www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nostradamus - Noul Album Judas Priest


Skeleton
 Share

Recommended Posts

Mie mi se pare genial.

Cred ca avem un exemplu de "clash of the generations " aici. :)

Astept parerea unor rockeri sau metalisti de varsta mea.Costi Iorga,se aude???

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
sunt beton ... tatici :)

 

Don MaXxX....: atata au putut si au putut BINE... suna a Judas si mai si suna modern. Altceva?

 

Eu abia astept sa-i vad la Bucuresti... doar am crescut si cu ei, nu?

 

acum, fiecare cu ale lui. Mie imi placeau in perioada Painkiller, acum mai subtire. Poate totusi ii voi mai da un spin. Eventual o inregistrare mai calitativa, nu mp3 :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Mie mi se pare genial.

Cred ca avem un exemplu de "clash of the generations " aici. :)

Astept parerea unor rockeri sau metalisti de varsta mea.Costi Iorga,se aude???

 

Din pacate pe linkul ala nu am reusit sa ascult decat 2 piese, "Nostradamus" si "Visions".

Foarte Priest si foarte metal. BETOANE, fratilor!

Mixajul nu mi se pare rau, nu stiu cine s-a plans mai nainte de el... E transparent, doar ca e foarta multa overall compression (o boala mai noua la toate productiile, mai putina dinamica, in schimb suna mai tare). Tobele sunt HUGE si chitarile ZID! Iar Halford da cu vocea de parca n-ar fi trecut anii peste el. (ma rog, nu stiu cum o fi live).

Hai NOROCK si Hail Metal!

Link to comment
Share on other sites

Albumul in am de 2 saptamani, cred ca va fi cel mai controversat din cariera lor. Mai mult nu zic acum, ca sunt cam multi metalisti cu ochelari de cal aici si nu vreau discutii in contradictoriu pe forum. Sunt curios doar daca Sony vor fi multumiti cu vanzarile albumului, poate sunt doar eu cel care carcoteste aiurea...

Obiectiv vorbind va zic doar o chestie: de la o trupa ca Priest te astepti ca fan sa primesti Priest, nu experimente, chiar daca ele pot fi considerate geniale :)

 

I-am vazut Miercuri in Luxembourg, unul dintre cele mai slabe concerte din viata mea, poate am avut eu ghinion si i-am prins intr-o zi proasta

Faptul ca promoveraza deja intr-un turneu un album care nu a aparut pe piata este cel mai mare faux-pas pe care-l puteau face. De exemplu, dupa piesa "Death" nu a aplaudat nimeni, nu s-a schitat nici o reactie. Sa "auzi" cum o sala cu vreo 2000 de oameni "tace" dupa o piesa poate fi al naibii de scary.

 

Setlistul insa a fost genial, nu au cantat aceleasi eterne "hituri", ci au cautat in cutia cu surprize si au gasit niste piese excelente precum "Devil's Child", "Rock Hard Ride Free" sau "Between The Hammer And The Anvil". Eu unul m-am saturat sa aud de fiecare data "Touch Of Evil", "United" sau "Living After Midnight".

 

Un lucru e bun, Halford poate citi inca fara ochelari :)

Link to comment
Share on other sites

na,acuma ce pot sa zic? mie mi se pare PRIEST direct din radacina.Doar ca e iar un conflict intre generatii,fiindca pentru mine Priest inseamna intai Sad Wings of Destiny si Stained Class,si doar apoi Turbo sau Painkiller.Prietenii stiu dece :)

Link to comment
Share on other sites

na,acuma ce pot sa zic? mie mi se pare PRIEST direct din radacina.Doar ca e iar un conflict intre generatii,fiindca pentru mine Priest inseamna intai Sad Wings of Destiny si Stained Class,si doar apoi Turbo sau Painkiller.Prietenii stiu dece :)

....Right on, dude! :) Si sa nu uitam, te rog, jucarele gen "British Steel" si "Point of Entry" (acesta fiind extrem de underrated, se pare), cel putin pentru cei la fel de ruginiti ca mine, lol...... vaai, cum mai frecam casetofonu' :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest knightwolf256

albumul e ok , dar nu va puneti sa-l ascultati daca sunteti obositi sau va e somn , fiindca veti adormi fff usor , cel putin asa mi s-a intamplat mie , totusi e reusit si merita ascultat . si eu abia astept sa-i vad la bucuresti .

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Din pacate pe linkul ala nu am reusit sa ascult decat 2 piese, "Nostradamus" si "Visions".

Foarte Priest si foarte metal. BETOANE, fratilor!

Mixajul nu mi se pare rau, nu stiu cine s-a plans mai nainte de el... E transparent, doar ca e foarta multa overall compression (o boala mai noua la toate productiile, mai putina dinamica, in schimb suna mai tare). Tobele sunt HUGE si chitarile ZID! Iar Halford da cu vocea de parca n-ar fi trecut anii peste el. (ma rog, nu stiu cum o fi live).

Hai NOROCK si Hail Metal!

Am reusit intr-un final glorios sa fac rost de tot albumul. :)

Imi place foarte mult. Imi place ideea de "concept album" si imi place diversitatea pieselor (pacat doar ca toate sunt "moll"). Unele suna ca niste "Painkiller"-uri ("Nostradamus", unde si rifful seamana), altele chiar a Floyd, la altele ma duc cu gandul taman la Queensryche. Totul cu un touch Priest nealterat. Peste toate insa e vocea lui Rob, care (in parte si din cauza tehnicii de studio) m-a lasat M A S C A!

Albumul imi da un overall feel cum nu am mai avut de la "Operation:Mindcrime" (I), daca imi e permisa comparatia.

My 2 cents:

The Priest is back with a BANG!

Link to comment
Share on other sites

rofl

Albumul in am de 2 saptamani, cred ca va fi cel mai controversat din cariera lor. Mai mult nu zic acum, ca sunt cam multi metalisti cu ochelari de cal aici ...

adica d-aia care zic

de la o trupa ca Priest te astepti ca fan sa primesti Priest, nu experimente, chiar daca ele pot fi considerate geniale :)

?

 

Sunt curios doar daca Sony vor fi multumiti cu vanzarile albumului, poate sunt doar eu cel care carcoteste aiurea...

lolol albumu a atins cel mai inalt loc in billboard din istoria priest hmm as zice ca it's just you :)

 

I-am vazut Miercuri in Luxembourg, unul dintre cele mai slabe concerte din viata mea, poate am avut eu ghinion si i-am prins intr-o zi proasta

sau poate ai avut ghinion si ai fost intr-un public prost

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest nasti
GENIAL! :)

 

Noul album, Nostradamus, (intradevar genial), este dupa parerea mea, o realizare de exceptie a muzicii ultimilor ani. Un excelent album conceptual, foarte bine inchegat si care trebuie ascultat ca un tot unitar, asa cum de fapt ne sugereaza si membrii trupei in interviurile in care acestia vorbesc despre noul lor album. Chiar daca muzica acestui album nu mai abordeaza in totalitate stilul clasic JP, ceea ce ar putea sa-i supere pe unii, stilul abordat in acest nou album este poate putin mai elevat, cu tente simfonice, cu teme dezvoltate pe tot parcursul albumului, cu multa poezie si mult lirism, alternate cu pasaje de 100% marca Judas Priest, rezultind la final o realizare uriasa, despre care cred eu ca se va mai vorbi mult timp de acum incolo.

 

Sa speram ca in viitorul turneu, in care cei de la Judas Priest au anuntat ca vor cinta integral toate piesele de pe "Nostradamus", vom avea ocazia sa-i vedem si in Romania.

 

 

Citeva imagini de dinaintea si din timpul concertului Judas Priest de la Bucuresti, aici:

 

http://nasti-blog.blogspot.com/2008/07/ima...concert-la.html

 

Un concert pe care multi dintre noi am fi dorit sa-l vedem acum multi ani in urma, pe vremea cind acest gen de muzica se asculta doar la Europa Libera, sau pe benzi de magnetofon copiate de la prieteni si in cele mai bune cazuri, pe viniluri cumparate cu sacrificii si pe bani grei. Insa e foarte bine si acum, a meritat asteptatea. Eu cred ca prestatia celor de la Judas Priest a fost una de exceptie, niste adevarati profesionisti care au cintat la Bucuresti la fel cum o fac pe orice alta scena a lumii. Marturie stau fragmentele din concerte care se gasesc din belsug pe youtube. Una peste alta, un spectacol de exceptie.

Edited by nasti
Link to comment
Share on other sites

si mie albumul mie mi se pare absolut genial ... a dat mucu ... au reusit dupa atata timp sa faca un disc heavy metal , care sa sune a heavy metal si sa nu fie heavy metal banal ... au viori , orgi , schimbari de ritm , tema abordata ( Nostradamus ) foarte interesanta ...

Mi se pare cel mai elaborat album al lor , ceva gen Seventh SOn of the Seventh Son ! Este exact genul care mi-ar placea si mie mie sa cant ... Smart Metal !!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Bunicel but..

..i feel that Priest is on a clear decline. :)

 

Personal, ca fan al perioadei pre Painkiller [inclusiv acesta], nu prea gust stilul. Nu imi spune nimic nou. Parcã s-ar fi apucat sã copieze trupele power/symphonic moderne, pe bune. Mediocru ºi atât. Aºteptam altceva. Oh, well. Another classic band bites the dust! :) Oricum, cu multe peste ce a apãrut in ultimul pe piața mainstream a metalului.

Edited by blackraven
Link to comment
Share on other sites

Supun atentiei dvs piesa Death. Pe album suna OK! dar live mi s-a parut ca suna exceptional de apasator, poate chiar doom. Pe mine m-a luat cu fiori cand am ascultat-o in concert.

Ascult albumul de mai bine de 3 saptamani si nu ma declar plictisit. E adevarat ca nu sunt un fan inrait judas si pentru mine albumul este fara "asteptari", "sperante" si alte asemenea. E cat se poate de bine facut si ii lipseste acel kitch specific albumelor de heavy metal din ultima vreme unde totul e facut dupa reteta si nu mai stii care piesa e care pentru ca oricum totul se repeta.

Recunosc ca dupa prima ascultare nu am fost extaziat insa pofta a venit mancand (ascultand in cazul de fata). Ii rog pe cei nemultumiti sa asculte mai mult timp albumul.

 

Colegul mai sus spune ca e mediocru. Poate o fi , dar in comparatie cu cine ?

Link to comment
Share on other sites

Supun atentiei dvs piesa Death. Pe album suna OK! dar live mi s-a parut ca suna exceptional de apasator, poate chiar doom. Pe mine m-a luat cu fiori cand am ascultat-o in concert.

Ascult albumul de mai bine de 3 saptamani si nu ma declar plictisit. E adevarat ca nu sunt un fan inrait judas si pentru mine albumul este fara "asteptari", "sperante" si alte asemenea. E cat se poate de bine facut si ii lipseste acel kitch specific albumelor de heavy metal din ultima vreme unde totul e facut dupa reteta si nu mai stii care piesa e care pentru ca oricum totul se repeta.

Recunosc ca dupa prima ascultare nu am fost extaziat insa pofta a venit mancand (ascultand in cazul de fata). Ii rog pe cei nemultumiti sa asculte mai mult timp albumul.

 

Colegul mai sus spune ca e mediocru. Poate o fi , dar in comparatie cu cine ?

 

Probabil in comparatie cu trecutul formatiei.

 

Unde se gaseste in Bucuresti albumul? Pe la Diverta? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew

Un album foarte tare :X si genial :X .... prima oara ...mel Nostradamus am ascultat-o acum...1 sapt cred la radio , CityFM ... si nu stiam cine canta.... :) ...foarte tare :X .

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven
Supun atentiei dvs piesa Death. Pe album suna OK! dar live mi s-a parut ca suna exceptional de apasator, poate chiar doom. Pe mine m-a luat cu fiori cand am ascultat-o in concert.

Ascult albumul de mai bine de 3 saptamani si nu ma declar plictisit. E adevarat ca nu sunt un fan inrait judas si pentru mine albumul este fara "asteptari", "sperante" si alte asemenea. E cat se poate de bine facut si ii lipseste acel kitch specific albumelor de heavy metal din ultima vreme unde totul e facut dupa reteta si nu mai stii care piesa e care pentru ca oricum totul se repeta.

Recunosc ca dupa prima ascultare nu am fost extaziat insa pofta a venit mancand (ascultand in cazul de fata). Ii rog pe cei nemultumiti sa asculte mai mult timp albumul.

 

Colegul mai sus spune ca e mediocru. Poate o fi , dar in comparatie cu cine ?

 

In comparatie cu:

-standardele mele

-celelalte albume Judas Priest, per ansamblu

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.