www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sugestie Amp


Guest erami
 Share

Recommended Posts

Guest erami

Postez la incepatori, ca inca ma simt destul de incepator dupa un an si ceva, chit ca exersez ca maniacu... Da sa trecem peste asta.

 

M-ar interesa daca puteti sa ma ajutati cu un sfat. Momentan am un BC Rich bronze (lopata, dupa unii :P) ) si un Fender 15R drept amp. Problema mea cu ampul asta este ca desi are un ton de clean destul de "dragut" ( pe care il folosessc 1% din timp :D ), asa zisul canal de "overdrive" nu ma multumeste. (nici nu ma asteptam de la cine stie ce in sensul asta cand l-am cumparat, si de fapt chiar mi-a placut o vreme, dar acum nu 'suna' pur si simplu.. la palm mute si riff suparat ii lipseste acel ceva, nu zic ca suna groaznic dar nici nu ma multumeste).

 

Nici bagat printr-o pedala de distors si pe canalul de clean, desi suna mai bine, tot nu e cine stie ce... si trebuie sa scot destul de mult din bass pt ca altfel suna murdar rau (probabil ca singurul dif de 8" chiar "nu poate").

 

Am stat mult timp incercand sa imbunatatesc sunetu, am si tunat lopata mea vintage :) ( umblat la potentiometre, refacut lipituri, ridicat doze... m-am gandit sa-mi iau si niste SD sau EMG active, desi sincer nu cred ca e vina chitarii.. aaa si apropo, arata groaznic inauntru circuitul, probabil ca acel chinez care le-a facut era beat in momentul respectiv, altfel nu-mi explic HALUL in care erau innodate firele acolo... odata ce am umblat acolo a disparut aproape de tot orice zgomot (cat m-am chinuit si cu asta si am dat vina pe ORICE, numai pe circuitu din chitara nu) , am luat si niste folii de cupru pt ecranare da se pare ca nu mai e nevoie :) - oricum o sa fac si asta candva - )

 

Asa.. scuze ca scriu prea mult. Ideea era ca acum m-am chitit sa incerc un amp all tube (exclud orice modelling, procesor-minune, 'baga in calc' in guitar rig, sau alte minunatii. NU VA LUATI cu mine pe tema asta :) )

 

Vreau ceva mic, si asa daca dau tare acum mai bat vecinii in calorifer, ma gandeam la un 5W tube ceva, cu dif de 10" sau 12" ideal. Si cat se poate de ieftin. Sau daca nu, poate si ceva solid-state tranzistori, da sa nu aud de modelling si/sau digital ca mor.

 

Imi trebuie doar la mine in dormitor, nu am trupa si nu se pun probleme sa fiu auzit sau sa acopar nush ce tobar pe steroizi. (think grind)

 

Multam fain si anticipat pt raspunsuri.

 

Aaa uite un exemplu ar fi Crate V5, mi l-a recomandat cineva. (sau V mai mare, da imi e ca daca-l overdrive pala o sa am probleme cu familie/vecini/politie)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
De ce vrei tu acu amp pe tuburi :) si nu iti iei frumos un valvetronix sau un cube ceva ?

 

Nu mai ametiti oamenii. Oricum nu cu valvetronixuri ultra comprimate. Pana si chinezaria mea jaf de 15 w pe tranzistori suna mai natural decat un valvetronix (are un coleg si se plange si el de amp).

 

Un amp pe lampi te-ar rezolva, numai ca trebuie sa faci un compromis: e pacat sa nu poti da tare sa profiti de calitatea sunetului si trebuie sa te pricepi un pic ce sa alegicand vine vorba de dinastea mai mici (pana in 15 w).

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Ia-ti amp pe lampi si daca driveul de pe FM15 nu te multumeste atunci ala de pe ampul cu lampi la volum de aparatament o sa-ti sune a anii 60 ! E o chestie de gust du-te si incearca si vezi ce te ti se potriveste. Incearca si un procesor daca ai ocazia nu are rost sa fim incuiati la minte, tehnologia evolueaza, cu putin noroc in cativa ani de zile nu o sa mai fie nevoie sa caram dupa noi ampuri de 40 de kile!

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Omule, cu un amp de 5W pe lampi si difuzor de 10" o sa te trezesti cu vecinii la usa la maxim 1 minut dupa ce l-ai dat la maxim. Si spun asta din experienta proprie !

 

Momentan am un amp de 1W (mi l-a facut Andrei Tone si da, are un watt) si un difuzor de 6" si e la limita suportabilului cand il dau la maxim.

 

Asa ca daca stai la apartament (ca mine) , accepta faptul ca nu vei putea da la maxim un amp pe lampi.

 

Astea fiind spuse, recomand acest amplificator, plus o pedala de distors decenta.

Link to comment
Share on other sites

Probabil nu este cazul tau, dar de multe ori, "acel ceva" vine din maini, nu din amplificator.

 

Pt. a te exersa (si cam pt. orice altceva), un amp pe lampa este ideal. Nici amplificatoarele pe tranzistor nici cele cu lampi doar in preamp si nici un procesor nu iti poate da dinamica care ti-o da un amp pe lampa. In caz ca vrei multa distorsiune ti-ar prinde bine si o pedala deoarece majoritatea amplificatoarelor de 5w nu au destul gain si oricum ar trebui sa dai destul de tare ca sa scoti un overdrive calumea in ele. Vazand ca nu poti da tare din cauza vecinilor, cu cat mai mic e difuzorul cu atat ar fi mai bine.

 

P.S. Daca te deranjeaza ca bat vecinii in calorifer, da mai tare :).

 

P.P.S. @Rayvann: hai ma ca suna decent ampu tau :)

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

vindea cineva, alexizz cred, o copie de jcm800 de 5w facut de un alt membru...

rascoleste la mica publicitate.

Link to comment
Share on other sites

Vreau ceva mic, si asa daca dau tare acum mai bat vecinii in calorifer, ma gandeam la un 5W tube ceva, cu dif de 10" sau 12" ideal. Si cat se poate de ieftin. Sau daca nu, poate si ceva solid-state tranzistori, da sa nu aud de modelling si/sau digital ca mor.

 

Nu gasesti nicaieri lampi si "cat se poate de ieftin". Acum depinde ce inseamna cat se poate de ieftin pt tine. Adica daca vrei amp bun pe lampi la 5W (care sunt 5W reali!!!) nu te astepta sa coste 200 de lei...

 

In functie de suma pe care esti dispus sa o investesti iti pot recomanda ceva. Detalii iti dau pe pm.

Link to comment
Share on other sites

Sunteti *tere. Uite-asa se perpetueaza miturile ridicole despre echipament. Ce naiba inseamna "5W reali"? Sa-ntelegem ca un modelling amp de 5W are wati virtuali :) ? Exista motive foarte simple pt. care un poweramp pe lampi suna mai tare decat unul SS pe care scrie aceeasi putere. Daca stati cateva minute sa cititi articole precum cele de pe GM Arts poate am fi toti mai fericiti pt. ca n-am mai arunca bani pe hearsay.

Acum, Erami, daca ai un prieten cu un cabinet closed-back 4X12 sau 2X12 incearca sa-ti bagi fenderashu' prin el. Pe scurt, evident ca difuzorul de 8'' nu poate. Si incinta minuscula open-back nu-l ajuta. In plus, ce pedala de distorsiune folosesti?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
tu vrei ceva mic...nou,oricum se ridica la pret...incearca pe la anunturi.

Eu recomand Krank au si niste statioare mici dar sunt cam scumpe la cat scot(parerea mea) asta nu inseamna ca nu sunt si bune :)

 

da, Krank merita mentiunea daca vrei Br00talz :) Au niste headuri de 20w super pentru asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Krank in ideea ca, din ce reiese, vrei sa forjezi rau de tot...iar daca vrei sa forjezi iti trebuie rajnita pe masura :)

 

pai rajnita, si o casa pe camp(chiar si la 20w), daca imi permiti...

Link to comment
Share on other sites

Sunteti *tere. Uite-asa se perpetueaza miturile ridicole despre echipament. Ce naiba inseamna "5W reali"? Sa-ntelegem ca un modelling amp de 5W are wati virtuali :) ? Exista motive foarte simple pt. care un poweramp pe lampi suna mai tare decat unul SS pe care scrie aceeasi putere. Daca stati cateva minute sa cititi articole precum cele de pe GM Arts poate am fi toti mai fericiti pt. ca n-am mai arunca bani pe hearsay.

Acum, Erami, daca ai un prieten cu un cabinet closed-back 4X12 sau 2X12 incearca sa-ti bagi fenderashu' prin el. Pe scurt, evident ca difuzorul de 8'' nu poate. Si incinta minuscula open-back nu-l ajuta. In plus, ce pedala de distorsiune folosesti?

 

Foarte bun articolul de pe GMArts. Multumesc mult, am aflat foarte multe chestii din el.

Link to comment
Share on other sites

Ia si alege ! http://www.thomann.de/gb/cat.html?gf=tube_...mbos&oa=pra

Nu pot sa-ti fac nici o recomandare dintre cele de 5W, am insa un Laney LC15R care suna demential.

 

Am probat la Thomann un Harley Benton GA15 si nu suna rau deloc pe clean. Aproape sigur cu pedala mai rea de distors poti scoate ceva care sa sune foarte bine pentru ce vrei tu. Pretul este mai mult decat decent pentru ce ofera: 15W cu 2 x EL84, 2 x 12AX7 in preamp, bucla seriala pentru efecte, difuzor de 10", potentiometrii pentru volum, bas, medii si inalte. Mi s-a parut ca ar fi sunat mai bine cu un difuzor mai capabil.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
alexyz

 

scuze :) ...

 

daca mai sta ceva timp, il voi cumpara pt piese, ca am niste idei de nici mie nu-mi vine sa cred :) .

 

daca se vinde, te rog frumos sa ma anunti.

Link to comment
Share on other sites

Guest erami
scuze :) ...

 

daca mai sta ceva timp, il voi cumpara pt piese, ca am niste idei de nici mie nu-mi vine sa cred :D .

 

daca se vinde, te rog frumos sa ma anunti.

 

Din partea mea, poti sa stai linistit. Eu nu am de cand sa-l iau... sorry alexyz, poate ca e bun, si chiar ma tenta (am vazut de mai multa vreme anuntul) dar a intervenit ceva (read on)

 

@sku: vreau lampi, pentru simplul fapt ca vreau sa vad cum suna, si pentru ca am ajuns sa cred ca e ceea ce imi trebuie. (si studiez de mult treaba). Poate un amp mai mare solid state m-ar multumi, dar nu prea cred. In plus, am vazut ca mai toti chitaristii care se respecta, au preamp lampi, si poweramp lampi.

Sunt adeptul setupurilor cat se poate de simple, "chitara direct in amp" (sau daca ampul nu face fata la distorsiuni exagerate pt ca e de putere mica, cu o pedala in fata de distors, cel mult. Poate ca sunt prea limitat, dar asa imi place. Nu vreau wah, nu vreau delay, compresor "vintage", nu vreau nu stiu ce minuatii de pedalute. Nu vreau un pedalboard dala cu 1234 efecte in care mai mult te incurci. Singurul ton pe care-l caut e un distors dement, care rupe totul in cale. (si ca bonus niste o sa vina niste cleanuri de-ti lasa gura apa) :D Cum nu am bani de cine stie ce minunatii, nu imi permit sa am setupuri gen some metal star (pt ca te duc lejer peste 2000 eu sau poate mai mult; preamp + poweramp + cabineturi ) si cum exersez 99% din timp acasa in dormitor (100% pana acum de fapt), solutia ideala e ceva care incearca sa sune ca "la ei", numai ca la volum redus.

 

Si tot pt aia care cred in 'evolutie'. Ei bine, ma gandeam si azi... read this: Daca ampurile voastre digitale si procurile voastre o sa ajunga sa sune (obiectiv) mai bine, TOT TUBURI o sa prefer. :P (vrei o nevasta frumoasa si desteapta si care sa tina la tine, sau un 'robotel' cu 100 milioane de tranzistori, un 'data' din star trek, care se preface ca e prima chestie? lol hai sa 'emulam'... mda super tare :) din start iti recunosti inferioritatea, daca admiti ca emulezi ceva, ca suni ca altceva (aviz si celor care copiaza tonurile nush caror chitaristi) )

 

As fi zis cum ca m-a ajutat cel mai mult varu' maftei cu lista lui de pe thomann, daca nu m-ar fi sunat azi suna azi un forumist sa-mi recomande un amp, de care acum pur si simplu m-am indragostit si trebuie sa-l am. Ziceti ce vreti... Dar (Crate) Blackheart simply RULE.

 

Blackheart Kiler Bee (1W), Blackheart Little Giant (5W) si Blackheart Handsome Devil (15W) (ce denumiri au si astia :) )

 

Deci... ascultati-l acilea pe killer bee (repet, 1W) prin full stack

 

 

Daca suna asa la blooz stuff, abia astept sa vad ce poate si in rest. Ma iau dupa urechea mea de incepator, si zic ca ampu asta ruleaza si trebe sa-l am.. acum doar sa strang destui bani, si sa vad cum bag un Celestion 12" GreenBack intr-o cutie (cat de mare, alea alea... ca sa-mi fac primul cab).

 

All tube, 1W, 119 euro pe thomann: http://www.thomann.de/de/blackheart_killer_ant_head_bh1h.htm

si ala de 15W care deja urla si rupe :| e (doar) 266 euro.

 

singura problema a mea ramane ce sa aleg intre furnica ucigasa cu inima neagra de 1W, micul gigant de 5, la ala de 15W pur si simplu n-am curaj sa ma bag ca bedroom all-tube amp.

 

LATER EDIT: era killer ant.. mai sus am scris bee. Na, mare greseala, important e ca are 1W si ca il vreau. Intre timp, am vazut youtube-ul ala dupa ce am dat post de vreo 10 ori, cred ca ar fi cazu sa ma opresc, chiar si acu cand scriu imi suna in cap tonu ala.

Edited by erami
Link to comment
Share on other sites

daca ampul nu face fata la distorsiuni exagerate pt ca e de putere mica, cu o pedala in fata de distors, cel mult.

 

Erami... ce legatura are puterea cu distorsiunea? Din ce spui tare ma tem ca nu esti nici pe departe bine informat. Ai impresia ca ai sa obtii "distors dement, care rupe totul in cale" cu un Blackheart? By all means, daca vrei sa fii incapatanat ia-ti-l; ia-ti si Valve Jr. din partea mea, poate asa te lecuiesti.

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven
Erami... ce legatura are puterea cu distorsiunea? Din ce spui tare ma tem ca nu esti nici pe departe bine informat. Ai impresia ca ai sa obtii "distors dement, care rupe totul in cale" cu un Blackheart? By all means, daca vrei sa fii incapatanat ia-ti-l; ia-ti si Valve Jr. din partea mea, poate asa te lecuiesti.

 

Dar tu ce recomanzi? :)

Link to comment
Share on other sites

Ala de 15 are si switch de 7W, deci acceptabil ca bedroom amp ... depinde acu' de vecini :)

 

Si mai ai avntajul ca poti sa-l folosesti si la o cantare cu prietenii, iar diferenta de pret nu e chiar asa de mare :)

 

si ala e 5 are switch pt 3...iar killer ant nu are 1w, intra pe site si citeste atent, fraction of 1w...probabil ca fortat la maxim se apropie de 1w, dar clean are mai putin.Oricum astea sunt doar complexe cu wattajul...e foarte loud chiar si atat cat este... acum conteaza sa iti placa tie cum suna...si eu am vrut unul dar cand am intrebat despre el Dl. Midnight Rider mi-a spus ca le-a auzit si ca nu sunau de nici un fel...asa ca m-am mai dezumflat nitzel...si nu mi-as mai lua unul fara sa il incerc.

Link to comment
Share on other sites

Omule toti chitaristii care se respecta au riguri tube based pentru ca isi permit, si doar pentru ca au aceste echipamente nu inseamna intotdeauna ca au si un ton bun. Eu pun pariu ca daca stai ca observator intr-o sala in care sunt 2 chitaristi, si si 2 cabinete, fara sa vezi echipamentele pe care le folosesc, si unul canta printr-un Xtlive sau gt sau mai stiu eu ce setat bine, si unul canta printr-un marshall sau ce vrei tu, nu o sa-ti dai tu seama care canta prin amp pe tuburi si care nu. Ai sa vezi ca un ton este mai bun probabil(indiferent de unde provine) dar asta depinde de gust si nu de echipament. Deci sa lasam povestile cu tub = sfantul graal.

 

PS: Daca nu ai cantat decat printr-un FM15 cum ai ajuns la concluzia ca un amp pe tuburi este ceea ce iti trebuie?

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Omule toti chitaristii care se respecta au riguri tube based pentru ca isi permit, si doar pentru ca au aceste echipamente nu inseamna intotdeauna ca au si un ton bun. Eu pun pariu ca daca stai ca observator intr-o sala in care sunt 2 chitaristi, si si 2 cabinete, fara sa vezi echipamentele pe care le folosesc, si unul canta printr-un Xtlive sau gt sau mai stiu eu ce setat bine, si unul canta printr-un marshall sau ce vrei tu, nu o sa-ti dai tu seama care canta prin amp pe tuburi si care nu. Ai sa vezi ca un ton este mai bun probabil(indiferent de unde provine) dar asta depinde de gust si nu de echipament. Deci sa lasam povestile cu tub = sfantul graal.

 

PS: Daca nu ai cantat decat printr-un FM15 cum ai ajuns la concluzia ca un amp pe tuburi este ceea ce iti trebuie?

tu ai observat pe la duel ca mai toata lumea suna la fel?

 

si din inregistrarea aia care e la tine din profil... tu chiar crezi ca sound-ul ala al tau e asa de misto incat se compara cu un amp klumea...?

 

fie ca iei un tele, fie ca iei un strat... daca le bagi prin procesor... s-a dus dracu totu...

 

si ma intreb de cate ori ai cantat tu pe un amp all tube...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

:) si daca era sa zic ca e tras printr-un amp foarte scump acum erai sa zici ca suna bine si probabil nu ai mai fi facut comparatia asta, intre un echipament de 300 de euro si unul de 2000, si am cantat pe un H&K pe tuburi si un Fender Champion de ala pe care toti il aplaudati si pe un dsl.

Si altceva : ar trebui sa scoti capul din cutie si sa lasi deoparte gandirea ca daca nu ai tub nu esti om.

 

pffff :)

 

hai ca o dam in varianta little league a threadului "procesor vs amp"... nu mai continui discutia...

 

daca omu vrea sa-si ia amp pe tub... lasati-l sa-si ia...

(daca te uiti la publicitate... toata lumea vinde ibanezuri si procesoare...)...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.