www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale Volume/expression?


Steff
 Share

Recommended Posts

am si eu nevoie de un sfat/lamurire in legatura cu pedalele astea. stiu ca e posibil sa ajustezi nivelul gainului de pe un efect prin o alta pedala de expresie, dar nu stiu cum se face si daca e posibil doar pentru anumite efecte. daca aveti careva idee, spuneti-mi si mie. si daca tot scrieti, recomandati-mi si mie o pedala de expresie buna. preferabil sa nu aiba nus cate efecte si prostii pe ea...

Link to comment
Share on other sites

Alegerea pedalei de expresie/volum depinde un pic ºi de cerințele (particulare, eventuale) ale dispozitivului/pedalei de efect. (Într-un topic anterior se discuta despre schema pedalei de control a multi-efectului Zoom).

 

Pedala de expresie-volum se poate chiar construi artizanal (fiind vorba în esențã de un potențiomnetru de 250-500 Kohmi conectat între terminalele cablului/mufei stereo).

 

Exemple de pedale de volum/expresie ceva mai simple: Roland EV5 (expresie), Roland FV50 (volum).

Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=22086

 

Cred ca ai nevoie de o high impedance volume pedal - FV 50H de la Roland sau alternativa Boss FV500H(aceeasi marie).Conectata inainte de distors o sa-ti functioneze exact la fel ca si cum ai micsora volumul din chitara, deci semnalul o sa fie mai putin distorsionat la iesirea din pedala de distortion.

 

Pe de alta parte, o low impedance volume pedal e facuta sa functioneze dupa pedala de distors sau in bucla de efecte a amplificatorului.

Asa modifici volumul per general, fara sa alterezi "cantitatea" de distors.

 

Vezi http://www.bosscorp.co.jp/products/en/_sup...p=1&iStcd=4

la owner's manual.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.