sunt nici din Timis, sunt din Galati. Asadar, mi-am dat comanda de la cei de la Triola de un PSR-313. Sunt baieti de incredere, peste 2 zile m-au sunat cei de la Nemo (sunt de incredere) ca sa imi aduca pachetul.

 

Ce sa zic, inainte sa dau comanda am probat modelul la un magazin "MUZICA"- din Galati, unde costa 1250 lei + 120 lei adaptorul.- (no comment)

 

Am comparat preturile in paralel si cu cei de la MagazinuldeMuzica,chiar si cu cei de la reprezentanta YAMAHA (DIvertas) si TRIOLA au iesit "invingatori" la pret. (am dat 800 lei cu tot cu adaptor).

 

Recomand magazinul Triola - chiar daca are sedii doar in Arad Timis si Brasov - deoarece se pot face si comenzi on-line si curierul nu e scump chiar deloc.

 

Ce pot sa mai zic? modelul e chiar misto. Chiar daca unii nu il considera...

 

Multumesc inca o data pentru toate sfaturile date :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest pasarel

ca sa nu deschid alt topic, de casio privia ce parere aveti? ca ma intereseaza si pe mine ceva cu 88 de clape 'hammer action'

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest paicholae

Parerea mea este ca la piane digitale exista cateva clape care, la un pret acceptabil ofera un sunet decent si sentimentul clapei grele de pian. Dupa mine aceste calpe ar fi de la Korg (sp250, sp500), Yamaha (seriile cp) sau Kurzweil (seriile sp). Casio sau prostiile alea din carefour sunt pt oamenii cu bani f multi care vor sa le cumpere copiilor jucarii si nu au timp sau chef sa merga in magazinele de jucarii asa ca apeleaza la hipermarketuri... Ce parerea mea!...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest GuittaraNovice

Ca sa nu deschid un alt topic pe aceeasi tema va rogu-va dati-va cu parerea daca merita achizitionat un pian digital cu brand necunoscut prrecum acestea:

http://www.soundcreation.ro/instrumente_mu...e_digitale.html Ma refer la cele iDean, in special MLP1200 si MLP3000; ce credeti merita? Sau mai degraba sa merg pe Yamaha chiar daca iau clape fara hammer action...?

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu deschid un alt topic pe aceeasi tema va rogu-va dati-va cu parerea daca merita achizitionat un pian digital cu brand necunoscut prrecum acestea:

http://www.soundcreation.ro/instrumente_mu...e_digitale.html Ma refer la cele iDean, in special MLP1200 si MLP3000; ce credeti merita? Sau mai degraba sa merg pe Yamaha chiar daca iau clape fara hammer action...?

 

eu as merge pe Yamaha. mi se pare prea mic pretul lui iDean MLP3000 ca de banii astia sa iti ofere si ceva calitativ , fiabil si cu un sunet bun. in plus, sunt china made...am butonat ceva asemanator si m-a dezgustat complet.

as merge chiar si pe mana unui Casio care totusi sunt mai cunoscuti , si fac clape/piane electronice din anii 80 ( unele modele se folosesc si astazi - CZ101, CZ1000 si sunt la mare cautare ).

sau Korg SP250 cum a zis cineva mai sus , daca dispui de ceva bani mai multi ...

Edited by marsuleu
Link to comment
Share on other sites

Guest mariusroje2000

Mai fratilor...

E simplu... In primul rand cine vrea sa se apuce de cantat si sa invete un instrument e bine sa cante la intrumentul respectiv, in cazul de fata pian care se poate gasi la orice scoala populara de arta scoala de muzica etc... E cel main important ca degetatia sa o dezvolti corect si cunostintele sa le dobandesti in ordinea ca re trebuie. Daca esti si talentat si auzi bine e un pas enorm inainte, dar daca inveti haotic si pe scule proaste undeva in timp ai toate sansele sa te blochezi la un nivel si sa fie o munca enorma sa recupereazi toate cunostintele necesare sa treci mai sus.

Asa ca in materi de clape nu stiu ce sa zic... Eu recomand un Pian Roland RD700SX sau GX sant intradevar scumpe dar cre ca sant cele mai fiabile si fidele piane digitale de pe piata ca si claviatura si ca sunet.

In ca un aspect care ma enerveaza e ca in Romania la noi cine canta nu viseaza mai sus sau nu considera asta ceva serios mai mult de nivelul de hobby sau in timpul liber.Prea putin sant cei care pun piciorul in prag si invata cu adevarat si cred in asta.

De aia la noi nu exista Petruci, Rudess, Portnoy, malnsteen, Wooten si Dave Weckl.

Asa ca mai ganditi-va inainte sa incepeti sa cantati.

Link to comment
Share on other sites

De aia la noi nu exista Petruci, Rudess, Portnoy, malnsteen, Wooten si Dave Weckl.

 

nu de aia nu exista.

sunt o gramada de instrumentisti buni in romania....doar ca n-au avut sanse ca cei din occident.

 

Daca esti si talentat si auzi bine e un pas enorm inainte, dar daca inveti haotic si pe scule proaste undeva in timp ai toate sansele sa te blochezi la un nivel si sa fie o munca enorma sa recupereazi toate cunostintele necesare sa treci mai sus.

 

aici ai perfecta dreptate...doar ca nu toti avem bani....dar intr-adevar...un instrument bun...te ajuta enorm

 

 

si apropos:

mai ajungea malmsteen unde este ...daca ar fi inceput sa cante pe un reghin iris?

...si n-ar fi avut bani de un fender (copie...cum e pe la noi ) decat dupa 4-7 ani de cantat si rupt degetele pe acel faimos reghin????

...cand probabil ar fi renuntat...si s-ar fi angajat la un supermarket...ca sa aiba ce manca

 

studiem, studiem, studiem

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.