www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre taste, lemn si adiacente ingineresti


[Q]
 Share

Recommended Posts

Intrebarile mele erau la ce se refera fabricantii de chitari cand scriu la specificatiile tastelor "medium frets", "jumbo frets" si alte asemenea ?

 

Lemnul din care-i facut chitara...cam care-ar fi avantajele si dezavantajele fiecaruia: agathis, mahogany, poplar, alder, basswood, swamp ash...sau mai stiu io care mai sunt...? (si cum e influentat grifu in fct de ce lemn e bagat in el :))

 

La bridge cum trebue asezate "jucarelele" alea (nu stiu cum se cheama) prin care trec corzile ? La acelasi nivel una fata de cealalta... :) (la fel cum influenteaza cantatu treaba asta ?)

 

Notiunile de sustain si atac...nu mi-s clare...la ce se refera fiecare si cum se "Castiga"?

Link to comment
Share on other sites

-denumirile tastelor,fac referire la marimea lor.jumbo mai groase,medium mai subtiri,etc.le iei in functie de preferinte si de stilul abordat.daca vrei un grif rapid,s-ar putea sa vrei cu taste mai finutze.

-despre lemn s-a mai vorbit.

-chestiile alea mici din bridge,se numesc sandels.ele ajuta la realizarea intonatiei,adica,deexemplu daca nu ai intonatia facuta,cand dai coarda libera si porma in spatiu 12,in loc sa afiseze aceeasi coarda dar cu o octava mai sus,e fie un # fie un bemol.astfel ajustezi alea,ptr a face intonatia chitarei.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
' date='Dec 18 2005, 01:02 PM' post='34193']

Intrebarile mele erau la ce se refera fabricantii de chitari cand scriu la specificatiile tastelor "medium frets", "jumbo frets" si alte asemenea ?

 

[/u]Lemnul din care-i facut chitara...cam care-ar fi avantajele si dezavantajele fiecaruia: agathis, mahogany, poplar, alder, basswood, swamp ash...sau mai stiu io care mai sunt...? (si cum e influentat grifu in fct de ce lemn e bagat in el :))

La bridge cum trebue asezate "jucarelele" alea (nu stiu cum se cheama) prin care trec corzile ? La acelasi nivel una fata de cealalta... :) (la fel cum influenteaza cantatu treaba asta ?)

 

Notiunile de sustain si atac...nu mi-s clare...la ce se refera fiecare si cum se "Castiga"?

as vrea si eu niste raspunsuri in legatura cu lemnul, si as mai adauga listei de tipuri de lemn care ma intereseaza lemnul "candlenut"!

mersi anticipat.... :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru diferitele tipuri de lemn vezi acest mare post : http://forums.rgc.ro/index.php?s=&showtopi...indpost&p=10780 si in general topic-ul respectiv.

 

Sustain inseamna practic cat tine sunetul o data ce ai lovit coarda ( inainte de a intra in feedback, daca intra ).

 

Atac = cum se aude cand se actioneaza cu pana sau degetul asupra corzii, adica fix inceputul sunetului.

 

Saddle-urile ajuta, cum a spus si jacksonman, la ajustarea intonatiei. Nu e o regula stricta in privinta a cum ar trebui sa stea, doar trebuie sa nu falseze chitara. Se observa ca in cele mai multe cazuri stau cam asa ( desi, repet, NU e o regula ) :

 

|-----------------
 |----------------
  |---------------
 |----------------
  |---------------
   |--------------

 

Jacksonman, din cate stiu si am observat eu, fret-urile mai mari favorizeaza cantatul mai rapid pentru ca necesita o forta de apasare pe coarda mai mica.

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Oameni buni,pana la urma care taste sunt mai bune pentru executii rapide???

 

Cele jumbo sau alea mai subtiri(inguste)???

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Eu ma inteleg mai bine cu cele mai subtirele, da nu prea ma pricep la chitara. Nici la bass daca stau sa ma gandesc. Tot zic ca e pe incercatelea si pe luatelea.

Link to comment
Share on other sites

E nevoie sa incerci mai multe modele de taste pana cand ajungi la o dimensiune pe gustul tau.

Spre exemplu pe squier am medium si se canta foarte lejer pe ele insa bendurile si vibratoul parca nu au acelasi farmec ca pe jumbo. Pot sa vibrez mult mai amplu pe jumbo. Repet e o chestie de gust si obisnuinta.

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni,pana la urma care taste sunt mai bune pentru executii rapide???

 

Cele jumbo sau alea mai subtiri(inguste)???

 

Pentru intonari mai precise ale acordurilor se recomanda cele subtiri, pentru bendinguri cat mai usoare se recomanda cele mai late. Pentru executii rapide se recomanda mai latute! (vezi ca odata cu latimea creste, in general, si inaltimea tastului, ceea ce nu-i rau. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

publicatiile de specialitate! :)

OK este exact dar ca si complectare .

De acord cu partea de "shredguitar" dar ptr acorduri nu prea e OK , daca nu canti lejer s-ar putea sa sune acordurile fals .Chiar si soloul suna fals daca apuci zdravan de gat si strangi coarda tare .Eu am vazut chitarist care strangea tare si mai si vibra ,"larg" efectiv era fals , mai ales cand se oprea pe tertza mica, intr-o gama minora , si mai si vibra efectiv aparea o rezolvare pe terta mare si aveai impresia

ca trecea in gama majora si suna groaznic cu tot backgroundul in minor.

 

Scriind acestea ma gandesc in primul rand la chitaristi tineri , si chiar la cei incepatori .

 

Am mai amintit dar mai scriu odata .Tastele inalte si late sunt ptr "chitra rapida" dar numai pentru avansati!!

Pna ce centi crispat si esti atent la ce intervale ar trebui sa prinzi , se poate sa uiti de cum apesi coarda , si chiar apesi tare ca sa "iasa" treaba , si automat o sa fie fals .

 

Un mod de a scapa de note false ( chiar cand chitara este dezacordata si trebuie sa termini fraza sau piesa) este da a vibra si a aduce "pitch"-ul corect in cetrul intervalului vibrat. Multi chitaristi fac acest lucru din simt , sau nativ , aud ca nu este bine si corecteaza.

 

Tastele inalte (sau gatul escalopat , intre taste) permite sa apuci mai precis coarda cu buricul degetului in caz de viteza mare cand ataci un "bend" .

 

Acest bend trebuie sa inceapa de onicei "offbeat ",(auftakt), adica inainte de timp , si se intinde coarda catre tonul dorit cu viteza de a ajunge pa "pitch"-ul corect exact pe timp( timing).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

OK este exact dar ca si complectare .

De acord cu partea de "shredguitar" dar ptr acorduri nu prea e OK , daca nu canti lejer s-ar putea sa sune acordurile fals .Chiar si soloul suna fals daca apuci zdravan de gat si strangi coarda tare .Eu am vazut chitarist care strangea tare si mai si vibra ,"larg" efectiv era fals , mai ales cand se oprea pe tertza mica, intr-o gama minora , si mai si vibra efectiv aparea o rezolvare pe terta mare si aveai impresia

ca trecea in gama majora si suna groaznic cu tot backgroundul in minor.

 

Scriind acestea ma gandesc in primul rand la chitaristi tineri , si chiar la cei incepatori .

 

Am mai amintit dar mai scriu odata .Tastele inalte si late sunt ptr "chitra rapida" dar numai pentru avansati!!

Pna ce centi crispat si esti atent la ce intervale ar trebui sa prinzi , se poate sa uiti de cum apesi coarda , si chiar apesi tare ca sa "iasa" treaba , si automat o sa fie fals .

 

Un mod de a scapa de note false ( chiar cand chitara este dezacordata si trebuie sa termini fraza sau piesa) este da a vibra si a aduce "pitch"-ul corect in cetrul intervalului vibrat. Multi chitaristi fac acest lucru din simt , sau nativ , aud ca nu este bine si corecteaza.

 

Tastele inalte (sau gatul escalopat , intre taste) permite sa apuci mai precis coarda cu buricul degetului in caz de viteza mare cand ataci un "bend" .

 

Acest bend trebuie sa inceapa de onicei "offbeat ",(auftakt), adica inainte de timp , si se intinde coarda catre tonul dorit cu viteza de a ajunge pa "pitch"-ul corect exact pe timp( timing).

ai perfecta dreptate, dar ai intrat in subtilitati. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.