www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Are Cineva Instructiuni Sa Fac Un Traf De Iesire Push-pull Pentru Un Amp. De Chitara De 1-5w


Guest ozzybui
 Share

Recommended Posts

am cautat pe google dar nu prea gasesc. singur lucru pe care am gasit este asta : http://europa.spaceports.com/~fishbake/ot1/ot.htm

dar nu prea este ceea ce caut. As vrea ceva cu sunet mai spre Marshall, sau ceva sa aiba overdriver frumos, nu de tip Fender.

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=ot...ation&meta=

 

output transformer calculation ,output transformer project ...design .etc

 

push pull output transformer ,tube

 

sunt mai multe

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

am cautat, dar totusi, nu gasesc. Am zis ca pentru amp. de chitara, nu de audio, si sa fie ceva sa suna bine la gain. Nu vreau cu calcule ca ma bate capul. Vreau doar instructiuni, de ex. de e dim. fire, cate spire, etc....

Link to comment
Share on other sites

am cautat, dar totusi, nu gasesc. Am zis ca pentru amp. de chitara, nu de audio, si sa fie ceva sa suna bine la gain. Nu vreau cu calcule ca ma bate capul. Vreau doar instructiuni, de ex. de e dim. fire, cate spire, etc....

 

daca nu ai rabdare nu te apuca ca nu iese nimic !!

 

si studiaza amanuntit , atentie la electrocutare etc etc ........

 

 

exista exemplu de calcule si chiar si distorsiunile sunt prevazute , adica neglijezi tot ce ar fi HiFi si alegi un traf subdimensionat ca si sectiune a fierului .

Nu sunt multe calcule , cateva ...nu-l faci ultralinear si va suna prost cum trebe la chitara si mai citeste si pe alte site-uri cum au trafurile la statiile de chitara ,,,cauta guitar , tube , output transformer ...eu am vazut un site dar nu mai stiu unde am salvat adresa .

 

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=gu...ormer&meta=

Link to comment
Share on other sites

Am zis ca pentru amp. de chitara, nu de audio.

 

Atentie ! Chitarile nu functioneaza in domeniu audio ! Iti trebuie transformator de foarte inalta tensiune ! [scoti din un TV vechi]

 

:)

 

si sa fie ceva sa suna bine la gain.

 

Overmatched, daca ai distorsiuni puternice din pre + final, undermatched daca nu. [nu mai e sarcasm].

 

Daca nu vrei sa iti bati capu' cu calcule, scoti banu' si cumperi sau comanzi unu'. Foarte simplu.

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

daca puteam sa cumpar nu puneam intrebarea asta. Sunt incepator si as vrea sa fie cat mai simplu. N-am lucrat nicio data cu PP, si in primul rand sa iesa proiectul cum trebuie. De aia nu vreau sa ma complic cu traful de iesire. Dar daca fac comanda pe net, transport pe tube-town este 35E pentru 10kg si nu cumpar eu pana la 10kg. Oricum vad ca este destul de comlicat, am ales sa astept pe cineva care o sa aiba si nevoie de niste piese de pe tube town, si facem comanda si impartim trasnportul

Link to comment
Share on other sites

daca puteam sa cumpar nu puneam intrebarea asta. Sunt incepator si as vrea sa fie cat mai simplu. N-am lucrat nicio data cu PP, si in primul rand sa iesa proiectul cum trebuie. De aia nu vreau sa ma complic cu traful de iesire. Dar daca fac comanda pe net, transport pe tube-town este 35E pentru 10kg si nu cumpar eu pana la 10kg. Oricum vad ca este destul de comlicat, am ales sa astept pe cineva care o sa aiba si nevoie de niste piese de pe tube town, si facem comanda si impartim trasnportul

 

cauta un radio vechi pe tuburi si ii faci un preamp ,legi un dif mai mare si gata statia de chitara ...

 

cauta si tu pe site-uri de constructori amtori de statii , statii de chitara etc ,,,nu intre cei care intreaba cum se tine pana , acestia au alte probleme .

 

Bag de seama ca tu nu vrei sa cauti ci sa caute altul caci tu nu ai rabdare , nu stiu ce proiect iese daca nu te ocupi serios cu partea de proiectare .daca nu stii ce-ti trebuie ce proiectezi ?

 

Deci cea mai buna rezolvare , cauta un aparat ce are amplif cu tuburi si traf de iesire.Mai toate sunt ptr aceleasi tuburi finale EL 84 sau EL 86 , dcei se potrivesc trafurile de iesire . unele mai erau si cu tub trioda-pentoda ECL86 si cred ca parametri pntodei sunt apropiate , dar exista catalog .Ca sa dimensionezi sau sa alegi trf de iesire.Dai in GOOGLE ...EL84 , sau EL86 sau ECL 86 si gasesti date de catalog ca sa compari curentu, tensiunea si impedanta tuburilor .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.