www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Puterea minima a amplificatorului


Faust
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Sunt nou pe-aici, sper sa nu existe deja subiectul.

Intrebarea e pentru cei ce au experienta in cantatul cu trupa.

Care credeti ca e cel mai mic amplificator (ca putere) pe care il poti folosi atunci cand repeti cu trupa (deci care sa poata suna suficient de tare cat sa poti canta cu un baterist)?

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

cred ca s-a mai discutat pe tema asta.. dar nu stiu unde.. asa ca-ti raspund aici..

 

in primul rand depinde de locul in care canti..daca este sau nu antifonat si de cat de nervos este tobaru...

 

depinde daca tobele sunt infundate sau nu..etc...

 

-eu zic ca 50 de w pe lampa sau 100w pe tranzistori sunt suficienti...chiar peste necesar...

 

un minim ca sa te auzi decent ar fi de 60-70 de w pe tranzistori.. cu mai putin de atat nu faci fata ...daca ai un tobar nervos...

Link to comment
Share on other sites

La limita MINIMA de jos (dar MINIMA si doar in cazul in care incaperea e mai micutza) 30W reali.

Un 60W este OK (ca sa nu omori si amplifu si difu la un 30W :) )

 

Daca cineva nu-i de acord cu mine, nu ma contraziceti, dati direct cu rosii :)

 

Later: na, c-am postat deodata cu Mirciulica :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

watii nu au nici o legatura cu SPL-ul, asa cum a mentionat si Fluffy. Adica au, dar nu spun nici pe departe totul. Eu pot sa va spun ca un amplif pe lampa de 15 W, cu un difuzor bun de 12 inch Celestion, adica asa cum am eu, face fata fara probleme la o repetitie "normala". Aici nu includem situatiile in care celalalt chitarist are 4x12 si amp de 100 si le tine la maxim :)

Link to comment
Share on other sites

salut

Este corect cam totul ce s-a mentionat , statiile de 100W de obicei au 60W RMS .100W e "brand"-ul psihologic ce se vinde.Cam atata ar trebui sa fie destul .E corecta mentionarea camerei de repetitie "antifonata" ( cu materiale fonoabsurbante pe pereti).In cazul neamortizarti reflexiilor toba va suna cel mai tare iar chitara si basul nu seaude nici cu 100W la maxim.Frecventele reflectate de pereti se atenueaza deoarece ajung in antifaza si se reduce amplitudinea foarte mult.( vuieste totul si nu se intelege nimica)

Cat despre SPL este una din marimile date de firme pentru evaluarea unui difuzor.Presiune sonora masurata la 1m pe axa difuzorului din acesta se poate calcula randamentul. Cei interesati gasesc date pe siteul JBL sau dai google pe "JBL Manual" ( despre amplificare).SPL este dat in dB ( deci Bell) nu este unitate de masura ci reda raportul a doua marimi aicea intre cea de referinta si cea obtinuta cu difuzorul "nostru".

Randamentul difuiuzoarelor e scazut 1% , difuzoare de banda ingusta si de calitate pot ajunge max. la 10%.

dB este logaritmic , pe scurt un dif cu SPL 90dB cu o statie de 100W suna [1 unitate de volum, senzatie sonora] un dif cu SPL 93 dB suna cu statie de 50W , tot [ 1 unitate de volum] .Adica la fel de tare !!!!!

La un SPL cu aprox 10db mai mare avem senzatia sonora de dublare a puteri !!! Adica, 90dB+10dB=100dB

si cu aceiasi statie de 100W vom auzi dublu de tare. ATENTIE cu SPL 80 va suna o alta UNITATE DE VOLUM (randament mai mic ) si acest 80dB+10 dB va suna dublu fata de 80dB !!!!.

Este vvorba de raport nu de valoare numerica .Si atentie la Logaritm 1W pentru a dubla senzatia sonora ( de volum) avem nevoie de 10W , 10W la dublu-> 100W; 100 la dublu ...->1000W !!! Vezi Rackurile in spatele chitaristilor trei patru Marshall-uri de 200W ( probabil cu difuzoare de calitate SPL mare) aprox 1000W. Asta ca sa se auda dublu fata de 100W !!

 

In manualul JBL este descris si cu grafice si cu calcule,foarte util pentru instrumentisti sa nu cumpere orice.

De obicei mai nou toate firmele "umfla" specificatiile difuzorului.Tot la JBL puteti gasi diagrame si tabele cu specificatii , si nu poti trege nici o concluzie clara ( astai scopul) . Dif de 300 W din start scoate numai 150 la maxim ..cica compresie de putere , dec atuncea de ce se "numeste" de 300W , din motive comerciale

( si este pe departe cea mai onesta firma , si vestita).Si costa in jur de 400$

In concluzie trebuie un difuzor dublu ca putere fata de puterea statiei !!! , asta pentru a nu se deteriora si pentru a obtine si un sunet nedistorsionat , mai ales la bas.La chitara chiar urmarim "deteriorarea" sunetului.

Asa ca poate sa fie o statie "mica" cu difuzor bun (SPL mare=> randament "mare ") , sau un rack mare cu opt difuzoare "slabe" si cu o statie de patru ori mai puternica ,care sa sune la fel de "tare"

Poti sa tragi concluzia ca WAT-ul in acest caz este relativ si nu te poti orienta dupa "cantitatea" lui .

Un exemlu elocvent ar fi BECUL incandescent , tot de 100W (suna bine) , pune mana pe el cand lumineaza ,are randamentul de 3% , restul se transforma in CALDURA.

Cu difuzorul electrodinamic este aceiasi problema , cel putin 90% se transforma in CALDURA. Vezi radiatoare de racire si orificiu prin centrul magnetului.( ptr reducerea amintitei compresii de putere)

etc............

Link to comment
Share on other sites

salut

E adevarat ca e cam greu de intzeles.Nici nu se poate "rumega" la prima citire.Nici nu trebuie .Doar trebuie sa cunosti ca e ceva cu problema Watzilor si cu decibelul sau SPL. Este graeu de "tradus " jargonul tehnic pe intelesul celor cre nu s-au familiarizat cu un jargon in domeniu. In plus pentru uni probabil sunt prea multe date noi si este greu de urmarit despre ce este vorba.Si normal se strecoara si greseli .Sau mai uit si "consider" ca sunt de la sine de inteles unele lucruri.

De acea am si propus studierea manualului JBL .Si asta trebuie citit si studiat pana intelegi cum stau lucrurile.Problema este foarte stufoasa si am vrut doar sa arat acest lucru , ca sa iesim din mituri .

Problema depaseste lungimea unui scurt articol.Si ma trezesc ca scriu, ma refer.la lucruri ce alti poate nu cunosc.

Si atuncea se complica situatia si se intinde povestea.

Deci critica e OK.Cautati Manualul JBL despre ...Sound Reinforcement..PA systems ...amplification etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Multumesc mult tuturor. Karpi, mi-a fost de mare ajutor raspunsul tau.

As avea aceeasi intrebare pt voce. Ce amplif folositi? Si ce boxe?

Manualul JBL despre ...Sound Reinforcement..PA systems ...amplification etc.

trebuie citit ca sa vezi care sunt problemele, numai tu stii de ce ai nevoie , in ce spatiu urmeaza amplifici

ce fel de muzica etc..

 

Luand ca reper ca in ultimul rand dintr-o sala trebuie sa asiguri cel putin 76dB se poate calcula restul , aproximativ din exemplele din JBL Manual.Are diagrame tabele , exemple.

Nu gasesc link-ul , si dau numai de siteuri pe $ dar este si free.

 

Altfel o statie de 3000W nu ar fi rea pentru sali mai mici si cluburi mai mari .

Difuzoare accesibile pret/ calitate/ putere cred ca Eminence si de putere cam de doua ori puterea statiei .

Configuratiile pentru sisteme de voce sau PA ,se gasesc pe net , cred ca si in manualul JBL scrie cate ceva.

Dar nu merita doar daca te ocupi de sonorizari sau inchiriezi .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.